PALUBA
April 19, 2024, 10:39:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 464511 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #255 on: January 15, 2012, 10:48:33 am »

I meni se ćine brojke malo preterane, valjda autor ima neke reference, koje bi mogao da podeli sa nama. Ali što je, tu je. Dva motora, povlaće sa sobom u biti dvaputa veću potrošnju goriva kao i barem dva puta veće troškove remontovanja, u biti dvaputa duži remont (ako imaš limitirane kapacitete)-pa stoga i odsustvo iz jedinice, što povlači sa sobom veći teret za operativne zrakoplove. A to skrati interval izmedju dva remonta i troškovi rastu. Pored toga, određeni sistemi servisiraju odnosno menjaju se redovito, kako ne bi zakazali, jer bi posledice bile fatalne. Određeni se delovi samo šalju na remont u originalnu tvornicu-a to znaći veće skladište rezevnih delova, što isto tako košta, kao i kamate na vrednost materiala na skladištenju. Cena remonta (bilokojeg dela) u EU i USA  mislim da je drastično viša nego u -recimo Rusiji. Sve u svemu, ni ja ne mogu naći razloga za 10 puta više troškove upotrebe po satu leta.  Roll Eyes. Na kraju krajeva, tehnologija Gripena, 16ice i Tajfuna ipak nije toliko različita. A čisto sumnjam, da je vreme izmedju remonta motora kod EJ200 ista kao i kod RD-33; ništa protiv Rusa, ali barem u prošlosti ruski su motori imali znatno kraće vreme izmedju remonta.
Predajem štafetu! pilot
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #256 on: February 28, 2012, 03:10:02 pm »

'Novi' RH zrakoplovi: F-16 ili Gripen

Posljednjih nekoliko tjedana aktualna je postala američka diplomatska ponuda nizozemskih zrakoplova F-16 Block 15 koji bi bili modernizirani. Cijena takvog "moderniziranog" zrakoplova kretala bi se oko 10 milijuna EUR po komadu, dakle bez pričuvnih dijelova, naoružanja, obuke, dokumentacije, te ostale opreme

Državni vrh Republike Hrvatske je odlučio da borbeno zrakoplovstvo ostaje sastavni dio Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, te da hrvatsko nebo neće morati nadzirati članice NATO saveza, doznao je portal Defender.hr iz izvora bliskih Uredu predsjednika. Isti izvor je rekao kako će se odbaciti ideja o remontu MIG-ova s obzirom kako je Hrvatska dugoročno odlučila samostalno štititi svoj zračni prostor, pa se ruska tehnika ne uklapa dugoročno u takvo strateško opredjeljenje.

"Naime, još prošle godine unutar NATO saveza pojavio se koncept "Smart Defense" koji podrazumijeva još više interoperabilnosti, zajedničkog korištenja resursa, logistike i slično kako bi se smanjili troškovi. Kada bi kojim slučajem Hrvatska zadržala MIG-ove 21 teško da bi s bilo kim unutar NATO saveza mogla dijeliti zajedničke resurse, pričuvne dijelove i slično", ustvrdio je naš izvor koji je dodao kako će se konačna odluka sigurno donijeti ove godine, a s obzirom na sve spomenuto jedini su u igri ostali zrakoplovi F-16 i Gripen.

Posljednjih nekoliko tjedana aktualna je postala američka diplomatska ponuda nizozemskih zrakoplova F-16 Block 15 koji bi bili modernizirani. Cijena takvog "moderniziranog" zrakoplova kretala bi se oko 10 milijuna EUR po komadu, dakle bez pričuvnih dijelova, naoružanja, obuke, dokumentacije, te ostale opreme. Radi se o 29 zrakoplova nizozemskog ratnog zrakoplovstva proizvedenih sredinom 80-ih koji su konzervirani i na njima nije provedena modernizacija.

Izvor portala Defender.hr je napomenuo i kako se razmatra i ponuda švedskog SAAB-a za zrakoplov Gripen, osobito za zrakoplove koje je koristilo švedsko ratno zrakoplovstvo, jer Šveđani nude konkretan offset program, znatno novije zrakoplove i najpovoljnije dugoročne troškove održavanja i korištenja zrakoplova, ali smatra kako zbog teške gospodarske situacije SAAB mora učiniti dodatne napore kad su u pitanju cjenovni uvjeti i rokovi plaćanja za Republiku Hrvatsku.

http://www.nacional.hr/clanak/125798/novi-rh-zrakoplovi-f-16-ili-gripen

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #257 on: February 28, 2012, 03:14:50 pm »

Po mom sudu, nepovoljna ponuda. Ova američka za holandske avione.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #258 on: February 28, 2012, 03:16:42 pm »

  

 " američka diplomatska ponuda !!! "
 I još jednom  
  
 Stvarno se pitam koju će ponudu HRZ( odnosno, državni vrh) izabrati?
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #259 on: February 28, 2012, 03:54:46 pm »

Bilo kako bilo nešto će biti!!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #260 on: March 02, 2012, 02:40:48 pm »

Dokle se ne donese konačna odluka o sudbini borbene komponente zrakoplovstva, dotle MiG-21 i dalje lete. Prema pisanju www.morh.hr 28.02 i 02.03. ove godine održani su redovni probni letovi nakon obavljenih radova na avionima.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #261 on: March 17, 2012, 03:38:41 pm »

Vjesnik ekskluzivno doznaje da je na sastanku zatvorenom za javnost u vojnoj luci Kovčanje MORH prvi put članovima saborskog Odbora za obranu otkrio detalje svih osam ponuda, među kojima će državni vrh ove godine mora odabrati najbolje rješenje za nastavak nadzora hrvatskog neba.Jedan od sudionika sastanka otkrio je Vjesniku da Ministarstvo još uvijek ne zna koliko bi iznosili troškovi ako se Hrvatska odluči plaćati nadzor svoga neba članicama NATO-saveza.Mogućnost ustupanja tzv. air-policing operacija savezničkim borbenim avionima također se našla na dugom popisu mogućih rješenja, koji su parlamentarci ovaj tjedan prvi put dobili na uvid, no njezina se cijena zapravo ne zna. Najblaže rečeno, čudno je to s obzirom da već godinama traju rasprave o budućnosti našeg ratnog zrakoplovstva, ali i zvone alarmi skorog isteka resursa eskadrile MiG-ova 21.

Unatoč tomu, članovi Odbora za obranu dobili su okvirne financijske projekcije, i to samo za one opcije u kojima bi se Hrvatska odlučila opremiti HRZ kupnjom novih ili rabljenih lovaca.»Ne, nije nam rečeno kolika bi za Hrvatsku bila cijena varijante ustupanja nadzora zračnog prostora članicama NATO-a. Navodno se o tim troškovima tek trebaju voditi razgovori«, rekao je Vjesniku sudionik sastanka.S druge strane, ministar obrane Ante Kotromanović najavljuje da će na sastanku Vijeća za obranu ove godine sigurno biti presječen gordijski čvor i donesena toliko puta odgađana odluka o budućnosti hrvatskog borbenog zrakoplovstva.

»Tražimo najbolje opcije i želimo zadržati najbolje sposobnosti«, izjavio je Kotromanović novinarima, dok se u novom Strateškom pregledu obrane izrijekom navodi da bi borbeni avion nasljednik MiG-a 21 obavljao isključivo zadaće nadzora i zaštite zračnog prostora RH. Koristio bi se samo za domaće vojne potrebe, što u priličnoj mjeri isključuje opciju kupnje skupih lovaca četvrte i pete generacije.Na sastanku u pomorskoj bazi kod Malog Lošinja parlamentarci su dobili podatke iz kojih je vidljivo da će Hrvatska ove godine birati između osam mogućih rješenja. Državnom su vrhu na izbor ostavljena četiri moguća koncepta: kupnja novih ili rabljenih nadzvučnih aviona, nastavak agonije modernizacijom sadašnje eskadrile ili prepuštanje i plaćanje nadzora neba našim saveznicima. Najjeftinije, no sigurno ne i posebno isplativo rješenje bilo bi još jedno tzv. prijelazno, a ovaj put – kako to i MORH priznaje – krajnje rješenje. Ono uključuje novo ulaganje u produljenje životnog vijeka lovaca koje Hrvatska trenutno koristi, uz nabavu još nekoliko remontiranih MiG-ova 21, čime bi se osigurali resursi za sljedećih deset godina.

S druge strane, sastanak u Kovčanju potvrdio je nagađanja da nam Rusi nude mađarske, nedavno remontirane lovce.MORH je i tu rusku ponudu uvrstio na listu opcija, a ona uključuje remontirane mađarske MiG-ove 29SD. Iako četiri i pol puta skuplja od prethodne, varijanta mađarskih MiG-ova 29 za Hrvatsku bi mogla biti zanimljiva jer uključuje offset, tj. povrat uloženih sredstava kroz ulaganja u hrvatsko gospodarstvo. Prije nekoliko mjeseci, domaći su mediji s posebnom pažnjom zbog toga i pratili posjet delegacije ruske državne agencije za prodaju naoružanja Rosoboronexport MORH-u. Izaslanstvo je predvodio Vladimir Barkovski, direktor tvrtke MiG. Rusi su navodno još u listopadu 2011. Ministarstvu obrane donijeli svoju ponudu o 12 polovnih MiG-ova 29SD iz sastava mađarskog ratnog zrakoplovstva, tešku 90 milijuna eura ili gotovo 700 milijuna kuna. No, u njoj je uključen i offset vrijedan milijardu eura pa su se na tom tragu pojavile spekulacije da bi posla kroz taj projekt moglo biti za Zrakoplovno-tehnički centar u Velikoj Gorici, ali i da Ruse zanima suradnja s RIZ Odašiljačima, Končarom - električnim vozilima, te s brodogradilištima 3. majem, Uljanikom, Grebenom i Brodosplitom.Članovi Odbora doznali su koliko bi Hrvatsku koštala i opcija kupnje eskadrile modernih borbenih zrakoplova nove generacije. Iako se radi o rješenju za idućih 40, a ne kao kod prethodnih opcija za samo desetak godina, cijene takvih lovaca doslovce lete u nebo. Bez ikakva naoružanja, Hrvatska bi za takvu odluku morala osigurati gotovo deset milijardi kuna.

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?I...D-6CDFF5A931B3
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #262 on: March 17, 2012, 04:44:35 pm »

Da ne bude zabune, MiG-29SD je, u stvari, stari avion koji je remontovan i osvježen novijom komunikacijskom i navigacijskom opremom i IFF uređajem, koji su naravno "po NATO standardima". Borbene sposobnosti ostaju na nivou osnovne verzije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #263 on: March 17, 2012, 10:30:53 pm »

А требали Хрватској уопште нешто боље од тога. Ако се погледа Стратешки преглед одбране нема конвенционалних претњи (претњи ратом), па тако ни опасности из ваздушног простора. Све се своди на пресретање терористичких или сличних летилица. Терористи и криминалци, који спадају у "асиметричне" претње (а оне су највећа претња) немају, нити су имали,а вероватно и у будућности неће имати, борбену, понајмање надзвучну авијацију. Дакле, довољни су и авиони са каратеристикама Миг-а 21 а још бољи миг-29 (или слични). Проблем су ресурси тих авиона. Века трајања им је кратак па ће ускори опет доћи на ред набавка нових. Међутим, ту су Кинези. Нуде нове авионе сличних карактеристика чије ће век бити дужи. Не знам зашто и Хрвати, као и овде у Србије мало не погледају на ту страну, ако хоће своју борбену авијацију а немају пуно пара. Испоручиће то Кинези "по НАТО стандарду".
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #264 on: March 18, 2012, 09:47:46 pm »

Švedska IKEA gradi svoj centar pokraj Zagreba, a kao dobar gost nosi i poklon sa sobom...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gripenikea.jpg (59.24 KB, 651x433 - viewed 227 times.)
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #265 on: March 22, 2012, 05:57:24 am »

Saborski Odbor za obranu upoznat s ponudama za nabavu borbenih zrakoplova

Prema pisanju Vjesnika, na sastanku zatvorenom za javnost u vojnoj luci Kovčanje, MORH je prvi put članovima saborskog Odbora za obranu otkrio detalje svih osam ponuda, među kojima će državni vrh ove godine mora odabrati najbolje rješenje za nastavak nadzora hrvatskog neba. Jedan od sudionika sastanka otkrio je Vjesniku da Ministarstvo još uvijek ne zna koliko bi iznosili troškovi ako se Hrvatska odluči plaćati nadzor svoga neba članicama NATO-saveza.

Na stolu je čak osam opcija među kojima državni vrh ove godine bira najbolju: od remonta sadašnjih i nabavu servisiranih MiG-ova 21 za manje od 150 milijuna kuna, ali i bez direktnih i indirektnih povratnih investicija u gospodarstvo, do kupnje 12 lovaca četvrte generacije čija je cijena, bez naoružanja, u rasponu od 1,7 do gotovo 10 milijardi kuna

Mogućnost ustupanja tzv. air-policing operacija savezničkim borbenim avionima također se našla na dugom popisu mogućih rješenja, koji su parlamentarci ovaj tjedan prvi put dobili na uvid, no njezina se cijena zapravo ne zna. Najblaže rečeno, čudno je to s obzirom da već godinama traju rasprave o budućnosti našeg ratnog zrakoplovstva, ali i zvone alarmi skorog isteka resursa eskadrile MiG-ova 21, piše Vjesnik.

Unatoč tomu, članovi Odbora za obranu dobili su okvirne financijske projekcije, i to samo za one opcije u kojima bi se Hrvatska odlučila opremiti HRZ kupnjom novih ili rabljenih lovaca.

»Ne, nije nam rečeno kolika bi za Hrvatsku bila cijena varijante ustupanja nadzora zračnog prostora članicama NATO-a. Navodno se o tim troškovima tek trebaju voditi razgovori«, rekao je Vjesniku sudionik sastanka.

S druge strane, ministar obrane Ante Kotromanović najavljuje da će na sastanku Vijeća za obranu ove godine sigurno biti presječen gordijski čvor i donesena toliko puta odgađana odluka o budućnosti hrvatskog borbenog zrakoplovstva.

Na sastanku u pomorskoj bazi kod Malog Lošinja parlamentarci su dobili podatke iz kojih je vidljivo da će Hrvatska ove godine birati između osam mogućih rješenja. Državnom su vrhu na izbor ostavljena četiri moguća koncepta: kupnja novih ili rabljenih nadzvučnih aviona, nastavak agonije modernizacijom sadašnje eskadrile ili prepuštanje i plaćanje nadzora neba našim saveznicima.

Najjeftinije, no sigurno ne i posebno isplativo rješenje bilo bi još jedno tzv. prijelazno, a ovaj put – kako to i MORH priznaje – krajnje rješenje. Ono uključuje novo ulaganje u produljenje životnog vijeka lovaca koje Hrvatska trenutno koristi, uz nabavu još nekoliko remontiranih MiG-ova 21, čime bi se osigurali resursi za sljedećih deset godina, donosi Vjesnik.

www.defender.hr



* article-main-1332326727_729.jpg (17.42 KB, 476x269 - viewed 126 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #266 on: March 22, 2012, 08:40:08 am »

Pomorska baza Kovčanje?
Čovik može svašta pročitati a i naslušati se.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #267 on: March 22, 2012, 09:16:09 am »

Pomorska baza Kovčanje?
Čovik može svašta pročitati a i naslušati se.

Koliko se ja sječam, to je luka (i skladište) biše JRM na M. Lošinju
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #268 on: March 22, 2012, 09:26:07 am »

Pomorska baza Kovčanje?
Čovik može svašta pročitati a i naslušati se.

Koliko se ja sječam, to je luka (i skladište) biše JRM na M. Lošinju
Po ovom ispada, bez zadnjih namjera, da ovi i neznaju gde su uopšte bili.
Moj drugar "duje" kaže u SKLADIŠTU.  Grin
To je ono...šta djeca znaju šta je sto kila...kad je cigo objašnjavao krađu
šine za voz. Tongue
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #269 on: March 22, 2012, 09:37:52 am »

Sada je tamo preuređena vojarna
http://www.rtl.hr/vijesti/novosti/305492/pogledajte-spektakularnu-akciju-hrvatskih-tuljana/
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.