PALUBA
April 19, 2024, 12:21:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 464523 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #285 on: April 13, 2012, 03:41:02 pm »

13.04.2012

Odluka o borbenom zrakoplovstvu biti će donesena za dvadeset dana

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: MORH

Prilikom nedavne rasprave o Nacrtu prijedloga Strateškog pregleda obrane jedan od važnijih sudionika rasprave je izjavio:" Ukoliko u budućnosti Republika Hrvatska ne zadrži sposobnosti nadzvučnog borbenog zrakoplovstva i mogućnost nadziranja i zaštite zračnog prostora korištenjem vlastitih kapaciteta, nećemo biti prvi ni jedini u okviru NATO Saveza bez tih sposobnosti … Island, Litva, Latvija, Estonija, Albanija, Slovenija… također nemaju nadzvučno borbeno zrakoplovstvo. No, ako donesemo odluku o ukidanju tih sposobnosti bit ćemo prvi i jedini koji su to učinili.  Navedene države, naime, ni prije članstva u NATO Savezu nisu imale te sposobnosti".

Ovome bi možda trebalo dodati kako bi Republika Hrvatska bila jedina država u svijetu koja je ukinula borbeno zrakoplovstvo samo 17 godina nakon višegodišnjeg rata za oslobođenje okupiranih teritorija. Srećom, do toga ipak neće doći, ali nažalost, i dalje će letjeti "stara krama" u nešto dotjeranijem izdanju. Defender.hr je doznao kako će odluka o sudbini borbenog zrakoplovstva biti donesena za dvadesetak dana na sjednici Vijeća obrane i nacionalne sigurnosti.

Priča oko eventualne nabave mađarskih zrakoplova MIG-29, koja se pojavila u medijima, je zanimljiva, ali teško izvediva, doznali smo u MORH-u. Ona je zanimljiva gospodarstvenicima zbog "offseta", odnosno ruskog ulaganja u hrvatsko gospodarstvo. S druge strane treba reći da i većina drugih ponuđača uključuje offset. Osim toga, novaca nema, a nabava ovih zrakoplova koštala bi više od 100 milijuna EUR. Usto, treba pridodati i velike operativne troškove takve letjelice s dva motora. Bez obzira na manje zahtjevne potrebe prilagodbe infrastrukture i obuke pilotskog i tehničkog osoblja, i taj dio posla zahtijeva određeno razdoblje, i  veliko je pitanje može li biti realiziran do isteka resursa postojećih zrakoplova MiG-21 uzme li se u obzir i vrijeme potrebno za nadgradnju zrakoplova MIG-29.

Stoga, na stolu su i dalje ipak samo dvije opcije, neslužbeno nam je potvrđeno u MORH-u. Prva, odustati od vlastitih sposobnosti zračnog patroliranja i nadzora zračnog prostora nadzvučnim borbenim zrakoplovima što je malo vjerojatno. Druga, uz minimalna ulaganja koja su na dvogodišnjoj razini oko 18 do 20 milijuna EUR-a za remont i minimalne operativne troškove zadržati kakve-takve sposobnosti uporabom eskadrile MiG–21 te onda u razdoblju nakon pet godina tražiti novo rješenje.

Izvor: Defender.hr


* article-main-1334314316_854.jpg (42.01 KB, 476x269 - viewed 163 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #286 on: April 13, 2012, 03:46:16 pm »

Kanda će Utva da poveća proizvodnju Lasti...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #287 on: April 13, 2012, 04:55:13 pm »

RUSI NUDE 12 MIG-OVA 29 KOJE SU MAĐARI KONZERVIRALI JER SU UZELI GRIPENE

Plodni Čačićevi dani u Moskvi: Rusi nude mađarske MiG-ove 29

Za rusku se ponudu Čačić zainteresirao najviše zato što nam se zauzvrat nude desetak puta vredniji poslovi


Piše: Davor Ivanković

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Rusi Hrvatskoj nude MiG-ove 29 koji se nalaze u Mađarskoj
(snimljeni 2007. godine u mađarskoj vojnoj bazi Kecskemet)
Foto: Vanja Moskaljov


Grupa hrvatskih gospodarskih, financijskih i vojnih stručnjaka u iduća bi dva tjedna trebali otputovati u Moskvu i pokušati konkretizirati načelni dogovor i interes Hrvatske i Rusije o nabavi eskadrile borbenih zrakoplova MiG-29. Izgleda da je prvi potpredsjednik hrvatske Vlade Radimir Čačić dobro iskoristio svoja dva dana boravka u prijestolnici Rusije. U Moskvu je otputovao potkraj ožujka, s najavom da će s domaćinima razgovarati o energetici i brodogradnji. Iz više izvora stižu informacije da se “buldožer” Čačić uspio zainteresirati i za posao s MiG-ovima s obzirom na to da Rusi, već podulje, ovdje nude i veliki offset-program. Nije novost da ruska strana, realizira li se nabava eskadrile ovih borbenih zrakoplova, otvara svoje tržište za mnoge hrvatske proizvođače.

MiG-21 ili MiG-29?

Državni vrh RH mora tijekom ove godine pronaći rješenje za lovačku avijaciju HRZ-a. Iduće godine, naime, morat će biti prizemljeni svi preostali avioni MiG-21 HRZ-a jer su im resursi “iscurili”. Nakon pogreba generala Imre Agotića, koji se zdušno zalagao za opstanak borbene avijacije, s Pantovčaka je procurila vijest da je predsjednik Ivo Josipović “prelomio” i da RH mora zadržati sposobnost nadzora vlastitog zračnog prostora. Ne radi “šminke”, nego zato što postoje brojni razlozi (pa i “civilni”) zašto to zemlja poput RH mora imati. Tada je bilo logično, s obzirom na to da je državna blagajna, kao i vojni budžet, prazna da se odabere najjeftinija varijanta i pošalje, odnosno dokupi nešto MiG-ova 21, obavi remont i time za idući period zakrpa problem. To bi značilo i opstanak za naše preostale pilote osposobljene za let na supersonicima. Stižu informacije da će državni vrh u sljedećih mjesec dana sazvati Vijeće za obranu, podastrijeti sve ponude za nabavu novih ili starih borbenih zrakoplova. I prihvatiti odluku. Bude li se odlučilo za remont MiG-ova 21, bit će raspisan javni natječaj (u igri će tu biti Rumunjska, Ukrajina i svakako Izrael, koji nudi potpuni NATO upgrade s radarom, novim cockpitom i sl.) Hrvatska je ovdje spremna platiti remont do 20 milijuna eura. Problem je što ukrajinski proizvođač nema NATO-ovu licenciju, a konkurencija govori da su je izgubili i Rumunji. Izraelci, pak, tvrde da će oni za ovu cijenu MiG-ove 21 dovesti na razinu zrakoplova opasnih i za mnoge suvremenije zrakoplove. Na dnevnom redu Vijeća obrane bit će i ponuda o nabavi MiG-ova 29. Riječ je o eskadrili koja se nalazi u Mađarskoj, a koju su Mađari konzervirali s obzirom na to da su nabavili švedske Gripene.

Odlični, ali puno troše

Ti su MiG-ovi nabavljeni ranih devedesetih, a dograđeni su na NATO-ov standard. Eskadrilu Rusi, koji su još uvijek vlasnici mađarskih MiG-ova, nude za 700-tinjak milijuna kuna. Treba vidjeti je li tu uračunana i daljnja modernizacija te preobuka naših pilota. Dograđeni MiG-29 jest vrhunski avion. Dvomotorac je, dakle mogli bi u RH nadzirati i patrolirati nad cijelim kopnom, ali i morem. No, skupi su za održavanje. Za rusku ponudu zainteresirao se Čačić najviše zato što Rusi nude da će Hrvatima namijeniti poslova u 10-ak puta većoj vrijednosti. Nude uključivanje Končara u projekt „Moskovski tramvaj“. Rusi planiraju nabaviti 300 tramvaja, što vrijedi stotine milijuna eura. Zainteresirani su i za preuzimanje Končarove tehnologije. Nude posao i brodogradilištima, analizirali su 3.maj, Brodosplit, Uljanik i Greben, a offset nosi oko 500 mil. eura. Aktivne su još i ponude švedskog Gripena i ona Nijemaca, koji nude nabavu Eurofightera. I Šveđani i Nijemci nude offset, svjesni da RH nema novca. Stoga nude dugogodišnji kredit i poček.

Koje nam sve avione stranci nude za offset

Za kupnju Eurofightera Nijemci nude ozbiljan offset

Nijemci su još tajnoviti i ne žele javno konkretizirati svoju ponudu za offset, tj. na koje to hrvatske tvrtke i proizvode računaju. Može se čuti da su ponudu znatno poboljšali i ozbiljan su takmac. Moraju i biti jer nude najskuplji avion (80 mil. eura svaki)

Kupimo li Gripene, Šveđani naručuju ledolomce

U desetak godina, koliko traje offset, Šveđani bi nabavili nekoliko ledolomaca (Uljanik, a stoje po 100 mil. dolara), Dalekovod će dobiti nove poslove, žele i suradnju s Končarom, Gredeljem, a pojačano bi uvozili i naša vina (Agrokor).

Propadnu li sve ponude, uvijek ostaje – MiG-21

Ne odluči li Vijeće obrane drukčije, preostaje još mogućnost remonta starih aviona, MiG-ova 21. Točnije, tek nekoliko preostalih, a ostatak bi se do eskadrile od 12 zrakoplova dokupio. Izraelci nude najpotpuniji redizajn i modernizaciju.

Izvor: Vecernji.hr


* slika-497250.jpg (37.91 KB, 640x348 - viewed 487 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #288 on: April 13, 2012, 05:12:17 pm »

Kome li se privoljeti carstvu...
U suštini, ruska ponuda nije loša, eskadrila aviona i ofset za stotinjak miliona evra. E sad, u kakvom su stanju ti avioni i kako stoje sa resursima, treba sve uzeti u obzir. Pošteno bi bilo i da su napisali kako i koliko su ti avioni "nadograđeni". Već smo pisali, možda i u ovoj temi, da je poboljšana, tj. samo dovedena na NATO standard, komunikacija i navigacija. Borbene mogućnosti su ostale iste. Dakle, trebalo bi te aparate ipak modernizovati.


I ovo:

s Pantovčaka je procurila vijest da je predsjednik Ivo Josipović “prelomio” i da RH mora zadržati sposobnost nadzora vlastitog zračnog prostora.

Ovo napisaše kao da čitava država zavisi od volje i ćefa jednog čovjeka. Svašta...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #289 on: April 15, 2012, 03:06:51 pm »

Izvadak iz intervjua s minstrom obrane RH Antom Kotromanovićem za Jutarnji list, koji je kolega Solaris postavio u jednoj drugoj temi.


Uskoro će se održati sjednica Vijeća nacionalne sigurndosti na kojoj bi trebala biti donesena odluka o budućnosti borbenih zrakoplova. Kakva će ona biti?

- Zadržat ćemo sve sposobnosti ratnog zrakoplovstva. Da, odluku je trebalo donijeti znatno ranije, to bi svakako bilo bolje, ali za odluku treba hrabrosti. Imamo portugalsko-nizozemsku ponudu za polovni F-16, imamo ponudu Gripena za MiG-29 i imamo naše MiG-ove 21 koji su na kraju snaga. To su sve zanimljive ponude.

Koja je odluka najrealnija s obzirom na proračun kojim raspolažete?

- U Ministarstvu obrane imamo osigurana određena sredstva za borbene zrakoplove. U svakom slučaju, donijet ćemo odluku da zadržimo borbeno zrakoplovstvo. Vidjet ćemo hoćemo li produljavati resurse jer imamo i druge ponude koje su nam zanimljive glede off- seta.

Ali imate 20 milijuna eura, a ponuda za eskadrilu MiG 29 je oko 90 milijuna eura, kao i za Gripen. Čini se da baš nemate puno prostora za različite opcije. Bez obzira na off-set, 90 milijuna se mora platiti.

- Točno, ali mi to možemo razvući na više godina. Nas najviše zanima što će dobiti Hrvatska kroz off-set, jer na taj način mislimo jačati naše posrnulo gospodarstvo.

NATO se snažno zalaže da članice saveza zajednički nabavljaju pojedina sredstva kroz program “Pametne obrane”. Bi li u budućnosti Hrvatska s drugim zemljama mogla zajednički ići u nabavu borbenog aviona?

- To je vrlo izvjesno. Mađari su nabavili eskadrilu aviona, ali imaju velikih problema s financiranjem. Oni bi nam rado prepustili dio svojih aviona, ali to nama ne odgovara jer je preskupo. Očekujemo da će Hrvatska do 2020. godine udružiti dio svojih kapaciteta s drugim državama regije. To je budućnost.

  JL

Naravno, Gripen ne nudi MiG-ove 29, vjerojatno se radi o tiskarskoj grešci, odnosno nedostaje zarez, jer nude nam se i švedski Gripen i mađarski (zapravo ruski) MiG-29.
S obzirom da su prošli i predsjednički i parlamentarni izbori i referendum za EU, vjerovat ću da ministar istinu zbori.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #290 on: April 24, 2012, 07:56:22 am »

"Slobodna Dalmacija", Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/
Objavljeno 23.04.2012. u 19:52

POSAO VRIJEDAN MILIJARDU EURA

Rusi: Kupite MIG-ove pa ćemo napuniti navoze Brodosplita
  
Hoće li Hrvatska “omastiti brke u toplom ruskom boršču”, u obliku golemog paketa poslovnih ugovora koji nam je uz eskadrilu MiG-ova 29 nedavno ponudila Moskva? Naime, kako su izvještavali mediji, prvom se potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva Radimiru Čačiću za nedavnog posjeta glavnom gradu Ruske Federacije navodno jako svidjela gotovo pa “nemoralna” ponuda rabljenih MiG-ova 29 SD, jer Rusija u sklopu “offset programa” nudi poslove vrijedne milijardu eura za posrnule hrvatske tvrtke.

Još prošle godine Ministarstvo obrane RH dobilo je na stol ponudu eskadrile od 12 polovnih MiG-ova 29 SD za 90 milijuna eura, s operativnim sposobnostima za sljedećih 15-ak godina, potpuno prilagođenih korištenju u NATO-ovu sustavu.

Kako doznajemo od ruskih službenih izvora, znajući ograničene financijske sposobnosti hrvatskog proračuna, ponuđeni su MiG-ovi 29 iz sastava susjedne nam Mađarske. Prema zahtjevu proizvođača “RSK MiG”, svaku prodaju mora odobriti ruski proizvođač budući da je riječ o dragocjenoj ruskoj vojnoj tehnologiji, što znači da mađarski MiG-ovi nisu dostupni svakome bez obzira na moguću pojavu konkurentske ponude.

S obzirom na ponuđeni “offset program” težak milijardu eura, Rusi su jako zainteresirani za to da te lovce kupi upravo Hrvatska. Posao moguće modernizacije mađarskih MiG-ova, potvrđeno nam je u tvrtki “RSK MiG”, Rusi bi povjerili “Zrakoplovno-tehničkom centru − ZTC” u Velikoj Gorici.

− Hrvati pola stoljeća lete ruskim zrakoplovima − kaže Aleksandar Eferimov, dekan moskovskog Zrakoplovnog fakulteta.

− Imate i jako dobre inženjere za održavanje MiG-ova. Bez novih zrakoplova ne možete držati korak s tehnikom. Morate imati nove zrakoplove i stalno usavršavati kadar. Preko zrakoplova se dolazi do novih tehnologija, znanja, sigurnosti, ali i prestiža za zemlju. Jednom kad izgubite kadrove, lovačko zrakoplovstvo nemoguće je oživiti. Koliko znam, s ruskim ste MiG-ovima vodili i dobili rat za neovisnost – kaže za “Slobodnu” dekan Eferimov.

Nije teško odgonetnuti zašto je gospodarski “offset” uz MiG-ove odjednom postao zanimljiv Hrvatskoj. Mnogo je razloga, a dva su ključna: širom otvaramo vrata ruskog tržišta i spašavamo Hrvatsko ratno zrakoplovstvo od nestajanja.

Iz ruskih izvora doznajemo neke detalje mogućeg “offset programa”. Visoko kotira zagrebačka tvrtka “RIZ odašiljači”, koja bi mogla sudjelovati u razvoju televizijske i komunikacijske tehnike u cijeloj Rusiji.

Ruska bi vlada Hrvatskoj ponudila i projekt zvan “Moskovski tramvaj” u kojemu bi sudjelovao “Končar − električna vozila”. Narudžba bi iznosila čak 300 tramvaja, a paket bi uključio i hrvatsku participaciju u obnovi goleme moskovske tramvajske infrastrukture.

Ruska strana, konkretno najveća ruska brodarska kompanija “Sofkomflot”, želi u “Brodosplitu” graditi produkt/kemijske tankere. Čak je poslan i upit na adresu “Brodosplita”, no dobivanje poslova bilo bi zajamčeno u sklopu “offseta”. Rusiji su potrebni trgovački brodovi koji bi po svojim karakteristikama bili ledolomci, i to za prijevoz u području Sjevernog morskog prolaza, od Bijelog mora do Beringova prolaza.

“Brodosplit” može graditi brodove koji zadovoljavaju klasu leda LU 6 ruskog registra brodova, znači one koji mogu ploviti kroz led debljine 1,5 metara. S obzirom na klimatske uvjete, Rusija nema brodogradilište u kojemu se tijekom cijele godine mogu graditi brodovi. No, zato ih ima Hrvatska.

Obnova flote

Igor Ivašin, zamjenik glavnog direktora “Sudoeksporta”, najveće ruske državne tvrtke za vanjsku trgovinu u području brodogradnje i brodske opreme, za “Slobodnu” kaže da hrvatske škverove “jako želi vidjeti u obnovi ruske flote”.

− Upravo sada razmatramo gdje ćemo i kakvu flotu graditi. Želimo što više starih partnera privući u obnovi naše flote. Naravno, pritom mislim i na hrvatske partnere koje jako želimo vidjeti u ovom strateškom poslu ruske države. Naš je pravac izgradnja novih ledolomaca, ribolovne i tankerske flote, naftnih platformi i brodova za njihovu opskrbu. Jeftinije nam je brodove kupiti u Koreji ili Kini, ali hrvatski su brodovi kvalitetniji. Ako bismo u budućnosti poželjeli prodati, recimo, brod izgrađen u Koreji, na njemu ne možemo zaraditi ni blizu koliko možemo na hrvatskom brodu. Želimo partnerstvo s hrvatskim brodogradilištima − kaže Ivašin, drugi čovjek “Sudoeksporta“.

Osim toga, hrvatskim tvrtkama otvorio bi se i ruski sektor građevinarstva, građevnog materijala, prodaje namještaja i prehrambenih proizvoda, industrijske opreme, energetike i tekstilno-obućarskih te farmaceutskih proizvoda.

200 ugovora

Rusija preko “offseta” hrvatskim tvrtkama, doznajemo, nudi 200 gospodarskih ugovora odmah spremnih za potpisivanje. Ukupna vrijednost ugovora je, ponovimo, milijardu eura. Od svih gospodarskih ponuda vezanih uz kupnju zrakoplova za HRZ upravo je ruska financijski najveća. Ruska tvrtka “RSK MiG” vidi “Zrakoplovno-tehnički centar − ZTC” u Velikoj Gorici kao regionalni centar za remont MiG-ova i drugih vojnih, te civilnih zrakoplova i helikoptera. Izborom MiG-a 29 Hrvatska bi imala pouzdanu lovačku komponentu.

Iskustva u korištenju MiG-a 29 dobro bi došla i susjednim NATO-ovim zemljama, koje bi s vremenom sa svojim borbenim zrakoplovima sudjelovale na vježbama lovačkog zrakoplovstva u RH i odmjeravale svoje sposobnosti s “neprijateljskim” hrvatskim MiG-ovima. Takva bi praksa bila od nemjerljive koristi za NATO.

Sve ove aktivnosti mogle bi rezultirati međunarodnom prepoznatljivošću HRZ-a, te time da Hrvatska postane međunarodni centar lovačkog zrakoplovstva u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Koliko je MiG-29 pouzdan zrakoplov, pokazuje i stanje u poljskim zračnim snagama.
Poljaci su prije 10 godina od SAD-a nabavili 48 najnovijih inačica F-16C/D Blocka 52. Naknadno su objelodanili probleme s operativnošću tih zrakoplova i u letnom je stanju bila samo petina flote. Nezadovoljstvo s F-16, kulminiralo je odlukom da se nabave modernizirani MiG-ovi 29.
Slično mišljenje i povjerenje u pouzdanost MiG-a 29 dijele Bugarska i Slovačka, te donedavno i Mađarska, koja je ipak zbog golemih operativnih troškova vezanih uz Gripen morala odustati od tih zrakoplova. Poenta priče o ruskom “offsetu” leži u tome da se svaka kuna uložena u nabavu MiG-ova 29 može višestruko vratiti u hrvatsko gospodarstvo gladno poslova i svježih eura. Na koncu, što nedostaje ruskim eurima?

DENIS KRNIĆ
« Last Edit: April 24, 2012, 12:21:34 pm by leut » Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #291 on: April 24, 2012, 08:09:00 am »

"Slobodna Dalmacija", Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/
Objavljeno 23.04.2012. u 19:52

POSAO VRIJEDAN MILIJARDU EURA

Rusi: Kupite MIG-ove pa ćemo napuniti navoze Brodosplita
  
Hoće li Hrvatska “omastiti brke u toplom ruskom boršču”, u obliku golemog paketa poslovnih ugovora koji nam je uz eskadrilu MiG-ova 29 nedavno ponudila Moskva? Naime, kako su izvještavali mediji, prvom se potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva Radimiru Čačiću za nedavnog posjeta glavnom gradu Ruske Federacije navodno jako svidjela gotovo pa “nemoralna” ponuda rabljenih MiG-ova 29 SD, jer Rusija u sklopu “offset programa” nudi poslove vrijedne milijardu eura za posrnule hrvatske tvrtke.

...

Ovim MiG-29 obnovili bi HRZ,a ja bi mogao otiči zaraditi koju kunu u Rusiju.
« Last Edit: April 24, 2012, 12:24:28 pm by leut, Reason: skraćen citat » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #292 on: April 24, 2012, 10:14:35 am »

Mislim da je dobra ponuda, iako je izostalo par detalja. MiG-ovi iz Mađarske bi morali biti remontovani i modernizovani kako bi mogli da se koriste u narednih 15 godina. Za taj posao bi verovatno bilo potrebno izdvojiti 4-5 miliona po komadu znači još oko 50-60 miliona na postojeću cenu od 90 miliona. Obuka, zemaljski trenažer, kao i odgovarajuće naoružanje bi dodalo još desetak ili više miliona eura.
Malo je prenaduvan značaj za NATO zemlje koje su već imale i imaju mogućnost da se oprobaju protiv MiG-29, i protiv ovih Mađarskih i protiv Poljskih i Slovačkih, tako da se ovom kupovinom ne bi donelo ništa novo u NATO.
U svakom slučaju povoljna ponuda, i vredna da se o njoj ozbiljno razmisli u Hrvatskoj.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #293 on: April 24, 2012, 11:36:22 am »

Mislim da je dobra ponuda, iako je izostalo par detalja. MiG-ovi iz Mađarske bi morali biti remontovani i modernizovani kako bi mogli da se koriste u narednih 15 godina. Za taj posao bi verovatno bilo potrebno izdvojiti 4-5 miliona po komadu znači još oko 50-60 miliona na postojeću cenu od 90 miliona. Obuka, zemaljski trenažer, kao i odgovarajuće naoružanje bi dodalo još desetak ili više miliona eura.
Malo je prenaduvan značaj za NATO zemlje koje su već imale i imaju mogućnost da se oprobaju protiv MiG-29, i protiv ovih Mađarskih i protiv Poljskih i Slovačkih, tako da se ovom kupovinom ne bi donelo ništa novo u NATO.
U svakom slučaju povoljna ponuda, i vredna da se o njoj ozbiljno razmisli u Hrvatskoj.

Mađarski MIG-ovi su u lošem stanju, sigurno goli nisu vredni 90 milijuna €. MIG 29 je dosta skup za letenje, tako da nije pogodan za Hrvatsku. Za sam Airpolicing mogli bi razmišljati možda čak o F5E (možda Švajcraska - nešto slično, što su uradili Austrijanci) ili o južnokoreanskih FA-50.

Mig21 je jedan od najjeftinijih avijona za letenje, pa zadržavanje tih i nije toliko loša odluka.

Inače jedini ozbiljni avijoni pogodni za Hrvatsku su F16 ili Gripen.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #294 on: April 24, 2012, 04:59:54 pm »

Ја не разумем одушевљење тим offset-овима. не само овде него било где.

Ма где то има у економији тако, како пише овај новинар. Платим ти, и то 10 пута више, да купиш нешто од мене. Русија ће дати Хрватској посао за милијарду евра, а са друге стране Хрватска од ње треба да купи авионе за 90 милона евра. Ако су хрватска бродоградња, електроничка индустрија и др. тако добри што до сада не навалише браћа Руси.

Offset има смисла ако купујеш нови, технолошки напредан авион, а продавац ти препусти да израђујеш део опреме, уређаја и сл, и тако добијаш, усвајаш нову технологију. Можда те после узме за подизвођача и за друге купце. Али, купац увек мора да плати авионе (тенкове, артиљерију и др.) по погођеној цени. Познато је да се у трговини увек добија најјафтинија цена када се плаћа кешом или на велико. Када би разни offset-ови били толико добри за купце, продавци би одмах банкротирали. Не, продавац хоће да заради иначе пропада.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #295 on: April 24, 2012, 08:30:48 pm »

Jos odavno i ja to tvrdim. Postoji nesto sto ja zovem "skupoca kupovine" i ima nekolko kategorija.

1. Najeftinija je kupovina kesom.
2. Sledece dolazi kupovina kreditom
3. Sledi kupovina sa razmenom za materijalna dobra (mislim da se to ranije zvalo "Barter aranzman"), mada stavka 2 i 3 mogu da promene mesta, u zavisnosti od umeca pregovaraca.
4, Na kraju, kao najskuplja opcija dolazi kupovina sa off set-om, jer prinudjavas prodavca da ulozi kod tebe manji ili veci deo novca koji su mu ti dao za kupovinu.

U 90% slucajeva, off set ne ispada onako kako si zeleo, jer prodavac uvek gleda da nesto usicari na svoj racun.

Mozda ovo sto sam pisao postoji u ekonomiji sa nekim pametnijim imenom, ali ja nikad i nisam ucio ekonomiju. Grin Grin Grin
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 602


« Reply #296 on: April 24, 2012, 10:01:15 pm »

Troškovi offseta su uračuanti u cijenu proizvoda koji se kupuje ,tako da je ta cijena veća 10-15 % iznad realne cijene.U slučaju Ruske federacije je to kupovina ulaska na hrvatsko tržište u puno segmenata a koja im je do sada onemogućivana, ali  i jedinstvena referenca da su uspjeli pobjediti konkurenciju i prodati vlastiti avion u NATo zemlju,što je za njih dugoročno i stvarno bitno za njihovu avio industriju.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #297 on: May 18, 2012, 06:17:24 pm »

Još jedan članak iz kužine Defendera...

18.05.2012

Vijeće obrane i nacionalne sigurnosti na čekanju zbog ruske ponude za MIG-29

Premda je neslužbeno najavljivano kako će sjednica Vijeća obrane i nacionalne sigurnosti, na kojoj bi se, između ostalog, donijela i odluka o budućnosti hrvatskog borbenog zrakoplovstva, trebala održati početkom svibnja, to se ipak nije dogodilo, prvenstveno zbog ruske ponude za MIG-29, doznaje Defender. Da su stvari prilično ozbiljne govori i informacije kako su Rusi danas zbog toga ponovno u Zagrebu gdje će s susresti sa predstavnicima hrvatskih obrambenih struktura i državnih tijela, prije svega ministarstva gospodarstva. Potpredsjednik vlade Radimir Čačić sve više pritišće obrambene strukture da sa Rusima dogovori nabavu rabljenih zrakoplova MiG-29 koji se nalaze u Mađarskoj, a jedini razlog je offset koji se pritom nudi.

U vremenu kada se o investicijama u Hrvatskoj govori samo na sajmovima, forumima i skupovima kao nečemu što je toliko blizu, a tako daleko, Radimir čačić kao najodgovornija osoba u vladi za investicije je osjetio trenutak da bi preko ruskog offseta mogao hrvatskoj vladi i RH u cjelini, donijeti prve dobre vijesti od preuzimanja vlasti. Pritom, naravno, Čačić kao gospodarstvenik ne uzima previše u obzir stvarni trošak nabave ovih zrakoplova koji "ogoljeni" koštaju približno 100 milijuna EUR.

Tomu treba dodati i troškove naoružanja, obuke i prilagodbe infrastrukture na zemlji, pa se cijena znatno penje. Posebna su priča operativni troškovi korištenja takvih zrakoplova. Zabrinjava još jedna činjenica kad su u pitanju MIG-ovi 29. Naime, Malezija je 2009. odlučila u potpunosti izbaciti zrakoplove iz uporabe, jer je prema službenom priznanju na jedan zrakoplov, da bi uopće mogao letjeti, morala godišnje trošiti 5 milijuna USD. Radi se o zrakoplovima proizvedenim još 1990., dakle slično godište kao što su mađarski nabavljeni 1993.

Nakon onoga što smo mogli pročitati u jučer objavljenom Godišnjem izvješću o stanju OSRH, jasno je kako MORH nema i neće moći financirati takvu nabavu, a niti operativne troškove korištenja, jer bi zbog toga u MORH-u stalo barem deset drugih prioriteta financiranja. S ruskom ponudom nisu oduševljeni niti u Uredu predsjednika upravo zbog svih drugih troškova koji bi nastali nakon kupovine.

Zrakoplovna struka, odnosno piloti HRZ zaključili su da najbolja ponuda dolazi iz Ukrajine, doznao je Defender.hr. Naime, radi se o jemenskim zrakoplovima MiG-21 koji su nakon remonta u Ukrajini zadržani jer Jemen nije platio za obavljene radove. Nedavno su mediji uzbunjivali javnost tvrdnjama kako Jemen prijeti tužbama ako Hrvatska nabavi ove zrakoplove i slično. Takvo što najmanje treba zabrinjavati hrvatsku stranu. Naime, ako su Ukrajinci toliko uvjereni u ispravnost svojih tvrdnji, tada bi u ugovoru s hrvatskom stranom jednostavno trebalo stajati kako se obvezuju preuzeti na sebe svu štetu koja bi eventualno nastala zbog spora sa Jemenom. Naravno, za takvo što treba garantirati ukrajinska država i stvar je riješena.
Kad je riječ o tvrtki Aerostar u Rumunjskoj i mogućnosti da se tamo MIG-ovi ponovno remontiraju, najbolje da o tome pričaju ljudi koji su preuzimali hrvatske remontirane MIG-ove prvi put.

Defender.hr
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #298 on: May 20, 2012, 06:13:08 am »

"Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/

Objavljeno 19.05.2012.

Kotromanović: HV će zadržati borbeno zrakoplovstvo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] CROPIX

Hrvatska vojska zadržat će borbeno zrakoplovstvo, rekao je večeras ministar obrane Ante Kotromanović, te najavio značajna ulaganja u financiranje i modernizaciju Oružanih snaga RH.

"Donijeli smo odluku da ćemo zadržati borbeno zrakoplovstvo", kazao je Kotromanović za središnji dnevnik HTV-a, govoreći o budućnosti hrvatskog ratnog zrakoplovstva, o čijoj se sudbini već dulje vrijeme raspravlja.

"Želimo imati čvršću kopnenu vojsku, obuka će biti potpuno drugačije koncipirana i želimo afirmirati odnose i pripremiti snage za vođenje rata i operacija", rekao je ministar i najavio veća izdvajanja za održavanje, modernizaciju i opremanje Oružanih snaga. Cilj je za opremanje i organizaciju OSRH izdvajati oko 100 milijuna eura godišnje, rekao je.

Što se tiče mornarice, ona je jedan od prioriteta, kazao je nadalje ministar, dodavši kako je jedan od ciljeva napraviti malu flotilu ophodnih brodova za Obalnu stražu, a u idućih je godinu dana cilj i osposobljavanje broda Faust Vrančić.


* untitled.jpg (48.02 KB, 640x427 - viewed 365 times.)
« Last Edit: June 01, 2012, 05:55:33 pm by leut » Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #299 on: June 02, 2012, 11:15:47 pm »

A ministar kaže na stolu su švedska,ruska,nizozemsko-portugalska i izraelska ponuda..
Odabrat će se ona koje će ponuditi dobar offset,a tu ukrajince ne vidim nigdje..
Znači šveđani ili rusi pitanje je sad..
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 25 queries.