PALUBA
April 18, 2024, 09:25:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 464313 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #330 on: July 06, 2012, 03:59:11 pm »

MORH-u stigla besplatna ponuda: mađarski i švedski Gripeni Hrvatskoj besplatno na 2 godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedini trošak bio bi gorivo, ne postoji zahtjev da Hrvatska nakon dvije godine kupi avione. Više će se o poslu znati u ponedjeljak nakon sastanka s državnim vrhom
Prema drugoj verziji ponude, postoje duži rokovi korištenja, ali i obveza kupnje Gripena


ZAGREB » Švedska i Mađarska ponudile su Hrvatskoj na dvogodišnje korištenje šest aviona Gripen mađarskog zrakoplovstva, ali bez ikakvih uvjeta koji bi tražili od MORH da se nakon tog razdoblja i kupe švedski aparati.

Ponuda je u MORH stigla ovaj tjedan, a posebna je i po tome da je nije dao Saab, proizvođač Gripena, već FXM, švedska državna tvrtka zadužena za izvoz vojnih tehnologija. Prevedeno na pučki jezik – švedska država. Šveđani su s Mađarima već prije dogovorili ovakav posao kako bi im se olakšala otplata njihovih aparata.

Tripartitno rješenje

Kako Novi list doznaje iz visokih neslužbenih izvora, Hrvatskoj bi u potpunosti besplatno bili ponuđeni mađarski Gripeni, a jedini fizički trošak bilo bi gorivo. Takav bi režim trajao dvije godine, a ostavljena je mogućnost da se nakon tog roka čak pregovara i o produljenju aranžmana, na što bi trebale pristati sve tri uključene strane. Jasno je da bi tu postojali i manji dodatni troškovi preobuke pilota, no FXM je u svojoj ponudi i to navodno riješio tripartitno.

Šveđani s ovom ponudom nisu željeli izlaziti u javnost, jer se završni sastanak s hrvatskim vrhom treba održati u ponedjeljak, dan prije nego bi se sve ponude trebale izložiti i pred predsjednikom države. Inače, ovo je prva ovakva ponuda Šveđana, koji su do sada isključivo avione prodavali i davali u leasing. Njihova je računica jasna – ako hrvatska prihvati ovakvu ponudu bez daljnjih obveza, za dvije godine bi ipak postojala mogućnost da se MORH, Vlada i predsjednik odluče za kupnju Gripena.

Damping cijena

Uz ovu ponudu, FXM je MORH-u poslao još dvije verzije, u kojima postoje još i duži rokovi korištenja, ali u njima je postavljena i obveza kupnje aviona nakon proteka korištenja aviona. Ipak, doznaje se, čak su i te ponude financijski isplative, gledajući čitavu svjetsku trgovinu avionima, a navodno su se Šveđani u ovakav damping cijena odlučili zbog iznenađujuće dobrih poslovnih uspjeha u posljednjih godinu dana.

Naime, na natječaju za novi švicarski borbeni avion su pobjedili s Gripen E/F konfiguracijom, koja još nije proizvedena. Sama takva odluka aktivirala je i stavke ugovora sa švedskim zrakoplovstvom, koje se obvezalo unaprijediti svoje C/D modele na naprednije E/F ukoliko neka treća zemlja kupi te aparate. Stoga su se Šveđani odlučili na svojevrsni damping kako bi povećali broj svjetskih korisnika svog aviona.

Više bi stvari moglo biti poznato u ponedjeljak poslijepodne, kada službenici FXM hrvatskim dužnosnicima izlože ponudu. No, jedna je stvar jasna – nakon što se već neko vrijeme činilo da je remont MiG-ova 21 u Ukrajini gotova stvar, odjednom je i još jedna jaka opcija postala sasvim realna.

novilist.hr

« Last Edit: July 06, 2012, 04:45:17 pm by leut » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #331 on: July 06, 2012, 04:22:21 pm »

Ako je ova vijest vjerodostojna, to bi za Hrvatsku bilo kao dar s neba.

Nego... ko ono reče, u jednoj drugoj temi vezanoj za nabavku aviona u jednoj susjednoj državi, da niko ne poklanja avione? Wink
Velika se polemika bila razvila... Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #332 on: July 06, 2012, 04:51:29 pm »

Polako malo sa ovim, kolko ja znam Madjarska jos uvek placa lizing za ove avione, sto bi u realnosti znacilo da su avioni jos uvek svedski.
E sad, ako madjarska jos uvek placa avione, zasto bi madjari pristali da daju deo aviona koje jos uvek placaju besplatno na koristenje nekoj drugoj drzavi Huh? Huh?
Shvatam da ce se deo troskova oko odrzavanja smanjiti, ali opet to nije stavka u lizingu Madjarske, sto znaci da ce oni i dalje placati avione koji vise nisu kod njih.

Opet cu da kazem da su oko ove ponude stvari poprilicno mutne.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #333 on: July 06, 2012, 05:05:36 pm »

Trpe vrlo sličnu (da ne kažem identičnu) ponudu je imala Srbija od Šveđana, pred Đinđićevo ubistvo, samo su trebali da budu korišćeni avioni ševdskog RV. U tim pregovorima sam i ja učestvovao (premda u drugom ešalonu). Al objasniću ti tokom vikenda preko pp pošto me mrzi da se objašnjavam sa pojedincima sa foruma koji ne znaju međunarodnu politiku ni sa prve godine političkih nauka ili istorije a raspravljaju.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #334 on: July 06, 2012, 05:40:55 pm »

E pa kad zbrojimo srpske Migove kao ruski "dar", dobivamo i švedske gripenove Hrvatskoj u nekoj povoljnoj shemi. Izgleda, da su Šveđani i Mađari ipak na američkoj polovini vage više nego se čini.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #335 on: July 06, 2012, 06:25:14 pm »

Ljudi nitko nikad nikome ne poklanja niti u obitelji a nekmo li među državama.
Hrvatska NEĆE kupovati nikakve nove avione pa niti poklonjene.
Eventualno Šveđani mogu nuditi polovne i to jako povoljno ,ali ne nude .
Poslije Tita -Tito, što se HRZ-a tiče do konačnog odumiranja.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #336 on: July 06, 2012, 07:21:35 pm »

Polako malo sa ovim, kolko ja znam Madjarska jos uvek placa lizing za ove avione, sto bi u realnosti znacilo da su avioni jos uvek svedski.
E sad, ako madjarska jos uvek placa avione, zasto bi madjari pristali da daju deo aviona koje jos uvek placaju besplatno na koristenje nekoj drugoj drzavi Huh? Huh?
Shvatam da ce se deo troskova oko odrzavanja smanjiti, ali opet to nije stavka u lizingu Madjarske, sto znaci da ce oni i dalje placati avione koji vise nisu kod njih.

Opet cu da kazem da su oko ove ponude stvari poprilicno mutne.

I ja sam napisao na jednom drugom forumu (Znate kojem) da treba pročitati sitna slova. Kvaka i je u tome da su ti avionu još uvijek švedski jer lizingom nisi vlasnik osim ako ne otkupiš preostalu vrijednost, ako nemaš love banka ti uzme ono što unajmljuješ. Kod borbenih lovaca priča ipak ide malo drugčije. Mađarska nema više love za plaćanje cijelog kontigenta, a pokušali su smanjiti "ratu" , što nije išlo stoga su odlučili prepoloviti broj strojeva (HAF ima još i 50-tak MiG 21 u pričuvi i one famozne 29 koje kao nama rusi prodaju) iz tog ugovora. A kako se švedi svojski trude povećati broj korisnika JAS 39 i stalno se motaju oko RH ovo je zapravo solomonsko riješenje uzeti će natrag 6 kom. od HAF-a jer ih ovi nemju čime plaćati, da ne bi iste morali vraćati nazad u K.Švedsku i konzervirati ponudili su ih HRZ-u ( na koje inače ozbiljno ciljaju kao budućeg kupca) na recimo probu. Vuk sit ovce na broju. E sad uvijek ona sitna slova, a znamo iz iskustva da su sitna slova uvijek njihova......
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #337 on: July 06, 2012, 07:30:38 pm »

Ne dolazi ništa.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #338 on: July 06, 2012, 07:39:30 pm »

Ne dolazi ništa.

"Solaris.." je u pravu. Upravo prije sat vremena predsednik vlade Države Hrvatske na HTV1
bio je izričit: "nema love za nikakve avione". I to je sve..
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #339 on: July 06, 2012, 08:48:37 pm »


I ja sam napisao na jednom drugom forumu (Znate kojem) da treba pročitati sitna slova. Kvaka i je u tome da su ti avionu još uvijek švedski jer lizingom nisi vlasnik osim ako ne otkupiš preostalu vrijednost, ako nemaš love banka ti uzme ono što unajmljuješ. Kod borbenih lovaca priča ipak ide malo drugčije. Mađarska nema više love za plaćanje cijelog kontigenta, a pokušali su smanjiti "ratu" , što nije išlo stoga su odlučili prepoloviti broj strojeva (HAF ima još i 50-tak MiG 21 u pričuvi i one famozne 29 koje kao nama rusi prodaju) iz tog ugovora. A kako se švedi svojski trude povećati broj korisnika JAS 39 i stalno se motaju oko RH ovo je zapravo solomonsko riješenje uzeti će natrag 6 kom. od HAF-a jer ih ovi nemju čime plaćati, da ne bi iste morali vraćati nazad u K.Švedsku i konzervirati ponudili su ih HRZ-u ( na koje inače ozbiljno ciljaju kao budućeg kupca) na recimo probu. Vuk sit ovce na broju. E sad uvijek ona sitna slova, a znamo iz iskustva da su sitna slova uvijek njihova......

I jedino sto ce Hrvatskoj ostati je iskustvo u letenju sa ovim Gripenima, jer ce najverovatnije svedjani servisirati iste i cediti pare iz Hrvatske za to, a sve to u pokusaju da nagovore Hrvatsku da nabavi iste, jer veoma je poznata ona evrejska prokletinja "Dao bog da imas, pa da nemas". Sad Sad
Stvarno bih zeleo da nasa vazduhoplovstva barem malo zivnu i dovedu nove vazduhoplove, pa da im se barem divimo na aeromitinzima, ali nekako ne verujem u sposobnost nasih politicara.
Zeleo bih da me neku politicar razuveri u ovo. Smiley
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #340 on: July 06, 2012, 08:57:22 pm »

Ma stvarno više mi je pun kufer političara, da mi je znati što smo zgriješili u prošlim životima da smo ih zaslužili.Nema love za ovo, nema za ono.A ima da Challenger razvaža žgadiju po moru i po šopinzima po EU, pod krinkom intenziviranja poslovnih kontakata i k...a palca.Svjedočio tome i danas na Plesu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #341 on: July 06, 2012, 09:00:57 pm »

Eeeee moj prijatelju, kod nas su kupili jedno blindirano vozilo za cirka 600.000 europljana, za tu sumu su ladno mogli remontirati jedan Su-25.  
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #342 on: July 06, 2012, 09:06:29 pm »

Trpe, vidim u mailu Tetovo pa da priupitam,šta je sa makedonskim Su-25.Prošle godine sam ih vidio 2 komada u Petrovcu prekrivena ceradom?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #343 on: July 06, 2012, 09:13:15 pm »

Jos uvek su tamo, svih cetiri komada. Sad Sad
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #344 on: July 07, 2012, 05:37:33 am »

Zamenik ministra kaze da dvadesetpetice treba dovesti u operativno stanje,dok ministar kaze NE-ta prica je zavrsena.Struka kaze dajte osposobite ih,potrebni su,ali ko danas od politicara slusa strucnjake.........................
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.