PALUBA
March 29, 2024, 01:16:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 461239 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #435 on: July 16, 2014, 10:21:58 pm »

Hm, hoćeš reći da HRZ gotovo pa sigurno nabavlja 16 Gripena (12 jednosjeda + 4 dvosjeda)?!
Kako se nastojanja MORH da to pitanje riješe kroz "Smart defence", odnosno "Pooling and sharing" uklapaju u tu priču?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #436 on: July 16, 2014, 10:32:31 pm »

Lepo! Zajednička nabavka rezervnih delova, zajedničko održavanje, zajednička obuka, itd. I naravno, ravnopravno deljenje provizija! Grin Very smart! Grin
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #437 on: July 16, 2014, 10:53:16 pm »

Lepo! Zajednička nabavka rezervnih delova, zajedničko održavanje, zajednička obuka, itd. I naravno, ravnopravno deljenje provizija! Grin Very smart! Grin

Hehe. Šalu na stranu, ove SD i P&S inicijative mi vuku na to da bi se nabavljao manji broj aviona - 6-8.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #438 on: July 18, 2014, 10:08:01 am »

Lepo! Zajednička nabavka rezervnih delova, zajedničko održavanje, zajednička obuka, itd. I naravno, ravnopravno deljenje provizija! Grin Very smart! Grin

Hehe. Šalu na stranu, ove SD i P&S inicijative mi vuku na to da bi se nabavljao manji broj aviona - 6-8.

Ne, vuče na sledeće, istini za volju ovo sam samo čuo.
1. Selektivnu obuku bi obavljala svaka članica zasebno;
2. Osnovna pilotska obuka bi bila obavljana u Hrvatskoj, na PC-9;
3. Napredna obuka bi bila u Češkoj na "gripeniziranim" L-159T2.

Pored Hrvatske, nabavku Gripena ozbiljno razmatra i Slovačka.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #439 on: August 08, 2014, 01:14:08 pm »

Kako stvari stoje ova tema bi uskoro mogla biti proslost.

Quote
PAD MIG-A 21 AKTUALIZIRAO RAZGOVORE VLASTI O PLANU RAZVOJA ORUŽANIH SNAGA Imamo NATO! Hrvatska ukida svoje ratno zrakoplovstvo

Autor: Dražen Ciglenečki   
Objavljeno: 8. kolovoza 2014. u 8:05


U redovima državne vlasti prevladavajući je, praktično unisoni, stav da Hrvatska jednostavno mora prekrižiti svoje ratno zrakoplovstvo, zadržati  helikoptere, a nadzor zračnog prostora prepustiti zrakoplovima nekog od NATO saveznika

ZAGREB   Ministar obrane Ante Kotromanović  upozorio je u srijedu da je prema Dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga ostalo još razmjerno malo vremena za konačnu odluku što učiniti s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom. Točnije do 2016., rekao je Kotromanović, potrebno je odlučiti »hoćemo li ići u nekom drugom smjeru ili ćemo donijeti odluku o gašenju«. Uputio je pritom poziv parlamentarnoj oporbi da i ona preuzme odgovornost i sudjeluje u konsenzusu o odabiru načina na koji će se štititi hrvatski zračni prostor, a HDZ je odmah izrazio spremnost da se uključi u razgovore o ovoj temi. No, ostalo je nejasno što bi bila osnova koja bi poslužila za ovakav politički sporazum, naročito s obzirom na vrlo ograničena financijska sredstva s kojima Hrvatska raspolaže za ovu svrhu.

Nepotreban teret
Međutim, u razgovoru s nekolicinom ljudi iz Ureda predsjednika i Banskih dvora došli smo do zaključka da je u redovima državne vlasti prevladavajući, praktično unisoni, stav da Hrvatska jednostavno mora prekrižiti svoje ratno zrakoplovstvo, zadržati samo helikoptere, a nadzor zračnog prostora prepustiti zrakoplovima nekog od NATO saveznika, u sklopu modela Air Policing, što je bitno jeftinija varijanta.

– Sve ostalo bilo bi krajnje neodgovorno prema državi. Mi jednostavno nemamo novac za kupnju novih borbenih zrakoplova, niti ćemo ga skoro imati. Tu se radi o ogromnim ciframa, stotinama milijuna dolara, i nemamo pravo donijeti odluku koja bi imala za zemlju teške financijske posljedice. Pozitivno je što HDZ sada prihvaća odgovornost u vezi s ovim pitanjem, ali činjenica je da su njihove vlade niz godina odgađale bilo kakvu odluku, premda su i oni bili svjesni da su novi zrakoplovi preskupa opcija za Hrvatsku. Valjda su se bojali to priopćiti građanima, pa je i ovo dočekalo vlast nakon izbora, objašnjava visoki državni dužnosnik zašto si Hrvatska, kao uostalom još neke članice NATO, ne može priuštiti vlastite borbene zrakoplove, nego samo helikoptere.

Ovakvoj ocjeni sigurno pridonosi i uvjerenost naših sugovornika da Hrvatskoj dugoročno ne prijeti nikakva ugroza od susjednih država.

– Nas okružuju s jedne strane članice NATO, a graničimo i s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom. Realno, od tri bivše jugoslavenske republike ne moramo strahovati. One su i u puno goroj ekonomskoj situaciji nego Hrvatska, a k tome teže i pristupanju Europskoj uniji. Jedna Srbija ne predstavlja opasnost za Hrvatsku, pokazuje se da su oni spremni gotovo sve podrediti nacionalnom cilju - ulasku u EU, analizira naš sugovornik iz državne vlasti dodatne razloge, osim financijskih, zbog čega je održavanje ratnog zrakoplovstva prevelik i nepotreban teret za Hrvatsku.

Opasna hrpa željeza
Početkom godine Slovenija je potpisala sporazum s Mađarskom da im njihovi skupocjeni gripeni štite zračni prostor. Već tada se spekuliralo da bi i Hrvatska mogla ući u takav aranžman sa svojim mađarskim susjedima. Sredinom ožujka zamjenica ministra obrane Višnja Tafra izjavila je da su MiG-ovi 21, koji su prošli remont u Ukrajini, rješenje tek za idućih pet, šest godina, a da bi »regionalni Air Policing zasigurno doprinio većoj operabilnosti među našim zemljama, a također i većim uštedama«.

U raspravu o ratnom zrakoplovstvu uključila se jučer i predsjednička kandidatkinja HDZ-a, pomoćnica glavnog tajnika NATO Kolinda Grabar Kitarović. Nije rekla što bi konkretno trebalo napraviti nego je tek konstatirala da je zabrinuta »što se u zadnjih nekoliko godina dogodilo s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom, koje je bilo ponos Hrvatske u Domovinskom ratu, a danas je to hrpa željeza opasna i za ljude u zraku i za ljude na zemlji«. Ona smatra da pad MiG-a 21 mora biti poziv za buđenje i da treba »raspraviti i odlučiti na koji će se način ulagati u HRZ«.kraj teksta

Izvor: Novi list
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #440 on: August 08, 2014, 02:24:25 pm »

"Kandidatkinja je zabrinuta", "I ja sam zabrinut", "Mnogi su zabrinuti".
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #441 on: August 08, 2014, 05:50:31 pm »

Iskreno rečeno ne razumem ovoliku paniku, a posebno ne te kataklizmične poglede i "predloge". Avion je pao, pilot je nepovređen, nema ni žrtava hvala Bogu, idemo dalje. Lično sam pre nekoliko godina pisao rad na temu američkog F-15 koji se raspao u vazduhu, i tad sam ostao bez teksta videvši statistiku padova vojnih vazduhoplova u SAD na godišnjem nivou. Hrvatska će imati uskoro kakvu-takvu lovačku eskadrilu i po meni je potpuni idiotizam sada ugasiti bilo lovačku avijaciju bilo celo ratno vazduhoplovstvo kao vid vojske.

Zbog čega su onda avioni dokupljivani i remontovani? Zašto su bačene pare?

Ovo je idealna prilika da se izvrši pritisak da se radikalno unapredi sistem vazduhoplovnotehničkog obezbeđenja koji je u RH raznim "reformama" resora odbrane praktično "ispario" i zato se ovakve stvari događaju. Nema sistema VTOb, nema više VTSl kao službe vojske, nema obučenog i kvalifikovanog ljudstva, ZTC je odavno "na aparatima" umesto da bude 3. stepen VTOd... To je osnovni problem HRZ-a a ne što su u pitanju MiG-ovi 21 stari više decenija.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #442 on: August 11, 2014, 08:35:42 pm »

11.08.2014.

UZBUNA U NATO-U

Hrvatsko nebo branit će američki F-16 ili ruski MiG 29

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen izrazio je nadu da će se na rujanskom summitu Sjevernoatlantske alijanse europski saveznici obvezati povećati troškove za obranu, na što ih je pozvao Washington kako bi se nosili s jačanjem ruske moći.

Prema podacima NATO-a, Rusija je povećala izdvajanja za obranu za 50 posto u zadnjih pet godina, dok su članice NATO-a svoje troškove srezale za 20 posto. Glavni tajnik Rasmussen i vrhovni zapovjednik snaga NATO-a u Europi general Philip Breedlove suočavaju se s nizom problema: mali vojni budžeti zemalja članica, nedostatak vojnika i sredstava za ambiciozne programe, krah snaga za brze intervencije, te nedostatak financijske solidarnosti unutar saveza.

Međutim, kako doznajemo, nikakvih zahtjeva, da ne kažemo “harača”, u tom smislu, od glavnog tajnika Rasmussena Hrvatska nije dobila, kako to već olako konstatiraju neki dnevni listovi navodeći milijarde kuna koje, tobože, Vlada RH mora “usuti” u vojsku.

Jeftiniji modeli

– Nitko od RH ne traži ultimativno povećanje izdvajanja za vojsku, nego je riječ jedino o preporukama – kaže nam visoki izvor iz Glavnog stožera RH.

– Preporuka je da se zaustavi trend smanjenja hrvatskog vojnog proračuna. I, drugo, da se, sukladno ekonomskom rastu, kontinuirano povećaju financijska sredstva za opremanje vojske. Početkom rujna bit će održana sjednica Vijeća za obranu na kojoj će biti i ministar financija, te će se dogovoriti konsenzus oko tih preporuka saveza.

Pad MiG-a 21 kod Velike Gorice povećao je svijest o potrebi većeg ulaganja u pojedine komponente oružanih snaga, posebno zrakoplovstva. U sljedećih godinu i pol dana moramo donijeti odluku o opstanku ili gašenju zrakoplovstva.

Projekt “smart defense”, kao mogućnost zajedničkog nadzora neba s nekoliko susjednih zemalja, u stvarnosti, na žalost, ne funkcionira. Pokazalo se u praksi da svaka od tih zemalja vodi nacionalnu politiku nadzora neba. Stoga ćemo morati naći rješenje kako sačuvati našu ratnu avijaciju.

Uvjet su pronalazak izvanproračunskih sredstava za kupnju i koristi za hrvatsko gospodarstvo od nabave rabljenog borbenog lovca zapadne ili istočne proizvodnje – kaže nam sugovornik, visoki časnik iz Glavnog stožera RH.

Bez obzira što su “smart defense”, ili “pametna obrana”, zadnjih godina čarobne riječi hrvatske vojne terminologije, čini se da je u realnom životu situacija drukčija.

NATO-ov koncept “pametne obrane” ili dijeljenje resursa u nadzoru neba, pokazalo se, nije zaživio između Mađara, Slovaka i Čeha. Svi guraju vlastiti sustav nadzora neba i njegovanje nacionalnog borbenog zrakoplovstva. To je sada jasno i hrvatskom vojno-političkom vrhu, pa obnova zrakoplovstva nije isključena ako se ukaže model izvanproračunskog financiranja kupnje minimalno šest rabljenih lovaca.

Ako se pristupi procesu nabave, u optjecaju bi bila dva jeftinija modela zrakoplova: modernizirani portugalski F-16 block te NATO-u kompatibilni mađarski MiG-ovi 29S na koje bi hrvatski piloti bezbolno prešli jer već lete na MiG-ovima.

Kako doznajemo, prodajom vojnih viškova naoružanja i obukom omanskih pilota na Zemuniku, MORH je ove godine zaradio čak 40 milijuna kuna. Sredstva su već uložena u opremanje kopnene vojske i nekoliko vojarni, uključujući i Zemunik. Nadalje, velike se nade polažu u interes ruskih i turskih investitora koji žele kupiti vojni apartmansko-lučki kompleks Kovčanje u Malom Lošinju.

Pisma namjere se već nalaze na stolu potpredsjednika Vlade Branka Grčića. U slučaju prodaje te nekretnine očekuje se prihod od najmanje 130 milijuna eura koji bi odmah bio trasferiran u vojni budžet. Od toga bi se financirale neke nabave tehnike i opreme. Nije isključeno da se iz tih sredstava djelomično financira model kupnje rabljenih lovaca za HRZ.

Hrvatska je, inače, od NATO-a preuzela 42 cilja: u svakom trenutku mora biti spremna u NATO-ove misije poslati 40 posto svojih snaga, nadzor pomorskih ruta, protuminsko i protupodmorničko djelovanje, ABKO zaštita, povećanje topničkih sposobnosti itd… Konkretni koraci po pitanju, primjerice, povećanja topničkih i pomorskih protuminskih sposobnosti poduzimaju se proteklih mjeseci.

Zamolba Njemačkoj

MORH se, naime, odlučio na nabavu 18 njemačkih samohodnih haubica panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) kalibra 155 mm, koje se smatraju najboljim artiljerijskim sustavom u svijetu. Samohodne haubice stara su boljka HV-a koji posjeduje samo nekoliko zastarjelih ruskih samohotki 2S1 “gvodzika” kalibra 122 mm i tegljenih haubica D-30 istog kalibra. Kupnja panzerhaubica realizirat će se višegodišnjim financiranjem.

Također, upućeno je i pismo namjere njemačkoj ministrici Ursuli von der Leyen za kupnju dvaju suvremenijih minolovaca klase “kulmbach” građenih krajem 80-ih i početkom 90-ih godina. Od ukupno pet brodova iz te klase, još su dva u službi, dok su ostali povučeni zbog uvođenja novih minolovaca u flotu Bundesmarine.

Minolovci bi u flotu HRM-a došli u razdoblju između 2015. i 2017., a zbog svoje dužine i vrste naoružanja ovi brodovi od nemagnetnog čelika mogu se koristiti za ophodnje Jadranom, kao i za prekomorske posjete.

Nema jeftine obrane, postoji samo dobra ili loša obrana. A kao što znamo, kupnja aviona, brodova ili tenkova je ponajprije politička odluka. Kad se odluke donese, novac se uvijek nekako nađe.


Amerika: 640 milijardi USD

Prema švedskom Institutu za istraživanje mira (SIPRI) u 2013., SAD je imao obrambeni proračun od 640 milijarda dolara, Kina od 188, Rusija 88, Francuska 61, Velika Britanija 57, te Njemačka 48 milijardi dolara za vojsku. Od aktivnih svjetskih ratnih žarišta, Ukrajina ima vojni proračun od 5,4 milijarde dolara, a primjerice Irak 7,9 milijardi dolara. Hrvatski vojni proračun iznosi oko 850 milijuna dolara i nalazi se među prvih deset zemlja članica NATO-a po visini izdvajanja iz proračuna.

Svi čuvaju svoju zemlju

NATO-ov koncept “pametne obrane”, ili dijeljenje resursa u nadzoru neba, pokazalo se, nije zaživio između Mađara, Slovaka i Čeha. Svi guraju vlastiti sustav nadzora neba i njegovanje nacionalnog borbenog zrakoplovstva.


Denis Krnić, Slobodna Dalmacija


* avionizahrz.jpeg (24.01 KB, 680x430 - viewed 76 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #443 on: August 11, 2014, 09:23:30 pm »

Mađarski MiG-ovi nisu verzija MiG-29S, već izd. 9.12.

Mislim da to jeste najjeftinija i najbezbolnija opcija i, po meni puno bolja od polovnog a preskupog portugalskog F-16A/B (koji su verovatno polovni kupljeni od Amera, kao ovi što je Rumunija uzela), ali opet ostaje problem remonta i održavanja. Slovacima i Bugarima Rusi održavaju Fulkrume, a Poljaci rade u sopstvenoj režiji s tim da nisam siguran kako su rešili održavanje motora. Dobro, ako bi se otkupili svi "Mađari" mogli bi se neperspektivni kanibalizovati, ali bi ipak trebalo osmisliti dugorošno rešenje VTOd flote.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #444 on: August 11, 2014, 09:40:07 pm »

Hrvatsko nebo branit će američki F-16 ili ruski MiG 29

Hrvatsko nebo, kad isteknu reursi 21, će braniti netko od nato partnera.
Sve ostalo su dnevna politikanstva.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #445 on: August 11, 2014, 09:48:36 pm »

 Smiley

Quote
– Ovo je MIG 21 UMD – rekla je tako nekidan tetka Barica iz Donje Lomnice kraj Velike Gorice, s dlanom nad očima prateći na nebu trag zapaljenog aviona.

– Jok, ovo je BisD – otpovrnula je iskusna baba Marta, najveći seoski autoritet za pitanja ratne avijacije. – UMD ima dosta slabiji motor, ovo je bogami MIG 21 BisD.

Nesretnim je Zagorcima, kako vidite, od slabe vajde vremenska prognoza. Avioni hrvatskog ratnog zrakoplovstva padaju i iz oblačnog i iz vedra neba, bez upozorenja i bez pravila: ne možete reći, „okrenulo je na sjeverac, mogli bi padati stari ruski lovci“, niti ste ikada na vremenskoj prognozi poslije Dnevnika čuli, „u sjeverozapadnoj Hrvatskoj promjenjivo oblačno, s povremenim padalinama MIG-ova“. Tu, jebiga, pomaže samo iskustvo. A Zagorci ga bogami imaju.

Pilot na stablu

- Ooo, to ste vi, Stanko – obradovala se baba Marta kad je na stablu jabuke iza kuće ugledala pilota gdje visi na užadi padobrana zapletenog u grane. – Slobodno si zemite koju jabuku dok ja stavim kavu, sad će Joža. Jožaaa, prinesi lojtre, došel nam je pukovnik Stanko!

I sva je sreća da Hrvatska u ovom trenutku ima tri, pardon dva ratna aviona. Da ima ozbiljniju flotu, uz remonte u starim sovjetskim zavodima morali bi seljacima isplaćivati i štete od elementarne nepogode.

– Ovo je sad definitivno bil UMD – reći će tako sutra tetka Barica kad joj se trideset pet godina stara i osam tona teška stara ruska zvijer zabije u kukuruzište.

– Jok – kratko će baba Marta. – MIG 21 BisD.

– Kak znaš? – iznervirat će se Barica. – Motor mu uopće nije radil!

– Tak, lepo – odgovorit će iskusna baba. – BisD je bil zadnji.

Boris Dežulović: Oblačno s padalinama MIG-ova
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #446 on: August 11, 2014, 09:53:21 pm »

Bo'me je baba Marta potvrdila svoj autoritet među seoskim ekspertima za borbenu avijaciju.  Cheesy
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #447 on: September 02, 2014, 04:24:42 pm »

Evo nesto konkretnije:


1.9.2014.

RATNO ZRAKOPLOVSTVO

Umjesto starih ruskih MiG-ova stižu nešto mlađi zapadni lovci

Novi avioni bit će kupljeni bez obzira na to hoće li iduću vladu voditi SDP ili HDZ


Stare ruske Migove naši će vojni piloti zamijeniti zapadnim lovcima! A hoće li hrvatski piloti uskočiti u nešto mlađe američke F-16 ili još novije švedske Gripene ili neki treći tip borbenog zrakoplova, bit će poznato do 2016. No Vlada je političku odluku o zadržavanju (i obnovi) ratnog zrakoplovstva napokon donijela.

HDZ će podržati plan

Premijer Zoran Milanović je nakon sjednice Vijeća za obranu održane u ponedjeljak u Uredu predsjednika na Pantovčaku rekao kako bi Hrvatska trebala zadržati ratno zrakoplovstvo te da bi umjesto Migova trebalo nabaviti lovce proizvedene na zapadu.

– Sada smo puno bliži stajalištu da bi Hrvatska pored borbenih helikoptera morala zadržati i sposobnost borbenog zrakoplovstva. Tu ne treba biti preambiciozan i stremiti prema nekim najmodernijim i najskupljim novim sustavima, ali nekim sustavima zapadnog podrijetla, pa čak i korištenima - to da! Jer očito je da ovi avioni idu svom kraju, da je jedan avion pao. Nadam se da se to više neće dogoditi, ali je moguće da se ponovi – rekao je Milanović.

Predsjednik saborskog Odbora za obranu Tomislav Ivić, jedini HDZ-ov član Vijeća za obranu, potvrdio nam je u ponedjeljak kako u nacrtu dugoročnog (do 2024.) plana razvoja Oružanih snaga, koji im je u ponedjeljak prezentiran, piše da će Hrvatska do 2016. donijeti konačnu odluku.

– Do tada ćemo imati odluku o tipu i broju ratnih zrakoplova koje ćemo kupiti. U nacrtu dugoročne strategije stoji odluka o nabavci novih/novijih zrakoplova, a HDZ će naravno podržati odluku o zamjeni starih ruskih Migova novijim zapadnim zrakoplovima – rekao nam je Ivić. Čini se da je konsenzus postignut i da će novi borbeni avioni biti nabavljeni bez obzira hoće li iduću vladu sastavljati SDP ili HDZ.

Nakon sjednice Vijeća za obranu odahnuti može i Ante Kotromanović, jer neće morati dati ostavku na funkciju ministra obrane. Za pad Miga 21 nije odgovoran nitko u lancu zapovijedanja, već kvar na hidrauličnom sustavu.

Mig 21 pao zbog hidraulike

Tako glasi zaključak preliminarnog izvješća povjerenstva koje istražuje uzroke pada Miga 21, a koje je prihvatilo Vijeće za obranu.

– Mig 21 pao zbog kvara na hidrauličnom sustavu. To je uzrokovalo lančanu reakciju i na drugim elementima i došlo je do pada. Nakon ovog preliminarnog izvješća provest će se dodatna vještačenja i analize kao bi se vidjelo zbog čega je zakazao hidraulični sustav – rekao je predsjednik Ivo Josipović.

Autor: Marko Špoljar, Večernji.hr
« Last Edit: September 02, 2014, 04:57:39 pm by leut » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #448 on: September 02, 2014, 04:36:54 pm »

I u nastavku, buduci se Paluba cita, ako vec i ne slusa, odmah predlazem:

F-16

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(ne zato jer je bolji, jeftiniji, prikladniji, nego zato jer je F-16)  Smiley, a i radi kontinuiteta tradicije (Amerika, SSSR/Rusija, Amerika...)

Mogli bismo otvoriti i kladionicu  Grin




* f-16.jpg (47 KB, 871x484 - viewed 89 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #449 on: September 02, 2014, 04:43:17 pm »

Nece doc nista,  Tongue ko ce slusat ove gluposti do izbora.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.