PALUBA
April 19, 2024, 11:42:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 464519 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #465 on: September 16, 2014, 12:25:47 pm »

Ko zagovara modernizaciju i čega?

Uzgred, koji to avioni nezapadnog porekla uopšte ulaze u razmatranje za HRZ?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #466 on: September 16, 2014, 01:16:50 pm »

Pa opet se nakon nedavnog udesa, provlačio kroz medije bivši visoki časnik HRZ sa idejama rumunjskog Aviostara.
Razmatrao se i MiG-29 prije krize u Ukrajini,  u par navrata, od strane vlade i samog MORH.
Ali, nasreću, sve je ostalo (nadam se) u okvirima dnevno političkih potreba da se malo uzburka mašta.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #467 on: September 30, 2014, 01:39:50 pm »

20.09.2014.

OČI U OČI

Danijel Vuković: Hrvatsko nebo može biti meka za okršaje Obaminih i Putinovih lovaca

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] 'Uvijek će biti nepovoljna situacija za nabavu novih borbenih aviona. Riječ je o velikoj i usko usmjerenoj investiciji. Teško da će tolikim sredstvima Hrvatska ikada raspolagati kao viškom'

“Obnovu našeg zrakoplovstva ne treba građanima predstavljati, da ne kažem - plašiti ih, tako da se na odbojan način navode stotine milijuna eura koliko eskadrila košta. Ako postoji politička volja da se obnovi lovačka komponenta HRZ-a, onda je pitanje samo jedno: koliko hrvatsko gospodarstvo može profitirati kupnjom borbenih zrakoplova? Ukupan projekt kupnje borbenog zrakoplova za HRZ valja ambiciozno prezentirati tako da u njemu korist za sebe vide i u NATO-u. Ukratko, Hrvatska može za NATO biti jedinstvenim mjestom za naprednu letačku obuku iznad kopna i mora”, predlaže diplomirani inženjer zrakoplovstva Splićanin Danijel Vuković, zrakoplovni časnik koji je nedavno napustio Ministarstvo obrane RH i radi za jednu uglednu inozemnu tvrtku koja se bavi obukom pilota helikoptera.

Vuković je jedini Hrvat koji je održao predavanje na najprestižnijem visokom učilištu zrakoplovnog inženjerstva u svijetu, na Moskovskom zrakoplovnom institutu (MAI) čiji je vanjski predavač. Osim na zapadnim borbenim zrakoplovima, Vuković je letio i na ruskim lovcima nove generacije.

Put u propast

- Činjenica je da su naši MiG-ovi 21 odavno odslužili svoje i da se zapravo s posljednjim remontom i nadogradnjom nastojalo očuvati sposobnosti koje izvršava eskadrila lovačkih aviona u okviru financijskih mogućnosti. S druge strane, nerealno je očekivati da će MiG-ovi 21 nakon remonta moći ostati u operativnoj funkciji sljedećih deset godina, pa nam i dalje ostaje problem opstanka lovačkih aviona u HRZ-u. Kada bi i za godinu dana imali odluku koji avion nabaviti i pod kojim uvjetima, treba tri do pet godina za njegovu integraciju u HRZ-u i postizanje početnih operativnih sposobnosti. Dakle, već sada, danas, treba ozbiljno početi razmišljati i raditi na tome kojim putem krenuti u rješavanju opstanka i osuvremenjivanja eskadrile borbenih aviona. U protivnom, jednostavno će se do kraja posložiti sve okolnosti za ukidanje borbenog zrakoplovstva, a vojni i državni vrh će to moći samo konstatirati i doslovce jednim potpisom zapečatiti sudbinu lovačkoga zrakoplovstva u Hrvata, a kriv neće biti nitko - konstatira inženjer Vuković.

Kad jedna država izgubi operativne sposobnosti uporabe lovačkog zrakoplovstva, prema Vukovićevim riječima, iluzorno je očekivati da će ta država ikada više na svom nebu imati vlastite lovce.

- Bez vlastitoga lovačkoga zrakoplovstva nema ni istinskoga državnoga suvereniteta. Budući da ova problematika obuhvaća i utjecaj na suverenost Hrvatske, neozbiljno je i neodgovorno tvrditi o previsokim cijenama - smatra Vuković. Hrvatska, prema njegovim riječima, mora pokazati malo više ambicije i pokušati se etablirati unutar NATO-a kao “letačka meka za borbene pilote”.

- Možda zvuči kontradiktorno, ali uopće nije bitno koji će se tip borbenoga aviona nabaviti - ističe inženjer Vuković, te nastavlja:

- Izlaziti u javnost i isticati kako je za HRZ najbolji gripen, eurofighter ili MiG-29, ne znači ništa. S obzirom na aktualno stanje, svaki avion je dobar za HRZ. Ne vidim razlog zašto HRZ-u, primjerice, ne bi bio dobar i višenamjenski suhoj Su-30. Netko će reći to je “prevelik” avion. No, takvi i slični subjektivni izrazi ne znače ništa u taktičko-tehničkom smislu. Kao preduvjet svakoj priči treba postaviti okvire gospodarske suradnje i aktivnosti lovačke eskadrile od koje bi i NATO zajednica imala određenih koristi. Gospodarska suradnja kroz industrijsku participaciju (ili kako se, doduše rjeđe, u međunarodnim krugovima čuje - “offset“) obvezuje državu prodavatelja aviona da pristane i na transfer određenih tehnologija i drugih usluga koje su zanimljive državi kupcu. Ovo nipošto ne znači nikakvu kompenzaciju iako se ovaj pojam tako najčešće pojednostavnjuje, te banalizira. Zapravo, “offset“ i nije tako popularan kod zemalja koje su ga dužne ispuniti, ali zemlja koja nabavlja naoružanje nalazi se u položaju iz kojega treba postići maksimalno za sebe, a ne tek zadovoljiti formu i uzeti što joj se nudi. Na projektima “offseta“ treba inzistirati s dugoročnim planovima postizanja određenih vlastitih sposobnosti kako u vojnom, tako i u gospodarskom sektoru koji u Hrvatskoj vapi za novim poslovima i novim radnim mjestima - smatra inženjer Vuković, pojašnjavajući da izuzetno važna smjernica u izboru aviona mora biti “iniciranje i vezivanje određenih zadaća koje bi se provodile u RH, a imale bi koristi za cijeli NATO”.

- Jedna takva ideja, koja ide u prilog ruskom NATO-kompatibilnom MiG-u 29, jest postojanje eskadrile u Hrvatskoj koja bi se mogla koristiti u tzv. DACT zadaćama (“Dissimilar Air Combat Training“ ili vježbe zračne borbe u kojima do izražaja dolaze različite letne i senzorske karakteristike pojedinih tipova aviona, op. a.), gdje bi upravo Hrvatska bila domaćin s “agresorskom” ulogom. Tako bi HRZ osim “airpolicinga” i redovnih drugih zadaća, imao aktivnu i jedinstvenu ulogu na razini cijeloga NATO-a u usvajanju naprednih letačkih sposobnosti u simulacijama zračne borbe. Zamislite samo da desetak zemalja godišnje dolazi u Hrvatsku na DACT obuku. Pa ne treba ni navoditi što bi to značilo u pogledu kontinuiranog korištenja NATO-ovih sredstava i naknada za izgradnju kompletno nove infrastrukture, stjecanje jedinstvenih letačkih sposobnosti, ostvarivanje naleta i etabliranja Hrvatske kao značajne NATO zrakoplovne članice. Postojanje jedne ovakve inicijative imalo bi strateški odjek i na cijelu regiju - predlaže Vuković ambicioznu ideju koja bi, bez sumnje, HRZ uvela u razdoblje tehničke i kadrovske renesanse.
Kako primjećuje naš sugovornik, trenutačna kriza u odnosima NATO-a i Rusije će proći. I Vuković je mišljenja kako sve europske zemlje ipak na duge staze gledaju na odnose s Rusijom, pa valja znati i umijeti dugoročno gledati hrvatske gospodarske interese. “Najgore je biti bez stava”, kaže on.

- Razgovarao sam o ovoj ideji i s američkim stručnjacima, te je ideja generalno dobro prihvaćena, što me potaknulo na izradu detaljne studije u kojoj će se ovaj koncept razraditi uzimajući u obzir od taktičko-tehničkih pa do političkih parametara. Uz značajno povoljniju financijsku ponudu u odnosu na bilo koji zapadni avion, posebno pozitivan je stav i spremnost Ruske federacije na obilan “offset”. No, paralelno se javlja i nužna suradnja s Rusijom od koje se tako (ne)opravdano zazire kada je u pitanju vojno-tehnička suradnja niza NATO članica koja nije obustavljena ni u okolnostima aktualnih događanja na svjetskoj političkoj sceni - smatra inženjer Vuković, čije je znanstveno istraživanje usmjereno na spregu manevarbilnosti i radarske nevidljivosti lovaca posljednje, pete generacije privuklo i pažnju međunarodnih zrakoplovnih krugova, a o čemu smo nedavno pisali.
Zanimljiva ideja, nastavlja naš sugovornik, može biti i osnivanje NATO-ova središta za naprednu letačku obuku u Zemuniku koja bi se mogla provoditi na češkim avionima L159 ALCA.

Politika ‘mutne vode’

- Ovim bi se trebalo stimulirati NATO članice da u okviru koncepta “pametne obrane” prepoznaju kapacitete obuke svojih pilota upravo u Hrvatskoj. To bi opet značilo slijevanje financijskih sredstava u Hrvatsku, a s vlastitim L159 HRZ bi mogao u cijelosti provoditi većinu zadaća, te do neke razine i “air policing”. Najvažnije je da bi se ovim očuvao kontinuitet, ali i napredak prema vrhunskoj obuci pilota kojima bi bio jednostavan prijelaz na bilo koji suvremeni borbeni avion. Ovo su samo dva primjera kako bi trebalo razmišljati u izboru i nabavi borbenoga aviona - ističe znanstvenik Vuković, dodavši kako ovakve ideje u kombinaciji s industrijskom participacijom, odgodom plaćanja i obročnim plaćanjem na duži period, “nikako ne predstavljaju trošak, već strateški potez sa značajnim unaprjeđenjem oružanih snaga, te gospodarske ekspanzije“. No, za iste se, kako kaže Vuković, treba boriti i izboriti među kolegama u NATO-u, što je zapravo i najteži, ali “ne i neostvariv zadatak”.

- Uzimajući u obzir aktualnu ekonomsku situaciju u zemlji gdje je obrana suočena s brojnim rezovima proračuna, je li pravi trenutak da se uopće razmišlja o nabavi novoga borbenoga aviona - pitamo Vukovića.
- Uvijek će biti nepovoljna situacija za nabavu novih borbenih aviona. Riječ je o velikoj i usko usmjerenoj investiciji. Teško da će tolikim sredstvima Hrvatska ikada raspolagati kao viškom koje će moći utrošiti na nabavu borbenih aviona, a bez kritika javnosti. Ono što je kod nas veliki problem, to je - odluka. Odnosno, nedonošenje odluke. Ne postoji nikakva konkretna odluka kao najmanji i simboličan korak, a opet tako neophodan da se postavi kao vodilja razmišljanja što i kako dalje s borbenom avijacijom. Da postoji odluka, postojala bi i odgovornost, pa bi šira i stručna javnost očekivala rezultate. Kad se navodi ponuda ovoga ili onog proizvođača, i još kada se spomenu cijene, automatski se generira kod javnosti osjećaj odbojnosti i postiže protuučinak. Možda namjerno? S ovakvim načinom neodlučnoga razmišljanja i kod partnera u NATO-u se stvara mutna slika o nama samima i tada se u politici “mutne vode” predlažu svakojake ideje i ponude razvoja vlastitih zrakoplovnih snaga, koje su po pravilu-redom nepovoljne - ističe Vuković, pojasnivši kako „nema toga saveznika u NATO-u, ili bilo gdje u vrlom svijetu, koji će nam donirati, ili dati ispod cijene iole vrjednije avione“.

Sumnjive ponude

- Konkretno, u zadnje vrijeme se po medijima može čitati kako nam se nude američki F-16 iz sastava portugalskih zračnih snaga. U posljednjih nekoliko godina bilo je aktualno nekoliko ponuda ovoga aviona pod organizacijom američke Vlade, kako iz američkih zaliha viškova, tako iz nekih europskih zemalja.
Zapravo se ne radi ni o kakvim ponudama, već o mehanizmima “uvaljivanja” nepotrebnih aviona dok još nešto malo vrijede - smatra Vuković, kazavši kako bi s američkim lovcem F-16 Hrvatska, zapravo, “tek malo poboljšala svoje sposobnosti u pogledu aviona i očuvanju sposobnosti, ali zato nikako ne bi profitirala u pogledu šire ekonomske suradnje”.

DENIS KRNIĆ

Razlog za uzbunu

- Danas je situacija takva kakva jest – avioni su stari, stručnoga kadra je sve manje, učestalost kvarova se jednostavno po prirodnom zakonu treba očekivati u većem obujmu, te se ne može očekivati ni velika razina sigurnosti letenja na takvim avionima. Posljedično, učinkovitost izvršavanja deklariranih zadaća, a pogotovo školovanje novih pilota će s vremenom zasigurno opadati, što je još jedan od razloga za uzbunu da treba što prije donijeti odluku i preuzeti odgovornost o opstanku eskadrile borbenih aviona - upozorava zrakoplovni inženjer Danijel Vuković.

Koncept 'pametne obrane' polako gubi smisao

- Na primjenu koncepta "pametne obrane" u obnovi lovačke eskadrile se ne bi trebalo previše oslanjati, jer isti polako gubi smisao kako EU zemlje izlaze iz krize. Treba reći realno da koncept "pametne obrane" u Europi nije ni zaživio u obujmu kako je zamišljen. Sve članice NATO-a vode politiku vlastitog očuvanja i razvoja nacionalnih obrambenih snaga, a posebno borbene višenamjenske komponente vojnog zrakoplovstva. "Pametna obrana" je zaživjela tamo gdje je trebalo zadržati i razviti određene operativne sposobnosti koje su od važnosti za provođenje NATO združenih operacija, dok u smislu modernizacije lovačke eskadrile ne obećava gotovo ništa - kaže Vuković.

Sardinijski poučak

       Godinama je najveća europska baza za DACT zadaće, odnosno uvježbavanje zračnih borbi, bila baza "Decimomannu" na Sardiniji. Osim sunčanog vremena gotovo cijele godine, golemog morskog prostranstva u neposrednoj blizini, ova baza ima dvije staze, tri stajanke na koje se može smjestiti više od 100 aviona. U "Decimomannu" avioni američke i izraelske avijacije u zadnjih 20 godina odmjeravali su se s avionima poput europskog tornada, sea harriera i eurofightera, ali prvi put i s dugogodišnjim konkurentom, "sijačem straha" - sovjetskim MiG-om 29.
       Naime, ujedinjenjem Njemačke, u zračnoj floti NATO-a odjednom su se našle i dvije eskadrile istočnonjemačkih MiG-ova 29. Tehnički "natoizirani" MiG-ovi sudjelovali su u vježbama u "Decimomannu". Ono što su "Migonje" pod vođenjem pilota Luftwaffea pokazali, bilo je, blago rečeno, zabrinjavajuće za zapadne konstruktore aviona i vojne stručnjake. U simulacijama okršaja, MiG-ovi 29 redovito su "obarali" američke F-15 u čijim su kokpitima sjedili vrhunski izraelski piloti. Upravo zahvaljujući njima, njemačka avijacija u drugoj polovini 90-ih bila je operativno najspremnija avijacija u NATO-u.
Poput Sardinije, Hrvatska na relativno malom prostoru ima široku morsku pučinu, nenaseljene otoke i hridi, te planinske masive idealne za uvježbavanje lovaca zapadne i istočne proizvodnje. Nema nikakve sumnje da bi a NATO kompatibilnim MiG ovima 29 u sastavu HRZ-a, klimatski blaga Hrvatska privukla najsuvremenije lovce SAD-a i Europe da dolaze nekoliko puta godišnje na vježbe. Što bi to značilo za prestiž HRZ-a u Sjevernoatlantskom savezu ne treba previše objašnjavati. Zašto ne pokazati ambiciju?



Slobodna Dalmacija


* vukovic.jpg (46.17 KB, 680x422 - viewed 95 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #468 on: September 30, 2014, 08:43:34 pm »

Ideja ovog mladog inžinjera i doskora oficira je zanimljiva. Ipak, imam neke logičke primedbe. NATO bi u Hrvatskoj vežbao vazdušne borbe protiv neprijateljskih aviona. Tog neprijatelja bi glumilo hrvatsko HRZ i PVO , u avionima koji bi bili kupljeni od Rusa. Dakle, Rusi bi  Hrvatskoj prodali avione, dali "offset" odnosni odgovarajuću tehnologiju, a sve zato da bi NATO vežbao u pobeđivanu neprijatelja, a to je Rusija (barem tako čuh Obamu da kaže)? Meni to nje deluje baš realno. Još manje da su Rusi baš toliko blesavi.

Možda može da prođe i ovakva ideja Wink: da Hrvatska iznajmi zemaljske poligone Rusima, sa sve tehnikom (na primer ovim novim nemačkim haubicama, Patriama i sl.) kako bi vežbali borbu sa mogućim neprijateljem, a to je NATO. Hrvatska je u NATO i ko će bolje znati taktiku NATO od HV. Rusi bi to dobro platili, pa bi i avioni bili jeftiniji, ako ne i džabe.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #469 on: October 01, 2014, 07:55:05 am »

Зар Мађарска нема конзервиране авионе Миг29 које нема коме да прода? НАТО не оскудева у руским авионима за симулацију ваздушних борби. Домаће верзије Руси у сваком случају не би продали Хрватској (као ни Србији).
По питању F16 се не слажем, мислим да је у питању прикладан авион за надзор ваздушног простора, а више од тога Хрватска и не треба. Друга опција би били Грипени, попут Мађара и Чеха. Хрватска реално нема трећу опцију.
Теза о томе како нема пара је погрешна, као и у Србији. Новац који се наплаћује за прелете у међународном ваздушном саобраћају не треба третирати као харач - него као новац који је плаћен да би се покрили трошкови контроле и обезбеђења тог ваздушног коридора који се користи. Тај новац би био довољан да издржава ескадрилу борбених авиона, и у Хрватској и у Србији.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #470 on: October 01, 2014, 09:57:44 am »

Pa on govori o novim MiG-29M/M2 odnosno onome što se sada nudi kao MiG-35/D.

Za VVS RF će se praviti avion pod oznakom MiG-35S koji će možda imati i novo krilo sa pet podvesnih tačaka, a svakako će imati napredniju avioniku i naoružanje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #471 on: October 01, 2014, 10:16:24 am »


Ma ovi naši susjedi/komšije samo maštaju. O čemu se sve dosad zadnji godina nije pisalo, ni broja se nezna.
Te na Palagruži ovo, pa ono, te HRM na Sredozemlju, te sad ovo itd. A nemaju pošteno ni za gaće.....

E, baš su NATO-vci našli pogodan prostor iznad Hrvatske za nadgonjavanje sa "Rusima". Svašta....
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #472 on: October 01, 2014, 10:33:46 am »

Ne bi Ćiro bio Ćiro da ne pljucne preko granice.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #473 on: October 01, 2014, 11:10:44 am »

Ne bi Ćiro bio Ćiro da ne pljucne preko granice.

Nepljucam ja po nikom. Isto to važi i za većinu ostali državetina na Balkanu, samo što neke imaju bolju
maštu. A možda nekad i ubodete nešto,.. Grin ko zna.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #474 on: October 01, 2014, 02:40:36 pm »

Iako zvuči dobro, ovo je ipak u sferi fantastike. Niti bi Hr kupovala Migove, niti bi im Rusi to dopustili (u ove svrhe), niti bi NATO vježbao s nama na ovakav način. S druge pak strane ovaj čovjek je jedno vrijeme proveo u Rusiji, tako da sigurno ima kontakte tamo dobre.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #475 on: October 01, 2014, 04:31:11 pm »

Па добро, њему се свиђају Су и МиГ, а некоме Грипен.

Тус заговара половне Ф-16 јер је почетком 90-их, још увек као припадник ЈРВ, имао прилику да лети на Ф-16. И сад држава треба да купује авион на основу личних импресија неког пилота.

Набавка авиона је примарно политика, па тек онда све остало. А политика РХ је таква да МиГ-35 са шаховницом може да се појави само у некој компјутерској игри.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #476 on: April 08, 2015, 09:25:10 am »

S jučerašnje, 8. sjednice Vijeća za obranu Republike Hrvatske:

Nakon dugog niza godina konačno imamo zajedničko stajalište kad je u pitanju borbeno zrakoplovstvo. Republika Hrvatska prelazi na zapadni tip borbenog aviona. Vijeće obrane je zaključilo na jučerašnjoj sjednici kako će do kraja 2016. godine ipak biti donesena konačna odluka o nasljedniku Migova, a njega bi trebalo predložiti Povjerenstvo imenovano od strane Vlade RH.

Dakle, prvi put državni i vojni vrh su se suglasili kako Republika Hrvatska zadržava borbeno zrakoplovstvo i da neće koristiti savezničko zrakoplovstvo u nadzoru vlastitog zračnog prostora kao što to čine države Baltika, Island i Slovenija. To je dobra vijest. Loša je što RH nije u dobroj financijskoj i gospodarskoj situaciji te će po svemu sudeći ovako dugoročno rješenje morati potražiti u suradnji sa saveznicima unutar NATO saveza. Naime, iz krugova bliskih sudionicima sastanka, ističe se kako RH zasigurno neće kupovati novi zrakoplov zapadne proizvodnje već se radi isključivo o rabljenim avionima.

Tri su najozbiljnije opcije na stolu ako financijska situacija bude nešto povoljnija: Smart Defense sa Češkom, Mađarskom i Slovačkom na borbenom avionu Gripen, američka donacija borbenih aviona F-16 Block 25 koji će se trebati modernizirati te rabljeni francuski avioni Mirage2000. Kao alternativa, u slučaju nedostatka dostatnih financija, odnosno slabog rasta BDP, spominje se izraelski Kfir.

Defender.hr
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #477 on: April 09, 2015, 08:38:13 am »

Razmatra se i južnokorejski T-50, video reportaža ;

Nova eskadrila ratnog zrakoplovstva već od 2017. godine?

Ako dođe do nove nabavke meni je osobno najizgledniji "F-16" na prvom a "Gripen" na drugom mjestu.
« Last Edit: April 09, 2015, 10:48:04 am by Jester » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #478 on: April 16, 2015, 01:39:58 pm »

Vir: Defender.hr

Zašto je borbeni avion F-16 nepovoljna opcija za HRZ jučer i danas?
 
Datum objave: 16.04.2015

"Prije 2-3 godine imali smo na stolu ponudu od 48 borbenih aviona F-16 planiranih za Rumunjsku, Bugarsku i Hrvatsku. Sjećam se da je za osam aviona F-16 trebalo izdvojiti godišnje 100 milijuna USD (uključiva cijena aviona i svi ostali troškovi, a za 12 oko 150 milijuna USD odnosno 140 milijuna EUR)) da bi sve bilo funkcionalno i da bi piloti letjeli prema standardima NATO saveza. Dakle, očuvanje sposobnosti borbenog zrakoplovstva na 10 godina bi nas koštalo 1 milijardu USD za osam aviona. Prema tome, takva je opcija za nas preskupa bila tada, a i sada će biti, jer je USD povećao vrijednost", rekao nam je ovih dana visoki vojni dužnosnik.

Da je zaista tako, najbolje potvrđuje i primjer Rumunjske koja je kupila 12 rabljenih borbenih aviona F-16 AM/BM Block 20 MLU (9 jednosjeda i 3 dvosjeda) za 672 milijuna USD (prema današnjem tečaju USD-EUR). Odnosno, od ukupnog iznosa "samo" 457 milijuna USD Rumunjska mora potrošiti na sa opremu i naoružanje, obuku 9 pilota i 69 tehničara. Oko 215 milijuna USD koštaju "goli" avioni i prilagodba infrastrukture na zemlji.

Oprema i naoružanje uključuje sljedeće:

13 Embedded Global Positioning Systems/Inertial Navigation Systems (EGPS/INS) with GPS Security Devices, Airborne
3 AN/ALQ-131 Electronic Countermeasure Pods
30 AIM-120C Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM)
5 AIM-120C Captive Air Training Missiles (CATMs)
60 AIM-9M Sidewinder Missiles
4 AIM-9M CATMs
48 LAU-129 Launchers
10 GBU-12 Enhanced Guided Bomb Units
18 AGM-65H/KB Maverick Missiles
4 AGM-65 CATMs
15 Multifunctional Information Distribution System/Low Volume Terminals
2 Multifunctional Information Distribution System Ground Support Systems

Sve govori u prilog da Republika Hrvatska ne može niti ozbiljno razmišljati o takvoj ponudi. Vijeće obrane je jedva uspjelo održati vojni proračun ovakav kakav jest te je obećano da ga se neće smanjivati unatoč stajalištu da će se ići u odabir borbenog aviona. Ali to nije dovoljno niti izbliza da bi se uopće mogla uzeti u obzir ponuda za F-16 slična Rumunjskoj. Čak i u slučaju da  SAD donira F-16 Block 15 sa svojih "stokova" u Arizoni, oni bi morali proći MLU nadogradnju i opet bi došli na isto.

Ako bi se rumunjski zahtjev za opremom i naoružanjem mogao i prepoloviti u hrvatskom slučaju ( to bi značilo minimum ispod kojeg SAD sigurno ne bi razgovarao) dolazimo umjesto 457 milijuna USD do cifre od 250 milijuna USD (količinski upola manja narudžba ne može biti i upola manja cijena). Dodamo li tome 215 milijuna USD za goli avion i troškove prilagodbe  infrastrukture dolazimo do ukupne cifre od 465 milijuna USD za avione stare između 20-30 godina. Naravno, pritom ovdje ne spominjemo operativne troškove godišnjeg održavanja, goriva, maziva i slično...a što smo uključili u gore spomenuti hrvatski primjer 150 milijuna USD za 12 aviona F-16 godišnje.

Dakle, ne samo da bi ponuda za F-16 bila najskuplja od svih ponuda za rabljeni avion takvog godišta već bi i njihovo održavanje u letnom stanju koštalo najskuplje. U proračunskim okvirima u kakvim je danas i u kakvim će biti MORH za godinu-dvije, to je nemoguća misija.

Prema projekcijama kojima bi se sačuvao minimum borbene komponente zrakoplovstva u suradnji sa zemljama srednje Europe koje koriste Gripen, trošak održavanja i najma 12 aviona tipa Gripen koštao bi Republiku Hrvatsku na godišnjoj razini oko 90 milijuna EUR (96 milijuna USD). Dakle, nešto manje ili gotovo isto kao i za F-16, ali uz veliku napomenu. Radi se o četiri aviona više u odnosu na američku ponudu što je itekako velika razlika. Tim više, jer se radi o novijim avionima za razliku od F-16.

Primjerice, Češka raspolaže sa ukupno 14 aviona Gripen u najmu te ima 21 borbenog pilota koji lete na njima, rekao nam je izvor u MORH-u. Svaki od pilota ima predviđen godišnji nalet od 170 sati. Sve to košta Češku 105 milijuna EUR godišnje. Mađarska ima trošak godišnjeg najma i održavanja, goriva, amortizacije i slično 113 milijuna EUR.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* article-gallery-big-1429187375_525.jpg (98.13 KB, 800x535 - viewed 80 times.)
« Last Edit: April 16, 2015, 01:42:54 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #479 on: April 17, 2015, 09:35:22 am »

Vir: Defender.hr

Financijska situacija za odabir borbenog aviona ista kao i prije remonta Migova
 
Datum objave: 17.04.2015

Vijeće obrane je nedavno zaključilo kako će Republika Hrvatska zadržati vlastitu borbenu komponentu zrakoplovstva, a odluku o tipu aviona donijet će najkasnije do kraja 2016. Nepobitno je da novaca u proračunu nema danas niti će ih biti sutra, za godinu, dvije ili tri. Realnost je takva kakva jest. Jučer smo bili vrlo jasni i brojčano potkrjepljeni kad smo govorili o opciji F-16. Nabava osam borbenih aviona F-16 Block 20 MLU i njihova eksploatacija, održavanje koštala bi na rok od 10 godina 100 milijuna USD godišnje. To nisu naše spekulacije već činjenice koje su utvrdile OSRH, MORH i HRZ i PZO.

U praksi, zaustavili bi se svi ostali projekti modernizacije, jer je iz svih projekcija vojnih proračuna jasno da u idućih pet godina nema povećanja sredstava. Dakle, novaca nema niti će ih biti. Situacija je prilično slična onoj pred odluku o remontu Migova, samo što u ovom slučaju odluka o zadržavanju borbene komponente mora biti donesena. Da se ne zavaravamo, novi tip borbenog aviona neće ući u operativnu uporabu prije 2020. s obzirom na uobičajene rokove isporuke, obuku osoblja i slično. Migovi će do tada odraditi posao. Što god dežurna laprdala, forumski trolovi i različite interesne skupine, tvrdile o remontu Migova u Ukrajini, pokazalo se da su hrvatski borbeni piloti zadovoljni sa onim što su dobili i tražili, otklonjene su u najvećoj mjeri sve "dječje bolesti" ove nazovimo je modernizacije NAV/COM opreme koja nije napravljena nigdje u svijetu, a napravljena je, jer je tako tražio HRZ i PZO.

Integracija ruske analogne tehnike stare 40 godina sa zapadnom digitalnom opremom novijeg doba, zaista se činila nemogućom misijom i svakom imalo objektivnijem promatraču bilo je jasno kako će morati proći vrijeme da sve sjedne na svoje mjesto. Avioni stari 40 godina sa ugašenom proizvodnjom pričuvnih dijelova od strane proizvođača lete u RH i to jako dobro, raspoloživost borbene eskadrile je veća 60 posto što je bio zahtjev struke. Preostala tri aviona sa remonta biti će u operativnom sastavu eskadrile do sredine svibnja. I sve to za cijenu jednog rabljenog helikoptera UH-60 Black Hawk. Dakle, Migovi će odraditi posao do dolaska novog tipa aviona.

Vratimo se na flotu od osam F-16 na koju bi prema izračunima MORH-a otpadalo nešto manje od petine proračuna u idućih deset godina. Uobičajena raspodjela proračuna u omjeru 50 (plaće):30 (održavanje):20 (modernizacija) govori da za sve ostalo ne bi bilo sredstava. Zadnja ponuda Gripena za osam posve novih aviona u verziji C/D iznosila je 611 milijuna EUR uključujući obuku, ali bez naoružanja, a to je bilo prije dvije tri godine. Uspoređivati to sa Rumunjskom nabavom 12 aviona, ali starih 20-30 godina po cijeni 625 milijuna EUR sa opremom i naoružanjem nema baš nikakvog smisla. Zašto nema?

Prije točno pet godina rumunjsko Vijeće obrane je objavilo odluku da kupuje 24 rabljena aviona F-16 za 1.3 milijarde USD, a odluku je trebao potvrditi rumunjski parlament. Tada je Jerry Lindbergh, švedski dužnosnik zadužen izvoz vojne opreme na novinskoj konferenciji u Bukureštu bio vrlo jasan: "Mi ćemo osigurati isporuku borbenih aviona Gripen C/D u potpunosti interoperabilnih sa NATO standardima uključujući, obuku, logistiku i 100 postotni offset po istoj cijeni.

Naravno, Rumunjska ponuda je uključivala naoružanje dok švedska nije, ali prevedeno, sa naoružanjem švedska ponuda bi bila skuplja za dodatnih 300-400 milijuna USD. Praktično, razlika od 300-400 milijuna USD ne znači ništa ako sa njom dobivate potpuno novi avion za idućih 40 godina za razliku od aviona koji je već 20-30 godina star kada ga kupujete. Što će te napraviti za 10-20 godina sa takvim avionima? Možete ih baciti u staro željezo i opet morate izdvojiti veliki novac da bi održali borbenu komponentu zrakoplovstva. Sa novim avionom o tome ne trebate brinuti.

Da ne govorimo o troškovima održavanja pored ovih spomenutih cijena. Poznato je da Gripen ima najmanje troškove održavanja, a to su izjavili čak i Poljaci premda su odabrali F-16, prije svega zbog političkih razloga. Inače, Poljaci su tako bodovali ponude do 100 bodova, ali tako da je samo 40 bodova moglo biti dodjeljeno za najnižu cijena aviona. Ponuda za 48 F-16 je bila 500 milijuna USD skuplja od ponude SAAB-a za Gripen. Šveđani su bili i vrlo razočarani činjenicom na koji su način Poljaci bodovali njihovu offset ponudu u usporedbi sa američkom, pa je na koncu bilo jasno kako su strateški politički razlozi poljske države bili presudni u cijelom poslu.

Poznata medijska grupacija IHS Jane's također je napravila studiju o troškovima održavanja borbenih aviona prema kojoj je Gripen u prednosti pred svima ostalima. Što to znači u razdoblju nekoliko desetljeća korištenja aviona za vojni proračun, ne treba ni spominjati. Dakle, niti u jednoj opciji i slučaju ponuda za F-16 ne može biti povoljnija od ponude SAAB-a za Gripen, osobito ako se radi o rabljenim avionima Gripen C/D koje koristi švedsko ratno zrakoplovstvo i koje će upravo u vrijeme kada HRZ treba uvesti novi tip aviona, preći na verziju Gripen E/F. Prema tome, postojat će znatan višak C/D verzija. Da li će Šveđani krenuti sa takvom ponudom? Ostaje vidjeti.

Bez obzira na sve, iz najava i izjava vojnih dužnosnika protekle dvije godine, može se zaključiti kako je cilj zapravo minimum očuvanja sposobnosti borbenog zrakoplovstva, a sve to proizlazi zbog raspoloživih proračunskih sredstava. Tako se kontinuirano govori o 6-8 borbenih aviona. U bilo kojoj opciji tolikog broja aviona, i jučer i danas smo rekli kako je američki F-16 skuplji ne samo incijalno već što je puno važnije na dugi rok od švedskog Gripena. Ako bi se i krenulo sa minimumom od 6 aviona (4+2), u nekoj doglednoj budućnosti sa poboljšanjem novčane situacije te dolaskom novih mladih pilota, moglo bi se sa vremenom nabaviti i ostatak aviona do punog broja za eskadrilu. Ali, o tom potom.

Jedina varijanta gdje bi umjesto 6 borbenih aviona u uvjetima današnjeg proračuna, mogli nabaviti eskadrilu od 12 borbenih aviona je ona koju bi mogao ponuditi izraelski IAI sa borbenim avionom KFIR. Naime, njihova će cjenovna ponuda sigurno biti najpovoljnija i kretat će se oko 300 milijuna USD za 12 borbenih aviona. No to neće biti dovoljno za IAI. Ako ozbiljno misli u RH morat će gledati šire u smislu ulaganja, ponude bespilotnih letjelica i slično.

Na državnom je vrhu konačna odluka o tome što će prihvatiti u konačnici na prijedlog zaključaka Povjerenstva za odabir borbenog aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: Tomislav Haraminčić


* hr.jpg (34.52 KB, 800x532 - viewed 92 times.)
« Last Edit: April 20, 2015, 02:18:05 pm by leut » Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.