PALUBA
March 29, 2024, 10:32:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 461216 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #645 on: May 04, 2017, 10:54:05 am »

Na slici lijevo i desno prošlost i sadašnjost, a u sredini moguća budućnost HRZ I PZO.

3.5.2017.

MiG-ovi HRZ i PZO-a dopratili mađarski Gripen do Plesa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: HRZ i PZO

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane iz sastava Eskadrile borbenih aviona 91. zrakoplovne baze, danas 3. svibnja  2017., avionima MiG-21 presreli su i prepratili do zrakoplovne baze Pleso borbeni avion JAS 39 Gripen Mađarskog ratnog zrakoplovstva.

Presretanje je, uz navođenje iz Središta za nadzor zračnog prostora bojne ZMIN, provedeno po svim pravilima i procedurama za presretanje ciljeva u zračnom prostoru, no ovog puta kao izraz dobrodošlice mađarskim kolegama.

Naime, u sklopu predstavljanja borbenog aviona JAS 39 Gripen pripadnicima HRZ i PZO, proizvođač je u dvodnevni posjet 91. ZB poslao  simulator leta i borbeni avion. Njegovim dočekom u hrvatskom zračnom prostoru piloti borbenih aviona MiG-21 dobili su još jednu priliku uvježbavanja presretanja ciljeva u zračnom prostoru te su još jednom potvrdili dostignutu razinu osposobljenosti, kompatibilnosti i interoperabilnosti za provedbu svoje temeljne zadaće nadzora i  zaštite zračnog prostora RH.

morh.hr


* gripen_03052017_v.jpg (29.49 KB, 1200x800 - viewed 103 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #646 on: May 05, 2017, 09:42:20 am »

Nemam vremena prenositi sve, ima ljepih slicica Gripena.
Mene je zanimalo hocu li procitati nesto konkretno ali samo predizborno muljanje.

Quote
Mi smo  trenutno u fazi istraživanja svih opcija dostupnih na tržištu, nakon čega ćemo donijeti odluku o budućnosti borbenog zrakoplovstva - no sigurno je da će ta odluka biti racionalna, priuštiva i najbolja za našu Hrvatsku“, zaključio je ministar Krstičević.

https://www.morh.hr/hr/vijesti-najave-i-priopcenja/priopcenja/14564-prezentirani-borbeni-avioni-jas-39-gripen.html#foto

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #647 on: June 03, 2017, 02:04:43 pm »

Jos malo utopijskih nadanja.  Sad

-------------------------------

FA-50

JUŽNOKOREJCI OTKRILI UVJETE POD KOJIMA BI HRVATSKOJ PRODALI SVOJE AVIONE
'S našim Borbenim orlovima prošli biste znatno jeftinije nego s Gripenima'


Južnokorejska tvtka Korea Aerospace Industries (KAI) smatra da je njezin trenažni i laki borbeni zrakoplov FA-50 Fighting Eagle, razvijan s američkim partnerom, pravi odgovor na pitanje obnove Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) zbog mogućnosti ispunjavanja traženih zadaća i dobrog omjera cijene i kvalitete, izjavio je za Hinu Han Jung Soo, zamjenik direktora za poslovni razvoj i voditelj tima za Europu i Afriku.

KAI je "Borbeni orao" razvijao osam godina s američkim timom Lockheed Martin Aeronautics (LM Aero), pri čemu je kao osnova korišten američki zrakoplov F-16 te je u njega ugrađeno oko 50 posto američkih komponenti. Time se, ističe, KAI, FA-50 savršeno uklapa u NATO-ov sustav zrakoplovstva te su mogućnosti zajedničkih operacija s ostalim članicama Saveza neupitne.

Njegove "dokazane performanse" i cijena koja je gotovo upola manja od mogućeg glavnog konkurenta, švedskog Saab Gripena, te niski operativni troškovi čine ga u sadašnjoj ekonomskoj, vojnoj i političkoj situaciji pravim rješenjem za Hrvatsku, smatra Han. "Vjerujemo da je FA-50 najpogodnije rješenje za Hrvatsku", kazao je on za Hinu.

Iako neki stručnjaci smatraju da je FA-50 tek napredni trenažni zrakoplov s naoružanjem i da mu je svrha isključivo napredna obuka pilota i borba protiv protivnika koji ne raspolaže modernim sustavima protuzračne obrane ili borbenim zrakoplovstvom, Han tvrdi da se radi o sofisticiranom višenamjenskom zrakoplovu. Hrvatska, ističe Han, može koristiti zrakoplov za cijeli niz uloga: za napredno usavršavanje pilota na nadzvučnim mlažnjacima, kao borbeni zrakoplov u slučaju ratnih operacija i kao "prijelazni" lovac za uvođenje pilota u upravljanje borbenim zrakoplovima najviše klase.

Po njegovim riječima, radi se o provjerenom višenamjenskom zrakoplovu, trenažnoj i borbenoj letjelici u upotrebi od 2005. koji bi u potpunosti zadovoljio hrvatske potrebe: nadziranje zračnog prostora, granica, nadzor i kontrolu Jadranskog mora i sudjelovanje u zajedničkim operacijama zemalja članica NATO-a.

"Do sada smo isporučili oko 200 zrakoplova, 60 ih je u sastavu južnokorejskog ratnog zrakoplovstva, a od međunarodnih kupaca naše zrakoplove trenutno koriste Indonezija, Filipini, Tajland i Irak", kazao je Han. "To je vrlo pouzdan zrakoplov, s najsuvremenijom digitalnom avionikom, višenamjenskim radarom za sve vremenske prilike, sustavom samoobrane, motorom F404-GE-102, ugrađenim 20-milimetarskim topom, sedam podvjesnih nosača za oružje i širokim rasponom ubojnih sredstava", pojasnio je Han, podsjećajući da je elektroniku razvio Samsung, a motor je američki.

Znatno jeftiniji od konukrencije

FA-50 je nadzvučni zrakoplov koji leti brzinom od 1,5 Macha. Koristi NATO-ovo naoružanje: bombe i rakete (MK-82, LAU-3), projektile zrak-zrak i zrak-zemlja (AIM-9, AGM-65) kao i "pametno" oružje. Han tvrdi da uz vrhunske karakteristike, FA-50 ima još jednu ogromnu prednost u odnosu na konkurente, a to su cijena i uvjeti financiranja.

Prema predstavljenoj financijskoj analizi 16 korejskih zrakoplova bilo bi moguće otplatiti za oko 750 milijuna dolara u 13 godina. "Korejska uvozno-izvozna banka - Korea Eximbank - bi ponudila kredit na 10 godina, uz poček od 36 mjeseci", kazao je Han za Hinu, objasnivši da bi kredit pokrio 85 posto ukupnog iznosa ugovora, a 15 posto bi se platilo u prve tri godine. Smatra da je to znatno učinkovitije od leasinga zrakoplova koje nude konkurenti, dodajući da Češka i Mađarska koje su se odlučile za drugu opciju, nakon isteka leasinga ostaju bez zrakoplova.

S druge strane, neki vojni analitičari vjeruju da činjenica da Češka i Mađarska raspolažu Gripenima, a očekuje se i navodno pridruživanje Slovačke, te povezanosti sa zemljama Višegradske skupine (V4), ide u prilog švedskom proizvođaču zbog logične uspostave srednjoeuropske "Gripen zone". Han, međutim, ponavlja da je "Borbeni orao" potpuno kompatibilan s NATO-om te da bi Hrvatska, ukoliko se odluči za KAI, mogla postati i logističko-remontno-trenažni centar za lovce FA-50 koji bi mogli biti prodavani u ovom dijelu svijeta, uključujući BiH i Crnu Goru, ali i centar za obuku pilota.

Prilikom obilaska industrijskog kompleksa u Sacheonu, kao jednu od prednosti pokazao je za Hinu i kontrolni centar gdje je na zidu ogroman ekran s interaktivnom slikom svijeta na kojoj su označene baze u kojima se nalaze zrakoplovi i gdje se pažljivo nadzire status svakog zrakoplova. "Imamo podatke u realnom vremenu što se događa sa zrakoplovima, pa čim vidimo da je neki od aviona u remontu počnemo pripremati potrebne rezervne dijelove i prije nego što to klijenti zatraže. Imamo 24-satni sustav potpore za naše kupce", kazao je Han, dodavši da se ne događa da letjelice budu prizemljene ni sat više nego što je potrebno.

Kako bi Hrvatskoj približio svoj lovac, ali i ostalu vojnu ponudu, KAI je početkom svibnja u Splitu sudjelovao na četvrtom međunarodnom sajmu vojne industrije "Jadranska vojna i zrakoplovna izložba i konferencija - ASDA 2017" uz 130 ostalih izlagača naoružanja, vojne opreme i drugih obrambeno-sigurnosnih proizvoda i usluga iz 22 zemlje.

Korejci žele u vrh svjetske zrakoplovne i svemirske industrije

KAI, koji je 2016. ostvario prihod od 3,1 milijardu američkih dolara, u 2017. očekuje porast na šest milijardi dolara, s ciljem da 2020. dosegne brojku od 10 milijardi dolara. Ta kompanija, nastala 1999. spajanjem Daewooa, Samsung Aerospacea i Hyundaija, ima potporu korejske vlade. Među dioničarima su, između ostalih, Korejska razvojna banka (KDB), Nacionalni mirovinski sustav (NPS), Korea Eximbank i Hanwha Techwin.

Osim Hrvatske, potencijalni kupci južnokorejskih zrakoplova su Peru, Argentina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kenija i Bocvana, a KAI također želi ući na najveće tržište na svijetu i najnovijim trenažnim zrakoplovom nastupa kao kandidat za naprednu obuku pilota Američkog ratnog zrakoplovstva (USAF).

Prilikom donošenja odluke o obnovi borbenih zrakoplova HRZ-a, svoju će riječ dati i savjetnički tim ministra obrane Damira Krstičevića u kojem se nalaze umirovljeni generali i bivši zapovjednici HRZ-a Josip Štimac, Vlado Bagarić i Josip Čuletić, a koji je nedavno pojačan ratnim pilotima, umirovljenim brigadirom Ivanom Selakom i pukovnikom Ivicom Ivandićem. Ministar Krstičević je pri predstavljanju Gripena početkom svibnja izjavio da Hrvatska ističe tri elementa za razgovore, a to su da se posao rješava kroz međudržavni sporazum, da se radi o ulaganju u Hrvatsku te da cijena bude povoljna.

Kao 11. ekonomija po snazi u svijetu, prva u brodogradnji, industriji mobilnih telefonskih uređaja i proizvodnji čelika te uzimajući u obzir njezin specifičan geografski položaj i okružje na Korejskom poluotoku, stiješnjena između tri titana: Kine, Japana i Rusije te sve agresivnije Sjeverne Koreje, Južna Koreja je 10. zemlja svijeta po izdvajanju za vojsku, s 33,9 milijardi američkih dolara u 2013., tj. 2,8 posto BDP-a. Južna Koreja općenito veliki naglasak stavlja na ulaganja, s većim postotkom BDP-a za istraživanje i razvoj od Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva ili SAD-a.

Južnokorejska zrakoplovna i svemirska industrija ide uzlaznom putanjom. Cilj vlade u Seulu je da ta industrija do 2020. uđe na listu 10 najvećih svjetskih izvoznika.

Jutarnji.hr

« Last Edit: June 04, 2017, 01:50:25 pm by leut » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #648 on: June 03, 2017, 03:18:31 pm »

kakve su mogucnosti ovog korejca protiv npr. MiG-29
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #649 on: June 03, 2017, 04:49:28 pm »


 FA-50
JUŽNOKOREJCI OTKRILI UVJETE POD KOJIMA BI HRVATSKOJ PRODALI SVOJE AVIONE
 'S našim Borbenim orlovima prošli biste znatno jeftinije nego s Gripenima'


Швеђани су за Грипен увек правили и неке офсет аранжмане, Корејанци дају повољан кредит, али траже паре. Када би понудили неки офсет аранжман, то би био одличан посао, ради повезивања са њиховом привредом. Међутим, за отварање неког сервисно-ремонтног центра, мислим да нема тржишта. Оно о могућој продаји овог авиона Црној Гори и БиХ је бесмислено.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #650 on: June 03, 2017, 05:35:26 pm »

Швеђани су за Грипен увек правили и неке офсет аранжмане, Корејанци дају повољан кредит, али траже паре.

Bila je priča o gradnji brodova i nekog dalekovoda, ukoliko me pamćenje dobro služi.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #651 on: June 03, 2017, 09:33:51 pm »

kakve su mogucnosti ovog korejca protiv npr. MiG-29

Слабе за сада. Може да носи само Сајдвајндер.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #652 on: June 04, 2017, 01:54:57 pm »

4.6.2017.

Trebamo 'pravu' eskadrilu, sporedno je Gripen ili F-16

Primarno je pitanje hoće li HRZ provoditi tek puki “air policing” ili želimo da ima i prevlast u zraku, punu zaštitu teritorija RH


Kolumnu piše Davor Ivanković

Opstane li ova Vlada, sada je već izvjesno, opstat će i borbena komponenta Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Da je državni vrh već sasvim blizu donošenja odluke o nabavi nove eskadrile borbenih zrakoplova, postalo je jasno kada je prije tjedan dana i predsjednik Vlade Andrej Plenković na svečanoj akademiji, pred kompletnim vojnim vrhom, kazao da će se “nedvojbeno temeljito, stručno, kvalitetno i detaljno naći način da se te sposobnosti dugoročno osiguraju”.

Ovo je prvi put da je Plenković izravno najavio donošenje strateške odluke, dok su njegov ministar obrane Damir Krstičević, kao i predsjednica RH i vrhovna zapovjednica Kolinda Grabar-Kitarović već mjesecima prije jasno poduprli nabavu nove borbene eskadrile. Iz vojnih kuloara stižu potvrde da se na nabavi eskadrile već radi ubrzano, a znatno povećanje PR aktivnosti kod nekih od ponuđača zrakoplova, primjerice švedskog Saaba (Jas 39 Gripen) i južnokorejskog KAI-ja (FA-50), samo dokazuje da je ovoga puta RH ozbiljna u svojim namjerama.

Da smo ozbiljno zainteresirani za obnovu ratne avijacije, ministar Krstičević je u Izrael išao i osobno uvjeriti svog kolegu ministra Liebermana, kao i izraelski državni vrh. U nekoliko mjeseci razmijenjeno je više vojnih delegacija, a našima su pokazane mogućnosti starijih i manje starih izraelskih rabljenih aviona F-16. No ovdje ni naši državnici, političari i vojnici ne bi smjeli upasti u zamku lobiranja oko tipa zrakoplova, u “golu” raspravu o tome je li bolji novi Gripen, trenažni F-50 ili u ratu isprobani, ali i isluženi izraelski F-16? Primarno je pitanje, naime, jesmo li mi odlučili koje će zadaće imati naša borbena eskadrila. Hoće li to biti tek puki “air policing”, dakle samo osnovni nadzor našeg zračnog prostora ili želimo da ta eskadrila omogući i prevlast u zraku i punu zaštitu teritorija RH, pa i omogući navalne operacije u dubini teritorija protivnika, primjerice.

Tek kada riješimo tu osnovnu dvojbu, a tu je važno i kakvi MiG-ovi 29 dolaze Srbiji iz Rusije, onda se isplati tražiti odgovarajući tip zrakoplova. Jasno je pak da Hrvatska, koje god zrakoplove odabrala, neće ih “iskeširati”, nego uzeti na kredit ili leasing. Da će izgledno odabrati opciju koja uključuje i offset, odnosno uključivanje hrvatskog gospodarstva i/ili investicije u RH.

Hrvatska je već nekoliko puta prošla kroz sličan pregovarački proces, no neuspješno jer su prijašnje vlade uvijek zastale pred donošenjem odluke i nisu se usudile preuzeti financijske obaveze ovog posla. Koji, premda nije riječ o gotovini, nego plaćanju rastegnutom na 10 i više godina, ipak na kraju stoji od 500 milijuna do milijardu eura. Prethodno iskustvo govori isto tako da je postupak odabira eskadrile bio pun sumnji u pogodovanja i plaćena lobiranja, kako u politici tako i u samom vojnom sustavu. Zbog te loše prakse javnost će ovoga puta biti i jače sumnjičava pa će oni koji odlučuju morati jako paziti da na njih ne padne sumnja o pogodovanju.

Vojni kuloari kažu da su pregovori između država već poprilično odmakli, a da se o avionima pregovaralo prilikom posjeta predsjednice RH Švedskoj, kao i Krstičevićeva posjeta Izraelu. Hoće li ti posjeti rezultirati i povećanom sklonosti i razumijevanju za određeni tip zrakoplova, vidjet će se, no bilo bi upadljivo da se sada predsjednica ili Krstičević slikaju samo s Gripenima, odnosno samo s F-16. Naši borbeni piloti, a pitat će se ovoga puta i za njihovo mišljenje, samo žele da se izbjegnu neke nove improvizacije. Dobar im je i novi Gripen i izraelski F-16, pod uvjetom da bude riječ o avionu moderniziranom na razini modela “Barak”, dakle, odgovarajućeg razini američkog “Block 40”.

Profesionalci također računaju da će državni i vojni vrh, kada već kreću u nabavu eskadrile, ambicioznije odrediti i zadaće HRZ-a, dakle iznad pukog “air policinga”.

Večernji.hr
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #653 on: June 04, 2017, 03:22:08 pm »

Quote
Primarno je pitanje

Ko će to platiti.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #654 on: June 04, 2017, 04:53:34 pm »

Да ли неко може да објасни шта су "navalne operacije u dubini teritorija protivnika"? Да ли се мисли на поморске, односно морнаричке операције (енг. придев naval), или је у питању нешто друго? Са друге стране, какве би то биле поморске операције у дубини територије противника?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #655 on: June 04, 2017, 05:34:35 pm »

Ко ће платити? Па ако се наручи и уговори зна се ко ће платити... као и увек привреда и грађани.

А што се тиче термина "навални" то није страни термин већ наш (навала, гурање напред, напад). Користе га и ватрогасци. 

Аутор оног текста само потврђује оно што је већ речено да је и код избора авиона (као и код других капиталних НВО)  врло битно "чији је већи", је у питању није само пуки избор најбоље опције већ је у питању надметање у односима Хрватске и Србије. То важи и за једне и за друге.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #656 on: June 04, 2017, 05:55:50 pm »

Ко ће платити? Па ако се наручи и уговори зна се ко ће платити... као и увек привреда и грађани.

Pita li se itko, imaju li oni novaca. Samo komentiram, nije pitanje.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #657 on: June 04, 2017, 06:05:18 pm »

Koje smo mi ovce pa to nije normalno. Lože nas, pa nas razbijaju.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #658 on: June 05, 2017, 08:51:28 pm »

Nista se kupiti nece, da se moglo vec bi se kupilo.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #659 on: June 26, 2017, 10:07:04 am »

26.06.2017.

TRAŽE SE PONUDE

Koji borbeni zrakoplovi će zamijeniti islužene hrvatske MiG-ove: Gripen, Barak ili F-16?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto Ilustracija/HANZA MEDIA

Sredinom srpnja ove godine Ministarstvo obrane RH poslat će u četiri države zahtjev u kojemu stoji da je Hrvatska zainteresirana za kupnju njihovih borbenih zrakoplova i da traži njihovu ponudu, javlja Večernji list.

Taj će zahtjev za dvadesetak dana MORH uputiti u Švedsku (Gripen JAS-39), SAD (F-16), Južnu Koreju (FA-50) i Izrael (F-16 Barak).

U MORH-u računaju da bi u iduća dva mjeseca mogle stići konkretne ponude, a potkraj listopada ili u studenome sve bi bilo spremno za izbor favorita koji bi postupno trebao zamijeniti islužene MiG-ove 21, piše Večernji list.

Piše PSD, Slobodna Dalmacija


* 8680685.jpg (96.33 KB, 1200x800 - viewed 312 times.)
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.