PALUBA
March 29, 2024, 02:05:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 461162 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1155 on: September 10, 2020, 02:02:49 pm »



Ivanjek na temu ...



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1156 on: September 12, 2020, 11:02:04 am »



Quote
Razgovaramo o ponovnom pokušaju Hrvatske da kupi borbenu eskadrilu i o tome koliko ulaganje u nadzvučne vojne avione za našu zemlju ima smisla te postoji li opasnost za koju se moramo pripremati golemim ulaganjima u Oružane snage.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1157 on: September 13, 2020, 05:16:54 pm »



Quote
Američka ponuda F-16 Block 70/72 predstavlja jedan od dva najnaprednija borbena aviona koja su ponuđena Hrvatskoj. Saznajte koje su mu osobine, kakvom tehnologijom raspolaže koja olakšava pilotu letenje i izvršavanje zadaća, koliki raspon oružja može pomijeti i koliko daleko, što je AESA radar koji mu daje najveću prednost i kako radi,  te ga tehnološki pozicionira iznad konkurenata iz Rusije. Ocjeniti ćemo ga po 6 kategorija, te u konačnici dobiti odgovor na pitanje koliko bi odgovarao Hrvatskoj.



Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1158 on: September 14, 2020, 08:15:39 am »

F16 V bi bio sigurno najbolje rešenje - politički i sa stajališta podrške. Rafale je skup za korištenje, Francuzi su politički skloniji Srbiji nego Hrvatski, njohova tehnika je puna nekih neobičnih rešenja i slično.
Barak su kante. Ni Gripen nije toliko lak za održavanje, ma da zaostaje za F16V.

sve četiri ponude su za Hrvatsku neprihvatljive - 3 su preskupe, a Baraci su kante.

Još uvjek mislim, da je jedini spas za Hrvatski avijaciju FA50 Golden Eagle. Blok 20 več ima dosta dobre borpene sposobnosti, održavanje nije toliko skupo. Sigurno nije F16V ni Rafale ali jedino, što si barem
financijski Hrvatska može kupiti. Barem u svetu imamo primjer 2 zrakoplovstva, kojim če biti ili več je FA50 glavni borbeni avijon i to su Filipini i Argentina.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1159 on: September 14, 2020, 08:23:03 am »

Jane`s procena koštanja sata leta savremenih lovaca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1160 on: September 14, 2020, 12:01:37 pm »

Čuveni vojni pilot o nabavi borbenih aviona: Imam svoje favorite, a jednom ponudom sam iznenađen
‘Što se isplati ili ne - ja nemam pojma o ponudi, ne znam koji su naši zahtjevi, ambicije, prioriteti‘, kaže Selak
Piše: Jutarnji.hr
Objavljeno: 13. rujan 2020.
 
Hrvatska ponovno ide u nabavu borbenih aviona. Doznali smo da imamo četiri opcije, od kojih su tri iste kao i na propalom natječaju - Amerikanci nam nude nove F-16-ice, Šveđani nove Gripene, a Izrael ponovno iste F-16 Barake, ovog puta s američkim blagoslovom.

Osim da vrhovni zapovjednik otvoreno favorizira Amerikance, malo toga još sa sigurnošću znamo - cijenu paketa, model plaćanja i rok isporuke - sve bismo trebali doznati tek krajem godine, nakon višemjesečne evaluacije ponuda, piše RTL.

Tim povodom je u RTL-u Danas gostovao jedan od naših najboljih i najpoznatijih pilota Ivan Selak.

- Ja od te četiri ponuda imam favorita, favoriti su mi tri ponude, francuski, američki avion i Gripen. O četvrtoj ponudi nisam promijenio mišljenje, kazao je na početku Selak na pitanje tko mu je od četiri ponuđača favorit.

14 novih F-16-ica kupila je Slovačka od Amerikanaca 2018. za milijardu i pol eura, iste godine Bugari su za njih 8 platiti milijardu i 100 milijuna eura. Čini se da bi taj izbor bio svakako najskuplji...

- Što se isplati ili ne - ja nemam pojma o ponudi, ne znam koji su naši zahtjevi, ambicije, prioriteti. Apsolutno ne znamo ništa. Ja mogu govoriti o F-16 70/72, to je vrhunski stroj, jasno će Selak.

Selak je i dalje protiv rabljenih izraleskih Baraka...

- Barak je avion kojeg su Izraelci nabavili za sebe, svoju taktiku ratovanja, s kraja 80-ih godina. Koristili su ga Izraelci i to mu je najveća mana. Iskoristili su taj avion do kraja. Taj avion Izraelci mogu koristiti i dalje. Kao ciljni avion, kaže.

Neki misle da bi švedski Gripeni možda bili adekvatniji za malu zemlju poput Hrvatske jer, za razliku od F-16, mogu sletjeti i na cestu, za njih već postoji sva infrastruktura, dok bismo za F-16 morali puno ulagati.

- To što može na cestu je malo propaganda. O svim tim avionima mogu reći sve najbolje. Oni su za nas nedostižni san. Ima svoje mane i prednosti. Švedska ga je radila za sebe, ali to je poprilično dobar avion. Za našu malu zemlju, sve ok. Njegova najveća mana je broj proizvedenih aviona. Teško je biti konkurentan kada napraviš 200 i nešto aviona, kazao je.

Francuski Rafale avioni su najveća nepoznanica, nisu nam nuđeni prije dvije godine, sada nam se nude polovni...

- Ja sam iznenađen na tu ponudu. Francuski Rafale je izuzetno moćan avion, snažan. Njegova oprema je SF. Neke stvari su mi neobjašnjive. Može smanjiti tokom leta svoju vidljivost. Može zavarati protivnički radar. Avion fantastičan. Mana - relativno skup, dva motora, kazao je.

Na pitanje mogu li MIG-ovi uopće letjeti duže od 2023. ili 2024., odnosno koji im je krajnji rok upotrebe, Selak je rekao da im je 2023. krajnji rok i potom se osvrnuo, kako je rekao, na izjavu ministra Banožića:

- Ministar Banožić je rekao da MIG-ovi ne mogu letjeti noću. Reći ću ministru da imam 600-700 sati leta noću. MIG-ovi mogu letjeti noću, kazao je na kraju Ivan Selak za RTL Danas.

Izvor: www.jutarnji.hr
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1161 on: September 14, 2020, 12:34:48 pm »



Selak u gornjem postu govori o dva motora kao mani, mada Rusi npr. baš insistiraju na dva motora radi sigurnosti i borbene žilavosti. MiG-21 može LETETI noću i u SMU. Mogućnosti borbenog delovanja noću i u SMU su ograničene i zbog starodrevnog radara zavisi od navođenja sa zemlje.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #1162 on: September 14, 2020, 03:49:24 pm »

Selak u gornjem postu govori o dva motora kao mani, mada Rusi npr. baš insistiraju na dva motora radi sigurnosti i borbene žilavosti. MiG-21 može LETETI noću i u SMU. Mogućnosti borbenog delovanja noću i u SMU su ograničene i zbog starodrevnog radara zavisi od navođenja sa zemlje.

Мислим да Селак говори да су два мотора мана у смислу цене лета, нормално је да авион са два мотора има скупљи сат лета од онога са једним. Исто је и са трошковима одржавања.

Што се тиче слетања грипена на цесту, мислим да ту има претеривања. Једна ствар је припремити део пута да служи за полетање или слетање авиона, а други су оне фотографије из шведских брошура, пилот слеће да помузе краве.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1163 on: September 14, 2020, 04:23:16 pm »

Quote
а други су оне фотографије из шведских брошура, пилот слеће да помузе краве.
To je iz svicarskih brosura.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1164 on: September 15, 2020, 07:54:49 am »




Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1165 on: September 15, 2020, 07:39:06 pm »



Selak u gornjem postu govori o dva motora kao mani, mada Rusi npr. baš insistiraju na dva motora radi sigurnosti i borbene žilavosti. MiG-21 može LETETI noću i u SMU. Mogućnosti borbenog delovanja noću i u SMU su ograničene i zbog starodrevnog radara zavisi od navođenja sa zemlje.

Mogu Migovi 21 sasvim pristojno presretati avione i nocu i u SMU. Njima svakako treba dobro navodjenje sa zemelje zbog radara skormnih mogucnosti (to im treba i danju) ali to za Hr nije problem posto imaju jako dobre radrae FPS-117.
Sa druge strane zbog svoje jednostavnosti, brzine penjanja imaju odlicno vreme reakcije za presretanje ciljeva u vazduhu, mozda bolje i od vecine mnogo savremenijih aviona.
Jedan od problema kod migova 21 je velika minimalna brzina sto moze biti problem kod presretanja sporih ciljeva a to se jos vise komplikuje, nocu i u SMU.
Naravno nocu i u SMU upotrebljivost ovih aviona koji imaju skromne mogucnosti za napad na zemaljske ciljeve je jos vise ogranicena do neupotrebljivosti.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1166 on: September 16, 2020, 03:42:58 pm »



Quote
Gripen C/D drugi je od dva kandidata koji se Hrvatskoj nude kao novi avioni. Najmanji, najlakši, ali i astronomski skup, u današnjoj epizodi saznajte koje su sposobnosti Gripena C, što ga ograničava, ima li potencijala za budući rast, kakvom tehnologijom i oružjima raspolaže, što mu je najveća mana te zašto je toliko potkapacitira u odnosu na preostale kandidate natječaja za nasljednika hrvatskih MiG-ova.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1167 on: September 16, 2020, 04:29:45 pm »

Моје је мишљење да ће се Хрватска определити за нове америчке авионе по систему "шта кошта да кошта". Да ли је то економски и чисто војно (са становишта објективног угрожавања земље) оправдано друго је питање.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #1168 on: September 16, 2020, 06:46:35 pm »



Quote
Gripen C/D drugi je od dva kandidata koji se Hrvatskoj nude kao novi avioni. Najmanji, najlakši, ali i astronomski skup, u današnjoj epizodi saznajte koje su sposobnosti Gripena C, što ga ograničava, ima li potencijala za budući rast, kakvom tehnologijom i oružjima raspolaže, što mu je najveća mana te zašto je toliko potkapacitira u odnosu na preostale kandidate natječaja za nasljednika hrvatskih MiG-ova.




Мислим да је ово најбољи приказ грипена који сам до сада видео.

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1169 on: September 17, 2020, 04:59:32 am »

Jan ne voli Gripen-a i u ovom prikazu nije baš pravedan. Gripen C nije nekoliko milijuna jeftiniji od Block 70 nego barem 30-40% a ako uzmemo još troškove uvođenja i korištenja,
sigurno je 2 puta jeftiniji. Pitanje je, dali bi Hrvatska za svoje potrebe dobila 2 puta bolji avijon.

Ono oko korištenja avijona za napade na kopnu u nekoj ozbilnoj akciji protiv dubine neprijatelja - tu je Jan u pravu ali Hrvatska neče imati niti dovoljno avijona niti dovoljno
naoružanja da nešto tako izvodi. Gripen ili po mome još bolje Fa50 (ili T7 Redhawk u nekoj borbeni varianti) bi bili za Hrvatsku najbolje rešenje.

Logged
Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.