PALUBA
April 24, 2024, 11:34:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 465747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #120 on: October 27, 2010, 10:12:52 pm »

Bitan momenat oko zajednicke je logistika jer bi sa ekonomske strane najracionalnije bilo da se oformi jedan cenatar za odrzavanje i remont, obuku itd.

Evo i ja da se slozim bilo koji novi avion je bolje resenje od trenutnog za sve zainteresovane strane.

E sad sto tata i mama nemaju racunicu da se organizuje zajednicka nabavka to je posebna prica.
« Last Edit: October 27, 2010, 10:20:13 pm by pvanja » Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #121 on: October 28, 2010, 12:29:23 am »

Kad bolje razmislim....podelili smo se, svako ima sad svoju kucu, pa nek je sam i oprema. Ionako "Ortacka kobila najpre krepa".
 Zajednicka proizvodnja necega vec ima smisla, to je stvaranje kapitala, udruzivanje snaga i pameti.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #122 on: October 28, 2010, 01:00:28 am »

Zajednička nabavka i korištenje zračnog naoružanja (dakle heliči i avioni) između dvaju država je vojni ali i politički apsurd. Naime, da li se tko zapitao što je sa svim vojnim tajnama koje prate te sustave? Jer RZ i PZO su sustavi koji su više-manje spojeni, a da negovorim i o samim zajedničkim vježbama. Mislim (osobno) da je to totalni apsurd koji će obje strane dosta koštati.
Ipak, da se vratim malo na topic: modernizacija HRZ-a i PZO-a je krajnje nužna, no samo pitanje je u kojem smjeru da se kreče. RH je malena zemlja i njoj netrebaju avioni velikih dometa, isto tako ni velikih dimenzija (ta ono malo aerodroma šta imamo, nema smisla proširivati), dakle, nešto malo, kompaktno i okretno.
Stvar koja mene više zanima je helio sustav koji je totalno u raspadu. Naime, korištenje Mil-8 za SAR ili pak GSS zadatke više-manje graniči sa zdravim razumom. Ja sam da se nabavi par malenih heliča (tipa Dolphin ili Eurocopter) koji bi imali par SAR baza na zabačenim otocima sa malom posadom (4 pilota/2 tehničara leta/2 tehničara za održavanje--za dvi smjene, a može i treča). Šta se tiće večih vojnih transportnih helića tu su mi dragi Mil-ovi (navika san se nanjihov zvuk), al Blackhawk-ovi nas nebi iznevjerili...
Oko aviona, ja sam ipak za Mig-29-ke, jer su dvomotorci i dokazano su bolji od amera i šveđana. F-16 je prastar avion koji je fly-by-wire što zahtjeva novo osposobljavanje zemaljskog osoblja (u ZTZ-u), kao i dosta gličeva i padova. Šveđani se doista trude i cjenim njihov trud, no nisam baš previše naklonjen jednomotornom FBW avionu koji u suštini čak bio i bolji od F-16.

No, kao i uvik do sada, o tome neče odlučivati struka, već poluobrazovani političari koji će odluku donjeti po količini love koju će moč stavit u džep. pravilo
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #123 on: October 28, 2010, 01:48:08 am »

Mislim da nije pametno ulagati zajednički u tako skupu opremu. Šta ako se sutra NATO kao takav rasformira, i pojedine zemlje članice dođu u situaciju da svaka za sebe mora da vodi računa o odbrani? U toj situaciji bi sigurno nastali problemi i za Sloveniju i za Hrvatsku.
Helikopteri su sigurno potrebni zemlji sa puno ostrva kakva je Hrvatska, toga nikad dosta, ali jedno su želje, drugo mogućnosti, valjda će ekonomija da se oporavi ubrzo pa da se približe želje i mogućnosti.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #124 on: October 28, 2010, 03:06:37 am »

Gle, politička volja i jest to šta drži kesu (novac) koju treba odrišit, no nabavka manjih, jeftinijih za održavanje i korištenje, heliča za RH je prioritet, ta tko bi htio živit na otoku ako zna da kada mu prigusti (bilo rađanje dice, teške ozljede ili pak potrage na moru) nema mu tko pomoći. Onda je bolje pobić živit na kopno.
A što se tiće raspada nato-a, on se trebao desit raspadom Varšavskog pakta. Zbog čega on i dalje egzistira, doista mi nije jasno... A vama? Roll Eyes Huh?
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #125 on: October 28, 2010, 07:16:31 am »

Višenacionalne jedinice u Nato paktu i nisu ništa novo. Čak Slovenija ima zajedno sa Italijom i Mađarskom jednu višenacionalnu brigadu. Slične jedinicie imaju Njemačka i Italija. Pa bi mogla biti i zajednička eskadrila avijona između Slovenije i Hrvatske u razmeru 4 slovenačkih te 8 hrvatskih avijona. Te jedno mesto za održavanje avijona, a ti bi mogli biti locirani na Plesu (hrvatski dio) a Slovenački u Cerkljama. Pa ako se nekada posvađamo, svako ima svoje avijone kod sebe. Avijoni ove eskadrile mogli bi letjeti i u Slovenačkom i u Hrvatskom prostoru.

Inače za airpolicing na prostoru bivše Juge trebalo bi imati barem 2 eskadrile avijona (24 - 28 komada).



Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #126 on: October 28, 2010, 08:07:35 am »

Zbog čega on i dalje egzistira, doista mi nije jasno... A vama? Roll Eyes Huh?

Šta ti tu nije jasno? Egzistira iz istog razloga kao što su sami sebi napravili novog neprijatelja. Umrli jim komunisti pa su izumili teroriste. Vse u svrhi prodaje vlastite robe (i malo strane). Sa NATO članstvom zemlje su dobile kartice, ko u Mercatoru. Možda i naljepnice skupljaju (skupljamo).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #127 on: October 28, 2010, 10:06:38 am »

Ne vidim razlog da ne postoji zajednička nabavka letelica. Naime malo ste pomešali neke stvari a to je da bi se zajednički ponudio tender ( uz prethodni dogovor svih zainteresovanih strana) za nabavku novih aviona, a zatim bi svaka strana slobodno raspolagala svojim letelicama. Recimo da su Sloveniji potrebna 4 aviona, Hrvatskoj 12, BiH 12, Srbiji 12, Makedoniji 4. Za ovakvu nabavku bi sigurno bilo moguće oboriti malo cenu, pogotovo za Gripen.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #128 on: October 28, 2010, 12:29:18 pm »

@Motorista: da, kloičina inače obara cjenu, no cjena ratnih materijala obično se neskida, nego se obara pomoču paralelnih usluga; besplatan servis/besplatno školovanje zemljaskog osoblja/dr. TU bi možda nastali različiti zahtjevi, no u obveznom pravu sve je moguće dogovoriti, pa nevidim zašto bi i to bila prepreka. Stoga;
zajednička nabavka-da
zajedničke jedinice-ne
zajedničke vježbe-da
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #129 on: October 28, 2010, 07:29:39 pm »

Zajednička ponuda za kupnju svakako, vježbe dokazano već, zajedničke postrojbe utopija.
Već se suradnja ostvaruje  i na planu školovanja pilota  u kojem Hrvatska ima odlične rezultate i 18 godišnje iskustvo s vlastitim modelo.Prvi su to prepoznali Makedonci kad su svog pilota Roberta poslali u Zemunik poslali na školovanje za pilota helikoptera i nastavnika letenja.On je prošle godine ostvario 190 sati naleta na Bellu i odradio sve što je trebao.BiH ove godine šalje prvog kadeta a i Slovenci bi u slučaj usuradnje mogli poslati nekolicinu na hrvatske MIGove UB ako se odluče za kupnju borbenih zrakoplova.
Logged
ludolf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #130 on: October 29, 2010, 06:59:32 am »

naravno da se podrazumjevalo u prijašnjem postu da se
krene u skupnu nabavku kao ponudu a svatko kupuje
zrakoplov za sebe i održava ga...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #131 on: October 29, 2010, 10:16:22 pm »

Tačno tako, dogovore se političari koju će letelicu da kupe, skupe se parice i kupi se 40-50 letelica odjednom umesto da svako kupuje za sebe. a posle toga ih svako čuva i održava kako zna i želi.
Logged
ludolf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #132 on: October 30, 2010, 08:12:09 am »

Evo razgovarao s bivšim kolegom (služio godinama u PZO al skužio da je u privredi veća para Grin).
Kaže da se franzuzi ozbiljno vračaju u igru za opremanje HRZ-a sa svojim Mirage 2000-9 starosti do 10 godina... (+ dobar offset)
Ima li itko kakve informacije o tom zrakoplovu osim što piše na Vikipediji???
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #133 on: October 30, 2010, 08:17:54 am »

Ceo region će kupiti polovne F-16 iz RV neke od mnogih Nacionalnih gardi SAD... Naravno da će biti velika "bitka" oko toga, jer će Švedjani i ostali nuditi daleko bolje i isplativije ugovore, ali ipak ...
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #134 on: October 30, 2010, 05:07:53 pm »

Licno jesam za F16, recimo Block 40, ali nov. Nikako da kupujemo polovnjake vise, ovde mislim na ceo region.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 25 queries.