PALUBA
April 18, 2024, 10:39:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj, modernizacija i opremanje OS Republike Hrvatske  (Read 346681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #30 on: February 27, 2012, 08:30:25 pm »

Nisam stručnjak za ovo pitanje - ali mislim da sve vojske sveta imaju beneficirani staž, različit u zavisnosti od težine posla koji se obavlja.

Vojnici moraju imati beneficirani staž zbog specifičnosti posla koji obavljaju. Ne može se isto vrednovati radno vreme neke sekretarice i aktivnog vojnika!

Obično se beneficirani staž kreće od 3 do 12 meseci na godišnjem nivou.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #31 on: March 02, 2012, 05:43:54 pm »

Petak, 02. Ožujka 2012.

Potpisani ugovori za nabavu vojne opreme u vrijednosti 32,5 milijuna kuna

Ministar obrane Ante Kotromanović potpisao je danas, u petak, 2. ožujka, deset ugovora o nabavi vojne opreme (odjeće i obuće) za potrebe opremanja Oružanih snaga RH s 21 hrvatskom tvrtkom - proizvođačima odjeće i obuće, u vrijednosti od približno 32,5 milijuna kuna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ugovore s MORH-om u ime Zajednice ponuditelja a vezano za nabavu borbenih odora i obuće za pripadnike OSRH potpisali su predstavnici tvrtki "Kroko international d.o.o." i "Inkop Obuća d.o.o", te ugovore o nabavi ostalih odjevnih predmeta za potrebe OSRH predstavnici tvrtki "Galeb d.d. Omiš", "Hemco d.o.o. Đakovo", "Odjeća d.o.o Zagreb", "Varteks d.d. Varaždin", "Jadran Tvornica čarapa d.d. Zagreb", "Orljava d.o.o Požega", te "Šešir d.o.o Zagreb".

U izjavi za medije nakon potpisivanja ugovora ministar Kotromanović istaknuo je kako se MORH odlučio za suradnju s domaćim tvrtkama u proizvodnji vojne opreme jer želi pridonijeti razvoju hrvatskoga gospodarstva. Također, naglasio je kako "potpisivanjem ugovora o nabavi vojne opreme želimo pokazati da Oružane snage nisu samo potrošač, nego i generator razvoja gospodarstva i određenih proizvoda koji mogu biti konkurentni u svijetu". Ministar Kotromanović je dodao kako se u Hrvatskoj proizvodi sva odjeća i obuća koju hrvatski vojnik nosi u misijama diljem svijeta, te je naglasio kako će MORH i dalje promicati hrvatske proizvođače u inozemstvu. "U tom smislu mogu najaviti da ćemo ove godine imati proizvode naše vojne industrije predstavljene na dva zbora vojne opreme i oružja - u Albaniji i Azerbajdžanu", rekao je Kotromanović.

Ministar Kotromanović ovom je prigodom uručio i certifikat o uvođenju u operativnu uporabu u OSRH jurišne puške VHS, proizvođača tvrtke "HS Produkt" iz Karlovca, direktoru tvrtke Željku Pavlinu. Dodao je kako se radi o iznimno kvalitenom proizvodu koji će ozbiljno konkurirati drugima u svijetu i pridonijeti da Hrvatska vojska bude operativnija i sposobnija za zadaće koje je čekaju. Također je naglasio kako se ova puška već upotrebljava u OSRH te da je testirana u hrvatskim misijama u Afganistanu, na Golanu i Sierra Leoneu. "Ove godine planiramo nabavu oko tisuću jurišnih pušaka VHS, čime to oružje ulazi u širu operativnu uporabu Oružanih snaga RH", dodao je Kotromanović. Direktor tvrtke HS Produkt Željko Pavlin istaknuo je kako puška ima i neke novitete kao što su optički ciljnik, koji je razvijen u suradnji s Institutom Ruđer Bošković, te bacač granata koji omogućava da se puškom izvede bilo koja borbena zadaća. "Specifičnost ove puške je u tome što ju dodatno razvijamo i prilagođavamo za korištenje i ljevacima i dešnjacima, što dosad nema nijedna puška u svijetu", rekao je Pavlin.

Predstavni hrvatskih tvrtki proizvođača vojne opreme s kojima su danas potpisani ugovori posebno su se zahvalili Ministarstvu obrane koje je prepoznalo kako jedno tijelo državne uprave može iskoristiti potencijale domaće industrije dok s druge strane proizvođači mogu ponuditi visoko kvalitetan proizvod po konkuretnoj cijeni. Proizvođači vojne opreme smatraju da su ugovori vrijedni 32 milijuna kuna tim tvrtkama znatan poticaj u krizi i pomoć u stabiliziranju domaće proizvodnje.

Hrvatska tekstilna i odjevna industrija ima više od 30.000 zaposlenih i druga je u prerađivačkoj industriji po broju zaposlenih. Iznimno je pogođena krizom, a u zadnjih pet godina 10.000 radnika ostalo je bez posla. MORH je jedan od prvih koji je prepoznao važnost te industrije i njezine probleme te je tekstilcima i obućarima omogućio da zaposle svoje kapacitete i dobiju višegodišnje ugovore, istakli su između ostalog proizvođači.

Izvor: MORH web


* klaster_02032012_06.jpg (44.83 KB, 630x420 - viewed 167 times.)
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #32 on: March 02, 2012, 07:26:41 pm »

Ministar with guns Grin


* 1f55eda8-514d-4552-9062-6e207ab5b0f8.jpg (138.26 KB, 540x810 - viewed 82 times.)

* e5e7de46-4eb1-4c84-85ab-6aca18ee15b2.jpg (98.76 KB, 800x544 - viewed 78 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #33 on: March 04, 2012, 05:02:58 pm »

2.3.2012.

TOP 5 prioriteta u radu novog ministra obrane Ante Kotromanovića

Hrvatski Sabor je prije šest godina usvojio Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga RH 2006. – 2015. To je glavni dokument kojim se usmjerava razvoj OS RH i on nikada nije revidiran ili izmjenjen, pa je prema tome obvezujući za sve vlade do današnjeg dana. Usvajanjem ovog dokumenta Hrvatski sabor je pokazao odlučnost u provedbi reforme obrambenog sustava i obvezao je Vladu RH da osigura resurse potrebne za dostignuće ciljeva utvrđenih tim planom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Međutim, ovaj dokument se u praksi ne poštuje, odnosno ne realizira se. Što god mi mislili ili znali kako su se promijenile okolnosti, prvenstveno financijski preduvjeti za ostvarivanje planova iz dokumenta, to ništa ne opravdava sve dosadašnje vlade da se ne drže slova dokumenta koji je za njih obvezan, jer drugog dokumenta nema.

Zbog čega je to tako trebalo bi pitati bivše ministre obrane Branka Vukelića i Davora Božinovića, odnosno bivšeg načelnika Glavnog stožera OSRH generala Josipa Lucića koji je morao skrenuti pozornost obrambenim dužnosnicima da se plan ne ispunjava, kako je zacrtano, prvenstveno zbog nedostatka financijskih sredstava i da ga je potrebno revidirati. Ministri su to trebali iznijeti na vladi koja je trebala odlučiti o daljnjim koracima. Ništa se od toga nije dogodilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za ostvarivanje razvojnih ciljeva za obrambene potrebe prema planu bilo je potrebno dostići 2% BDP-a izdvajanja u vojni proračun. Naravno, to se nikada nije dogodilo, a danas imamo situaciju da su izdvajanja za vojni proračun manja od 1 posto BDP-a. U dokumentu stoji kako će bez stabilnosti financiranja (2 % BDP) i mogućnosti započinjanja višegodišnjih razvojnih projekata, neće moći dostići potrebna razina sposobnosti Oružanih snaga.

Samo za potrebe glavnih projekata opremanja i modernizacije Oružanih snaga planiralo se u periodu od 2006-2015. izdvojiti 8,879 milijardi kuna. Istina je da će se do 2015. izdvojiti manje od 3 milijarde kuna ako je suditi po projekcijama proračuna do 2015. Preduvjet dostizanja ciljane organizacijske strukture, standarda smještaja i obuke osoblja i postrojbi te racionalnog upravljanja resursima je okrupnjavanje smještajnih i skladišnih kapaciteta te modernizacija objekata i infrastrukture. Za ovu namjenu planirano je 1,920 milijardi kuna u desetogodišnjem razdoblju, a u stvarnosti izdvojit će se manje od 50 posto.

Suočen sa spomenutim problemima, ministar obrane Ante Kotromanović ne može čekati na revidiranje dokumenta, jer to trahe predugo, već mora postaviti prioritete i prije nego dođe do formalnog usvajanja potrebnih dokumenata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sav prioritet kad je u pitanju izgradnja smještajnih kapaciteta usmjeren je na vojarnu u Petrinji.  Prostire se na površini 322 ha i matična je vojarna za dvije mehanizirane bojne, Tigrove i Gromove Gardijske motorizirane brigade. U vojarni živi i radi više od 1000 pripadnika OSRH-a, a njih gotovo 400 u njoj je stalno smješteno. U vojarni je potkraj 2010. u funkciju stavljen tek jedan novoizgrađeni objekt za smještaj pripadnika OSRH-a od planiranih šest objekata za smještaj. Nisu samo smještajni objekti u pitanju, treba izgraditi višenamjensku dvoranu, objekte za nastavu, simulatore borbenih vozila AMV, streljanu, te hangare. Novi je ministar obrane Ante Kotromanović odlučio ovu vojarnu staviti među pet najvećih prioriteta na početku mandata.  

Jedan od slijedećih prioriteta, a također se tiče infrastrukture, je konačno zbrinjavanje viška ubojnih sredstava i njihovo propisno skladištenje u novoizgrađenim objektima. Višak skladišnih prostora i neperspektivnih skladišta ponudio bi se na prodaju. S jedne strane smanjili bi se troškovi njihovog čuvanja i održavanja, a s druge strane moglo bi se nešto i zaraditi.  

Kad jer riječ o veličini OSRH, prema planovima do 2015. predviđeno je 16 000 djelatnih vojnih osoba, dakle dvije tisuće manje od postojećeg broja, potom 2 000 dragovoljnih ročnika u godišnjem kontingentu, a trenutno ih ima 600, te 6 000 pripadnika ugovorne pričuve koja zapravo ne postoji.

Prema starosnoj strukturi iz vremena stvaranja Dugoročnog plana razvoja, dakle 2006. vojnici su u prosjeku bili stari 33 godine, dočasnici do čina narednika 35 godina i niži časnici 38 godina. Viši časnici su u prosjeku bili stari 43 godine. Prosječne godine starosti časnika OS RH su bile 39 godina, a svih djelatnih vojnih osoba 36 godina. Niti danas stanje nije ništa bolje.

Organizacija i jačanje vojne obuke, podmlađivanje i smanjenje broja postojećih snaga, te konačno ustrojavanje pričuvnih snaga treći su prioritet novog ministra obrane. Prema svemu sudeći Kotromanović je u prvotne prioritete postavio ciljeve usmjerene na povećanje učinkovitosti OS RH u okvirima znatno smanjenih financijskih sredstava u odnosu na planirana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nadalje, Kotromanović je u jedan od važnijih prioriteta stavio i opremanje Hrvatske ratne mornarice izvanobalnim ophodnim brodovima. U Ministarstvu obrane se ozbiljno razmišlja da se između 40-50 finskih borbenih oklopnih vozila AMV namjenjenih Hrvatskoj vojsci,a koje licencno proizvodi tvrtka Đuro Đaković iz Slavonskog Broda, proda trećim zemljama. Na taj bi se način, dobilo nešto više od 300 milijuna kuna koje bi se moglo iskoristiti za početak opremanja Hrvatske ratne mornarice ophodnim brodovima.

Konačno, peti prioritet je ukidanje beneficiranog radnog staž za sve zaposlenike oružanih snaga koji ne pripadaju profesionalnim postrojbama, odnosno gardijskim brigadama i ostalim operativnim postrojbama, eskadrilama i flotili ratne mornarice. Do sada se za sve zaposlenike u oružanim snagama svakih 12 mjeseci provedenih u OSRH računalo u staž osiguranja kao 15 mjeseci. Da bi se ostvarile namjere ministra obrane Ante Kotromanovića potrebno će biti donijeti izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju kako bi se precizno moglo odrediti tko sve može imati beneficirani radni staž u OSRH.

Negdje skriveno iza spomenutih prioriteta nazire se konačna odluka o sudbini borbene komponente zrakoplovstva, a njome će se kao prioritetom ministar Kotromanović morati baviti već početkom iduće godine kada odluka bude poznata.

Izvor : defender


* article-gallery-big-1330682842_336.jpg (55.59 KB, 800x533 - viewed 195 times.)

* article-text-big-1330682967_114.jpg (49.19 KB, 630x420 - viewed 160 times.)

* article-text-big-1330683017_575.jpg (72.16 KB, 600x399 - viewed 268 times.)

* article-text-big-1330683334_945.jpg (49.66 KB, 630x421 - viewed 133 times.)
« Last Edit: January 13, 2015, 09:58:03 am by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #34 on: March 04, 2012, 06:20:57 pm »

Iznenađuje me da je starosna dob nižih oficira (časnika) relativno visoka (38 godina). To su oficiri do čina kapetana (satnika) i ne bi trebalo da su stariji, u proseku oko 30-32 godine. I vojnici pod ugovorom su malo stariji od optimalnog (33,a ne bi trebalo više od 28). Rekao bih da je to nasleđe 90-tih.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #35 on: March 04, 2012, 06:27:27 pm »

Nije nasledje, to će se desiti i u VS, ako se već nije desilo. Postoji piramida i nema više starog sistema kada su se činovi nizali sa radnim stažom. Znam poručnika koji je nakon osam godina dobio čin kapetana.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #36 on: March 04, 2012, 06:37:19 pm »

Ako oficir postaneš sa 23 godine, onda 8 godina do čina kapetana i nije tako puno. Tada imaš 31. U među vremenu je došlo još 100-200 mladih potporučnika i oni obaraju prosek, bez obzira na to kad ko od starijih postaje poručnik, kapetan- major. Ni u JNA nisu svi postajali majori. Majorski ispit nije prolazilo uopšte oko 10% oficira,a još oko 30% je kasnilo zbog padanja na tom ispitu.  U profesionalnim vojskama gde postoji piramida, neki će kasniti u napredovanju, ali oni koji puno kasne ispadaju "iz igre". Jasno je da će neko (manjina) biti kapetan tek sa 40 godine, ali ne i sa 50. Ko ne postane major do, na primer, 43. godine života (posle 20 godina službe) ispda - prestaje mu profesionalna služba.  Nema tu pardona jer će se doći u situaciju da trupu vode "išijalgičari".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #37 on: March 04, 2012, 06:43:29 pm »

Ne, ovaj je čin kapetna čekao 8 godina... kao poručnik.

Inače, nije baš lako da se probiješ po listi... u JNA su po ukidanju majorskog ispita svi postajali potpukovnici. To im je granatovala završena Vojna akademija - napredovanje do čina potpukovnika.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #38 on: March 04, 2012, 06:50:47 pm »

Velika greška - to sa ukidanjem majorskog ispita. No, da se vratimo temi. Prioriteti koje je odredio ministar Kotromanović su, reklo bi se dobri. E, sad, koliko će i on sam istrajati, ili moći da "izboksuje" potrebna sredstva, to će se videti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #39 on: March 07, 2012, 04:33:31 pm »

MORH novom Uredbom ugasio 600 radnih mjesta

Prema novoj uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane, MORH je svoju organizaciju smanjio za 600 radnih mjesta, jer je novom sistematizacijom predviđeno 1115 radnih mjesta u odnosu na posljednu izmjenu Uredbe iz siječnja 2010.prema kojoj je bilo  1715 radnih mjesta, analizira Defender.hr

Analizom nove uredbe može se reći kako je ugašena većina Odsjeka kao organizacijskih cjelina, osim Područnih odsjeka na poslovima obrane. Došlo je do spajanja pojedinih organizacijskih cjelina.  Očekuje se kako će se u skoro vrijeme iz sustava MORH-a izdvojiti Služba za nekretnine i Institut za istraživanje i razvoj obrambenih sustava, dakle stotinjak zaposlenika.

Služba za informacijsku tehnologiju sada je integrirana u Upravu za informacijske sustave, financije i proračun. Sveukupno broj radnih mjesta ove uprave, ako se doda i broj radnih mjesta Službe za informacijsku tehnologiju, smanjen je na 189 sa nešto više od 300 radnih mjesta iz 2010. što znači da je ukinuto nešto više od stotinu radnih mjesta.

Uprava za materijalne resurse pretrpjela je najviše rezova, jer je broj radnih mjesta smanjen sa 499 na 222, dakle 277 radnih mjesta se ukida.

Uprava za ljudske resurse imala je ukupno 531 radno mjesto prema sistematizaciji, a sada je predviđeno samo 360 što je 169 radnih mjesta manje.

Uprava za obrambenu politiku svela se na 86 od bivših 156 radnih mjesta.

Naravno, ako bi se tako grubo gledalo, broj ukinutih radnih mjesta bio bi i veći od 600, ali treba uzeti u obzir kako je istovremeno broj radnih mjesta unutar organizacijskih jedinica MORH-a negdje i povećan.

Izvor: Defender.hr
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #40 on: March 07, 2012, 04:41:05 pm »

OSRH blokirane zbog nedonošenja Dugoročnog plana razvoja

"U ovom trenutku Hrvatska vojska ne može računati na ustrojavanje bilo kakve pričuve, ne može se provesti izdvajanje viška osoblja i ne može se ništa planirati u razdoblju u idućih nekoliko godina, jer smo blokirani nedodonošenjem Dugoročnog plana razvoja oružanih snaga.", izjavio je za portal Defender.hr visoki ćasnik Hrvatske Kopnene vojske.

Isti izvor je dodao kako glavna krivnja leži na Ministarstvu obrane koje treba izraditi dokument, a prije svih sada je odgovornost na pomoćniku ministra obrane za obrambenu politiku Draganu Lozančiću. Samo su dva moguća razloga zašto je tomu tako, ili službenici Uprave za obrambenu politiku ne znaju to napraviti ili ih je premalo, a moguća je i kombinacija ovih dvaju razloga.

Naravno, ne treba odmah u cijelosti prebaciti krivnju na novo postavljene dužnosnike, jer se DPR mogao raditi još za vrijeme mandata ministra Davora Božinovića. Naime, novi Strateški pregled obrane, doznaje Defender.hr, bio je napravljen još u proljeće 2011.nakon čega je trebala uslijediti izrada Dugoročnog plana razvoja OSRH. Međutim, od toga nije bilo ništa, jer je Davor Božinović od ljeta 2011.do kraja svog mandata u potpunosti bio posvećen stranačkim obvezama.

Važnijeg dokumenta od DPR-a za razvoj oružanih snaga trenutno nema. U njemu se jasno traže odgovori primjerice na pitanje o sudbini borbene komponenete zrakoplovstva, nabave ophodnih brodova za potrebe Obalne straže, sudbine američkih radarskih sustava na otocima za čiju je nabavu novac jednostavno bačen u vjetar, financiranju precizno određenih projekata s rokovima izvršenja, ustrojavanju pričuve, njihovom broju itd.

Da je dokument usvojen onda bi se, između ostalog, znala i konačna sudbina transportnih zrakoplova An-32B za čije su remonte i modernizaciju potrošeni novci reda veličine novog transportnog zrakoplova C-295 ili C-27J, a već ove godine bi trebalo izdvojiti opet desetak milijuna kuna. Samo pitanje je kakva će biti svrha njihovog daljnjeg zadržavanja u OSRH s obzirom na velike troškove operiranja i održavanja, a s druge strane moglo bi se nabrojati na prste ruku koliko sati naleta imaju godišnje. Najskuplji je zrakoplov koji stoji neiskorišten na zemlji.

Nadalje, u MORH-u bi konačno morali uzeti u obzir nabavu višenanjenskog zrakoplova koji bi poslužio, između ostalog, i za padobransku obuku vojnih specijalnih postrojbi. Žalosno je, ali istinito da se u OSRH ne može provoditi padobranska obuka i uvježbavanje specijalnih postrojbi, jer OSRH nema zrakoplov za te potrebe.

Da kojim slučajem ne pomaže SAD, odnosno američko zapovjedništvo za Europu, koje tu i tamo osigura zrakoplov za padobransku obuku američkih i hrvatskih vojnika, pripadnici bojne za specijalna djelovanja ostali bi prikovani za zemlju. Da ne bude sve tako crno, treba reći kako naši vojnici izvode i padobranske skokove iz helikoptera, ali činjenicu da su OSRH jedine snage unutar NATO saveza koje nemaju zrakoplov za padobransku obuku, nitko ne može izbrisati.

Možda bi u MORH-u najlakše mogli odgovoriti kako nema novaca za to što je potpuna besmislica, jer se novaca može pronaći na način da se oba transportna zrakoplova An-32B prodaju, a s njima i tri helikoptera Mi-8 koja su otpisana i skupljaju vlagu u sklopu Zrakoplovno-tehničkog centra u Velikoj Gorici. Prostora ima i za prodaju Pilatusa. Dakle, mogućnosti ima da se dio novca prikupi i namjeni nabavi zrakoplova koji bi osim za padobransku obuku, mogao obavljati i patrolne zadaće na moru, obavljao prijevoz u medicinske svrhe i slično.

Na koncu, treba reći kako je nužno donijeti novi Zakon o obrani, Strategiju obrane, Vojnu strategiju, a svakako i Zakon o nacionalnoj sigurnosti, jer su svi ti dokumenti doneseni prije deset godina, a svijet je danas posve drugo mjesto nego što je bio tada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Defender.hr



* article-gallery-big-1331074523_889.jpg (67.88 KB, 630x418 - viewed 264 times.)

* article-main-1331074544_873.jpg (42.63 KB, 476x269 - viewed 535 times.)
« Last Edit: March 07, 2012, 04:44:07 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #41 on: March 19, 2012, 03:17:56 pm »

19.03.2012

MORH za potrebe OSRH i specijalnih postrojbi nabavlja zrakoplov Pilatus PC-12

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Photo: Pilatus Aircraft Ltd

Ministarstvo obrane će za potrebe OSRH, prvenstveno padobranske obuke hrvatskih specijalaca, krenuti iduće godine u nabavu višenamjenskog zrakoplova, vrlo vjerojatno vojne verzije zrakoplova Pilatus PC-12 pod nazivom "Spectre", doznao je portal Defender.hr iz izvora u vojnom vrhu OSRH.

Radi se o lakom turboprop zrakoplovu koji može biti konfiguriran da se koristi za padobransku obuku hrvatskih specijalaca, misije nadzora i traganja, kao i za medicinske letove. Cijena potpuno opremljenog zrakoplova bi se kretala između 3-3,5 milijuna USD.

Uzme li se u obzir cijena sata leta od oko 530 američkih USD uključujući, gorivo, ulje, održavanje, ovaj zrakoplov pripada svjetskom vrhu kad je riječ o ekonomičnosti, a upravo je ekonomičnost i pouzdanost ključni zahtjev OSRH.

Naime, An-32 je otpisan iz OSRH jer je samo 15 milijuna kuna potrošeno na njegov remont prošle godine,a posebna je priča koliko košta sat letenja takvog zrakoplova u odnosu na njegovu stvarnu potrebu i angažiranost bilo da je riječ o vojnim ili civilnim potrebama danas u Hrvatskoj.

S obzirom koliko često padobranci imaju potrebe za skakanjem iz An-32, nema nikakve ekonomske opravdanosti zadržati takav zrakoplov u OSRH. Za brzo prebacivanje snaga na bojištu  jako dobrim su se pokazali hrvatski helikopteri Mi-171 na Kosovu, jer mogu poletjeti i sletjeti sa/na sve površine, pa je i transport vojnika s An-32B neisplativ bilo da je riječ o Hrvatskoj ili misijama u svijetu, osobito danas kad je djeljenje zajedničkih sposobnosti unutar NATO saveza prioritet broj jedan za NATO, pa tako i transportne zrakoplovne komponente. Poznato je da hrvatski vojnici već dugi niz godina u Afganistan odlaze američkim ili kanadskim transportnim  zrakoplovima.

Pilatus PC-12 Spectre predstavlja platformu koju koriste SAD za potrebe svojih službi, odnosno policije, vojske, pravosuđa. Osim SAD, Pilatus PC-12 koriste i još neke zemlje.

Defender.hr je već u nekoliko navrata spominjao problem padobranske obuke hrvatskih vojnih specijalaca što je potvrđeno i u Nacrtu Strateškog pregleda obrane. U njemu se navodi kako će se "izgradit sposobnost za obuku padobranaca i laki zračni prijevoz nabavom odgovarajućeg tipa zrakoplova".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Defender.hr


* pc-12.jpg (35.96 KB, 476x269 - viewed 288 times.)

* 2xpc-12.jpg (27.22 KB, 476x269 - viewed 300 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #42 on: March 19, 2012, 09:48:16 pm »

Kolko sam razumeo, MORH najavljuje nabavku jednog lakog transportnog avion koji bi zamenio dva An-32B za koje MORH smatra da nisu ekonomski isplatljiva.
Sad jel ce to biti PC-12, remont Do-28 ili An-2, to jos niko ne zna sa sigurnoscu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #43 on: March 19, 2012, 10:03:17 pm »

Ако сам добро схватио Ан-32 је лане ремонтован (трошак 15 милиона куна), а ове године се отписује. Па зашто је ремонтован, а отписује се? Како се то напрасно утврдило да је неекономичан?
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #44 on: March 19, 2012, 10:07:30 pm »

Otpisat će se do kraja vremenskog razdoblja koji pokriva novi Strašni Plan Obmane-dakle do 2020 .Letit će još godinama i vjerojatno dobiti dostojnog nasljednika.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.