PALUBA
March 29, 2024, 02:02:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj, modernizacija i opremanje OS Republike Hrvatske  (Read 345294 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #120 on: May 28, 2013, 07:03:18 pm »

Каква је то "војни специјалиста" који се помиње у предлогу закона. примећујем да може бити примљен и у официрском чину.

Vojni specijalist je nova kategorija (djelatnog) vojnog osoblja. Evo par crtica iz Prijedloga Zakona o službi u Oružanim snagama.

Vojni specijalist je osoba koja posjeduje specijalizirana znanja i vještine potrebna za obnašanje vojnih dužnosti u rodovima borbene potpore, službama i strukama i koja je raspoređena na poslove određene za vojnog specijalista.

Vojni specijalisti osim posebnih specijalističkih znanja potrebnih za obnašanje dužnosti vojnog specijalista moraju zadovoljavati i opće uvjete za prijam u djelatnu vojnu službu iz ovoga Zakona. Odabrani kandidati s tržišta rada upućuju se na izobrazbu za vojne specijaliste na temelju ugovora o izobrazbi za vojne specijaliste. Nakon završetka izobrazbe te se osobe mogu primiti u djelatnu vojnu službu, dodjeljuje im se čin skupnika vojnog specijalista ili poručnika/poručnika korvete vojnog specijalista i raspoređuju se na dužnost koja se može popunjavati vojnim specijalistima.

Prijam vojnih specijalista

Članak 46.

(1) Prijam vojnih specijalista s tržišta rada obavlja se u skladu s odredbama članka 27. ovoga Zakona.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka osim posebnih specijalističkih znanja potrebnih za obnašanje dužnosti vojnog specijalista moraju zadovoljavati i opće uvjete za prijam u djelatnu vojnu službu iz ovoga Zakona.
(3) Odabrani kandidati s tržišta rada upućuju se na izobrazbu za vojne specijaliste na temelju ugovora o izobrazbi za vojne specijaliste.
(4) Nakon završetka izobrazbe iz stavka 3. ovoga članka osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu se primiti u djelatnu vojnu službu, dodjeljuje im se čin skupnika vojnog specijalista ili poručnika/poručnika korvete vojnog specijalista i raspoređuju se na dužnost koja se može popunjavati vojnim specijalistima.

Vojnom specijalistu koji sustavom promaknuća u skladu s odredbama ovoga Zakona dostigne ustrojbeni čin radnog mjesta na koji je raspoređen ili dostigne maksimalni čin za vojnog specijalista propisan odredbama ovoga Zakona, svakih idućih pet godine provedenih na dužnosti vojnog specijalista uvećava se vrijednost koeficijenta osobnog čina.

Članak 223.

(1) Dočasnici, časnici, službenici i namještenici zatečeni u službi na dan 1. siječnja 2014. na ustrojbenim mjestima vojnih specijalista prevode se po sili zakona u vojne specijaliste.
(2) Dočasnici i časnici iz stavka 1. ovoga članka prevode se u vojnog specijalista osobnog čina pod uvjetom da njihov osobni čin nije viši od čina propisanog ovim Zakonom za vojne specijaliste.
(3) Službenici i namještenici iz stavka 1. ovoga članka prevode se u poručnika/poručnika korvete vojnog specijalista odnosno skupnika vojnog specijalista.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #121 on: May 28, 2013, 07:09:24 pm »

Опет ми није јасно. На пример: нишанџија на тенку је специјалиста за ту дужност (увек био и остао, као и сваки други на сличној дужности). Да ли је тај нишанџија "војни специјалиста" из Закона? Да то нису неки "мајстори" за одржавање опреме и наоружања или нешто као "војни службеници" које је имала бивша ЈНА (ту су спадали војни музичари и неки административни делатници). Они нису имали сва права и дужности "старешина", односно право командовања, али су били војна лица.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #122 on: May 28, 2013, 07:24:23 pm »

Postoje i dan danas specijalisti u HV. Npr. VKV namještenik na radnom mjestu održavanja neborbenih vozila, radnih strojeva, održavanja sredstava veze. Stručni naziv: mehaničar specijalizirani. Sad ti čovjeka od 50-60 godina prevedeš po sili zakona u čin skupnika i smanjiš mu plaću. Temeljem koeficijenta radnog mjesta i dugodišnjeg radnog staža mehaničar ima veću plaću od skupnika. Većini tih ljudi do pune mirovine fali 5-8 godina. Ne vjerujem da će biti zadovoljni ovim preustrojem. Treba imati mašte promaknuti čovjeka od 50 godina i više u skupnika.
Po ovome u HV više neće biti službenika i namještenika.
« Last Edit: May 28, 2013, 07:33:27 pm by brodarski » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #123 on: May 28, 2013, 07:46:29 pm »

Ако је то што мислимо, одна је предлог, благо речено, непромишљен. А можда ни није овако како мислимо?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #124 on: May 28, 2013, 07:55:54 pm »

Ако је то што мислимо, одна је предлог, благо речено, непромишљен. А можда ни није овако како мислимо?
Razmišljamo sukladno s našim iskustvom i godinama. Najbolje ovu temu preskočiti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #125 on: May 28, 2013, 07:57:09 pm »

Po ovome u HV više neće biti službenika i namještenika.

Ne ukidaju se:

Članak 6.

(1) Službenik je osoba koja u Oružanim snagama obavlja informatičke poslove, opće i administrativne, planske, materijalno-financijske, računovodstvene i slične poslove.
(2) Namještenik je osoba koja u Oružanim snagama radi na pomoćno-tehničkim i ostalim poslovima čije je obavljanje potrebno radi pravodobnog i kvalitetnog obavljanja poslova iz djelokruga Oružanih snaga.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #126 on: June 01, 2013, 11:49:25 am »

MORH

Krešu troškove: Kotromanović šampion ušteda

Kotromanović ugovorio posao koji spašava Đuru Đakovića i potrošio 30 milijuna kuna manje


Do kraja ove godine hrvatske oružane snage dobit će i zadnji, 126. primjerak oklopnog vozila Patria AMV 8x8 i time se ispunjava ugovor potpisan još 2007. kada se RH odlučila, prvo za kupnju finskih oklopnjaka, a potom je ugovoren i prijenos tehnologije i proizvodnja oklopnjaka u Đuri Đakoviću u Slavonskom Brodu.

Posao je to koji vrijedi otprilike 150 milijuna eura. No, to nije sve, moralo se Patrije i naoružati. MORH 2010. sklapa ugovor o nabavi 56 DUOS-a (daljinski upravljane oružane stanice) 12,7 mm (M151 Protector-CRO) norveškog proizvođača Kongsberga. Ukupna ugovorna cijena iznosila je oko 18,3 milijuna eura bez PDV-a. No, ta je cijena podlijegala i kretanjima valuta i uz primjenu tzv. formule za promjenu cijena stavki. Ugrađivane su i promjene po indeksu proizvođačkih cijena i indeksu prosječne plaće u Norveškoj!? Time je ukupna cijena za isporučenih 56 oružanih stanica narasla na oko 170 milijuna kuna s PDV-om.

Uvijek štedjeli na vojsci

Prije nekoliko dana potpisan je novi ugovor između MORH-a i Đure Đakovića jer MORH nabavlja još 58 istih oružanih stanica za preostale Patrije. Ugovorena je, ovoga puta ukupna cijena od otprilike 140 milijuna kuna s PDV-om. Dakle, za isto oružje i čak dvije stanice više, ugovorena je cijena niža za 30 milijuna kn! – Dosad smo šutjeli i radili, ali mislim da je danas ipak velika stvar uštedjeti 30 mil. kuna – kazao je ministar obrane Ante Kotromanović. Ministar uprave Arsen Bauk vjerojatno u javnosti nosi aureolu najštedljivijeg (škrtog), no najštedljiviji ministar u vladi je Kotromanović. Ministri obrana u zadnjih nekoliko godina bili su i primoravani na uštede, iz jednostavnog razloga što “se vojska ne buni” i nekolicina hrvatskih premijera to je koristilo i uvijek “lupalo” po vojsci i tu radilo uštede u proračunu.

Višak novca za opremu i obuku

No, rezultat toga su mnoge negativne posljedice i MORH se našao na granici funkcioniranja. I Kotromanović je morao progutati smanjivanje proračuna, no u rekordnom je roku smanjio administraciju za nekoliko stotina ljudi, a usredotočio se na promjenu dosadašnjih “prenapuhanih” ugovora o nabavi. Na svakom novom ugovoru glavni je cilj – proći jeftinije, a stvoreni višak novca odvojiti za obuku i opremu vojnika te nabavu novog i remont starog oruđa i oružja. Potpisivanje Ugovora o opremanju Patria primjer su Kotromanovićeve politike. Naravno, ministar očekuje tako uštedjeti i na remontu helikoptera, MiG-ova, a vjerojatno i na gradnji ophodnih brodova. No, ovdje treba paziti, postoje granice, jer sconto ne mora značiti i osiguravanje tražene kvalitete.


Piše: Davor Ivanković, Večernji list
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #127 on: June 03, 2013, 09:50:06 pm »

3.6.2013.

RAZVOJ OBRAMBENOG SEKTORA PO ZAHTJEVIMA IZ NATO SAVEZA

HV nabavlja bespilotne letjelice i borbeno oprema sve »patrije«   

Osnovna sposobnost koja se traži do Hrvatske je mehanizirana bojna, ali u održivom statusu. Naime, OSRH već ima jednu mehaniziranu bojnu »patrija«, ali se traži održivost na terenu, što faktički znači da se moraju imati dvije rotacije odnosno dvije bojne

ZAGREB  Hrvatska će na sutrašnjem sastanku ministara obrane NATO-članica u Bruxellesu dobiti svoj paket ciljeva sposobnosti, što laički znači da ćemo znati što sve trebamo razvijati u obrambenom sektoru kako bismo bili punopravan član ovog saveza.

Dobar dio ciljeva je samo nastavljanje onog što Hrvatska vojno već radi. Prije svega, radi se o održavanju transportne helikopterske komponente i nastavku razvijanja mentorskih obučnih timova, po čemu smo postali poznati u Afganistanu. No, NATO će od MORH-a tražiti i neke dodatne stvari sljedećih godina. Osnovna sposobnost koja se traži do Hrvatske je mehanizirana bojna, ali u održivom statusu. Naime, OSRH već ima jednu mehaniziranu bojnu »patrija«, ali se traži održivost na terenu, što faktički znači da se moraju imati dvije rotacije odnosno dvije bojne. Oklopnjaka za ovo se ima dovoljno, ali ih još treba opremiti, a iz MORH-a se doznaje kako će ovo biti jedan od prioriteta u sljedeće dvije-tri godine.

Neke nove stvari će se također trebati nabaviti. Iako se ne može doznati do detalja precizno, no čini se kako će u planu biti i nabava bespilotnih letjelica. NATO očekuje da operativne postrojbe imaju pregled bojišnice i na taktičkoj i na strateškoj razini. Za vjerovati je kako će Hrvatska tako sljedećih godina krenuti u nabavu bespilotnih letjelica.

No, ono što je najveća »rak-rana« obrambenog sektora, prije svega kopnene vojske, njezina je (ne)mobilnost. Nakon slučaja »kamioni« s Berislavom Rončevićem, jednostavno je prestala nabava bilo kakvih prijevoznih sredstava, tako da je pokretnost vojske danas gotovo na nuli. To se pokušava riješiti nabavom polovnih sredstava od saveznika.

Inače, od ulaska Hrvatske u EU, Mislav Šimatović više neće biti glasnogovornik MORH-a. Nekadašnji urednik sada ugaslog Nacionala vraća se u novinarstvo, a MORH traži novoga glasnogovornika.

Autor: Danko Radaljac, Novi list
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #128 on: June 06, 2013, 05:22:13 pm »

Vir:Defender
http://www.defender.hr/

Prva dva helikoptera Mi-8 vraćaju se sa remonta do kraja listopada
 
Datum objave:
05.06.2013

Ruska vojna novinska agencija Interfax - AVN objavila je vijest o odluci MORH-a da remont šest helikoptera iz sastava HRZ i PZO bude obavljen u Ukrajini i to u Sevastopolu i Zaporožju. Spominje se da će se remont obaviti pod okriljem državne ukrajinske tvrtke Ukroboronprom koja je na svojim web stranicama objavila vijest o remontu. Također, u tekstu se navodi kako su Ukrajinci odabrani pored konkurenata iz Rusije, Bjelorusije i Češke što je u Hrvatskoj još uvijek nepoznata činjenica.




* article-gallery-big-1370416983_705.jpg (64.79 KB, 800x532 - viewed 122 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #129 on: June 17, 2013, 09:30:27 pm »

Na portalu Obris.org izišao je zanimljiv članak naslova:

 Velike vojne nabave pred očima Odbora za obranu .

Na 14. sjednici Odbora za obranu Hrvatskog sabora, održanoj 6.6.2013., ministar obrane Ante Kotromanović, njegova zamjenica Višnja tafra i načelnik Sektora za javnu nabavu Branko Pribolšan prezentirali su članovima odbora planirane velike vojne nabave pokrenute u nekoliko poslijednjih mjeseci. Tom prigodom iznesen je i podatak kako se godišnje obavi oko 900 postupaka nabave, a cilj je povećati transparentnost kako bi samo 5% najneophodniji nabava ostalo u tajnosti. Također, rečeno je i kako se novim Zakonom o obrani predviđa da parlamentarni Odbor za obranu daje svoje mišljenje na sve vojne nabavke vrijednije od 5 milijuna eura. Evo par naglasaka iz samog članka.

Remont 24 transportna helikoptera Mi-8/17/171

Ove godine započet je kapitalni remont i modernizacija helikoptera Mi-8 kojim bi u idućih nekoliko godina bila obuhvaćena sva 24 transportna helikoptera tipa Mi-8 HRZ-a u svim inačicama (Mi-8T, Mi-8MTV-1, Mi-17VA-1, Mi-171Sh). Ove godine remont će se izvršiti na 6 helikoptera, a za to će biti izdvojeno 83,5 milijuna kuna. Remont će provesti Zrakoplovno-tehnički centar iz Velike Gorice (ZTC) u suradnji sa stranim partnerima iz Zavoda u Siču (koji navodno jedini u svijetu proizvode motore za Mi-8).
U igri je inače bilo 5 partnera iz Rusije, Ukrajine i Češke. Cilj je da se kroz ovaj remont ojačaju i kapaciteti ZTC kako bi već slijedeće godine mogli samostalno obaviti barem 50%, a kasnije i 70% posla (prema komentarima upućenijih sa drugih portala ovo će se teško postići zbog kadrovskog slabljenja ZTC-a).

Remont i nabava 12 borbenih aviona MiG-21

Ministarstvo obrane donijelo je odluku o generalnom remontu 7 postojećih i dokupu još 5 aviona Mig-21 uz uvjet da u trenutku primopredaje sve letjelice moraju biti u istom statusu odnosno s jednakim vrmenskim i radnim resursom. Nakon inicijalnih ponuda i pregovaračkog procesa u kojem je sudjelovala tehnička struka HRZ-a uključujući i pilote te je sa obje tvrtke usuglašen konačni troškovnik i tehničke specifikacije, tvrtke su predale i konačne ponude. Ponude su zaprimljene i otvorene istodobno uz nazočnost predstavnika obiju tvrki. Aerostar iz Rumunjske je tražio 18.639.450 eura (177.074.775 kuna), a ukrajinski Ukrspecexport 13.998.827 eura (132.988.000 kuna). S obzirom na nižu cijenu i veće zalihe rezervnih dijelova, odabrana je ukrajinska ponuda. Ukrajinci su na zahtjev MORH-a dostavili i potvrdu Porezne uprave i ostalih nadležnih tijela o vlasništvi Mig-ova koje kane prodati Hrvatskoj.

Prva tri MiG-a Hrvatskoj će biti isporučena do 15.10.2013., naredna dva do 31.12.2013. a ostatak do lipnja 2014.
Cijelo vrijeme remont će na licu mjesta nadgledati i piloti HRZ-a.

Izgradnja 5 obalnih ophodnih brodova

Ministarstvo obrane raspisalo je natječaj za izgradnju 5 obalnih ophodnih brodova za potrebe Obalne straže HRM prema pretprojektu Brodarskog instituta. Zaprimljeno je 105 upita gospodarskih subjekata iz cijeloga svijeta te na koncu 8 ponuda.
Nakon pregleda ponuda i obilaska brodogradilišta, odabrat će se ona koja ulaze u drugi krug u kojem će im se podijeliti pretprojektna dokumentacija i dio klasificiranih podataka te od njih zatražiti konačno projektno riješenje. Temeljem njega i finacijske vrijednosti ponude izvršit će se konačni odabir. Planirana su sredstva od 50 milijuna eura za svih 5 brodova.
Iako su planirana srestva u proračunu, temeljem Litvanskog iskustva još jednom će se razmotriti mogućnost da se izgradnja OOB financira sredstvima EU.

Ukoliko se pokaže mogućim, preko EU bi se pokušalo financirati i nabavu protupožarnih aviona i eko-broda za borbu protiv onečišćenja za koji je RH dosada dobila 2 milijuna dolara što je nedovoljno.


Više u samom članku Lidije Knežević: Velike vojne nabave pred očima Odbora za obranu
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #130 on: June 22, 2013, 10:27:38 pm »

Колико ја схватам поенту овог новинара испада да ко је умировљен та је мање поуздан и вредан, односно оно што су новопечени умировљеници радили је по систему "пуј-пике не важи".

Quote
jer očito ne postoji mehanizam koji održava zaključke umirovljenih časnika pouzdanim i vrijednim.

Ценим да га умировљени требају тужити за повреду угледа и части.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #131 on: June 25, 2013, 06:15:16 pm »

"Slobodna Dalmacija" Split

25.06.2013.

MORH PREGOVARA S PENTAGONOM

Amerikanci nam nude vozila rabljena u Iraku

Ministarstvo obrane RH pregovara s vojskom SAD-a oko mogućeg preuzimanja rabljenih oklopnih, transportnih i medicinskih vozila koje je Pentagon koristio u vojnim operacijama u Iraku. Informacija je to koju su nam potvrdili u MORH-u.

- Možemo vas izvijestiti da je u tijeku rješavanje predmetnog procesa, a nadležne službe MORH-a u stalnom su kontaktu s američkom stranom. Nakon završetka propisanih procesa kako unutar američke administracije tako i unutar MORH-a, javnost će pravodobno biti upoznata, kratko je očitovanje iz MORH-a.

Zapovjedništvo američke vojske bazirane u Kuvajtu odlučilo je zemljama saveznicama ponuditi na stotine oklopnih, transportnih i medicinskih vozila koje je SAD koristio u vojnim operacijama u Iraku.

Riječ je o rabljenim vozilima koje američka vojna logistika neće vraćati u SAD, pa će ih potpuno besplatno ponuditi saveznicima, među njima i Hrvatskoj. Vozila su besplatna, a MORH bi snosio visoke troškove eventualnog prijevoza i carinjenja o čemu i ovisi prihvaćanje donacije.

Stići će brodom u Split

Ako bi se postigao dogovor, vozila bi pomorskim putem bila transportirana najvjerojatnije do Splita. Veći dio vozila nalazi se pod vrućim pustinjskim suncem u golemoj američkoj bazi Arifjan.

Ako Hrvatska prihvati američku donaciju - više od 50 vrsta vozila, bit će to prvi vojni kontingent pomoći SAD-a od početka 50-ih godina prošlog stoljeća, kad je u Rijeku, u sklopu vojne pomoći SAD-a Jugoslaviji, pristiglo nekoliko stotina tenkova, kamiona, haubica i terenskih vozila. Bilo je to naoružanje koje je SAD koristio u oslobađanju Francuske.

U proteklih nekoliko godina hrvatske oružane snage su od SAD-a u raznim oblicima dobile oko 70 milijuna dolara pomoći i vojne opreme među kojom terenska vozila humvee, radiouređaji i simulacijski sustavi.

Također, prošle godine Vlada SAD-a ponudila je Ministarstvu obrane šest milijuna dolara iz “Coalition Support Funda” (fond za potporu koalicijskim snagama koje djeluju u Afganistanu) za konačno dovođenje u punu ispravnost radara HRM-a iz sustava “More”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1fc8e209-27b1-4623-8666-b007d7cbbec9_zps4015e76d.jpg (236.97 KB, 670x421 - viewed 143 times.)
« Last Edit: March 08, 2014, 06:42:58 pm by leut » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #132 on: July 07, 2013, 05:58:14 pm »

Naoružanje
Operacija Patria: šopingom u bankrot

Nema nikakve sumnje da u Ministarstvu obrane RH i Glavnom stožeru mnogi čupaju kosu s glave zbog “Patrijinih” oklopnih vozila AMV 8x8.. Priča je počela 2007. godine kada je MORH odlučio nabaviti 126 suvremenih finskih oklopnjaka patria AMV koje će porezni obveznici, zajedno s opremanjem, na koncu platiti 2,5 milijarda kuna ili oko 300 milijuna eura. Situaciju oko vozila ovih su dana zatalasali rezultati međunarodnih antikorupcijskih istraga koje upućuju na to da je netko i u Hrvatskoj primio mito za “guranje“ finskih borbenih vozila.

Učinci mirovnih misija

Mnogima nije poznato temeljem kakvih je procjena sklopljen ugovor za nabavu čak 126 oklopnjaka za jednu malu vojsku kao što je hrvatska. Da je pitanje opravdano ilustrira i svježi primjer Švedske. Naime, ekonomski (pre)bogata Švedska koja je površinom gotovo 10 puta veća od Hrvatske, uz vojni budžet od 7 milijarda dolara (nasuprot hrvatskom od 900 milijuna dolara) odlučila je za svoju vojsku nabaviti 116 “Patrijinih” oklopnih vozila AMV. Dakle, manje vozila nego što je nabavila jedna Hrvatska! Dodajmo tome da Švedska nije dio sigurnosnog sustava NATO saveza. Kako su javili brojni mediji prošle godine, i u MORH-u su svjesni da postoji višak oklopnjaka.

Naime, citirali su tada mediji riječi Ante Kotromanovića, ministra obrane: “Sredstva za ophodni brod za iduću godinu su osigurana, ali naš je cilj riješiti se jednog dijela vozila patria jer smatramo da nam u ovom trenutku ne treba 126 komada. To je supermoderno i odlično oružje, ali bolje da ta sredstva iskoristimo za nešto drugo...“

Prema neformalnim procjenama iz vojnih krugova, minimalno je 60 finskih oklopnjaka višak i nitko trenutačno ne zna što s njima, osim ih uredno držati u vojarnama te ih povremeno pokazati na vojnim vježbama. Ovaj slučaj zorno pokazuje da nitko ne zna odgovoriti na pitanje: Što je vojna moć Hrvatske, kolika je i kakva? Svi izbjegavaju precizan odgovor, pa se u politici “mutne vode“ mogu nabavljati i oklopnjaci koji značajno premašuju stvarne hrvatske potrebe.

Osim toga, preskočeni su realni prioriteti, a to je čuvanje neba i mora. Sasvim je jasno da su “Patrijni” oklopnjaci veliki financijski uteg agilnom ministru obrane, koji je prionuo tehnički obnoviti hrvatsku vojsku. Treba podsjetiti kako je odluka o nabavi finskih oklopnih vozila donesena u vrijeme HDZ-ove vlade, proamerički orijentiranog premijera Ive Sanadera i ministra obrane Berislava Rončevića.

Nije tajna da je tako prekobrojna količina oklopnjaka za malu kopnenu vojsku kao što je HV dijelom nabavljena iz tihe nade vojno-političkog vrha da će ta vozila biti upućena u Afganistan ili neku drugu misiju NATO-a. I danas politička elita gura stav kako naši vojnici u mirovnim misijama iznimno podižu ugled i vojske i Hrvatske u NATO-u i svijetu.

Ali, ostaje nejasno tko je to, čime i gdje izmjerio? Gorući problem naše vojske jest nepostojanje suvremenog ophodnog broda, jer su plovila iz flote HRM-a prosječne antikvitetske starosti 40 godina. Problem je i opstanak borbene komponente Hrvatskog ratnog zrakoplovstva gdje najmlađi MiG-21 ima 32 godine, a najstariji čak 39 ljeta iza sebe.

Mnogi ironično kažu kako se Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, zbog velikog broja helikoptera i zapovjednog kadra koji čine uglavnom piloti helikoptera, pretvara u nešto što se zove helikoptersko ratno zrakoplovstvo. Problem je i protuzračna obrana cijele države, kao i glavnoga grada. Hrvatska je jedina članica NATO saveza čiji glavni grad ne samo da nema kvalitetnu zemaljsku protuzračnu obranu nego protuzračnu obranu uopće nema.

Atraktivne ponude

Nadalje, ozbiljan sigurnosni problem su i tehnički neispravni američki radari iz obalnog sustava “More“, koji nikada nisu u potpunosti profunkcionirali. Kakvi nam uljezi morem, ali i podmorjem švrljaju nitko sa sigurnošću ne zna reći. Vojska je u takvom stanju da kada bi se neki generali, iz tko zna kakvih pobuda, odlučili na državni udar, ironija bi bila u tome da ne bi imali čime udar izvršiti. Dakle, cijelokupna naša obrambena politika sastoji se u tome da ne postoji ozbiljna, vlastita obrambena politika. I svi kažu - ne može biti gore.

Barem se nadamo da ne može... S 2,5 milijarda kuna koje će se utrošiti na uglavnom besposlene oklopnjake koji malo kada vide cestu, postavljamo pitanje što se s tim - i u svjetskim razmjerima respektabilnim - iznosom moglo poduzeti u obnovi hrvatske oružane sile koja se godinama nalazi u tehničkom rasulu.

Što se tiče naše pomorske sile, proteklih 10-ak godina bilo je više atraktivnih ponuda inozemnih kompanija. Jedna od boljih za hrvatske potrebe, barem prema prema procjenama stručnjaka, došla je prije dvije godine iz Njemačke, iz konstrukcijskog biroa “Fassmer“. “Fassmer” je Hrvatskoj ponudio novi projekt obalnog ophodnog broda CPV40 (Coastal Patrol Vessel) razvijenog za kolumbijsku ratnu mornaricu.

Sofisticirano plovilo duljine 40 metara (idealnih dimenzija za uski Jadran) namijenjeno je za širok raspon zadaća: od ophodnje, zaštite ribolovne zone, traganja i spašavanja, te za obuku mornara. Opremljen je mornaričkim topom typhoon Mk25 ModII kalibra 25 mm, s elektrooptičkim ciljnikom, a na krmenom dijelu smješten je i brzi čamac.

Kako doznajemo, cijena broda je manja od 10 milijuna eura, koliko su u MORH-u procijenili da bi iznosila pojedinačna cijena novih “patrolaca” Obalne straže. Prvi patrolni brod za Obalnu stražu, po ideji iz “Fassmera”, gradio bi se u Njemačkoj, a preostalih pet u Hrvatskoj, odnosno BSO-u, uz prijenos znanja i tehnologije. Nakon što bi BSO usvojio visoke “Fassmerove” standarde brodogradnje, zajednički bi se gradili brodovi i za treća tržišta.

Za 40 milijuna eura Hrvatska je mogla dobiti pet suvremenih ophodnih brodova, zaposliti jedan domaći škver, te doći do novih tehnologija i znanja. Što se tiče HRZ-a i borbenih lovaca, stanje gore biti ne može. Propast nekoć opremljenog HRZ-a priča je za sebe. Borbena komponenta zrakoplovstva doslovce je na izdisaju.

Idućih mjeseci istječu svi propisani tehnički resursi na MiG-ovima-21. Po svemu sudeći, MiG-ovi će na put prema dalekoj Ukrajini. Točnije u Odessu gdje se nalazi remontni zavod. Za ovaj je posao, prema obrambenom investicijskom planu, predviđeno 20 milijuna eura. Ako izbor doista padne na Ukrajinu, Hrvatska pravi povijesni presedan jer će postati prva članica Sjevernoatlantske vojne alijanse koja svoje borbene zrakoplove, s kodiranom NATO opremom za komunikaciju, šalje na remont i modernizaciju izvan NATO-a.

Platiš 100 - dobiješ 300

Cijela se priča može zakomplicirati ako inozemne obavještajne službe, američke i njemačke, postave pitanje: U džepovima kakvih skupina na koncu može završiti 20 milijuna hrvatskih eura? Naime, za razliku od Rumunjske, Ukrajina nije ni u EU-u ni u NATO savezu. Djelovanje raznih suspektnih grupacija u ukrajinskim vojno-industrijskim krugovima povezanih s međunarodnom trgovinom oružja i kriminalom nisu nepoznanica američkim sigurnosnim službama. Međunarodni skandal vezan uz naoružanje Hrvatskoj je sada najmanje potreban.

Bilo kako bilo, rumunjska ponuda remonta, uz otkup novijih verzija MiG-ova-21, sigurnosno je bolja, kako za Hrvatsku u političkom smislu, tako i za same pilote u tehničkom smislu pouzdanosti letenja. Iako su hrvatskoj javnosti poznati brojni problemi koje je MORH imao s ukrajinskom tvrtkom “Ukrspecexport“, nejasno je zašto su povjerenstva iz 2012. sakrila tu problematiku od ministra. Iz arhiva GS OSRH selektivno se kopirala prepiska MORH-a i rumunjskog “Aerostara“ iz 2004. godine, te kao takva fabricirano predstavljena političkom vrhu MORH-a kao reklamacijski zapisnici.

Neki su časnici iz tadašnjih povjerenstava išli toliko daleko da su dokumentaciju proslijedili i u medije iako se radi o vojnoj tajni. Ali, to je sada već neka druga priča. Da MORH nije spiskao 300 milijuna eura na oklopnjake, za malo više od 100 milijuna eura Hrvatska se mogla odlučiti za Ruse i ponuđenu eskadrilu konzerviranih MiG-ova-29 iz zračnih snaga nama susjedne Mađarske. Ne samo što su Rusi, kako doznajemo, ispunili sve hrvatske želje, od niže cijene, prebacivanja remonta u Hrvatsku do pronalaska banke koja bi kreditirala avione, već su uz MiG-ove ponudili i 300 milijuna eura vrijednih poslova za nekoliko hrvatskih tvrtki. Bilo bi to - platiš 100, dobiješ 300.

Propuštena prilika

Sve i kada bismo prihvatli pretpostavku da bi SAD mogao biti protiv nabave ruskih lovaca, domaći je vojno-politički vrh mogao ideju kupnje argumentirano prezentirati na nekoliko primamljivih načina, da i Pentagon vidi korist. Naime, zatvara se velika NATO baza “Decimomannu” na Sardiniji ispred čije obale je bila zračna zona za manevarsko vježbanje američkih i europskih zrakoplova, a među njima i njemački MiG-ovi-29. Hrvatska je mogla ponuditi da na svojem teritoriju osnuje sličnu bazu za provođenje tzv. DACT-a, odnosno “dissimilar air combat traininga“. Glavnu rolu mogli su igrati upravo hrvatski MiG-ovi-29.

Da Hrvatska može kupovati rusku vojnu tehniku potvrđuje cijeli niz zemalja u Europi, a posebno Grčka čiji se kompletni PZO temelji na ruskim raketnim sustavima. Nadalje, s hrvatskim grbom na repu, MiG-ovi-29 mogli su čuvati nebo zemalja koje neće imati vlasite snage za zračni nadzor: Slovenije, BiH, Crne Gore i Albanije. Takav angažman se, dakako, naplaćuje.

Ako Srbija u sljedećih 10 godina uđe u NATO, a što nije nemoguće, air policing spomenutih zemalja mogao bi se povjeriti srbijanskim MiG-ovima. Političke koristi od kupnje MiG-ova-29 za Zagreb koji se želi približiti Moskvi bio bi nemjerljiv. S MiG-ovima-29 propustili smo šire otvoriti vrata prema ruskom gospodarskom bazenu. Nudili su rabljene lovce i Šveđani, Nijemci, Amerikanci, Izraelci... ali bi konačna cifra premašila 250 milijuna eura koji su nam orijentir u ovoj analizi.

Denis Krnić

Dvadeset milijuna po vozilu

» U 2013. godini planira se opremanje, kompletiranje i predaja na uporabu dodatna 23 vozila, čime će do kraja 2013. godine u postrojbama Oružanih snaga biti 60 potpuno operativno spremnih vozila. Za završetak sklopljenog ugovora u 2013. godini osigurano je 319 milijuna kuna. Do sada je u projekt borbenog oklopnog vozila utrošeno oko 1,8 milijarda. Za potpuno opremanje svih vozila potrebnim naoružanjem i vojnom opremom potrebno je osigurati dodatna sredstva u iznosu od oko 400 milijuna kuna, počevši od 2014. godine. Ukupni troškovi opremanja Oružanih snaga sa 126 BOV Patria u konačnici će iznositi oko 2,5 milijarda kuna ili oko 20 milijuna kuna po vozilu.

Investicija u hladovini

» ‘Patrijni’ oklopni transporteri, za koje nije moguće naći dovoljno osposobljenih vozača u HV-u, dane provode ulgavnom u hladovini vojarna, poput one u Petrinji, “Pukovnik Predrag Matanović”, gdje su vozila predana 1. mehaniziranoj bojni “Tigrovi“ Gardijske motorizirane brigade.

Završna faza

» Nabava borbenih oklopnih vozila patria najveći je program opremanja Oružanih snaga Hrvatske. Njihova proizvodnja i uvođenje u operativnu uporabu u završnoj je fazi. Ukupno je do kraja 2012. godine proizvedeno 116 vozila, od kojih je 37 opremljeno ključnim podsustavima naoružanja i opreme.


  SD
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #133 on: July 07, 2013, 09:56:07 pm »

Аутора овога одмах за министра одбране РХ. Добро, може и помоћника за материјалне ресурсе.

Quote
‘Patrijni’ oklopni transporteri, za koje nije moguće naći dovoljno osposobljenih vozača u HV-u

Ово ми изгледа невероватно Huh? Уосталом, возачи ОТ се не налазе него обучавају, школују.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #134 on: July 08, 2013, 09:40:11 am »

Stvarno mi već ovakvi defetistički tekstovi idu na živce!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.