PALUBA
April 25, 2024, 12:23:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj, modernizacija i opremanje OS Republike Hrvatske  (Read 347225 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #195 on: November 14, 2013, 06:03:00 pm »

Quote
...........Sredstva za opremanje i modernizaciju KIS iznose 43 milijuna kuna, što je gotovo identično 2013.godini.

Nerazumijem u čemu je sada ova fora sa KIS-om. Dosad se tvrdilo i kroz ovaj Forum i kroz razne Hrvatske Forume,
a pogotovu kroz štampane Htvatske medije kako je taj nazovi KIS u HRM definisan i da radi punim kapacitetom.
Te da su svi raznorazni radarski sustavi duž Jadranske obale integrisani i automatizirani do kraja.
A ono sada novi milioni kuna za opremanje. Pa nije to potrišni materijal da se svake godine zamjenjuje.

Očito neko je mulj'o sve ove godine... Undecided

Ćiro, treba čitat pažljivije. KIS u terminologiji OSRH označava komunikacijsko-informacijske sustave.

U KIS opremu recimo spadaju radiouređaji Thales PRC 148 MBITR Type 1, satelitska komunikacijska oprema (TACSAT) kao npr. HARRIS AN/PRC-117F (C), VHF/UHF Multiband Multimission Manpack Radio, koji štićeno prenosi glas i podatke putem satelitske komunikacije, zatim BICES sustav za prikupljanje i korištenje informacija u borbenom okruženju itd. Nabrojao sam samo dio opreme koju koriste i na kojoj su se obučavali djelatnici KIS-a u OS RH.

Komunikacijsko-informacijski sustavi (KIS) OSRH

Financijska sredstva se odnose na kupnju i modernizaciju komunikacijske i informacijske opreme i sustava na razini cijelih OS RH.
« Last Edit: January 10, 2015, 11:01:29 am by leut » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #196 on: November 14, 2013, 06:06:58 pm »


Ćiro, treba čitat pažljivije. KIS u terminologiji OSRH označava komunikacijsko-informacijske sustave.

U KIS opremu recimo spadaju radiouređaji Thales PRC 148 MBITR Type 1, satelitska komunikacijska oprema (TACSAT) ka npr. HARRIS AN/PRC-117F (C), VHF/UHF Multiband Multimission Manpack Radio, koji štićeno prenosi glas i podatke putem satelitske komunikacije, zatim BICES sustav za prikupljanje i korištenje informacija u borbenom okruženju itd.

Komunikacijsko-informacijski sustavi (KIS) OSRH

Financijska sredstva se odnose na kupnju i modernizaciju komunikacijske i informacijske opreme i sustava na razini cijelih OS RH.

Ma šta ću da čitam kad imam tebe.. Grin Hvala majstore na dodatnim informacijama.
« Last Edit: January 10, 2015, 11:01:04 am by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #197 on: November 14, 2013, 06:10:06 pm »

U svakom slučaju pojam KIS u OSRH i JNA/JRM terminologiji nemaju baš isto značenje, zbog toga i dolazi do zabune.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #198 on: January 07, 2014, 05:10:29 pm »

Interesantna analiza. Vrijedno čitanja iako ne donosi ništa spektakularno.

MORH se našao u neugodnom položaju jer se strana poduzeća (Ukraina), sa kojima su potpisali ugovore, ne drže rokova, zato OS još uvjek čekaju Mig-21, helikoptere Mi-8 i oklopna vozila Patria 8x8. Radi toga će zračne snage ostati bez mogućnosti nadzora svog zračnog prostora.

Mig-21
Do kraja 2013-te godine HRZ trebalo je preuzeti pet Mig-21, dva helikoptera Mi-8 i 50 Patria 8x8. Iako su bili rokovi fiksni i potvrđeni, nisu ispoštovani. Do kraja februara 2014. Mig-ovi neće biti operativni, pa će nadzor zračnog prostora preuzeti NATO, što je “Jutranji list” nazvao skandalom i traže odgovornost nadležnih. MORH  je prošle godine odlučio u Ukraini nabaviti pet modreniziranih Mig-21, tri do kraja oktobra, dva do kraja 2013.g. Isto tako su sa Ukrainom dogovorili remont i modernizaciju sedam svojih Mig-ova. Poslije posjete ministra obrane HR Ukraini bilo je obečan dolazak tri aviona do početka decembara (do dana HRZ). Ukraina rokove nije ispoštovala pravdajući se neisporukom navigacijske i komunikacijske  opreme iz Češke, te još nekim dozvolama. Hrvatska za sada ne razmišlja o naplati penala.

Mi-8
Hrvatska je sa dva ukrainska poduzeća i Letačkim zavodom u Velikoj Gorici potpisala ugovor o remontu i modernizaciji šest helikoptera Mi-8. Četri helikoptera trebala su biti isporučena do kraja 2013.g, ali je bio potpisan aneks ugovoru koji je predviđao isporuku samo dva helikoptera, no ni to nije ispoštovano. Radovi bi mogli biti završeni do kraja januara 2014, ovaj put bi za nepoštivanje ugovora trebao biti kriv domaći remontni zavod, pa ukrainci nisu mogli vršit radove na motorima i mjenjačima.

Patria 8x8
Isto kao Slovenija, ni  Hrvatska nema sreće sa oklopnim vozilima Patria 8x8. Hrvatska je potpisala ugovor  u oktobru 2007. Po licencije je vozila napravilo  poduzeće Đ.Đaković iz Slavonskog Broda. Zadnja vozila od ukupno 126, bila su gotova u martu 2013. HV nije preuzela niti  jedno vozilo iako je bilo dogovoreno da će prvih 50 preuzet do kraja 2013. Oko 60 Patria 8x8 uskladišteno je u kasarni u Petrinji, ostala su još uvjek u ĐĐ u Slavonskom Brodu. HV ih povremeno upotrijebi za vježbe i obuku iako su još uvjek u vlasništvu proizvođača. “Jutarnji list” navodi da oklopnjaci nisu potpuno opremljena jer MORH odugovlači sa spiskom dodatne opreme, a vojska ih takve ne želi preuzeti. MORH navodi da će problemi  biti riješeni do kraja februara 2014. HV će preuzeti samo 20kom vozila iako je bilo planirano 50kom.



Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

HRVAŠKA VOJSKA ČAKA LOVCE MIG-21, HELIKOPTERJE MI-8 IN OKLEPNIKE PATRIA AMV 8X8

Hrvaško ministrstvo za obrambo se je znašlo v neprijetnem položaju, ker se (tuja) obrambna podjetja ne držijo pogodbenih rokov, zato hrvaške oborožene sile še vedno čakajo na letala MiG-21, helikopterje Mi-8 in oklepnike Patria AMV 8×8. Letalske sile bodo zaradi tega kmalu nesposobne varovati hrvaški zračni prostor, ki je tudi zračni prostor zveze Nato.

Hrvaška vojska naj bi se do konca leta 2013 okrepila s petimi bojnimi letali MiG-21, dvema transportnima helikopterjema Mi-8 in 50 kolesnimi oklepniki Patria AMV 8×8 , vendar se to kljub pogodbenim rokom in čvrstim zagotovilom ni zgodilo. Če do konca februarja migi ne bodo operativni, bo varovanje zračnega prostora prevzel Nato, kar so na hrvaškem medijskem portalu Jutarnji list označili za škandal in terjajo odgovornost za nered pri dobavah vojaške opreme.

Hrvaški lovci MiG-21 še vedno v Ukrajini

Hrvaško ministrstvo za obrambo se je lani odločilo v Ukrajini kupiti pet posodobljenih bojnih letal MiG-21, prva tri naj bi bila dobavljena sredi oktobra, drugi dve pa do konca leta. Prav tako so Ukrajincem zaupali posodobitev še sedmih letal MiG-21 iz lastne flote. Nato je hrvaški minister za obrambo Ante Kotromanović, ki se je konec novembra mudil na uradnem obisku v Ukrajini, kjer si je tudi ogledal proizvodne obrate in proces posodabljanja hrvaških letal, obljubil, da bodo tri letala decembra že na domačih tleh, tako bi bilo 12. decembra ob dnevu vojaškega letalstva še posebej slovesno, a se tudi to ni izšlo. Ukrajinci se opravičujejo s slabim vremenom, pomanjkljivimi dovoljenji in Čehi, ki naj bi zamujali z dobavo navigacijske in komunikacijske opreme. Hrvati bi lahko zaradi enostranske prekoračitve pogodbenih rokov vložili zahtevo po denarni kazni, a v duhu dobrih odnosov med državama o tem ne razmišljajo. Hrvaške letalske sile imajo trenutno na razpolago za varovanje zračnega prostora samo še tri bojna letala, do konca februarja naj pa bi ostalo samo še eno, zato bi morali prositi za pomoč in rešitev poiskati v okviru zveze Nato.

Obnovi hrvaških helikopterjev Mi-8 ni videti konca

Prav tako so lani Hrvati z dvema ukrajinskima podjetjema in domačim Letalsko-tehničnim centrom v Veliki Gorici podpisali pogodbo o posodobitvi šestih helikopterjev Mi-8. Štirje helikopterji naj bi bili dokončani do konca lanskega leta, vendar je bil podpisan aneks k pogodbi, ki je predvideval dokončanje samo dveh helikopterjev, vendar tudi ta dogovor zdržal. Dela bi bila lahko zaključena do konca januarja in tudi v tem primeru ne kaže, da bi iskali odgovorne ali zahtevali denarno kazen. Tokrat naj bi zamujali v domačem centru, zato so ukrajinski strokovnjaki lahko šele pred kratkim prišli opravit delo na motorjih in menjalnikih.

Hrvaška vojska še brez oklepnikov Patria AMV 8×8

Tako kot Slovenija tudi Hrvaška nima sreče z oklepniki finskega proizvajalca Patria. Na Hrvaškem je bila pogodba o nakupu oklepnikov podpisana oktobra 2007, po licenci jih je naredilo domače podjetje Đuro Đaković. Zadnja od skupaj 126 vozil so bila gotova že marca 2013, vendar Hrvaška vojska še vedno nima niti enega, čeprav je bilo načrtovano, da jih do konca leta prevzamejo 50. Okrog 60 vozil je shranjenih v vojašnici Petrinja, ostala so še vedno na lokaciji proizvajalca Đuro Đaković v Slavonskem Brodu.

Hrvaška vojska jih občasno uporabi za vaje in usposabljanja, vendar so še vedno v lastništvu proizvajalca. Viri Jutarnjega lista trdijo, da niso popolnoma opremljena, ker je ministrstvo zavlačevalo s spiskom dodatne opreme, vojska  pa jih v takšnem stanju ne želi prevzeti. Na ministrstvu so jim pojasnili, da manjkajo samo določena orodja, kar bodo rešili do konca februarja 2014, vendar bo vojska namesto načrtovanih 50 dobila sprva samo 20 vozil.

Pripravil: Jure Mikelj, foto: MORH



* hrvaska-vojska-patria-amv-mig-21-mi-8-642x336.jpg (57.63 KB, 642x336 - viewed 98 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #199 on: January 16, 2014, 11:00:26 pm »

 16.1.2014, Najava

Potpisivanje Ugovora o nabavi vojne opreme za potrebe OS RH

Ministar obrane Ante Kotromanović potpisat će u petak, 17. siječnja 2014., u administrativnom sjedištu MORH-a, s početkom u 11.00 sati, 14 ugovora o nabavi vojne opreme (odjeće i obuće) za potrebe opremanja Oružanih snaga RH s 21 hrvatskom tvrtkom - proizvođačima odjeće i obuće koje su pobijedile na javnom natječaju, u ukupnoj vrijednosti od 66 milijuna kuna.

Riječ je o 175.934 odjevna predmeta, 13.735 pari vojničkih čizama, 500 kaciga,  1.585 pušaka VHS-D1 i VHS-K1, te 1.125 komada opreme za puške.

Po završetku potpisivanja Ugovora predviđene su izjave za predstavnike medija.

Pozivamo zainteresirane predstavnike medija da poprate navedeni događaj te dođu u administrativno sjedište Ministarstva obrane RH, Trg kralja Krešimira IV br. 1, najkasnije do 10.45 sati.

Također, molimo zainteresirane predstavnike medija da svoj dolazak najave na e-mail infor@morh.hr ili na fax 01/4568-114 najkasnije do petka, 17. siječnja 2014. do 9,00 sati. Prijava treba sadržavati ime i prezime, naziv medija i broj mobitela.

Osoba za kontakt je glasnogovornica MORH-a Ana Bulić, mob: 099/271-9935.

  MORH
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #200 on: January 17, 2014, 07:04:17 pm »

17.1.2014, Priopćenje
Potpisani Ugovori o nabavi vojne opreme za OS RH

Ministar obrane Ante Kotromanović je danas, u petak 17. siječnja 2014., s predstavnicima hrvatskih proizvođača odjeće i obuće potpisao 14 ugovora o nabavi vojne opreme za potrebe Oružanih snaga RH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vrijednost potpisanih ugovora je 66 milijuna kuna, i temeljem njega će 21 tvrtka koja je pobijedila na javnom natječaju za potrebe OS RH proizvesti 175.934 odjevna predmeta, 13.735 pari vojničkih čizama, 500 kaciga, 1585 pušaka VHS-D1 i VHS-K1 te 1125 komada opreme za puške.

Potpisivanju Ugovora u administrativnom središtu MORH-a nazočili su načelnik Glavnog stožera OS RH, general zbora Drago Lovrić, pomoćnik ministra obrane za materijalne resurse, Viktor Koprivnjak te brojni predstavnici hrvatskih tvrtki.

Ugovore s MORH-om u ime Zajednice ponuditelja, a vezano za nabavu borbenih odora, obuće, kaciga i jurišnih puški za pripadnike OS RH potpisali su predstavnici tvrtki "Borovo d.d.", "Inkop obuća d.o.o." i "Jelen d.o.o." "Kroko d.o.o.", "Čateks d.d.", "Šešir d.o.o.", "URIHO", "Varteks d.o.o.", "Hemco d.o.o.", "Krojostil d.o.o.", "Jadran d.d.", "Galeb d.d.", "Skriplet d.o.o.", "HS produkt d.o.o.", "Šestan Busch d.o.o.", "Odjeća d.o.o." i "Mako d.o.o.".

Ministar Ante Kotromanović je nakon potpisivanja ugovora istaknuo iznimno zadovoljstvo ovakvom suradnjom i činjenicom da je hrvatski vojnik u potpunosti opremljen kvalitetnim hrvatskim proizvodima. "Hrvatski proizvođači proizvode dobre proizvode koji su usklađeni sa standardima NATO-a, a ovi ugovori su primjer suradnje u kojoj MORH promovira hrvatske tvrtke i pomaže im da se održe i prežive", rekao je ministar Kotromanović.

Načelnik GS OS RH, general zbora Drago Lovrić naglasio je zadovoljstvo što su ugovori potpisani već u siječnju čime se omogućava da vojska na vrijeme dobije sve što joj je potrebno i najavio je kako će, u ovom procesu, oružane snage zajedno s proizvođačima zajednički raditi na unaprjeđenju vojne opreme.

U ime proizvođača opreme prisutnima se obratio Žarko Popović iz tvrtke "Kroko" koji je istaknuo zadovoljstvo ovim modelom suradnje i zahvalio MORH-u što je omogućio proizvođačima da pokažu svoje kvalitete, dok je predstavnik tvrtke "Šestan Busch", Alojzije Šestan, naglasio kako je potpisivanje ovog ugovora dokaz namjera i stvarnih napora MORH-a da potpomaže i jača hrvatsku industriju.

  MORH


* phoca_thumb_l_klaster_17012014_01.jpg (53.96 KB, 630x420 - viewed 106 times.)
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #201 on: January 19, 2014, 05:05:27 pm »

Super vijesti. Mislim da Hrvatska od svih država u regiji, najviše ulaže u vojsku u zadnjih 5 godina kad su u pitanju nabavke što lakog , što teškog naoružanja, dakle od osobne opreme vojnika do oklopnih vozila, remonta borbenih aviona, gradnje patrolnih brodova, remonta tenkova itd itd. Kad se sa gleda postignuće susjednih država u periodu zadnjih 5 godina nabavili smo 126 patrija koje su u fazi opremanja teškim i lakim naoružanjem, eskadrila MILOVA-171, MI-8 su trenutno na remontu također,  standardizacija opreme vojnika i uvođenje Hrvatske puške VHS, novih kompleta uniformi , čizmi,  nabavka najsuvremenije komunikacijske opreme, generalni remont borbenih aviona, ove godine generalni remont raketne topovnjače Petar Krešimir IV i ugovor o izgradnji novih patrolnih brodova -a pogledajte koliko je velikih vojnih vježbi izvedeno samo u 2013-oj usprkos financijskim restrikcijama!!
Ove godine dolazi i preko 150 mrap i mrav vozila - istina nije kupljeno našim parama, ali tu je, služit će a poklonjenom konju se ne gleda u zube. Kad ti netko da 150 teških borbenih vozila, oko toga se ne raspravlja.
Nadalje priča se da bi mogle doći i Panzerhaubitz 2000 - daj bože.

To nije šala definitivno. Kad se sagleda ekonomsko stanje regije pa tako i Hrvatske od početka krize, to su velike stvari s obzirom na postojeći budžet i sredstva. Ne znam koja je zemlja u okruženju uspijela ostvariti toliko nabavki, vojnih vježbi i projekata te novo potpisanih ugovora o nabavkama.

Nije to sad nešto da se čovjek treba hvaliti, jer naravno da je moglo biti mnogo toga urađeno mnogo bolje i da se mnogo više toga moglo učiniti - ali u postojećim uvjetima mislim da je veliki napredak napravljen od dolaska Kotromanovića kao ministra.

Daj bože da se tako nastavi, i da se svake godine nabavi po nešto od teške ratne tehnike. Po meni ono što bi u naredne 2-3 godine trebalo uraditi pod uvjetom da se ne odlučimo modernizirat BVP M-80, da se potpiše ugovor o nabavci novih 100 komada nekih modernih BVP gusjeničara kao zamjena za BVP M-80. Iako smatram da bi bila grehota povući ih iz upotrebe i pretvoriti u staro željezo. Srbija se svojih ne namjera odreći, već ih planira modernizirat i za to sigurno postoji razlog jer se radi o sasvim solidnom BVP-u sa velikim potencijalima i mogućnostima. Prema tome ne vidim potrebu da ih se mi odreknemo.

Nadam se da sada neće biti negativnih komentara naših susjeda protiv mene i da me pokušavaju napasti da se "hvalim" ili nešto takvo ili da pokušavam da OSPORIM tuđe vojske i njihov napredak. Ali mislim da ništa nisam slagao, i da iza svega napisanog stoje činjenice ako se usporedi isti periodi susjednih vojski po pitanju opremanja i nabavki.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #202 on: January 19, 2014, 05:47:18 pm »

Hrvatska je od samog početka pod izuzetno teškim okolnostima nabavljala na stranom tržištu naoružanje i opremu. Danas, što je potrebno jednom vojniku dolazi  u velikoj mjeri iz hrvatskih poduzeća. Time se pomaže privreda i zapošljavanje. Vremenom će se pojaviti proizvođači tehnološki zahtijevnije opreme. Ništa ne dolazi preko noći. Tržišta se moraju osvajati i onda će HV biti opremljeniji. Mi smo mala vojska i ono što kupujemo jesu male serije. Stoga moramo proizvoditi opremu i naoružanje za izvoz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #203 on: January 19, 2014, 06:44:15 pm »

Ma evo mi suza krenila ,16 tisuća vojnika je stvarno respektabilna sila ,k tome još i super opremeljena ,koliko bi mogli odolijevati udaru te tako zaštiti 4 milijuna ljudi 24,48-h? ,ajme da ovo se garant opremaju za vrleti bliskog istoka i pustinjski pjesak , da se razumijemo ovo je dobra vijest i jako je bitno da se proizvodi dosta toga u našim poduzećima ,kamo sreće da je na svim područjima gospodarstva takva slika, no neću dalje južina je vanka ,sve je tu već odavno poznato Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #204 on: January 19, 2014, 07:23:57 pm »

Ma evo mi suza krenila ,16 tisuća vojnika je stvarno respektabilna sila ,k tome još i super opremeljena ,koliko bi mogli odolijevati udaru te tako zaštiti 4 milijuna ljudi 24,48-h? ,ajme da ovo se garant opremaju za vrleti bliskog istoka i pustinjski pjesak , da se razumijemo ovo je dobra vijest i jako je bitno da se proizvodi dosta toga u našim poduzećima ,kamo sreće da je na svim područjima gospodarstva takva slika, no neću dalje južina je vanka ,sve je tu već odavno poznato Smiley
Nitko nije govorio o sili i silenosti. Proces opremanja i obuke je stalan. Za dostizanje standarda i uvježbanosti potrebno je vrijeme.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #205 on: January 19, 2014, 07:57:41 pm »

Ma evo mi suza krenila ,16 tisuća vojnika je stvarno respektabilna sila ,k tome još i super opremeljena ,koliko bi mogli odolijevati udaru te tako zaštiti 4 milijuna ljudi 24,48-h? ,ajme da ovo se garant opremaju za vrleti bliskog istoka i pustinjski pjesak , da se razumijemo ovo je dobra vijest i jako je bitno da se proizvodi dosta toga u našim poduzećima ,kamo sreće da je na svim područjima gospodarstva takva slika, no neću dalje južina je vanka ,sve je tu već odavno poznato Smiley

Pazi prijatelju, ovisi na šta ti misliš. Ja nisam pričao da ćemo mi ratovati protiv neke super sile, tj čak nisam spominjao nikakvo ratovanje. Realno gledano sve države u Europi koje su uvele profesionalizaciju vojske od Hrvatske, Slovenije, Češke , Austrije , Slovačke, Baltičkih država itd itd nemaju ništa puno više prof.vojnika od Hrvatske. A po strategiji nacionalne obrane Hrvatske, profesionalca vojska od tih 16 000 pripadnika služi samo kao prvi zid obrane, nakon toga slijedi naoružavanja, obuka i mobilizacija svih vojno-sposobnih od 18-49 godina mislim, dakle ista stvar kao 90-tih. Tako u većini država sa profesionalnim malim vojskama funkcionira strategija obrane. A hvala bogu, Hrvatska kao i većina bivših država SFRJ ima magacine pune oružja da se naoruža i 100 000 ljudi u kratkom roku ako treba.  Puno minobacača , raketnih bacača, kalašnjikova , PO oružja od zolja, osa pa nadalje.  E sad, svaka država kad je prof.vojska u pitanju gradi svoje kapacitete i veličinu ovisno o stupnju ugroženosti. Nama susjed nije ni Rusija, ni Indija, ni Amerika, ni Izrael pa da trebamo imati 150 000 vojnika, 1000 tenkova itd u aktivnoj profesionalnoj sluzbi. Tako da takve usporedbe i mjerenje snage nema veze. Jer kolko sam shvatio, po logici vašeg pisanja, ispada da ako ne mozes protiv vojnih super-sila da izdrzis barem 48 sati to je ko da ni nemaš vojsku. Po toj logici, 80% država ovog svijeta bez veze drži vojske. Mada čak i tu imamo Finsku, koja je prvi Ruski susjed, ona ima 35 000 aktivnih profesionalaca. Oni su tu da prime prvi udar, dalje se strategija obrane odnosi na istu kakvu ima i Hrvatska. Nažalost, ali takva je sudbina svih malih naroda - samo je Izrael iz specifičnih razloga poseban. Kad si mali, nikad ti ne možeš imati vojsku kojom ćeš parirat jednoj Rusiji npr. Da je Hrvatska velika ko Njemačka i da ima 80 miljuna stanovnika i ona bi sad imala valjda 300 000 aktivnih profesionalaca.
Kad se gleda susjedstvo Hrvatske i njihovi kapaciteti - Hrvatska može da se nosi i odbije udar svakog susjeda sa kojim dijeli kopnenu granicu i to je to. Strategija obrane gradi se na procjeni snage susjednih država, a ne država koje su 2000-3000 km udaljene od nas i nemaju veze sa nama. Pogotovo u mirnodopsko vrijeme današnje Jugoistočne Europe gdje ne vidim da nam prijeti ikakva prijetnja iz vana od bilo koga. Za mirnodopsko vrijeme Hrvatska s obzirom na veličinu teritorije/broj stanovnika/ekonomiju ima solidnu vojsku koja nije ništa slabija od Austrijske, Slovenske, Češke, Slovačke, Srpske, Mađarske itd, tj država kojima se možemo uspoređivati teritorijalno/brojem stanovnika). A sad ako neko na bijednu ekonomiju u vrijeme di nema ratne ugroze želi imati vojsku od 500 000 vojnika, 2000 tenkova, 200 aviona - onda nek se preseli na Kubu i slične države.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #206 on: January 19, 2014, 08:16:31 pm »

Vojska mora bit sila i to dobro opremljena te mora biti u službi naroda/države od 0-24 i štiti njihove interese ,u nekim režimima Vojska je svrha sama sebi no o tome ovdje nije tema ,da ne ispadne da sam ja neko dežurno gunđalo kojemu sve smet ai na sve gleda negativno sigurno da je RH od devedesetih do danas uložila i kupila dosta toga i po tom pitanju prednjači u regiji i to su činjenice koje nitko ne može pobiti i govore same za sebe no opet kad sagledamo koliko toga je sprovedeno na krivi način kolike pare su se pokrale danas bi Hrvatska trebala biti tehnički opremljena na svim razinama i stajati uz bok ostalim jakim NATO članicama. slažem se da je za postizanje standarda i uvježabnosti potrebno vrijeme ,to je dobrim djelim i postignuto već sredinom devedesetih i trebalo je ići na  standardizaciju i modernizaciju i reformu postojećeg sustava ,i onda je negdje zapelo nismo imali Gospodarstvo koje bi to izguralo tj. podnjelo financijski teret. Živjela privatizacija ,odlazak u penziju sa 30 godina i druge blagodati sustava ,sad smo u EU bit će bolje Wink
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #207 on: January 19, 2014, 08:26:12 pm »

@Bojnik

Ma nemoj me krivo shvatit nisam ja nikakav zaluđeni ratni strateg ni pobornik nekakve vojne hunte ,sam sam htio istaknuti da 16 tisuća vojnika mora obraniti 4,267 milijuna ljudi ,to svi znamo da je nemoguće zato i postoje savezi mi smo trenutno u NATO-u tako da imamo kakvu takvu sigurnost ,to su znali i oni prije nas i po tom pitanju se ratna startegija razrađivala ne treba tu sad izmišljati toplu vodu ,samo sam htio reći da eto nekako kad dođe do nekog đumbusa oni veliki zaborave na male odnosno trebaju ima samo ako je njihova gu*ica u pitanju ,mi smo njima Balkan šta je to njima (u nekom većem sukobu) pomaknuti prvu crtu obrane recimo u Austriju ? ,ma da ne kompliciramo puno nadajmo se da će budućnost donijeti nova radna mijesta i da će RH ići naprijed samim time i OSRH kao njen sastavni dio na zadovoljstvo sviju nas ! Smiley
« Last Edit: January 19, 2014, 08:31:58 pm by Jester » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #208 on: January 20, 2014, 07:45:43 am »

Vir: Defender

Kreću testni letovi prva dva remontirana helikoptera Mi-8
 
Datum objave: 19.01.2014

Zrakoplovno tehnički centar iz Velike Gorice sa svojim je ukrajinskim partnerom iz Sevastopola ušao u završnu fazu remonta šest helikoptera Mi-8 iz sastava HRZ i PZO. Ukrajinska posada (pilot, kopilot i letač-mehaničar) stižu 23.siječnja u ZTC kako bi obavili probne letove na prva dva remontirana helikoptera. Preostala četiri helikoptera trebala bi biti isporučena do kraja ožujka.

Stručnjaci iz ZTC-a sa više od dvadesetak stručnjaka iz Ukrajine trenutno rade zajedno u hangarima ZTC-a na remontu helikoptera. Ovih se dana svi sklopovi i obavljeni radovi provjeravaju i ovjerava se kvaliteta radova te ispravnost sustava. Potom će se helikopter predati posadama ovlaštenim za letna ispitivanja helikoptera. a to će se dogoditi koncem tjedna.

Ovo je prvi put u posljednjih 20-ak godina da je ZTC-u povjereno samostalno vođenje tako složenog i odgovornog projekta te da bira svog inozemnog partnera. Remont helikoptera 2003. vođen je na posve drugi način. Stoga je sasvim razumljivo da su se pojavile i poteškoće, pa tako i kašnjenja u provedbi remonta. Prije svega, ulaskom RH u EU došlo je i do administrativnih i drugih zakonskih promjena koje je trebalo uskladiti sa ino-partnerom i njihovim zakonodavstvom.

Za sve zaposlenike ZTC-a ovaj je posao veliki ispit u organizacijskom i svakom drugom smislu. Njihova je obuka i usvajanje znanja svakodnevno i događa se u hodu. Trup i velik dio agregata remontira se u ZTC-u, a ukrajinski partner je odvezao u svoj zavod agregate i sklopove za koje ZTC nema uvjete za remont. Cijeli proces remonta odvija se prema ovlaštenoj remontnoj dokumentaciji  i u svim procesima sudjeluju stručnjaci ZTC-a, pa ne može biti mjesta improvizacijama.

Bez obzira na kašnjenje u izvedbi remonta, pokazalo se kako je odluka ministra obrane Ante Kotromanovića da nositelj poslova bude ZTC bila ispravna i opravdana. Kotromanović je sa suradnicima od prvog dana mandata uložio znatne napore kako bi domaći proizvođači namjenske vojne industrije i usluga maksimalno sudjelovali u opremanju i razvoju OSRH. Tako je prepoznao i značaj ZTC-a u ovom projektu.. Dobro odrađenim remontom ZTC ostaje i dalje vrlo važan partner MORH-a u sličnim poslovima koji slijede u idućim godinama. ZTC je ovim remontom zadržao sposobnost zrakoplovnog remonta i stvorio nove tehnološke vrijednosti koje će mu biti od značaja u budućnosti. Bilo kakva negacija tih postignuća ili odustajanje od njegovog angažmana na slijedećim remontima helikoptera značila bi njegovo nazadovanje i stavljanje u okvire servisne radionice za protupožarne zrakoplove.

Kroz suradnju sa ukrajinskim partnerom iz Sevastopola, ZTC je uspostavio i izravnu suradnju sa svjetski poznatim proizvođačem helikopterskih motora, tvrtkom Motor Sich iz Zaporožja. Dogodilo se to prije nepuna dva mjeseca kada je u Zaporožju boravio predsjednik Uprave ZTC-a Darko Cigrovski. Nije tajna kako u ZTC-u ne cvjetaju ruže i da su problemi brojni. Ipak, poslovi poput ovog, zaposlenicima daju samopouzdanje i vjeru da u godinama koje dolaze mogu puno više i bolje nego što je to bio slučaj donedavno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Photo: ZTC


* article-gallery-big-1390167918_860.jpg (200.78 KB, 700x525 - viewed 119 times.)
« Last Edit: January 21, 2014, 06:33:27 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #209 on: January 20, 2014, 06:24:33 pm »

А зашто пробне летове треба да обави украјинска посада? ЗТЦ нема пробне пилоте? Хрватска нема пробне пилоте?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.