PALUBA
March 29, 2024, 01:57:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički Školski Centar "MARŠAL TITO" - Split  (Read 122947 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #120 on: September 27, 2011, 07:21:57 pm »

Zakletva pitomaca Škole rezervnih oficira (ŠRO) 23.04.1982. godine. Na jednjoj slici se vidi (četvrtoj), da je Mornarički dom još u gradnji.


* RO10001.jpg (162.06 KB, 639x424 - viewed 128 times.)

* RO20001.jpg (177.31 KB, 639x439 - viewed 156 times.)

* RO30001.jpg (190.93 KB, 639x443 - viewed 122 times.)

* RO40001.jpg (197.77 KB, 639x442 - viewed 158 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #121 on: October 10, 2011, 07:43:06 am »

Prolazih pored Morinja pre neki dan i ugledah..
Ima li neko sa boljim sjecanjem ..


* 2011-10-06 12.36.10.jpg (270.88 KB, 1024x768 - viewed 169 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #122 on: October 12, 2011, 08:04:44 pm »

Jos jedna, istog objekta, ako je od pomoci (lezaljka nije iz vremena MSC Grin)


* 2011-10-06 12.34.35.jpg (345.48 KB, 768x1024 - viewed 179 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #123 on: October 12, 2011, 08:07:02 pm »

Da nije jedna od onih koja je pozajmljivana bez znanja starešina u MŠC?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #124 on: October 12, 2011, 08:38:06 pm »

Da nije jedna od onih koja je pozajmljivana bez znanja starešina u MŠC?

Intresantna anegdota Rade.. moze li da se malo prisjetimo.. Cool
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #125 on: October 12, 2011, 08:41:40 pm »

To je priča koju sam čuo od starešina - predavača na VA RM. Kako su i kada bi "pozajmili" jedrilicu, obavezno ostavljali sredjenu, opranu itd..... u pitanju je bilo držanje slova aljkavom kolegi.
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #126 on: November 17, 2011, 01:12:15 pm »

Štovani,

prolistao sam po prvi put ovaj topic i naišao na nekoliko rasprava koje želim zaključiti kako bi se mogli angažirati na daljnjem istraživanju istine o RM a ne na raspravama o već poznatom. Dakle želim pojasniti slijedeće:

- slike JRM1b i JRM2b su slike istih osoba slikanim iz različitih kutova. Dakle na jednoj i drugoj slici nalaze se isti ljudi,
- slike su snimljene za posjeta Predsjedništva SFRJ Jugoslavenskoj ratnoj mornarici
- na slici JRM1b, ako pogledate cipele postrojenih oficira vidjet će te da ih ima 7 (sedam), nalazi se uže rukovodstvo MŠC RM,
- radi identifikacije koristit ću sliku JRM2b i to s lijeva na desno:
           - kapetan fregate MEDIĆ VUKAŠIN,
           - kapetan fregate POPOVIĆ VUKOTA,
           - kapetan bojnog broda ISAKOVIĆ DOJČILO,
           - MT pukovnik JERKUNICA NEDELJKO,
           - kapetan bojnog broda BRINIĆ ANDRO,
           - kapetan bojnog broda TROŠELJ NIKOLA,
           - kapetan bojnog broda JAKULJICA ZVONKO,
           - kontraadmiral JOKIĆ LJUBIVOJE,
           - Predsjednik Predsjedništva SFRJ

A sada se posebno obraćam "jantaru". Na trećoj stranici topica "jantar" pokušava zaključiti raspravu o oficiru na slici 2010-04-16_084451.jpg koji sa sekstantom posmatra nebo pa navodi: "nije to ni Horvat ni Čepelak nego kapetarn fregate Rausavljević". Štovani moj "jantar" nije ovo ni tvoj kapetan fregate Rausavljević. Radi se o kapetanu fregate PEVCIN Franca MAKSIMILIJAN koji je 1965.godine postao Načelnik katedre navigacije u MŠC Divulje, a 9.7.1970.godine umirovljen kao kapetan fregate inače rođen je 10.2.1925.g u Šoštanju (Slovenija), po nacionalnosti Slovenac.


Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #127 on: November 17, 2011, 02:30:00 pm »

Štovani,

prolistao sam po prvi put ovaj topic i naišao na nekoliko rasprava koje želim zaključiti kako bi se mogli angažirati na daljnjem istraživanju istine o RM a ne na raspravama o već poznatom. Dakle želim pojasniti slijedeće:

- slike JRM1b i JRM2b su slike istih osoba slikanim iz različitih kutova. Dakle na jednoj i drugoj slici nalaze se isti ljudi,
- slike su snimljene za posjeta Predsjedništva SFRJ Jugoslavenskoj ratnoj mornarici
.............................................................................................
Radi se o kapetanu fregate PEVCIN Franca MAKSIMILIJAN koji je 1965.godine postao Načelnik katedre navigacije u MŠC Divulje, a 9.7.1970.godine umirovljen kao kapetan fregate inače rođen je 10.2.1925.g u Šoštanju (Slovenija), po nacionalnosti Slovenac.
Ljudi smo pa i griješi se. Bitno je da nije zlonamjerno. Tako i svaka dopuna zlata vrijedi.
Skupa smo jači. U ime drugara, hvala na dopuni Pecotiću... Wink
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #128 on: November 17, 2011, 03:10:48 pm »

Te fotografije o kojima govorite mogle su bit snimljene samo između 4. i 15.5.1980. kad bi na njima bio predsjednik Predsjedništva SFRJ.

Jer, na slici je Lazar Koliševski koji je bio potpredsjednik kad je Tito umro 4.5.80, a već 15.5.80. išla je redovna smjena. Naime, pošto je Tito bio doživotni predsjednik smjenjivao se svake godine potpredsjednik (kojih je bilo 8, iz 6 republika i 2 pokrajine) i to točno odrešenim redosljedom, po automatizmu. (Upravo radi tog automatizma kasnije je nastao 'slučaj Mesić').

Kad je Tito umro, 'potrošila' se ustavna odredba o doživotnom predsjedniku i automatski je aktivirana odredba po kojoj je dotadašnji potpredsjednik predsjedništva postao predsjednik. Slijedeći u nizu automatski je postao potpredsjednik.

Kako je ona država ipak bila uredna i ozbiljna, nikome nije palo na pamet tvrditi da predsjednik ima pravo na cijeli jednogodišnji mandat ili tvrditi da se obnašanjem dužnosti u troku od samo 12 dana nije 'potrošio' cijeli mandat, pa je tako redovita smjena obavljena 15.5.80. Na mjesto Lazara Koliševskog (Makedonija) došao je Cvijetin Mijatović (BiH) a na mjesto potpredsjednika Sergej Kraigher (Slovenija) koji je postao predsjednik predsjedništva 15.5.81. itd.

Uzimajući u obzir gužvu i važnije dogašaje u prvih 12 dana nakon Titove smrti, posve sam siguran da Koliševski nije u ovom posjetu bio kao predsjednik već samo kao član predsjedništva.

EDIT: Ispričavam se! Očito mi je negdje preklopio mozak danas!

Na one dvije slike je Cvijetin Mijatović - Majo, Predsjednik Predsjedništva od 15.5.90. do 15.5.81. tako da je posve moguće da je u vrijeme posjeta bio baš na toj, najvišoj, funkciji.

Jedino mi nije jasno tko je gospođa na slici. Nije njegova žena jer je on u to vrijeme (i do kraja svog života) bio oženjen glumicom Mirom Stupicom, inače sestrom glumca Bore Todorovića.

Drugo, slike na kojima su Kinezi moraju biti prije kraja 1979. ili najkasnije početka 1980.

Naime, časnici na slici ne nose nikakve činove ni oznake položaja. Jedino se po broju džepova na uniformi može ocjeniti da spadaju u viši časnički rang (otprilike iznad kk/majora/bojnika). To je posljedica koneske ideje da se besklasno društvo implementira i u OS pa su tako činovi i formalno ukinuti početkom Kulturne revolucije. Več nakon Maove smrti, odnosno svrgavanja 'Četvoročlane bande' 1976. bilo je prijedloga da se uvedu neke oznake za raspoznavanje. Čaj je ideološka opravdanost ili neopravdanost takvog prijedloga bila predmet rasprave na 11 kongresu partije (1977) ali ništa nije promjenjeno jer se nisu mogli odlučiti. Međutim, u ratu protiv Vijetnama 1979. nepostojanje bilo kakvih oznaka izazvalo je takvu posvemašnju konfuziju na bojištu da je negdje sredinom 1979. donijeta hitna uredba o uvođenju oznaka položaja odnosno formacijskog mjesta koje su se nosile na gornjem džepu (mislim desnom).

Ta je uredba implementirana po najhitnijem postupku pa je realno zaključiti da bi je visoki časnici implementirali u prvih nekoliko mjeseci. Po tome datiram sliku.

Inače, Kinezi su klasične činove ponovno uveli tek 1984. jer su se godinama raspravljali tko će dobiti koji čin i 'zašto on ovaj a ja onaj'... pa je uvođenje stalno odgađano dok se dogovore.

I na kraju, na posljednjoj fotografiji sa strancima azijskog porijekla: oni sa šapkama nisu Kinezi nego Sjevernokorejci.
« Last Edit: November 17, 2011, 03:24:26 pm by Hrundi » Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #129 on: November 18, 2011, 11:08:39 am »

Štovani "Hrundi",

sve što ste napisali u svom tekstu stoji osim da na slici "JRM2b" nije Predsjednik Predsjedništva SFRJ, upravo suprotno. Na slici je Predsjednik Predsjedništva SFRJ drug CVIJETIN MIJATOVIĆ, a ne Lazar Koliševski kako Vi tvrdite. Osobni sam svjedok ovih događanja koja sam zapamtio po tome što se Predsjedništvo nije vozilo u osobnim vozilima nego u jednom "MINIBUSU" pa su među nama padale oklade dokle će trajati ta skromnost.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #130 on: November 18, 2011, 11:52:40 am »

Štovani "Hrundi",

sve što ste napisali u svom tekstu stoji osim da na slici "JRM2b" nije Predsjednik Predsjedništva SFRJ, upravo suprotno. Na slici je Predsjednik Predsjedništva SFRJ drug CVIJETIN MIJATOVIĆ, a ne Lazar Koliševski kako Vi tvrdite. Osobni sam svjedok ovih događanja koja sam zapamtio po tome što se Predsjedništvo nije vozilo u osobnim vozilima nego u jednom "MINIBUSU" pa su među nama padale oklade dokle će trajati ta skromnost.
Ma obadvojica ste na kraju u pravu. Posle nekog vremena na svom postu "Hrundi" naglašava:

 "EDIT: Ispričavam se! Očito mi je negdje preklopio mozak danas!

Na one dvije slike je Cvijetin Mijatović - Majo, Predsjednik Predsjedništva od 15.5.90. do 15.5.81. tako da je posve moguće da je u vrijeme posjeta bio baš na toj, najvišoj, funkciji."

Prema tome radi se Cvijetinu Miloševiću. I valjda od 15.05. 80 pa do 15.05. 1981 god.
(Daj "Hrundi", saberi se.... Grin).. Kiss
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #131 on: November 18, 2011, 12:16:19 pm »


Kažem ja da mi je preklopilo. Prvo vidim Mijatovića - pamtim Koliševskog. Poslije dodam 10 godina...

- Sine, kako se zove onaj Nijemac što nam sakriva stvari po kući?

- Alzheimer, bako. Alzheimer!
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #132 on: November 18, 2011, 12:21:37 pm »


I još druga Maja da krivo prepoznam! A jedno kratko vrijeme sam se zabavljao sa njegovom kćeri M. i išao mu u kuću 

Inače, tragična sudbina i vrlo poučan primjer šta se dogodi kad se posvetiš samo poslu a zanemariš obitelj. Obje kćeri Cbvijetina Mijatovića umrle su od droge u razmaku od možda pola godine. On je radio i radio i radio i nije primjetio ništa dok nije bilo prekasno i kad više ništa nije mogao učiniti. Koliko sam ga ja upoznao bio je častan, pošten i odgovoran čovjek koji je vjerovao u ono što je radio.

Nema te stvari zbog koje vrijedi zapostaviti ili an bilo koji način žrtvovati obitelj!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #133 on: November 18, 2011, 01:42:36 pm »

I još druga Maja da krivo prepoznam! A jedno kratko vrijeme sam se zabavljao sa njegovom kćeri M. i išao mu u kuću 

Inače, tragična sudbina i vrlo poučan primjer šta se dogodi kad se posvetiš samo poslu a zanemariš obitelj. Obje kćeri Cbvijetina Mijatovića umrle su od droge u razmaku od možda pola godine. On je radio i radio i radio i nije primjetio ništa dok nije bilo prekasno i kad više ništa nije mogao učiniti. Koliko sam ga ja upoznao bio je častan, pošten i odgovoran čovjek koji je vjerovao u ono što je radio.

Nema te stvari zbog koje vrijedi zapostaviti ili an bilo koji način žrtvovati obitelj!
Нажалост, и данас ко год да се посвети каријери се упушта у сличан ризик. Још је горе што је данас ризична група далеко већа.

Је ли М. певала у Виа Таласу?

Што се тиче године производње, не чуди што те мучи онај немац  Grin
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #134 on: November 18, 2011, 04:31:22 pm »


Jeste.

A za godinu proizvodnje - upisan si u tefter. Platit ćeš!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.