PALUBA
March 28, 2024, 01:28:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvještavanje o vojsci u medijima - lupetanja novinara  (Read 41477 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: February 24, 2008, 06:39:51 pm »

Cilj mi je da ovom temom "nateramo" novinare da provere šta pišu pre nego što članak puste u štampu..

Biser br. 1

Članak u Slobodnoj Dalmaciji povodom vadjenja torpeda iz mreže jedne koče:
Quote
Torpedo iz Splitskog kanala nije iz Drugog svjetskog, već iz rata devedesetih
24/2/2008 u 14:05
Piše: Žaklina JURIĆ


Eksplozivno punjenje torpeda teškog 1900 kilograma, od čega samo bojevoj glavi pripada 367 kilograma, a koji je pronađen u četvrtak oko 12 sati u Splitskom kanalu, uništeno je.

Jučer je torpedo pomoću dizalice izvučen iz
mora i dotegljen pred zgradu Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Da više nema nikakve opasnosti od njega to je potvrđeno jutros i u policiji gdje je o uništenju torpeda kojeg je zakačila ribarska koćarica "Mira" u akvatoriju između Šolte i Čiova govorio
voditelj Protueksplozijske-zaštite PU splitsko-dalmatinske Marijan Ćelić. I sam je radio na neutraliziranju i odvajanju eksplozivnog punjenja na torpedu koji je razvijao brzinu i do 32 čvora.

- Radi se o torpedu 53 VA ruske proizvodnje kojeg je bivša JNA modificirala. Radili su izmjene na uređaju za navođenje i potječe iz rata devedesetih. S nama je posao vađenja i neutraliziranja torpeda obavio
roniteljsko-pirotehnički tim specijalne policije - kazao je Ćelić.

Inače, nakon što su sa koćarice "Mira" u četvrtak policiji javili kako su zakačili torpedo tamo je odmah upućeno policijsko plovilo. Torpedo je u petak uz pomoć mreže dotegljen u bivšu vojarnu na lukobranu u Segetu gdje su
ronioci istraživali torpedo, te utvrdili da se radi o ruskoj proizvodnji.

Još se uvijek ne zna kada je i u kojoj namjeni torpedo ispaljen, no pretpostavka je da je i to bio jedan od "darova" ex JNA sa razarača "Split" gradu pod Marjanom, no to policija nije potvrdila.

Preporučujem gospodji Žaklini da proveri naoružanje "razarača", odnosno Velikog patrolnog broda "Split"... (imenovani nije imao torpedno naoružanje).
« Last Edit: August 03, 2014, 02:37:51 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: February 24, 2008, 06:48:57 pm »

Biser br. 2 stiže iz novosadskog Dnevnika, gde je bio označen sa "Ekskluzivno", a delo je g-dina M. Bozokina

Quote
EKSKLUZIVNO: KOMŠIJE ZAINTERESOVANE ZA NAŠE LAĐE


Dva rečna granična patrolna čamca Vojske Srbije mogla bi uskoro da zaplove pod zastavom Hrvatske!



Naše zapadne komšije, naime, zainteresovane su da kupe te borbene brodove i uvrste ih u svoje oružane snage, saznaje nezvanično “Dnevnik” u dobro obaveštenim izvorima.

Od kada je ovog proleća MUP Srbije od vojske preuzeo čuvanje državne granice prema Rumuniji, rasformiran je i 32. granični dunavski odred, čija se komanda nalazila u Velikom Gradištu. Dunavski graničari su čuvali državnu među na delu Dunava od Velikog Gradišta do Đerdapa. Vojni oficiri, koji su to želeli a ispunjavali su i stroge uslove, prešli su u redove granične policije, dok je pet rečnih graničnih patrolnih čamaca: tri velika i dva mala, koliko je bilo u 32. GDO, stiglo u Novi Sad i usidreni su u bazi Rečne flotile na Limanu. Ti ratni brodovi su sada srpskoj vojsci višak i sasvim je sigurno da će biti prodati. Procenjuje se da jedan takav čamac košta oko 60.000 evra. Granični patrolni čamci tipa 171 namenjeni su za osmatranje na moru i rekama i odbranu teritorijalnih voda. Građeni su u brodogradilištu “Tito” u Kraljevici, a osim Vojske Srbije, koriste ih i hrvatske oružane snage. Granične jedinice Vojske Srbije sada čamac tipa 171 koriste još samo na delu Dunava od Bačke Palanke do Mađarske, jer taj deo granice još nije predat policiji.

Trup broda je izgrađen od čelika, a nadgrađe od aluminijuma zaštićenog od korozije. Za pogon se koriste dva dizel-motora snage po 2.208 kilovata i elektromotor kao pomoćni propulzor. Maksimalna brzina plovidbe je 30 čvorova. Posada ima 19 ljudi.

Naoružanje se sastoji od protiavionskog topa “bofors L-70”, kalibra 40 mm, montiranog na pramcu (mornarička varijanta) i topa M-71, kalibra 20 mm, postavljenog na krmi.
Ministarstvo odbrane je i ranije prodavalo viškove rečnih borbenih brodova: tenkonosce, minolovce, brze desantne čamce.

Elem,

- u V. Gradištu je bio 30. GDO a ne 32. GDO
- dg na reci koji je bio u zoni odgovornosti 30. GDO protezao se od ušća r. Nere do tromedje sa Bugarima i Rumunima
- niti jedan oficir iz 30. GDO nije prešao u jedinice pogranične policije MUP-a R. Srbije
- Granični patrolni čamac tipa 171 reke nikad nije video, niti će Smiley
- Granične jedinice VS čamac tipa 171 nikada nisu ni imale u naoružanju (imala ga je VSCG, ali i tada na moru)...
- top M-71 kalibra 20 mm na krmi bio je ugradjen u novogradnji i kasnije je zamenjen četvorocevcem...

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: February 24, 2008, 08:01:46 pm »

Ali bila bi fora ganjati PČ-jca po Dunavu! Proletiš između Velikog Ratnog Ostrva i Zemuna s 30čv, poizvrćeš svaki čamac pored koga prođeš.

Jednom, tamo negde 1994/95, kupam se ja u moru, u onom malom tesancu između Ostrva Cvijeća i Ostvrva Sv.Marko. Tu je tesanac širine 30-ak metara, pri oseci možeš uspravno da dodirneš dno nogama na sredini. Ronim i čujem neko brujanje. Izronim, okrenem se u pravcu Kalardova, kad vidim PČ juri pravo na mene. Zaleteo ga baja s nekih 10-15 čv. i hoće da ga protera pravo kroz tesanac. Au, ali sam zaveslao rukama i nogama, kao Majkl Felps. Projurio je na jedno 10-15m pored mene. To brujanje motora. Taj miris spaljene nafte. Mnogo moćno...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: February 25, 2008, 12:28:25 am »

Biser br. 3

30. Jul 2001 15:29 (GMT+01:00)  "Glas javnosti"

Quote
Reporteri "Glasa javnosti" u Tivtu dočekali školski brod "Jadran"
Gospodin mora
Posejdon se javio kod Aleksandrije, tek da se zna da je još tu

Školski brod Jadran je motorni jedrenjak tipa barkantina, sagrađen je 1933. godine u Hamburgu. Ima dizel motor snage 480 KS kojim postiže brzinu od 9, a s jedrima i više od 14 čvorova. Opremljen je s tri jarbola, kosnikom i prikosnikom, ima dvanaest jedara površine 933 m2 i oko 12.000 metara užadi.

Od 1941. do 1943. bio je u sastavu italijanske ratne mornarice, da bi posle njihove kapitulacije prešao u ruke nemačke ratne mornarice, gde je dočekao i njihov poraz. Preuzima ga Jugoslovenska ratna mornarica i prevashodno služi za obuku pitomaca u savladavanju navigacionih i pomorskih veština. Na svetu postoji samo još jedan jedrenjak sličnog tipa, italijanski "Amerigo Vespuči".

Sličnost je "očigledna" Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Š/b Jadran

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
š/b Amerigo Vespuči


* jadran.jpg (41.31 KB, 770x578 - viewed 195 times.)

* vespuccimk6.jpg (33.29 KB, 536x402 - viewed 208 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 03:07:13 pm by Rade » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: February 25, 2008, 06:59:50 am »

Zapravo, na svetu postoji još jedan identičan brod-blizanac "Jadrana" - školski brod RM Indonezije "Dewaruci".  Smiley

A sličnost se najbolje vidi ovde:

« Last Edit: August 08, 2010, 03:39:10 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: February 25, 2008, 11:05:59 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ima male izmene u snasti pramčanog jarbola u odnosu na š/b "Jadran".


* dewaruci.jpg (79.48 KB, 640x480 - viewed 206 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 03:18:42 am by leut, Reason: slika ubačena u attachment » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #6 on: February 25, 2008, 01:00:15 pm »

Pa s obzirom da je započet pre, a završen tek nakon II sv. rata - i ne čude te "leteće" izmene. Izgradnja započela 1932. Završen tek 1952. i predat RM Indonezije 1953.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #7 on: April 17, 2009, 05:28:30 pm »

Novi novinski biser, ovaj put u Pressu... :
http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=56947&sectionId=37

Novinar je trebao samo malo da se potrudi da nadje sliku Lazara a ne da stavlja "stranca" Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* lazarmalosutra.jpg (56.5 KB, 734x655 - viewed 201 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 03:07:12 am by leut, Reason: slika ubačena u attachment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: April 17, 2009, 05:48:27 pm »

Mogao je do Palube i dali bi mu sličicu Lazara.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: October 03, 2009, 03:03:48 pm »

Čitanje ove teme  uljepšalo mi je  ovo popodne. Osnovno pravilo novinarskog rada je "provjeri informaciju" i tek onda objavi sa svojim komentarom (nije obavezno).
Sreča, da puno ljudi nezna, da su novinari pogriješili. Siguran sam, da i ja "popijem" slične gluposti iz medicine.....
Duje
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #10 on: October 03, 2009, 03:12:24 pm »

Poznat je slučaj čoveka koji se lečio "receptima" iz novina.... Umro je od štamparske greške.... Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #11 on: October 11, 2009, 05:01:36 pm »

Ja radim u Radio Televiziji Republike Srpske. U Sektoru informacionih tehnologija. Svaki dan sam oko novinara i oni oko mene. Kad bi vidjeli "pamet" novinara sa kojima radim smijali bi ste se. Jedna je gospođa tražila da joj stavim sav internet ovoga svijeta u računar. Ne znaju da koriste računar, štampač, bore se protiv svake promjene koje im napravim na računaru. Zovu me ako moraju mišem da kliknu samo jedan put više, puste da se printa čitav sajt, a sajt npr, novinske agencije SRNA Bijeljina ima oko 300 listova za štampanje, mjesto da štampaju selektovano, a ne moraju ni da štampaju, jer postoji putanja slanja vijesti od novinara do lektora, pa redaktora, pa šefa deska i nazad, pa do slaganja scenarija emisije, npr vijesti. I napraviš im sve, a oni sve štampaju, nose na papiru. Bolje da ne pričam.

Nije ni njima lako. Prvo budu na presu oko zdravstva, pa onda idu u upravu za indirektno oporezivanje, pa u električno, pa neki sudar, u Vladu na izvještaj o nečemu i ajde sad napravi vijest o svemu da bude stručan. A gleda ih nacija, urednici, šefovi, direktori, svi im utiču na platu itd.

Ima ih koji prave bombastične emisije, zovu "imena" u emisiju, a nisu  ni stručni ni obaviješteni. Ima emisija Nekad bilo koju vodi jedan naš urednik i pozvao Lazanskog u emisiju koja se bavila slučajem Orao Bijeljina.. I pita ga o slučaju Orao, isporuci oružja za Irak. A ovaj odgovara "Pojma nemam".  I emisija se završila. Sutradan ja tog urednika pitam zna li on ko je pukovnik Grujović Krsta, a on kaže da pojma nema. E to ti je onaj koji je glavni optužen za isporuku oružja u Irak.

E to ti je ovaj brkati koji sjedi pored mene

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Emisija je na stučnom kolegijumu koji se sastaje svakog ponedeljka ocijenjena kao dobra, a ja se smijao glupostima iz cijele emisije.

Ova trojica sa ove slike, ja i ova druga dvojica smo otišli u Pustinjsku oluju 1991 godine. Ovaj treći sa slike Danko, sada radi u američkoj vojsci. Mislim da je jedan od naboljiih poznavaoca šasije tenka M84 u bivšoj SFRJ.

Bilo mi je žao Gruje kad su ga uhvatili, ali tako je to u tom poslu. Izvještaj CIA-e

https://www.cia.gov/library/reports/general-reports-1/iraq_wmd_2004/chap2_annxJ.html


Pozdrav

Vlado


* JaGrujoiDankoKuvajt.jpg (59.93 KB, 1023x667 - viewed 216 times.)
« Last Edit: October 11, 2009, 05:45:33 pm by MOTORISTA » Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #12 on: December 07, 2009, 04:44:11 am »

Nisam ranije primetio ovaj forum... extra je 

FF jesi li za da kupimo 171 50%/50%, pa da idemo na pecanje po Dunavu i Tisi? Znam neka ekstra mesta za to.
Možemo da zovemo i bata Radeta na regatu (ako mu neko pozajmi školski brod Jadran)  Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #13 on: June 12, 2010, 07:09:32 am »

Što je tom Lazanskom, okrenuo kapu i kadi li ga kadi. Biće malo kil tamjana po članku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #14 on: June 12, 2010, 07:11:43 am »

I ja se već neko vreme pitam šta mu je. Na primer, cenu modernizacije M84 je naduvao gotovo do cene novog tenka...

Nije to više onaj mladi, pametni, prodorni novinar koji je stizao svuda gde većina drugih nije mogla.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.