PALUBA
April 24, 2024, 09:58:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Motorna jahta Podgorka  (Read 118675 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #60 on: September 30, 2010, 08:53:45 pm »

@Leptir, žao mi je, ali stvarno nemam više slika Podgorke osim ovde objavljenih.

U članku čiji link daješ ima nekoliko materijalnih neistina - 1989. jahta nije "devastirana od strane JNA" već predata Upravi Nacionalnog parka Brijuni na upravljanje, sa ciljem da bude izvučena na suvo i postane brod - muzej.

Druga neistina je da je brod tada ofarban u belu boju - to se desilo nakon preuzimanja broda od strane HRM, ili možda dok je bio u nadležnosti Uprave Brijuna. JRM je bila veoma ponosna na MJ Podgorka i njene vitke bokove od mahagonija, farbanje je bilo jedna vrsta zločina protiv osnovnih kriterijuma estetike i zdravog razuma.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #61 on: September 30, 2010, 09:40:50 pm »

Početkom 1985. u "Škorpiku" sam pratio mali remont ili dokovanje "Podgorke". Zapazio sam kako se svi sa pažnjom ophode radeći na tom brodu. Da ne spominjem bezbojni lak, copperpaint, itd. - sve je bilo "Hempelovo"!

Toliko o "onom" vremenu.

"Devastiranje" je i kad se farbom oboji običan parket u stanu, a pituranje mahagonija "Podgorke" u belo je devastiranje na kvadrat!

O tome ko je i kada u "ovom" vremenu piturao u belo sigurno postoji podatak. A što bi to bilo tajna? Ljudi su verovatno imali najbolje namere da brod bude "još lepši i stariji", k`o beli galeb, k`o "Queen Mary"!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #62 on: October 01, 2010, 07:14:26 am »

Početkom 1985. u "Škorpiku" sam pratio mali remont ili dokovanje "Podgorke". Zapazio sam kako se svi sa pažnjom ophode radeći na tom brodu. Da ne spominjem bezbojni lak, copperpaint, itd. - sve je bilo "Hempelovo"!

Toliko o "onom" vremenu.


Ako si pratio taj remont Kumbore, sigurno si video i mene - nakon tog remonta predao sam dužnost komandira V BO poručniku Maršić Vinku. Inače, to je bio prvi remont broda u MTRZ V. Škorpik - do tada se uvek remontovala u Titovom Brodogradilištu Kraljevica.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #63 on: October 01, 2010, 10:05:56 am »

Pratio sam, pratio ... između dva rašketanja i pituranja na PČ134. Sve me je interesovalo. Mogao sam biti sumnjiv bezbednjacima kuda sam se sve zavlačio.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #64 on: October 04, 2010, 11:05:29 am »

Naidjoh danas...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* podgorka.jpg (59.98 KB, 720x540 - viewed 815 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #65 on: October 04, 2010, 11:13:22 am »

Vozi goste, čim su mornari u beloj uniformi.

Ne mogu sa sigurnošću reći, ali mislim da je u prilazu Brionima (bokobrani na livom boku - priprema za vez livo na molo 1 ispred hotela Neptun), što bi značilo da je obala koja se vidi po krmi iznad Fažane i Peroja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #66 on: October 04, 2010, 11:16:05 am »

I pramčana zastava u vožnji, mada na jarbolu vije samo vojnopomorsku zastavu. Mala zastavna gala beše?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #67 on: October 04, 2010, 11:22:53 am »

Jeste, mala zastavna gala.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #68 on: October 04, 2010, 08:11:51 pm »

@Leptir, žao mi je, ali stvarno nemam više slika Podgorke osim ovde objavljenih.

U članku čiji link daješ ima nekoliko materijalnih neistina - 1989. jahta nije "devastirana od strane JNA" već predata Upravi Nacionalnog parka Brijuni na upravljanje, sa ciljem da bude izvučena na suvo i postane brod - muzej.

Druga neistina je da je brod tada ofarban u belu boju - to se desilo nakon preuzimanja broda od strane HRM, ili možda dok je bio u nadležnosti Uprave Brijuna. JRM je bila veoma ponosna na MJ Podgorka i njene vitke bokove od mahagonija, farbanje je bilo jedna vrsta zločina protiv osnovnih kriterijuma estetike i zdravog razuma.
Boro je u pravu. Püdgprka nije bila zapustena od strane JRM. Ja to mogu potvditi jer su i Podgorka i Jadranka bile prebazirane u luku Vargerola gdje su bili vezani i granicari. Taj vez nije bio bas pogodan za jahte, jer je bilo dosta cementne prasine iz pulske cementare. Zbog toga je Jadranka prebazirala u Split, a Podgorka je vracena na Brione, tj. predana upravi NP.
Kada je HRM preuzimala Podgorku, ona je otegljena u Kraljevicu, ali su pogonski strojevi bili ispravni, a brod je bio u plovnom stanju.
Logged
ptf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #69 on: October 05, 2010, 02:16:06 pm »

Na njoj sam služio 1988-89 g.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #70 on: October 05, 2010, 05:14:06 pm »

Na njoj sam služio 1988-89 g.

@ptf, ako si bio na Podgorki negde u avgustu 1988, onda se sećaš možda i mene - onog MT kapetana koji je došao da vozi brod umesto poručnika Vinka Maršića za potrebe sastanka OPEC. Ako me sećanje ne vara, trajalo je to nekih nedelju dana.
Logged
ptf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #71 on: October 05, 2010, 06:20:02 pm »

Ja sam došao u novembru 88g. Bio sam brodski elekričar, a pošto nas je bilo malo i motorista sa starim vodnikom Kvaranta i poručnikom Maršićem.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #72 on: October 06, 2010, 07:05:49 am »

Ja sam došao u novembru 88g. Bio sam brodski elekričar, a pošto nas je bilo malo i motorista sa starim vodnikom Kvaranta i poručnikom Maršićem.

Šteta, znači da se nismo videli. Ne znam šta je sada sa Kvaranta Eciom, dobro smo se slagali...
Logged
ptf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #73 on: October 06, 2010, 07:24:53 am »

Moram reći da je sva posada bila odlična i dobro smo se imali. Bili su još zastavnik Barudžija, i vd komadanta zastavnik kojemu se ne sećam prezimena i svi su bili vrlo dobri ljudi. Imali smo se odlično, bolje nego na susjedoj Jadranci.
Napravio sam i nekoliko fotografija unutrašnjosti, pa ako jih pronađem ću jih objaviti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 978


« Reply #74 on: October 06, 2010, 07:51:11 am »

Barudžija Jovo je bio jako dobar čovek, imao je samo mali problem sa alkoholom. Taj VD komandanta kojeg se ne sećaš verovatno je zastavnik I klase Mitrović Dobrivoje zvani Buca.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.