PALUBA
April 19, 2024, 03:14:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: SAD - Žene u podmornicama?!  (Read 15268 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: October 14, 2009, 02:49:54 pm »

WASHINGTON - ŽENE U PODMORNICAMA

Kad je američki Kongres ukinuo zabranu da žene zauzimaju položaje u određenim borbenim skupinama, američka ratna mornarica je dopustila da obavljaju letačke zadaće i zadaće na brodovima. No, na snazi je ostala zabrana njihova rada u podmornicama, i to "zbog nedostatka prostora i privatnosti". Čini se da je i tome došao kraj sudeći po zajedničkoj izjavi državnog tajnika za mornaricu, zapovjednika pomorskih operacija i načelnika glavnog stožera, potvrđenoj 28. rujna. Složili su se da će žene uskoro moći u podmornice, ali još nisu odredili datum. Admiral Gary Roughead, zapovjednik pomorskih operacija, kaže da smještaj jest problem, ali nije nesavladiv. Potvrdio je da će odsad posvetiti punu pozornost njegovu rješavanju, navodi San Diego Union-Tribune.

Izvor: www.hrvatski-vojnik.hr
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1 on: October 14, 2009, 03:47:00 pm »

Zahvaljujem na tekstu. u Hrvatskom vojniku u ovom izdanju slika iz Đure Đakovića pored Stipe Mesića moj dobri drug Bartol Jerković, sadašnji direktor Specijalnih vozila. Čovjek kojeg izuzetno cijenim iako se nismo sreli od 1991 godine. Ogromna pamet ( nemam drugog izraza), veliki čovjek i drug. Jako mi je žao što se više ne družimo, ali takav je život. Želim mu sve najbolje u životu.

Pozdrav

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: October 14, 2009, 03:47:52 pm »

Baš me zanima na šta će to da liči nakon recimo tri meseca na zadatku.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: October 14, 2009, 03:51:27 pm »

Ovo je veliki napreedak za svaku mornaricu ... Konačno dopustiti da se žene uključe ravnopravno u posade podmornica je veliki iskorak u ravnoprvnosti i priznavanju da bi žene mogle da čine posade istih. Ne vidim razloga zbog kog bi se žene smatrale manje sposobnim članovima bilo koje vojne posade a kamo li posade podmornica ...

Živimo u 21-om veku ... Samo tvrdoglavi balkanac može tvrditi da je žena inferiorna prema mogućnostima muškarca i da njen doprinos posadi može uticati na efikasnost posade ...

Osvestimo se  ...  Ako je žena sposobna da rađa i da donese novo ljudsko biće na svet, sigurno je sposobna da doprinese dobrobiti posade podmornice. To ne može biti teži zadatak, kako mentalno, tako fizički ...

Ne postoji razlog zbog kog bi žena bila inferiorna svojim sposobnostima, naspram muškarca ....

Svaka čast svakome, ali nema razloga razloga za sumnje i predrasude ... Dajmo šansu svakome. Dajmo šansu ženama ... ostanimo prevedni.

Mi danas nemamo mornaricu, ali imamo mogućnost da žene (koje pohađaju akademiju) krajnje ravnopravno uključimo u avijaciju i oklopne jedinice ... ne samo da budu dekor i "cveće" u vojsci, već da budu njen ravnopravni deo ....
« Last Edit: October 14, 2009, 03:53:36 pm by dreadnought » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #4 on: October 14, 2009, 03:54:38 pm »

U podmornicama im nije bilo zabranjivano zbog (ne)sposobnosti već iz prostih razloga:manjka prostora i manjka hifijene. To je na današnjim podmornicama prevazidjen problem, što se ne ib moglo reći za naše 831....
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: October 14, 2009, 03:57:34 pm »

Zena moze da zatrudni...a podmornice nekad moraju da rade "tiho" i ne mogu da izrone bas kad hoce...
Niko ne kaze da one ne mogu da rade posao bolje od muskaraca, naprotiv! Mislim da mogu i bolje da budu!
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: October 14, 2009, 03:59:37 pm »

Nisam ja rekao da ne mogu da ravnopravno rade ali u uslovima skučenog prostora kada današnji mornari počinju da "grizu" jedni druge nakon dugotrajnog boravka u takvoj vrsti izolacije (mislim na nuklearne podmornice kojima misije traju dosta duže od onih na dizel-električni pogon) žene u takvim uslovima mogu biti inicijalna kapisla za dodatnu nervozu u posadi. Mogu ali i ne moraju, zato sam napisao gore da me zanima kakoće to izgledati na takvim misijama, nisam zaključio da će biti loše ili dobro.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #7 on: October 14, 2009, 04:00:33 pm »

Pa dobro Nele, neće trudna na posao - već na trudničko... Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #8 on: October 14, 2009, 04:01:35 pm »

To jeste, naravno...al aj ti garantuj da nece da zatrudni u toku plovidbe?!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #9 on: October 14, 2009, 04:02:32 pm »

Zena moze da zatrudni...a podmornice nekad moraju da rade "tiho" i ne mogu da izrone bas kad hoce...
Pa neće valjda u šestom mesecu da idu na krstarenje?
A možda si mislio da bi plač novorođene bebe odao položaj podmornice? D)
Inače, u prvim mesecima trudnoće se ženama poboljšavaju psiho-fizičke sposobnosti (prirodan "doping").
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #10 on: October 14, 2009, 04:04:31 pm »

Uzasno razmisljanje! Veoma je "pametno" trudnu zenu zatvoriti u podmornicu!  Undecided
Da je tako svi bi im davali taj "doping"!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: October 14, 2009, 04:07:41 pm »

To jeste, naravno...al aj ti garantuj da nece da zatrudni u toku plovidbe?!

Zašto takvo razmišljanje ... ako muško ne smatra seksualnim objektom ženu, zašto bi to dolazilo u pitanje ...

Kolega, vojnik ... Zašto bi je "oplodio"? Da nije to muška slabost?.. Zašto ne bi oplodio muškarca ako to nije muška slabost i opredeljene? (I kad bi to bilo mogiuće?)

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: October 14, 2009, 04:08:11 pm »

Uzasno razmisljanje! Veoma je "pametno" trudnu zenu zatvoriti u podmornicu!  Undecided
Da je tako svi bi im davali taj "doping"!
Nije užasno razmišljanje nego činjenica, više puta potvrđena na sportskim takmičenjima (dok nisu malo razvili pristojne dopinge).
Čak i da devojka zatrudni tokom plovidbe, ne verujem da bi joj išta falilo, niti ispunjavanju dužnosti (pod uslovom da nema problema, naravno).
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #13 on: October 14, 2009, 04:09:05 pm »

Neka izaberu samo ružne, pa neče biti problema.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #14 on: October 14, 2009, 04:11:31 pm »

Ljudi, jednostavno se ne slazem! Mozda gresim, ali stojim iza ovoga sto sam reko.
@Dred naravno da ne gledaju svi zenu samo kao seksualni objekat, ali niko ne moze da garantuje da ona nece da zatrudni ili sta vec na podmornici...
A trudnu zenu terati da radi neke fizicke poslove ili bilo kakve izmedju ostalog je jednostavno pogresno po meni!
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.