PALUBA
April 24, 2024, 10:29:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: SAD - Žene u podmornicama?!  (Read 15297 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #30 on: October 15, 2009, 06:12:36 am »

Ljudi, zec u šumi, a vi pravite ražanj.

Neka odu u podmornice, neko će to da posmatra i razmatra. Nakon toga će biti odluka ostaju li tamo ili ne. Mi možemo ovdje da pišemo koliko hoćemo, ali to je druga vojska, drugačiji način razmišljanja, obuke itd.

Nekad je moja firma radila izuzetno komplikovane memorije koje su se pravile od feritnih torusa, mikroskopske veličine. Prve verzije Orkana. Licenca za izradu tih memorija je kupljena od američke firme Teledyne. Trebalo je kroz ferit koji sam ja teško mogao i da vidim provuku tri žice tanje od ljudske dlake. Dve za adresu i jedna za upis ili čitanje podataka. Firma Teledyne je tražila od nas da im pošaljemo na obuku žene koje su prošle menopauzu, koje imaju sređen porodični život, smirene po ponašanju itd, itd. Takve su i otišle u San Francisko na obuku. Morale su biti izuzetno smirene dok sastavljaju te memorije. Ako američke firme traže određen profil žena za određen posao, to će najvjerovatnije tražiti i američka vojska.

Ko preživi pričaće.

Pozdrav

Vlado
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #31 on: November 02, 2010, 05:50:02 pm »

Washington - Prve podmorničke časnice

Američka ratna mornarica odredila je plovila koja će, na neki način, ući u povijest. USS Wyoming i USS Georgia, s matičnom lukom u Kings Bayu (Georgia), te USS Maine i USS Ohio, usidrene u Bangoru (Washington) bit će prve podmornice koje će u posadi imati časnice. Na svakoj će ploviti njih tri, dvije će biti podmorničke časnice, a treća časnica za potporu obučena za ratne vještine. Na dužnost bi trebale stupiti u prosincu 2011., nakon što prođu dodatnu obuku. Riječ je, između ostalog, o školovanju o nuklearnoj energiji te temeljnom tečaju za podmorničke časnike.

Autor: Domagoj Vlahović
Izvor: Hrvatski vojnik
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #32 on: August 25, 2011, 12:18:57 am »

Nema veze kojeg je spola nego kakav je , za podmornicara se trazi veoma inteligentan covjek sa izrazitom individualnoscu i smirenim psiholoskim profilom . Nista od toga se nije bilo izrazavalo niti u JRM niti u vecini ostalih mornarica u svijetu , spol tu nije bitan (ako izuzmemo smjestajne probleme) ali moze biti dramaticno bitan ako se ukrcaju krivi ljudi na podmornicu. Na podmornicama , a posebno danasnjim sa AIP-om i nuklearnim pogonima , psiholoska stabilnost covjeka bez obzira na spol nosi veliku prednost bez obzira na tehnoloska dostignuca .
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.