PALUBA
March 19, 2024, 10:41:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Vis  (Read 56402 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #60 on: March 07, 2013, 07:17:57 pm »

Ima koji dan sam gledao novu temu o Visu, a sada je nemogu naći, ako mi možete pomoći u tome da je potražim na forumu (i olakšate drugim da je nađu, pojednostavnite je ovdje). Moderatori, slobodno neka ovo moje pitanje prekopiraju na tu temu gdje spada.


Ima godinu-dvije dana sam gledao slučajno vijesti na HRT-u, kad je bila jedna vijest o novootkrivenim tunelima na Visu, za koje nije znala ni vojska. Trenutno ne mogu naći članak iz novina (ne znam ni je li bilo u novinama, al idem nekom logikom da bi trebalo biti i u novinama) mada je bilo na vijestima.

Recite mi na Budikovcu velome ima li što vojnih stvari tamo?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #61 on: March 07, 2013, 07:20:49 pm »

Ovo tražiš ?

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #62 on: March 07, 2013, 09:05:52 pm »

 Huh? Huh?

Da nije vojsla znala za neke tunele. Svašta....

Ma sve se znalo, svaki kamen. Ono što joj nije bilo od interesa
nije ni vodila računa o tome.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #63 on: March 08, 2013, 06:43:02 pm »

Je, svaka čast, na dobro si mi ga mjesto prebacio Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #64 on: July 03, 2013, 05:08:23 pm »

Češka vila

Quote
Lijepa zgrada na bajkovito lijepoj lokaciji. Nekoć u vlasništvu bogate viške obitelji Topić, potom Dubrovčanina Srećka Kovačevića koji je 1923. godine prodaje češkom sindikatu... Sabor SRH je 1948 izvršio prijenos vlasništva s češkog sindikata na općenarodnu imovinu, pa ju je za svoje potrebe koristila JNA (JRM) do odlaska s Visa krajem svibnja 1992. godine. Što se od tada događalo s vilom? Ništa dobroga. Nečuvana i neosigurana, nastavila je biti "općenarodna" u smislu "narode, čini s njom što te volja".

A sad vremeplov! Na starim kartolinama možete pratiti izgled zgrade i poluotočića Sv. Juraj...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

   http://vis-kut.blogspot.com/


* 0002-000_FULL_SIZE_072.jpg (204.55 KB, 820x615 - viewed 173 times.)

* 0003-kar2.jpg (78.73 KB, 800x534 - viewed 144 times.)

* 0004-kar3.jpg (65.07 KB, 800x528 - viewed 128 times.)

* 0005-20110419185115-b.jpg (167.35 KB, 820x549 - viewed 114 times.)

* 0006-1930_vis.JPG (227.65 KB, 820x588 - viewed 137 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #65 on: July 04, 2013, 03:57:28 pm »

Bunkerman turizam.  Smiley

<iframe width="640" height="367" src="//www.youtube.com/embed/kOUEEpjikI4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="640" height="367" src="//www.youtube.com/embed/x72yzGUBnSE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ljepi video snimci aerodroma za vrijeme WWII i nešto slika partizanskih jedinica.

<iframe width="640" height="367" src="//www.youtube.com/embed/YTg9Fhsx2jo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 04, 2013, 04:34:53 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #66 on: July 04, 2013, 04:30:16 pm »

<iframe width="640" height="367" src="//www.youtube.com/embed/nQbzKxfKx-U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="640" height="367" src="//www.youtube.com/embed/yCAFyX4Arzo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #67 on: September 14, 2013, 05:40:34 pm »

 Cheesy

Ratna komanda Vis   

Code:
http://www.hrt.hr/index.php?id=vijesti-clanak&tx_ttnews[tt_news]=220663&tx_ttnews[backPid]=866&cHash=b18f3cc641
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #68 on: September 29, 2013, 03:38:17 pm »

Zna li netko gdje mogu pronaći koje su raketne jedinice PVO bile smještene na Visu ?

hvala poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #69 on: October 28, 2013, 06:58:48 pm »

Slušam danas na radio splitu da je Viški aerodrom gotova stvar.
Kako sam shvatio rječ je o sportskom aerodromu a lokacija je slična onoj iz WWII.
Navodno bi trebao proraditi iduće godine.

poz.
Logged
mali41
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #70 on: November 01, 2014, 08:14:46 am »

Прво смо били у касарни у граду Вису, потом на неком брду изнад самог града Виса (у циљу орјентације),затим у две касарне где су биле посаде обалских батерија, у "Титовој пећини", на ратном аеродорму (који је тада био под виноградима), на радару (на брду Хум), у неком поткопу где су били смештени ракетни систми "обала-море" и граду Комижи.

Ako me sjećanje služi (bio sam stažo u mornaričkoj uniformi u tehničkom vodu 1986. god.)

... у касарни у граду Вису... kasarna Samogor (auto vod, ambulanta, četa veze, komanda garnizona, lab pvo, tehnički vod, intendantski vod, pp vod)

... две касарне где су биле посаде обалских батерија (OAB Smokovo na sjeveroistoku otoka s topovima 88 mm i PkOAB Ravno iznad Komiže s topovima 130 mm. Kraće vrijeme sam bio na Ravnom, a tamo su mi većina starješina izgledali potpuno opaljeni. Komandir PkOAB, kap. I klase mi je jednom naredio: "Stažo, bre, brzo sakrij toga kraza u žbun". Do danas nisam shvatio kako bi se to ogromni kamion kraz, koji je vukao topove 130 mm mogao sakriti u žbun. Imali smo u kasarni 2 mala lovačka psa, tj. pasa, kako se kod nas kaže. Kujica i njen "sin". Zvali su se "službeno" Lima i Limi, međutim svi mornari su Limija po komandiru zvali Lazo, tako da se odazivao jedino na to ime.)

... на радару (на брду Хум) (posada radara nije bila pod komandom VPU Vis nego neposredno pod VPS Šibenik)

... ракетни систми "обала-море" (BROM na Stupištu, otočani mjesto zovu Stupišće, ispod Ravna bliže moru, isto pod VPS Šibenik)

... граду Комижи ... kasarna Rogači: 3 pješadijska bataljona (od toga 1 rezervista, koji bi dan kad bi stigli i odlazili umjesto u Komiži proveli kod nas u Samogoru, pobrstili sve šparoge naokolo, potamanili sva jaja do kojih su mogli doći i popili nam svo vino koje nismo uspjeli sakriti), vod bestrzajnih topova, a ostalih pješadijskih "sadržaja" se ne sjećam. Zapovjednik Rogača bio je major u RV plavoj uniformi

Ispričavam se što ovo danas nisu neki korisni podaci, ali ćete razumjeti da se rado sjetim mladih dana
Прво смо били у касарни у граду Вису, потом на неком брду изнад самог града Виса (у циљу орјентације),затим у две касарне где су биле посаде обалских батерија, у "Титовој пећини", на ратном аеродорму (који је тада био под виноградима), на радару (на брду Хум), у неком поткопу где су били смештени ракетни систми "обала-море" и граду Комижи.

Ako me sjećanje služi (bio sam stažo u mornaričkoj uniformi u tehničkom vodu 1986. god.)

... у касарни у граду Вису... kasarna Samogor (auto vod, ambulanta, četa veze, komanda garnizona, lab pvo, tehnički vod, intendantski vod, pp vod)

... две касарне где су биле посаде обалских батерија (OAB Smokovo na sjeveroistoku otoka s topovima 88 mm i PkOAB Ravno iznad Komiže s topovima 130 mm. Kraće vrijeme sam bio na Ravnom, a tamo su mi većina starješina izgledali potpuno opaljeni. Komandir PkOAB, kap. I klase mi je jednom naredio: "Stažo, bre, brzo sakrij toga kraza u žbun". Do danas nisam shvatio kako bi se to ogromni kamion kraz, koji je vukao topove 130 mm mogao sakriti u žbun. Imali smo u kasarni 2 mala lovačka psa, tj. pasa, kako se kod nas kaže. Kujica i njen "sin". Zvali su se "službeno" Lima i Limi, međutim svi mornari su Limija po komandiru zvali Lazo, tako da se odazivao jedino na to ime.)

... на радару (на брду Хум) (posada radara nije bila pod komandom VPU Vis nego neposredno pod VPS Šibenik)

... ракетни систми "обала-море" (BROM na Stupištu, otočani mjesto zovu Stupišće, ispod Ravna bliže moru, isto pod VPS Šibenik)

... граду Комижи ... kasarna Rogači: 3 pješadijska bataljona (od toga 1 rezervista, koji bi dan kad bi stigli i odlazili umjesto u Komiži proveli kod nas u Samogoru, pobrstili sve šparoge naokolo, potamanili sva jaja do kojih su mogli doći i popili nam svo vino koje nismo uspjeli sakriti), vod bestrzajnih topova, a ostalih pješadijskih "sadržaja" se ne sjećam. Zapovjednik Rogača bio je major u RV plavoj uniformi

Ispričavam se što ovo danas nisu neki korisni podaci, ali ćete razumjeti da se rado sjetim mladih dana


Da malo "dotjeram" tvoje sjećanje Smiley
- U Samogoru ti nedostaje inžinjeriski vod, Robić Dragan i Crljenko Krešo, vodnici.
- Komandir OAB Smokovo, Stolic Nedeljko /pokojni/ PF, komandir PkOAB 130 Ravno PF Pemac Novica /pokojni/. Ako si bio U tehničkoj sječas se i SV Žgele, i on je pokojni.
- Ni jedna jedinica na VPU Vis nije bila pod direktnom komandom 8.VPS Šibenik, pa ni 202.BROM
- Komadnant pešadiskog bataljona u Komiži u to vrijeme je bio kIk Čađenović Vukajlo, kasnije načelnik štaba, kasnije general JNA.
Eto ukratko Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #71 on: November 01, 2014, 02:48:49 pm »

Quote
Zapovjednik Rogača bio je major u RV plavoj uniformi

Quote
- Komadnant pešadiskog bataljona u Komiži u to vrijeme je bio kIk Čađenović Vukajlo, kasnije načelnik štaba, kasnije general JNA.

Тачно, Чађеновић је у то време носио носио униформу РВ и ПВО. Био је раније командир пешадијске чете на неком аеродорму па је до тог времена још није заменио.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #72 on: November 01, 2014, 10:24:38 pm »

Quote
Zapovjednik Rogača bio je major u RV plavoj uniformi

Quote
- Komadnant pešadiskog bataljona u Komiži u to vrijeme je bio kIk Čađenović Vukajlo, kasnije načelnik štaba, kasnije general JNA.

Тачно, Чађеновић је у то време носио носио униформу РВ и ПВО. Био је раније командир пешадијске чете на неком аеродорму па је до тог времена још није заменио.

..........tamo sam služio i dočuo, da je na mestu zapovednika Rogača bio povodom kazni zbog preleta u neki tuđi zračni prostor. Mislim, da Bugarski. Tako sam čuo i nisam se dalje bavio tim. Jedino mi bilo čudno, kako može biti neko kaznom poslat na tako lepo mesto!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #73 on: November 02, 2014, 05:24:47 pm »

Quote
tamo sam služio i dočuo, da je na mestu zapovednika Rogača bio povodom kazni zbog preleta u neki tuđi zračni prostor. Mislim, da Bugarski. Tako sam čuo i nisam se dalje bavio tim. Jedino mi bilo čudno, kako može biti neko kaznom poslat na tako lepo mesto!

Ha,ha, on je pešadijski oficir pilot. Mogao je da bude samo u "niskoletećoj - rovovskoj avijaciji" Wink.  Svi oficiri i podoficir, bez obzira na rod ili službu su u RV i PVO nosili vazduhuplovnu uniformu, ali sa oznakama svog roda ili službe. On je u RV i PVO bio komandir pešadijske čete na nekom od aerodroma (mislim na Zemuniku). Kada je "prevazišao" tu dužnost, poslat je tamo gde si ga zatekao. U VJ je postao general, naravno u SMB uniformi.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #74 on: December 25, 2014, 06:16:07 pm »

Češka vila:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Đip:)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vis (1).jpg (339.06 KB, 1306x980 - viewed 112 times.)

* Vis (4).jpg (291.29 KB, 1306x980 - viewed 79 times.)

* Vis (5).jpg (314.26 KB, 1306x980 - viewed 93 times.)

* Vis (2).jpg (332.27 KB, 1306x980 - viewed 143 times.)

* Vis (3).jpg (344.48 KB, 1306x980 - viewed 100 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.