PALUBA
March 19, 2024, 06:56:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Vis  (Read 56389 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


Vis
« on: October 18, 2009, 05:15:24 pm »

Prosle godine sam bio dva tri dana na Visu. Nasao sam groblje engleskih vojnika, a iz daljine sam vidio tunele za brodove JRM. Da sada ne prepricavam stvari koje bolje znate od mene, zamolio bih ako moze neko da npise nesto vise o JNA na Visu i postavi koju fotografiju, pogotovo brodovi i sl. Hvala unaprijed
Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #1 on: October 26, 2009, 09:12:00 pm »

ooo, pa zar niko ni jedne rijeci o ovome. Kada i kako su gradjena sklonosta za brodove, interesantna prica i sl
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: October 26, 2009, 09:51:09 pm »

ooo, pa zar niko ni jedne rijeci o ovome. Kada i kako su gradjena sklonosta za brodove, interesantna prica i sl

Negdje na forumu su več postavljene slike o potkopima na Visu. Gradili su se, koliko je meni poznato od 60-tih pa do raspada prijašnje države. Ne samo na Visu, več i na ostalim otocima i kopnu na Jadranu.
Duje
Logged
mali41
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #3 on: November 07, 2009, 11:25:09 pm »

Prosle godine sam bio dva tri dana na Visu. Nasao sam groblje engleskih vojnika, a iz daljine sam vidio tunele za brodove JRM. Da sada ne prepricavam stvari koje bolje znate od mene, zamolio bih ako moze neko da npise nesto vise o JNA na Visu i postavi koju fotografiju, pogotovo brodovi i sl. Hvala unaprijed


O Visu moze knjiga da se napise, treba da definises, sta te ustvari najvise interesuje, mogu da dam podatke, a slike, tesko iz onih vremena.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: November 09, 2009, 06:31:12 pm »

još nekoliko fotografija vojnih objekata sa Visa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje


* viswide1.jpg (17.8 KB, 359x247 - viewed 795 times.)

* vis-21.jpg (72.25 KB, 589x474 - viewed 436 times.)

* topwide1.jpg (22.81 KB, 359x240 - viewed 815 times.)

* Izleti-Potkop11.jpg (74.62 KB, 599x448 - viewed 443 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 09:50:54 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #5 on: November 09, 2009, 08:35:58 pm »

Hvala na fotkama,
Moze li neka prica o zivotu na Visu za vrijeme JRM, o gradnji sklonista za brodove, koji su brodovi u njima bili, i sl.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #6 on: November 12, 2009, 05:09:54 pm »

Hare, kako kaže Mali41, o Visu mogu knjige da se pišu, šta se sve tamo događalo. Napisat ču ti nešto iz mojih sečanja na Vis. Kad dođeš sa trajektom na Vis, na ulasku u Višku luku, sa ljeve strane vidiš tzv.Češku vilu, to je tamo gde si vidio groblje engleskih mornara iz jedne od bitaka za Vis iz druge polovine 19.stolječa. Ako si bio tamo sigurno si primetio betonirane "staze" koje su vodile iz brda na pomol. Tu su se hranile podvodne mine, koje bi se u slučaju potrebe krcale na brodove. U "vili"je bila kasarna, kde je boravila posada, koja je vršila obezbeđenje i održavanje podzemnih magazina. Češka vila je bila baza brodova JRM, kad su bili u tzv. "borbeni gotovosti" ,znači sa ukrcanom municijom (torpeda, rakete...) stalno spremni, da u što krače vreme isplove prema granici. Iznad grada Vis bila je jedna velika kasarna, a druga je bila u Komiži. Nemam pojma koliko je na Visu stalno boravilo a sigurno ne malo. Iznad i izza onog podkopa (tunela)za brodove koji si vidio bile su jake obalne baterije istotako sa leve i desne strane grada Komiža.
Na Visu sam bio 5-6 puta ali uvjek me impresionira a Komiža mi je najleši grad na Jadranu. Još uvjek ima onaj šarm starih primorskih gradova iz prošlosi....
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #7 on: November 12, 2009, 05:38:24 pm »

Gde na Visu je bolnica za 2.000 ljudi?
bio sam u Komiži u kasarni "rogači", dužio sam jedan od najstarijih Ak-47 (cijev stalno crna) i divio se okolini. Usred zime još je bilo toplo. Sečam se, da smo jednom imali vežbu mobilizacije i usred noči nas je uhvatila lagana kišica. Došla je komanda, da pokrijemo oružje (šlemovima islično), da se ne smoči. Kasnije (završio sam vojni rok u Kninu) nisam mogao poverovati, da vojska puzi po blatu i da je oružje mokro. Mi smo ga čuvali, ko da je zadnje! Hrana je bila katastrofa (a ja jedem sve - ne pravim probleme!). Ujutro je bilo isto, ko za večeru prošli dan, samo prokuvano i razređeno vodom.
Iznad Komiže je stena ispod koje je prilaz (nagomilani material) koji završava u nešto vratima sličnim. Je tamo neki podzemni objekat?
Ja sam večinu svog roka na Visu odslužio u stacionaru i VB Split i Zagreb tako, da puno toga nisam video. Ali ta priča o bolnici i o onom ulazu ispod stene iznad Komiže mi je ostala nekao nerazrešena, pa ako neko zna.......
zahvaljujem!
Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #8 on: November 12, 2009, 06:48:20 pm »

Mornar, hvala puno i jedva cekam jos koju tzv "crticu" oko Visa. Za Komizu se potpunom slazem, predivno mjesto posebnog duha, mada je moj favorit grad Korcula.
Kada sam bio na Visu, prije dvije - tri godine, Ceska vila je bila u uzasnom stanju, zalosno. Koliko se sjecam, na engleskom groblju bilo je i grobova engleskih vojnika iz II sv.rata.
Domacini su mi nesto pricali o vremenu kada je Tito bio na Visu, gdje i sl., te gdje je bila partizanska bolnica.
Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #9 on: November 12, 2009, 08:24:40 pm »

Link sa dosta slika otoka Vis
http://arhitekturarata.makeforum.org/utvrda-vis-fortress-vis-hr-t609-15.html
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #10 on: November 13, 2009, 11:04:57 am »

Hare hvala za ovaj link,bas ima dosta toga da se vidi...Stvarno je cudo sta je "onih" godina gradjeno,pitanje je da li bi ovi danas,bez obzira na svrsishodnost,bili u stanju da stvore i deseti deo ondasnjih gradjevina.
Logged
Damac
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51


« Reply #11 on: November 13, 2009, 03:25:20 pm »

Kako nebi prijatelju.. napravili bi ovi danas 50 puta vece, starije i bolje...ako se vrati 15% ispod stola. Vidi ceste, arene, tunele...
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #12 on: November 13, 2009, 05:31:25 pm »

HARE,hvala ti za link. Sad me još više ima, da što pre idem na Vis, da to vidim....
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #13 on: November 13, 2009, 05:59:30 pm »

Pitanje za 1 euro. Kde se nalazimo ?

http://i263.photobucket.com/albums/ii151http://i263.photobucket.com/albums/ii151/phototrotil/VIS/CVSKLTORSAG/01/SKLTORSAGVISB176.jpg/phototrotil/VIS/CVSKLTORSAG/01/SKLTORSAGVISB178.jpg
« Last Edit: November 13, 2009, 06:02:39 pm by MORNAR » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #14 on: November 13, 2009, 06:14:19 pm »

Izvinite....
 
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.