PALUBA
March 28, 2024, 12:04:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija M 303  (Read 16782 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #15 on: October 29, 2012, 04:41:25 pm »

Vrijedan prilog. ne vjerujem da ima puno slika ovog broda.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #16 on: October 29, 2012, 04:45:09 pm »

Brodarski, napisao si da je Brodspas olupinu izvadio par dana nakon potonuca. Sto je dalje bilo sa brodom, da li je obnovljen i vracen u funkciju ili je izrezan ?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #17 on: October 29, 2012, 04:49:45 pm »

Nisam siguran što je bilo s brodom. Znam jedino da su ovi RD minolovci poslije tragedije pomalo otpisivani. Kad naletim na zabilješke naće se na palubi.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #18 on: October 29, 2012, 04:51:26 pm »

OK, sa zanimanjem čekamo dalji razvoj.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #19 on: October 29, 2012, 04:54:32 pm »

OK, sa zanimanjem čekamo dalji razvoj.....
Sad sam u gadnim radovima. Dobar remac bi zlata vridija. Malo inkartavanja, struganja, pituravanja. Zidovi, drvenarija itd. Znaš i sam kako to ide.
Logged
seawolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 277



« Reply #20 on: November 23, 2012, 08:23:22 am »

Pozdrav

Zanimalo bi me odnosno, treba mi slike ako netko ima Minolovaca od JRM onih visokih mislim da su bili Francuskog tipa. Zanima me jeli to klasa bila MSO minolovaca koji su bili u Francuskoj Mornarici, i još nekih zemalja.

Hvala unaprijed,

G.S. marinero
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #21 on: November 23, 2012, 08:55:00 am »

Pozdrav

Zanimalo bi me odnosno, treba mi slike ako netko ima Minolovaca od JRM onih visokih mislim da su bili Francuskog tipa. Zanima me jeli to klasa bila MSO minolovaca koji su bili u Francuskoj Mornarici, i još nekih zemalja.

Hvala unaprijed,

G.S. marinero

 https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=640.0

 Misliš na ovaj tip Minolovca? Prelistaj malo   Jugoslovensku Ratnu Mornaricu- Operativa.tamo je svaki brod obrađen
Logged
seawolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 277



« Reply #22 on: November 23, 2012, 10:04:44 am »

Je to je taj, Hvala
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #23 on: February 21, 2019, 06:41:27 am »


U broju 3 Mornaričkog glasnika iz 1955 (maj-jun), umetnuta je bila kao prilog umrlica postradalima u ovoj nesreći. To je ujedno i jedina vijest o ovome događaju  u nekoj publikaciji. U Frontu se te 1955 ne pominje.


Poručnik bojnog broda Tomo Lazarevič
Poručnik fregate Vicko Miškić
Vodnik Milivoje Avramović
Vodnik Rajko Panić
Pitomac ml. vodnik Mirko Vrabl
Pitomac ml. vodnik Uroš Vuković
Pitomac ml. vodnik Milan Kordić
Pitomac ml. vodnik Dragutin Margitić
Pitomac ml. vodnik Dušan Milinčić
Pitomac ml. vodnik Predrag Mitrović
Pitomac ml. vodnik Radomir Nikolić
Pitomac ml. vodnik Živorad Rusimović
Pitomac ml. vodnik Stipan Stanić
Pitomac ml. vodnik Petar Cik
Pitomac ml. vodnik Sava čurčić
Mornar Mario Vitasović
Mornar Emil Kalabić
Mornar Milovan Kojić
Mornar Ivan Milinović
Mornar Pave Mišlov
Mornar Ivan Penić
Mornar Rade Radanović
Momar Mario Rojnić
Mornar Munib Hasanspahić
Mornar Mirko Copić
Mornar Mehmed Čosić


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* m12.jpg (73.78 KB, 1280x720 - viewed 118 times.)
« Last Edit: March 17, 2019, 05:22:37 pm by Dreadnought » Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #24 on: February 21, 2019, 10:52:38 am »

Izvinjenje rodbini i čitaocima zbog greške: Vodnik Rajko Panić
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: March 31, 2019, 08:27:19 pm »

"Majko, živ sam" - Cela posada Rankovog broda nastradala je u stravičnom brodolomu, ali za njega je sudbina imala druge planove
Vladimir Lojanica  31.03.2019.

Ne prođe dan a da Ranko Pančić, Užičanin požutele krštenice i porekla sa Stare planine, sam sebe ne sretne pitanjem: "Zašto sam baš ja tog poslednjeg majskog jutra 1955. godine, kad je Senjski kanal progutao moj brod, odabran da preživim?"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zašto baš on a ne neko drugi od njegovih 26 drugova, mornara i pitomaca sa kojima je dve godine delio palubu, spavaonicu i vojnički hleb, krstareći uzduž Jadranom od Slovenije do Boke Kotorske, i popreko od jugoslovenskih obala do najudaljenijih ostrva? Sa kojima je tražio mine zaostale od italijanske i nemačke ratne armade. Pita se Ranko, a uveliko plovi kroz treću životnu dob. Iz ušiju nikad nije odagnao huk bure koja je kao igračku prevrnula njegov minolovac sa kojim je na dno mora, u smrt, otišla cela posada.

Ranko sa posadom minolovca M-303
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Onomad je starina proslavio 88. rođendan. Uparadio se za tu priliku u zimsku mornarsku uniformu, originalnu koju je doneo sa službe, pomolio se za duše brodolomaca i vojnički, kao nasred palube, salutirao nad tortom u obliku minolovca. Ukrasili je oznakom M-301. Uz njega, da uveliča priliku, u plavo-belom i njegov sin Slobodan, i on služio u mornarici.

- Kao regrut, mornar, došao sam na Korčulu 1952. i tu proveo dva meseca. Potom sam prekomandovan u Pulu gde sam na obuci za mašinistu proveo osam meseci. Posle toga su me rasporedili na M-303. Skoro dve godine nas 28, upućenih jedni na druge na našem brodu, plovili smo i češljali more vadeći mine, one okrugle sa čeličnim šiljcima - pričao nam je Ranko.

Prekomanda na M-301 spasla mu je život
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Samo dva dana pre velike tragedije, kada se grupacija minolovaca spremala za zadatak u Senjskom kanalu, na Zadarskoj rivijeri, Pančić i još jedan mornar su sa M-303 prekomandovani na M-301, da kao mašinisti popune posadu.

- Bio sam mlad, pun želje za učenjem motoristike, na brodu sam se isticao radom. Možda zbog toga da naš brod na drugom reprezentuju dvojica najboljih ja sam i prekomandovan - pretpostavlja. Ova dva i još dva broda su 30. maja 1955. pristala u luci Senj. Krivo je bilo Ranku što i te noći, i na ovoj plovidbi, nije bio na svom brodu, sa svojom posadom. Narednog jutra oko četiri sata, pamti, stigla je naredba da se isplovi iz Senja. Pogodilo se, kao da ju je sam đavo naveo, da se u zaliv stušti nezapamćena bura.

- Stajao sam na palubi broda koji sam posluživao i posmatrao kako more divlja pod udarima vetra i ljulja minolovce. Najednom sam video brod, ali nisam znao koji od ona tri, kako ga oluja kao perce sa krme podiže uvis. Preko pramca, za tili čas, prevrnuo se i potonuo u more. Stigla je naredba da se vratimo u luku. Posle sat vremena starešina je jauknuo: "Potonuo je M-303, telegrafisti javili". Na to sam ja zaplakao: "Moj brod, moji drugovi". To je poslednje što sam upamtio tog dana, a on još nije čestito ni bio svanuo - prepričava Ranko Pančić.

Ko je od mornara i pitomaca u vreme bure bio na palubi, udavio se u vodenoj magli, ko je ostao u potpalublju odatle nije živ isplivao. Suze ili samo odsjaj žiški sa dve osmice što prže na rođendanskoj torti? Nešto treperi u očima starca. Dunu snažno da ugasi svećice, kao da htede da istera udar strašne bure koja će mu do groba svirati kroz kosti.

Ranko Pančić kao mornar 1954.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radio Jugoslavija istog dana razglasio je pomorsku nesreću objavivši da se traga za 20 pitomaca i šest mornara, ali njihova imena nisu saopštena. Tri dana kasnije kad se smirilo more u zaliv je dopremljena dizalica "Veli Jože" i sa 60 metara dubine izvukla olupinu. Nijedno telo članova posade nije bilo na njoj. Rankova majka Zlata, koja je znala da je potonuo brod njenog sina, ali ne i da je on dva dana pre toga prekomandovan, sedela je kući u Užicu slušajući vesti preko tranzistora. Drhtala je već pripremljena da čuje ime svog sina, zaleleče i obuče crninu. Dani su Zlati kao večnost prolazili. Kako je telo kojeg mornara pronalaženo, tako je radio javljao njegovo ime. O Ranku nije bilo vesti.

Ranko sa sinom Slobodanom i snajom Verom za njegov 88. rođendan
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Odmah posle nesreće poslao sam joj kratko pismo: "Majko, živ sam", drugog načina da joj se javim nije bilo. Učestvovao sam u potrazi za mojim drugovima, kapetana sam našao nasukanog na obalu pet kilometara od mesta brodoloma... - priča stari mornar.

Zbog stresa koji je preživeo dobio je odsustvo

"Sine, živ si", plakala je majka od sreće kada se pojavio na kućnom pragu, gledajući u sina za kog je mislila da se utopio i da ga negde na pučini vitlaju talasi. "Majko, živ sam", pisalo je u pismu koje je stiglo par dana kasnije. U jesen 1955. je demobilisan, kad je služba u mornarici sa četiri skraćena na tri godine. I pune 64 godine, svakog jutra, budi sa istim pitanjem: "Zašto sam ja odabaran da preživim". Možda zbog toga da čuva uspomenu na svoje mrtve drugove. I danas svakog od njih poimence pamti.

Izvor: www.blic.rs


* 30301.png (647.18 KB, 741x473 - viewed 85 times.)

* 30302.png (309.89 KB, 578x393 - viewed 75 times.)

* 30303.png (272.09 KB, 579x385 - viewed 80 times.)

* 30304.png (297.39 KB, 581x705 - viewed 75 times.)

* 30305.png (407.52 KB, 578x371 - viewed 80 times.)
Logged
t400
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #26 on: May 03, 2021, 02:08:06 am »

Iz Ilustrovana Politika - Broj 3092/93


* M303-1955-2.JPG (693.1 KB, 2620x1800 - viewed 20 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.