PALUBA
April 24, 2024, 02:52:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforma Kontraadmirala JRM  (Read 36067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« on: October 25, 2009, 12:01:46 pm »

Pozdrav svima! Stalno pratim forum a ništa ne pišem zbog slabog poznavanja jezika (pisati se još učim tako da izvinite zbog greška). U kolekciju sam dobio uniformu Kontraadmirala koja ima na rukavima oznaku MT smjeri i ne velike admiralske zvjezde. Da li je postojijo takav admiral?
Evo fotke:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2009-10-25_145806.jpg (26.53 KB, 325x547 - viewed 435 times.)
« Last Edit: July 03, 2010, 07:26:59 pm by Rade » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #1 on: October 25, 2009, 05:49:41 pm »

Triglav, radi se o zimskoj radnoj uniformi general - majora mornaričko tehničke službe, a ne kontra - admirala, zato je umesto zvezde na rukavu MT znak. Mislim da imaš na Palubi topic o činovima u JRM iz doba pred raspad SFRJ, tamo možeš videti kako izgleda oznaka na rukavu za čin kontra -admirala.

Inače, oficiri MT službe imali su iste oznake kao i oficiri roda pomorstvo, samo umesto zvezde znak MT službe, i nazive kao u KoV i RV i PVO - kapetan, major, pukovnik, general - major, a ne kao oficiri roda pomorstvo - poručnik fregate, kapetan korvete, kapetan bojnog broda, kontra - admiral.

Ne znam iz kojih izvora si došao do uniforme, ali koliko ja znam, general - potpukovnik MTSl Joža Prapotnik bio je Slovenac, možda je to njegova uniforma dok je bio general - major?

Veliki pozdrav, i neka te neznanje jezika ne sprečava da pišeš!
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #2 on: October 25, 2009, 06:30:50 pm »

Hvala na odgovoru. Znao sam za nazive MT oficira, samo nisam znao da su postojili tako visoki cinovi. Mislio sam, da idu ti cinovi samo do pukovnika (kbb) a da svi admirali imaju onu veliku zvjezdu. Tako kaže i Rade u Činovi u JRM, da su MT činovi iznad kbb fikcija.
Postoji još koji MT general osim Žarka Alujeviča i Jožeta Praprotnika za kojeg znate? Možda ko zna koja odlikovanja sta dobila?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #3 on: October 25, 2009, 06:41:49 pm »

Znam za sledeće MT generale, osim navedenih: general potpukovnik MTSl Novica Đorđević, general potpukovnik MTSl Radovan Tomanović.

Inače, tu je nešto menjano, Tomanović je nosio zvezdu umesto MT znaka na rukavu, isto kao admirali, ali kako ih je bilo malo, nije mi baš sa sigurnošću poznato kada je to izmenjeno i kojom uredbom - propisom. Đorđevića nikada nisam ni video u uniformi, uvek u civilu.

Inače Rade je u pravu, i čin MT pukovnika je malo oficira dobijalo, a tek generala - vidiš, samo četiri od 1945. do 2005.!
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #4 on: October 25, 2009, 07:10:11 pm »

Samo mala ispravka, Boro, nije rec o radnoj nego o sluzbenoj uniformi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #5 on: October 25, 2009, 07:18:52 pm »

Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa! (Moj greh, moj greh,moj najveći greh). Neka mi to bude najveća greška, a jeste, pogrešio sam! Hvala za ispravku, da ne dovodim kolegu u zabunu.

Pozdrav!
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #6 on: October 25, 2009, 07:49:44 pm »

Vidim da se ovo razvija Wink Samo 4 MT generala? Pa da je tako je ova uniforma jako rjedka ako je original. Da nije neko skidao zvezdu i stavio MT znak. Da pogledamo trake odlikovanja, poslednja je traka 30 godina JNA. Znaci da je covjek isao u penzijo prije 1981. Možda ko zna kakva odlikovanja so dobili ovi generali? Ja tražim po netu pa ništa. SOS
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #7 on: October 25, 2009, 08:08:05 pm »

Triglave, moguće je da je nakon WW2 bio još neki, ali mislim da bih negde sreo njegov potpis ili neki trag. Ja znam samo za ta 4. Uniforma je sigurno retka, po slici mislim da je original, a ne verujem da je neko skidao zvezdu i stavljao MT znak. Ajde stariji članovi, uključite se, ko je sretao MT generale, šta su nosili, MT znak ili zvezdu?

Ja znam da sam bio iznenađen kad sam video da Tomanović nosi zvezdu i pitao ga za to, rekao mi je da je to novo.

Na žalost, od odlikovanja znam samo ona koja i sam imam. Spomen medalja 30 godina JNA znači da je bio u službi 1971/72, a 1981. nije, to otprilike po vremenu odgovara Joži Prapotniku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #8 on: October 25, 2009, 08:11:43 pm »

Srednja lenta u drugom redu odozgo je od Ordena za hrabrost, prva sa leve strane u trećem redu odozgo je od Ordena zasluga za narod (postojala su tri reda tog ordena, svi sa istom lentom) a srednja u trećem redu odozgo mislim da je od Medalje za vojne zasluge, ne vidi se baš najbolje.

Nadam se da sam ti malo pomogao.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #9 on: October 25, 2009, 08:59:34 pm »

Odlikovanja redom, zamjenice s lijeva na desno:
1.red: Orden za vojne zasluge 1.reda, Orden zasluge za narod II.red, Orden Bratstva i jedinstva 2.reda,
2.red: Orden narodne armije 2.red, Orden za hrabrost, Orden za vojne zasluge II.reda
3.red: Orden za vojne zasluge 3.red, 10.Godišnjica JNA, 20.Godišnjica JNA, 30.Godišnjica JNA, 30 godina pobjede nad fašizmom
Nadam se da sam pomogao Smiley
Definitivno umirovljen prije 1981. što vjerujem da sužuje broj kandidata.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 981


« Reply #10 on: October 25, 2009, 09:01:25 pm »

Svaka čast Morest!
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #11 on: October 25, 2009, 09:08:10 pm »

Da Morest to je to. Gdje bi našao nešto o tim generalima. Možda u nekoj Vojni enciklopediji ili nešto slično. Ima ko?
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #12 on: October 25, 2009, 11:05:15 pm »

Drago mi je što sam mogao pomoći, ipak su odlikovanja još jedan od mojih hobija. Smiley
Da, Triglav, najbolje je pogledati u Vojnoj Enciklopediji, ali ne sumljam da netko od ovdašnjih znalaca neće znati odgovor kome je mogla pripadati ova uniforma, s obzirom da se radi samo o nekoliko ljudi Smiley
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #13 on: October 26, 2009, 08:02:48 am »

MT (mornaričko tehnički) činovi su vizuelno isti, sa razlikom što umesto zvezdice (oznaka roda pomorstva) imaju propeler i zupčanik (oznaka MTSl). Najveća razlika je u oslovljavanjima, jer imaju "kopnene" činove.
Tako je:
poručnik korvete: MT poručnik
poručnik fregate: MT kapetan
poručnik bojnog broda: MT kapetan I klase
kapetan korvete: MT major
kapetan fregate: MT potpukovnik
kapetan bojnog broda: MT pukovnik
Činovi iznad čina kbb za MTSl su stvar fikcije Smiley

EVO ŠTA JE RADE NEKAD NAPISAO  !!! ( posebno poslednja.....) Grin   
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #14 on: October 26, 2009, 08:21:11 am »

Šta ću kad ih nikada u životu nisam video..... Grin
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.