PALUBA
April 24, 2024, 12:08:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni štit na Balkanu  (Read 1661 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 29, 2009, 12:13:50 pm »

SAD odustaju od raketa presretača u Poljskoj i radara u Češkoj

28.08.2009.
Administracija Baraka Obame, predsednika SAD, odustaje od planova da u srednjoj Evropi razmesti svoj antiraketni štit i traži nova rešenja - baze u Izraelu, Turskoj i na Balkanu, tvrdi poljski dnevnik „Gazeta viborča“, pozivajući se na izvore u Vašingtonu.
 
Riki Elison, šef vašingtonske Inicijative za američku protivraketnu odbranu koja lobira za proširenje američkog antiraketnog štita, potvrdio je listu da je već doneta odluka da SAD odustane od raketa presretača u Poljskoj i radara u Češkoj.

„Signali koje šalju generali iz Pentagona apsolutno su jasni - sadašnja administracija traži drugačija rešenja u protivraketnoj odbrani, a ne ovo u Poljskoj i Češkoj“, kazao je Elison.

Delimično rešenje, po ocenama stručnjaka, mogao bi da bude mobilni antiraketni sistem koji je ponudila američka kompanija „Boing“ ili varijanta raketa presretača na vojnim brodovima povezanim sa sistemom ranog upozoravanja preko satelita, koju pominje Patrik O’Rajli, direktor Agencije za protivraketnu odbranu koja radi u sastavu Ministarstva odbrane SAD.

„Kongres je jasno rekao: protivraketni sistem u Evropi mora da štiti i Evropu i SAD. Zato Pentagon rakete želi da prenese sa brodova i na kopno kako bi mogle da unište rakete već u uzlaznoj fazi leta. To zahteva dalje kopnene baze - jednu u Izraelu, drugu u Turskoj ili na Balkanu“, rekao je glavni lobista za američki antiraketni štit.

Neimenovani izvori u američkom kongresu za „Gazetu viborču“ su potvrdili da Bela kuća već nekoliko nedelja istražuje kako bi reagovali kongresmeni da SAD odustane od razmeštanja štita u Češkoj i Poljskoj.
„Obamini ljudi veruju da mnogo problema u svetu može da se reši zajedno sa Moskvom. Tu je stvar u prioritetima. Za mnoge demokrate prioritet je razoružavanje i spremni su da žrtvuju mnogo toga za novi strateški sporazum o razoružanju s Rusijom“, kazao je Elison.


Pentagon: Revizija u toku

„U toku je revizija plana o raketnom štitu i dok je Ministarstvo odbrane ne završi, ne možemo da govorimo o bilo kojoj novoj lokaciji sistema. General O’Rajli je učestvovao na konferenciji o štitu u Hantsvilu u Alabami, na kojoj je bio i lobista Elison, ali nije pominjao nikakve nove lokacije“, rečeno je za „Blic“ u kabinetu O’Rajlija u Pentagonu.


Izvor: Agencije  
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: September 24, 2009, 05:39:21 pm »

SAD ne planiraju antiraketni štit za Balkan
 
24.09.2009
Podgorica – Zamenik komandanta snaga SAD u Evropi, američki viceadmiral Ričard Galager, izjavio je danas da SAD ne planiraju da razmeste na Balkanu bilo kakvu antiraketnu odbranu o čemu se spekulisalo posle odluke američkog predsednika Baraka Obame da odustane od nameštanja u Poljskoj i Češkoj delova američkog antiraketnog štita.

On je ponovio u Podgorici - posle razgovora sa crnogorskim načelnikom generalštaba viceadmiralom Draganom Samardžićem - da će SAD u prvo vreme koristiti brodove sa raketnim rampama jer su veoma pokretni i mogu biti poslati u bilo koji deo sveta, preneo je Rojters.

Obama je prošle nedelje odlučio da odustane od plana svog prethodnika Džordža Buša o razmeštanju jednog dela najnovijeg američkog antiraketnog štita u Poljskoj i Češkoj.

Izvor: Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: September 27, 2009, 02:59:18 pm »

I Balkan bez štita


Amerika nema nameru da preseli antiraketni štit na Balkan

26.09.2009
Izjava američkog viceadmirala Ričarda Galagera, zamenika komandanta u Evropskoj komandi SAD, prilikom posete Podgorici, bila je svojevrsni odgovor na spekulacije da bi odluka šefa Bele kuće da odustane od antiraketnog štita u Poljskoj i Češkoj mogla da znači njegovu seobu na Balkan.

Time su se, bar delimično, smirili duhovi, uzburkani u zemljama Balkana posle Obaminog odustajanja od štita, ali teško bi se moglo reći da je odluka donela olakšanje u drugim delovima sveta.

Odustajanje od štita obradovalo je njegove kritičare, odobrovoljilo Moskvu, ali razljutilo saveznike u istočnoj Evropi - Češku i posebno Poljsku. Istovremeno, otvaranje rasprave o modifikaciji evropskog dela protivraketnog štita donelo je nova pitanja, probudilo sumnje.

„Amerika nas je prodala Rusima i zadala nam udarac s leđa“ grmeli su mediji u Poljskoj, zemlji čiji su političari proveli više od dve godine braneći američki sistem. „Nema radara, Rusija je pobedila“, odzvanjao je eho najvećeg češkog dnevnika „Mlada fronta dnes“. Činjenica da se Obamina odluka poklopila sa 70. godišnjicom sovjetske invazije na Poljsku samo je dolila ulje na vatru.

Američki sekretar za odbranu Robert Gejts je smirivao duhove objašnjenjima da će obe zemlje dobiti odgovarajuće mesto u novom raketnom štitu. Inicijalno, kako je objašnjeno, on bi trebalo da bude baziran u vazduhu i na moru, Severnom i Mediteranu, ali bi kasnije uključivao i presretače na zemlji, u Evropi.

Predsednik Obama je uložio i lično mnogo truda da na vodećim američkim stanicama objasni kako će novi sistem zaštititi Evropu mnogo efikasnije od iranskih raketa kratkog i srednjeg dometa. Američki obaveštajci, naime, smatraju da ove rakete predstavljaju mnogo veću opasnost iz Teherana od onih dugog dometa.

U samoj Rusiji, Obamina odluka je primljena sa umerenim entuzijazmom. Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev pozdravio je javno Obamin gest, ali eksperti su u pozadini iskazali oprez.

Američki viceadmiral Galager je objasnio da američka namera da se koristi odbrana sa brodova na moru povećava njihovu fleksibilnost raspoređivanja, ali je napomenuo da NATO „nije odbacio diskusije o raketnoj odbrani“.

U Rusiji su signali iz Vašingtona izazvali dozu neverice. Ruski ambasador pri NATO Dmitrij Rogozin već je, prenele su agencije, izrazio sumnju da bi planirani presretači raketa na brodovima mogli da budu raspoređeni na ruskim obalama.


Odvojiti Rusiju od Evrope

ODNOSI s Iranom su od sekundarnog značaja u poređenju sa odnosima između Rusije i SAD, procenjuju analitičari američkog „Stratfora“. Sjedinjene Države, smatraju oni, nemaju toliko moći da bi sprečili rusku dominaciju na teritoriji nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, ali se trude da blokiraju „stvaranje amalgama između Rusije i Evrope“. A kada se radi o Rusiji, primećuju oni, onda i Poljska ulazi u žižu interesovanja. „Ukoliko SAD žele da ograniče Rusiju, delovaće u Poljskoj, a ne protivraketnim sistemima“, zaključuju analitičari „Stratfora“.


Avioni važniji

SAD su već Poljskoj isporučile 48 najnovijih borbenih aviona „F-16C/Ds“ sa naprednom opremom. To se smatra mnogo većim doprinosom nacionalnoj bezbednosti Poljske od antiraketnog štita.

Izvor: Večernje Novosti
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.