PALUBA
April 19, 2024, 02:16:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Međunarodne operacije i mirovne misije SV  (Read 41370 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #90 on: April 08, 2015, 06:31:52 pm »

Politički korektno napisani prilozi.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #91 on: April 08, 2015, 06:42:40 pm »

 Neka si puške i pištolje ofarbaju u bjelu boju !
 Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #92 on: May 04, 2015, 04:13:07 pm »

U Peći je (28.04.2015) izvršena primopredaja dužnosti između 30. i 31. kontingenta SV Kfor. U 31. kontingentu je 308 pripadnika SV

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/

04.05.2015
Na Kosovu naloge prevzel 31. kontingent Slovenske vojske

V torek, 28. aprila, je v vojaški bazi Villaggio Italia pri Peći na Kosovu potekala slovesnost ob primopredaji dolžnosti in nalog med 30. in 31. kontingentom Slovenske vojske Kfor, ki deluje v okviru Natove operacije Joint Enterprise na Kosovu.

Poveljnik 30. slovenskega kontingenta Kfor podpolkovnik Boštjan Baš je dolžnost poveljnika slovenskega kontingenta in hkrati namestnika poveljnika Večnacionalne bojne skupine Zahod predal poveljniku 31. kontingenta podpolkovniku Boštjanu Močniku. Predaje dolžnosti so se udeležili tudi veleposlanik Republike Slovenije na Kosovu Miljan Majhen, poveljnik Večnacionalne bojne skupine Zahod polkovnik Carl Cavalli in poveljnik Združenega operativnega centra SV polkovnik Klemen Medja.
31. kontingent šteje 308 pripadnikov in pripadnic iz različnih enot Slovenske vojske. Naloge kontingenta ostajajo nespremenjene in vključujejo vzdrževanje varnega ter stabilnega okolja, patruljiranje, ukrepe stalne pripravljenosti ter zagotavljanje pogojev za prenos odgovornosti civilnim oblastem ter varovanje objektov posebnega pomena kot je samostan v Visokih Dečanih. Glavnino predstavljata manevrski četi 20. pehotnega polka, kontingent pa sestavlja še šest skupin za povezavo in nadzor, helikopterski oddelek ter nacionalni podporni element z logističnimi elementi čet. Nekaj pripadnikov deluje v poveljstvu operacije Kfor v Prištini in regionalnem poveljstvu Zahod v Peći, sicer pa pripadniki Slovenske vojske delujejo v občinah Peć, Klina, Istok, Vučitrn, Leposavič, Srbica, Uroševac  in Priština.



* Peć 28.04.2015.jpg (81.72 KB, 900x582 - viewed 113 times.)
« Last Edit: May 04, 2015, 04:15:38 pm by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #93 on: June 10, 2015, 06:55:11 am »

SV već osamnaest godina sudjeluje u međunarodnim operacijama i misijama....

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
09.06.2015

Po osemnajstih letih delovanja Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in na misijah sodelovalo več kot 10.200 pripadnic in pripadnikov

Težišče delovanja Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in na misijah je na Kosovu, njeni pripadniki so prisotni še v Afganistanu, Bosni in Hercegovini, Libanonu, Maliju, Siriji, Srbiji in Makedoniji. Slovenska vojska z delom svojih sil deluje še v bojni skupini Evropske unije (EU Battle Group – EU BG) in Natovih odzivnih silah (Nato Response Force – NRF), ki so namenjene delovanju v operacijah znotraj in zunaj meja zavezništva. Skupaj deluje v mednarodnih operacijah in na misijah 354 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske.

Kfor (Kosovo Force)

V Kfor na Kosovu deluje 31. slovenski kontingent s 309 pripadniki in pripadnicami. Poslanstvo misije je sodelovati z OZN, EU in drugimi mednarodnimi subjekti v podporo razvoju stabilnega in mirnega Kosova, kar vključuje prispevek k varnemu in stabilnemu okolju, podporo pri razvoju kosovskih varnostnih institucij ter podporo obrambnim in varnostnim silam. Težiščno si Kfor prizadeva omogočiti svobodo gibanja na severu Kosova. Glavne naloge slovenskega kontingenta so varovanje objektov posebnega pomena, skrb za svobodo gibanja, poveljniku Kforja zagotavljati taktično rezervo, enoto za hitro posredovanje (QRF) in helikoptersko podporo.

RSM (Resolute Support Mission)

Znotraj misije Odločna podpora (Resolute Support) v Afganistanu deluje drugi sedemčlanski slovenski kontingent. Vloga Slovenske vojske na tej nebojni svetovalni misiji je usmerjena v usposabljanje, svetovanje in pomoč znotraj tega regionalnega pristopa na ravni varnostnih ministrstev in nacionalnih institucij, pri čemer svetovanje afganistanski vojski in njeno usposabljanje potekata do ravni korpusov in sedežev policijskih okrožij. Naloge slovenskega kontingenta so pridobivanje, usposabljanje, vodenje in razvoj kadra, pripadniki Slovenske vojske jih opravljajo kot mentorji 207. korpusa afganistanske vojske v Poveljstvu za usposabljanje in svetovanje Zahod v Heratu.

Natova pisarna v Skopju

Glavna naloga predstavnika Slovenske vojske v Natovi pisarni v Skopju je svetovanje obrambnim strukturam v državi gostiteljici pri vojaškem vidiku varnostnih reform.

Natova pisarna v Beogradu

Glavna naloga predstavnika Slovenske vojske v povezovalni pisarni v Beogradu je pomagati pri uresničevanju obrambnih reform v Srbiji. Skupina za obrambne reforme, ki jo skupaj vodita predstavnik Srbije in Nata, je bila ustanovljena, da svetuje oblastem Republike Srbije in jih podpira pri reformi in modernizaciji srbskih oboroženih sil ter zagotavlja moderen demokratični nadzor nad obrambnimi strukturami.

Natovo poveljstvo v Sarajevu in operacija Althea – Eufor (European Force)

Slovenski predstavniki pomagajo Bosni in Hercegovini pri uvedbi vojaškega vidika reform varnostnega sektorja. Nadaljujejo dogovorjeno pomoč operaciji Althea, ki jo vodi Evropska unija in pomoč partnerskim državam pri uvedbi programa Partnerstva za mir in njegovih pobud ter pri izpolnjevanju drugih obveznosti. Svetujejo vladnim organom Bosne in Hercegovine pri reformi obrambnega sektorja ter usklajujejo aktivnosti in pomoč pri uvedbi sprejetih ciljev znotraj Partnerstva za mir. Cilj operacije je skladno s svojim mandatom in vojaško prisotnostjo prispevati k varnemu in stabilnemu okolju v Bosni in Hercegovini, preprečiti ponoven izbruh nasilja in omogočiti uresničevanje preostalih vodil Daytonsko-pariškega mirovnega sporazuma. Slovenski kontingent zagotavlja podporo oboroženim silam Bosne in Hercegovine pri gradnji njihovih zmogljivosti in usposabljanju. Težišče njegovega delovanja v operaciji Euforja so zagotavljanje varnega in stabilnega okolja ter izpolnjevanje zahtev Daytonskega mirovnega sporazuma, podpora visokemu predstavniku Evropske unije in lokalnim oblastem ter podpora oboroženim silam Bosne in Hercegovine pri njihovem usposabljanju. Naloge v Bosni in Hercegovini opravlja 35. slovenski kontingent s 16 pripadnicami in pripadniki Slovenske vojske.

EUTM Mali (European Union Training Misson)

V Maliju deluje peti slovenski kontingent s tremi pripadniki. Poslanstvo misije je pokrivanje operativnih potreb malijskih oboroženih sil z zagotavljanjem podpore pri usposabljanju za zmogljivosti malijskih oboroženih sil usposabljanje in svetovanje za poveljevanje in nadzor logistične verige ter človeških virov ter usposabljanje iz mednarodnega humanitarnega prava, zaščite civilistov in človekovih pravic. Temeljne naloge slovenskega kontingenta so usposabljanje malijskih oboroženih sil v vadbenem centru Koulikoro.

Unifil (United Nations Interim Force in Lebanon)

Naloge v operaciji Združenih narodov Unifil (United Nations Interim Forces in Lebanon) opravlja 14 pripadnikov 18. kontingenta Slovenske vojske. Njihova naloga je skladno z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov opravljanje nadzora celotnega območja odgovornosti, vključno z razmejitveno črto med Libanonom in Izraelom ter vseh vstopnih točk na območje južnega Libanona, pa tudi pomoč libanonski vojski pri reševanju nestabilnih razmer.

UNTSO (United Nations Truce SupervisionOrganization)

V mirovni operaciji Združenih narodov trije pripadniki Slovenske vojske opravljajo naloge vojaških opazovalcev v dveh različnih državah, in sicer v Izraelu in Siriji. Njihova naloga je nadzorovanje ohranjanja premirja in drugih sprejetih dogovorov med sprtima stranema na območjih Izraela, Libanona in Sirije.

Slovenska vojska je svoje pripadnike prvič napotila v operacijo kriznega odzivanja 14. maja 1997, do zdaj jih je napotila že 10.200. Prvi so bili v humanitarno operacijo Alba v Albaniji napoteni zdravstvena enota in štirje častniki za povezavo, od takrat se je število sodelujočih pripadnic in pripadnikov postopoma povečevalo. Februarja 2007 je Slovenska vojska prvič v svoji zgodovini v operacijo napotila enoto v velikosti bataljona, ki je prevzela svoje območje odgovornosti in poveljevala pripadnikom tuje vojske, članice Nata.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #94 on: July 08, 2015, 04:00:15 pm »

Drugi kontingent pripadnika SV otišao na misiju Resolute Support u Afganistan.

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/

Na misijo Odločna podpora (Resolute Support) odhaja drugi slovenski kontingent

Danes, 8. julija, je na mednarodno operacijo Odločna podpora (Resolute Support) v Afganistan odšel drugi sedemčlanski kontingent Slovenske vojske. V tej nebojni operaciji bodo sodelovali kot mentorji 207. korpusa afganistanske vojske ter delovali v Poveljstvu za usposabljanje in svetovanje Zahod v Heratu. Kontingent bo v Afganistanu deloval šest mesecev, predvideni pa sta še dve šestmesečni rotaciji.

Nato na nebojni svetovalni misiji Odločna podpora usposablja, svetuje in pomaga v okviru omejenega regionalnega pristopa na ravni varnostnih organizacij ter nacionalnih institucij.

Vloga Slovenske vojske na tej nebojni svetovalni misiji je usmerjena v usposabljanje, svetovanje in pomoč znotraj tega regionalnega pristopa na ravni varnostnih ministrstev in nacionalnih institucij, pri čemer svetovanje afganistanski vojski in njeno usposabljanje potekata do ravni korpusov in sedežev policijskih okrožij. Naloge slovenskega kontingenta so pridobivanje, usposabljanje, vodenje in razvoj kadra, pripadniki Slovenske vojske jih opravljajo kot mentorji 207. korpusa afganistanske vojske v Poveljstvu za usposabljanje in svetovanje Zahod v Heratu. Napotitev slovenskih vojakov na nebojno misijo Odločna podpora je posledica dopolnitve Strategije delovanja Republike Slovenije v prizadevanjih mednarodne skupnosti za stabilizacijo Afganistana in sklepa o napotitvi, ki ju je sprejela Vlada RS.

Zadnja vojaka 21. slovenskega kontingenta na misiji Isaf sta delo končala decembra 2014. Slovenska vojska v prizadevanjih za stabilizacijo Afganistana sodeluje od leta 2004, ko je v Afganistan prišla predhodnica prvega kontingenta SV v sestavo mednarodnih sil Isafa. Skupaj je tam delovalo 1273 pripadnikov. 21 slovenskih kontingentov v silah Isaf v Afganistanu je v 11 letih opravljajo različne naloge, in sicer izvidovanje leta 2004, varovanje od leta 2005, mentoriranje od leta 2010 ter svetovanje od leta 2012.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #95 on: August 08, 2015, 05:15:04 am »

Pripreme za međunarodnu opreciju EU NAVFOR MED su u punom tijeku....

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
07.08.2015

Slovenska vojska se pripravlja na mednarodno operacijo EU NAVFOR MED

Danes, 7. avgusta, je bil v Vojašnici slovenski pomorščaki v Ankaranu postroj enote, ki se pripravlja na odhod v mednarodno operacijo Evropske unije v južnem delu osrednjega Sredozemlja (EUNAVFOR MED).

Kot odziv na tragične dogodke v Sredozemlju, povezane z migracijskimi pritiski, je bilo aprila 2015 posebno zasedanje Evropskega sveta (ES). Voditelji držav in vlad so sprejeli posebno izjavo, v kateri so opozorili na resnost razmer v Sredozemskem morju in izpostavili potrebo po preprečevanju novih žrtev na pomorskih migracijskih poteh. Da bi dosegli ta cilj, so sprejeli vrsto usmeritev, katerih namen je okrepiti prisotnost EU na morju, intenzivirati boj proti tihotapcem ljudi, preprečevati nezakonite migracijske tokove ter okrepiti notranjo solidarnost in odgovornost.

Del teh prizadevanj bo podprla tudi Slovenska vojska, skladno s sklepom, ki ga je Vlada RS sprejela 6. julija, o sodelovanju Republike Slovenije v operaciji. Ministrstvo za obrambo je 10. julija in 6. avgusta 2015 izdalo odredbo o oblikovanju slovenskega kontingenta in Slovenski vojski naložilo njegovo pripravo za sodelovanje v operaciji EUNAVFOR MED. Glavno vodilo slovenskega vojaškega prispevka v operaciji je humanitarni vidik.

Slovenska vojska bo sodelovala v poveljniški strukturi operacije in v južnem delu osrednjega Sredozemlja z zdravstveno skupino ROLE 2 in večnamensko ladjo Triglav 11 s posadko. V enoletnem mandatu bosta oblikovana dva kontingenta, ki bosta delovala v šestmesečni rotaciji. V okviru prvega kontingenta v poveljstvu operacije v Rimu od 1. avgusta že delujeta dva pripadnika. Ladja Triglav bo v okviru prvega kontingenta v operacijo napotena za obdobje 3-4 mesecev.

Operacija je del celovitega pristopa EU in mednarodne skupnosti za reševanje problematike tihotapljenja ljudi in ilegalnih migracij v regiji. Hkrati je operacija del širšega pristopa v sodelovanju s strateškimi in regionalnimi partnerji v sklopu celovitega naslavljanja strukturnih razlogov migracij v državah izvora. Glavni namen operacije, katere prvotni mandat naj bi trajal eno leto, je prekinitev modelov delovanja tihotapcev z ljudmi v Sredozemlju. Osredinjeno delovanje EU v južnem delu osrednjega Sredozemlja pomeni krepitev že delujočih skupnih operacij Triton in Pozejdon s povečanjem finančnih sredstev in razširitvijo področja njihovega delovanja. Poleg tega se bo povečala podpora državam EU v regiji pri nadzoru meja in tihotapskih poti, izboljšal se bo dialog z Afriško unijo o tej problematiki ter poglobilo politično sodelovanje z državami izvora, da bi odpravili vzroke migracij, tudi s povečanjem razvojnega sodelovanja. ES se je poleg tega zavzel, da se bo na podlagi mednarodnega prava boril proti tihotapcem z načrtnimi ukrepi identifikacije, zajetja in onesposabljanja plovil, preden jih lahko uporabijo tihotapci.


* 1_dc86e6d2f6.jpg (59.37 KB, 450x600 - viewed 121 times.)

* 2_c9aaca85d5.jpg (88.35 KB, 780x600 - viewed 158 times.)

* 3_9fae70bba4.jpg (68.2 KB, 450x600 - viewed 137 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #96 on: September 15, 2015, 04:57:30 pm »

Šesti kontingent SV, misije EU (EU Training Mission – EUTM), u Maliju preuzeo dužnost. Pripadnici SV rade na obuci vojske Malija....

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/

Dolžnosti na misijo Evropske unije v Maliju prevzel 6. slovenski kontingent

V petek, 11. septembra, je dolžnost na misiji EU za usposabljanje oboroženih sil Malija (EU Training Mission – EUTM) prevzel 6. kontingent Slovenske vojske. Trije člani kontingenta  delujeje v centru za usposabljanje malijske vojske v Koulikoru.

Misija EUTM v Maliju je posebna že zaradi okolja in razmer za delo. Za slovenske vojake je dodana vrednost glede na posebnosti naloge, okolje in jezik, saj je pogovorni jezik francoščina. Zaradi delovanja na misiji se že kaže napredek pri pridobivanju širokega spektra vojaških izkušenj, kar neposredno vpliva na večjo pripravljenost za delovanje posameznikov in enot SV ter uporabo ključne vojaške opreme.

Na zaostrene varnostne razmere v Maliju, ki so začele dobivati regionalne in celo globalne razsežnosti, se je odzvala celotna mednarodna skupnost, vključno z EU. Na izrednem zasedanju Sveta za zunanje zadeve EU, ki je bilo 17. januarja 2013 v Bruslju, so članice ostro obsodile teroristična dejanja ter podprle odzive regije in mednarodne skupnosti na dogajanje v Maliju. Na zasedanju je bila uradno uvedena misija EU za usposabljanje oboroženih sil Malija. Republika Slovenija je večkrat izrazila, da želi aktivno sodelovati pri prizadevanjih EU za reševanje krize v Maliju, zato je slovenska vlada 6. februarja 2013 sklenila, da v misijo EUTM Mali napoti največ štiri pripadnike Slovenske vojske z možnostjo rotacij.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #97 on: October 03, 2015, 05:58:13 am »

"Triglav" odlazi na novu misiju (3-4 mjeseca) u Sredozemno more. Ova misija nije samo humanitarna, ovaj put će sudjelovati kod progona švercera ljudi.

Vir: "Primorske novice" SLO
http://www.primorske.si/Naslovnica

Triglav odhaja na lov za tihotapci ljudi

petek, 2. oktober 2015, 19:22

Vojaška ladja Triglav 11 prihodnji petek odhaja na novo misijo v Sredozemsko morje. Tokrat misija ne bo zgolj humanitarna, kot je bila tista pred dvema letoma, ampak bo naša vojska tokrat sodelovala predvsem pri preganjanju tihotapcev ljudi.

KOPER Triglav se bo v južnem Sredozemlju za tri ali štiri mesece pridružila mednarodni operaciji Evropske unije NAVFOR MED. “Naloga misije je preprečevanje tihotapljenja in trgovine z ljudmi, tako da se tihotapcem v čim večji meri prepreči prevoze na morju, tudi z zaplembo teh ladij,” je povedal poveljnik Triglava Andrej Pečar. “Na teh čolnih so tudi begunci, zato je naša naloga tudi njihovo reševanje,” dodaja. Operacije se bodo za zdaj dogajale v mednarodnih vodah. Če bi varnostni svet OZN v prihodnje prišel do širšega dogovora, pa bi lahko v prihodnje vpluli tudi v teritorialne vode držav severne Afrike. “Priprave na prvo misijo pred dvema letoma so bile enake, tudi če je bila takrat misija samo humanitarna. Vojska mora biti pripravljena tudi na situacije, ko naleti na odpor tihotapcev,” še poudarja Pečar.

Časi so negotovi, opozarja predsednik države in poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki si je danes ogledal postroj kontingenta pred odhodom na misijo. “Razmere v severni Afriki in na Bližnjem vzhodu se ne umirjajo. Želim si, da bi mednarodna skupnost dosegla dogovor o političnih ciljih za mirno rešitev sporov, ki so se nakopičili v teh deželah. Še zlasti pa bi to veljalo za morebitno vojaško posredovanje z mandatom Organizacije združenih narodov. Če takega dogovora ne bo, se bo problem, zaradi katerega Triglav odhaja v Sredozemlje, še poglobil,” je prepričan predsednik. “Dejstvo je, da se danes na sirskem nebu srečujejo vojaške enote različnih držav, ne da bi imele skupni politični cilj teh operacij. To se lahko razširi še na Irak in še kakšno drugo državo. To je velik problem, lahko se zgodijo tudi incidenti, ki bodo razmere lahko samo še poslabšali,” je zaskrbljen.

V tokratni kontingent je vključenih 42 članov posadke Triglava, trije pripadniki že sodelujejo v poveljniški strukturi mednarodne operacije, štirje pa na poveljniški ladji te operacije Cavour. V kontingentu sta tudi dve vojakinji. Večji del posadke Triglava je isti kot pred dvema letoma, tudi kuhar Franko Skok, ki se strinja, da kuhar na vojaški ladji pomembno vpliva na razpoloženje. “Trudim se, da imajo vojaki zdravo mediteransko hrano,” pravi. “Če morje ni razburkano, je vse v redu,” dodaja. V Kopru bo priskrbel hrano za tri ali štiri dni, potem pa se bodo oskrbovali v luki Augusta na Siciliji, od koder bodo izpluli v Sredozemlje.

KATJA GLEŠČIČ


* F231LADJA_TRIGLAV21Z.jpg (67.02 KB, 594x620 - viewed 135 times.)

* F231LADJA_TRIGLAV19Z.jpg (55.37 KB, 620x392 - viewed 122 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #98 on: October 30, 2015, 08:04:12 am »

Prvi dio 32. kontingenta Kfor otišao je na Kosovo, drugi dio ostao je trenutno u Sloveniji jer pomaže kod imigrantske krize.....

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
29.10.2015

Prvi del 32. slovenskega kontingenta Kfor na Kosovo že v soboto

Pred dnevi prestavljena menjava kontingentov Slovenske vojske v silah Kfor na Kosovu se bo izvedla v dveh delih, 31. oktobra in sredi novembra. Polovica 32. kontingenta Slovenske vojske bo prevzela naloge v silah Kfor na Kosovu že v naslednjem tednu. Slovenska vojska bo tudi naprej zagotavljala izpolnjevanje nalog podpore Policiji in Civilni zaščiti v zvezi z migrantsko situacijo in izpolnjevala sprejete naloge v mednarodnem okolju.

Zaradi potreb, povezanih z migrantsko situacijo, je načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor dr. Andrej Osterman 23. oktobra sprejel odločitev, da se primopredaja nalog med 31. in 32. slovenskim kontingentom v silah Kfor opravi z do štiritedenskim zamikom glede na prvotno načrtovane termine.


* p_daa8a489da.jpg (82.95 KB, 900x600 - viewed 113 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #99 on: November 04, 2015, 07:49:57 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Slovenija bi mogla vojnike iz međunarodnih misija pozvati za obranu granice - ministrica

Datum objave:
04.11.2015

LJUBLJANA, 4. studenoga 2015. (Hina) - Slovenska vlada priprema brojne mjere u slučaju zaoštravanja migrantske krize, a ne isključuje niti mogućnost povlačenja slovenskih vojnika iz međunarodnih misija i aktiviranje pričuvnog sastava, kazala je u srijedu ministrica obrane Andreja Katič. "Vojska je spremna pomoći policiji ako to bude potrebno", kazala je Katić novinarima u vezi mogućih dodatnih mjera Slovenije ako Austrija i Njemačka ograniče primanje migranata, a njihov priljev iz Hrvatske se nastavi.

"Moramo biti spremni na sve", kazala je Katič, ne želeći ni potvrditi niti zanijekati da je vlada već naručila žičanu ogradu za obranu južne granice prema Hrvatskoj od vala migranata, o čemu danas pišu mediji, te da je odmah spremna početi s njenim postavljanjem ako bi to bilo potrebno. Više zastupnika slovenskog parlamenta potvrdilo je međutim kako su informirani da je vlada "išla u kupnju ograde", te da smatraju to normalnom preventivnom mjerom, ali da same tehničke prepreke neće biti dovoljne za zaustavljanje nekontroliranog migrantskog vala jer iza ograde mora biti i "živa sila" koja će je štititi.

Na medijske vijesti o mogućem postavljanju ograde na južnoj slovenskoj "schengenskoj" granici reagirao je čelnik oporbe i bivši premijer Janez Janša, pozdravivši to kao prvi Cerarov "korak naprijed" u sadašnjoj migrantskoj krizi.
Janša je ranije kritizirao Cerarovu vladu tvrdeći da je ignorirala njegove pozive da ogradu na granici počne postavljati onda kad je to napravila Mađarska.

Slovenski parlament u srijedu je započeo raspravu o "stanju na granici s Hrvatskom" koju je zatražila Janšina stranka, ali je rasprava odgođena do četvrtka, sa zahtjevom da se prije toga o problematici u roku 24 sata izjasni predsjednik države i zapovjednik oružanih snaga Borut Pahor.

U međuvremenu, izvanparlamentarna Slovenska pučka stranka (SLS) počela je preko interneta prikupljati potpise za peticiju kojom zahtijeva da se građani izjasne za zaštitu nacionalnih interesa u migrantskoj krizi i postavljanje fizičkih prepreka za zaustavljanje migranata na granici s Hrvatskom.


* article-gallery-big-1446649222_139.jpg (91.96 KB, 800x554 - viewed 131 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #100 on: November 17, 2015, 06:49:05 am »

32.kontingent SV, preuzeo je 14.11.2015, dužnost od 31. kontingenta KFOR. U sastavu 32. kontingenta je 309 pripadnika SV.

Vir: MORS
16.11.2015

Na Kosovu naloge prevzel 32. kontingent Slovenske vojske

V soboto, 14. novembra, je bila v vojaški bazi Villaggio Italia pri Peći na Kosovu slovesnost ob primopredaji dolžnosti in nalog med 31. in 32. kontingentom Slovenske vojske v Kforju, ki deluje v Natovi operaciji Joint Enterprise na Kosovu.

Poveljnik 31. slovenskega kontingenta Kforja polkovnik Boštjan Močnik je dolžnost poveljnika slovenskega kontingenta in hkrati namestnika poveljnika Večnacionalne bojne skupine Zahod (MNBG W) predal poveljniku 32. kontingenta podpolkovniku Boštjanu Novaku.
Ob sprejemu dolžnosti je podpolkovnik Boštjan Novak dejal: »Bojni prapor, ki sem ga danes sprejel, je simbol pripadnosti Slovenski vojski, ima zgodovinsko vrednost in v simbolnem smislu dodatno povezuje pripadnice in pripadnike vseh Slovenskih kontingentov pri opravljanju našega vojaškega poslanstva tukaj na Kosovu.« Prvič v zgodovini sta primopredajo med kontingenti Kforja opravila tudi glavna podčastnika Slovenske vojske v Kforju, praporščak Danijel Kovač in praporščak Dušan Utroša.

Slovesnosti so prisostvovali veleposlanik Republike Slovenije na Kosovu njegova ekscelenca Milan Majhen, poveljnik Večnacionalne bojne skupine Zahod polkovnik Ciro Forte, najvišji nacionalni predstavnik Slovenske vojske v Kforju polkovnik Tomislav Peček ter predstavniki drugih sodelujočih vojsk. 32. kontingent šteje 309 pripadnikov in pripadnic iz različnih enot Slovenske vojske.



* K_c91257a460.jpg (101.45 KB, 900x599 - viewed 112 times.)

* K_f3479662ab.jpg (111.27 KB, 900x599 - viewed 127 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #101 on: November 21, 2015, 01:59:41 pm »

U četvrtak 19.11.2015, je u Libanon otišao 19. kontingent SV na misiju Unifil (United Nations Interim Force in Lebanon). Do sada je u toj misiji sudjelovalo više od 300 pripadnika SV. Pripadnici SV sudjeluju u ovoj misiji od 2006.godine

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
20.11.2015

V Libanon odšel 19. slovenski kontingent

V četrtek, 19. novembra, je na misijo Unifil v Libanonu (United Nations Interim Force in Lebanon) odšel 19. slovenski kontingent. 14 pripadnikov, ki bodo nastanjeni v vojaški bazi Združenih narodov v Shami, bo v Libanonu delovalo v okviru enot Unifila. Opravljali bodo naloge patruljiranja in pomoči pri reševanju krize v južnem delu Libanona, pri tem pa sodelovali z libanonsko vojsko.
Do danes je v Unifilu delovalo več kot 300 pripadnikov Slovenske vojske, trenutno pa v Libanonu svoje delo končuje 18. slovenski kontingent.
Po sklepu slovenske vlade pripadniki Slovenske vojske sodelujejo na mirovni misiji v Libanonu od decembra 2006. Njihova naloga je, skladno z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1701, izvajanje nadzora celotnega območja odgovornosti, vključno z nadzorom razmejitvene črte med Libanonom in Izraelom ter vseh vstopnih točk v območje južnega dela Libanona, pa tudi nudenje pomoči libanonski vojski pri reševanju nestabilnih razmer.


* unifil19.jpg (15.24 KB, 222x227 - viewed 146 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #102 on: November 22, 2015, 03:39:14 pm »

Slovenija ja odgovorila na molbu Francuske (poslije terorističkog napada u Parizu, aktiviranje člana 42.7 ugovora o EU), te odobrila slanje do 10 vojnika, sa mogučnošću rotacije, u Mali. Do sada su u Maliju bila tojica pripadnika SV, koji su sudjelovali u obuci vojske Malija.

Vir: "Delo" Ljubljana
http://www.delo.si/
22.11.2015

Slovenija bo v Mali poslala do deset vojakov

Slovenija je že od začetka leta 2013 v Maliju prisotna s tremi pripadniki Slovenske vojske. 

Vlada se je na današnji dopisni seji odločila, da bo povečala obseg sodelovanja Slovenije v misiji EU za usposabljanje oboroženih sil Malija. Tja bo tako poslala do deset pripadnikov Slovenske vojske z možnostjo rotacije. Vlada se je s tem odzvala na prošnjo Francije državam članicam EU za pomoč po nedavnih terorističnih napadih v Parizu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #103 on: December 01, 2015, 08:15:43 am »

19. kontingent SV Unifil je 27.11.2015. preuzeo dužnost od 18. kontingenta Unifil. U sastavi 19. kontingenta je 14 pripadnika SV. Do sada je u Libanonu, u mirovnoj operaciji, sudjelovalo više od 300 pripadnika SV.

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
30.11.2015.

V Libanonu naloge prevzeli pripadniki 19. kontingenta Unifil

V petek, 27. novembra, je bila v bazi Shama primopredaja dolžnosti med 18. in 19. slovenskim kontingentom v silah Unifil.

Dosedanji poveljnik major Igor Košič je v kratkem nagovoru povedal, da naj nasledniki nadaljujejo uspešno delo slovenskih kontingentov, poveljnik 19. kontingenta major Igor Veršnik pa se je predhodnikom zahvalil njihov prispevek in poudaril, da bo kontingent nadaljeval z dobrim delom, ki veča prepoznavnost Slovenske vojske v tem delu sveta.

Do danes je v Unifilu delovalo več kot 300 pripadnikov Slovenske vojske. 14 pripadnikov 19. kontingenta, ki bodo nastanjeni v vojaški bazi Združenih narodov v Shami, bo v Libanonu opravljalo naloge patruljiranja in pomoči pri reševanju krize v južnem delu Libanona, pri čemer bodo sodelovali z libanonsko vojsko.


* p_dab5afb341.jpg (79.2 KB, 900x600 - viewed 107 times.)

* p_7e5c383a78.jpg (34.98 KB, 400x600 - viewed 107 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #104 on: February 17, 2016, 06:59:00 am »

Sedam pripadnika trećeg kontingenta SV (SVNKON 03 RSM) - (Resolute Support Mission) odlazi u Afganistan.  

Vir: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
16.02.2016.

Slovesnost ob odhodu 3. slovenskega kontingenta v mednarodno operacijo v Afganistan

V ponedeljek, 15. februarja, je v Vojašnici generala Maistra v Mariboru potekala slovesnost pred odhodom 3. slovenskega kontingenta v svetovalno operacijo Odločna podpora (SVNKON 03 RSM), ki bo konec meseca v mednarodni operaciji RSM (angl. Resolute Support Mission) od svojih predhodnikov prevzel naloge v Afganistanu.

Konec leta 2014 se je končala misija mednarodnih varnostnih sil (angl. International Security Assistance Force – Isaf) v Afganistanu. Nato nadaljuje z usposabljanjem, svetovanjem in pomočjo afganistanskim varnostnim silam in ustanovam v okviru nove misije Odločna podpora, ki se je začela 1. januarja 2015. Tako je v Afganistan v okviru misije, vključno s sedmimi pripadniki iz različnih enot Slovenske vojske, napotenih okrog 12.000 pripadnikov oboroženih sil Nata in partnerskih držav.

SVNKON 03 RSM šteje sedem pripadnikov iz različnih enot Slovenske vojske, ki bodo na območje delovanja napoteni predvidoma v drugi polovici februarja. Naloge kontingenta bodo enake, kot jih je opravljal 2. kontingent, vključujejo pa naloge, povezane z usposabljanjem, svetovanjem in zagotavljanjem pomoči.
Poveljnik 72. brigade brigadir Franc Koračin je ob tej priložnosti pripadnikom kontingenta zaželel varno opravljanje nalog. Prepričan je, da jih bodo opravili dobro ter s tem prispevali k miru in stabilnosti v regiji.


* 2_1121647d8a.jpg (102.88 KB, 900x598 - viewed 110 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.