PALUBA
April 25, 2024, 05:32:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Slovenski Višenamjenski brod Triglav 11  (Read 46482 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #45 on: July 23, 2010, 06:55:52 pm »

Brod će ploviti. Nije on nabavljen za šminku. Slovenija će brod angažirati po potrebi. Malo Otrant, malo kući, malo u remont.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #46 on: July 23, 2010, 07:15:49 pm »

Retkost je da jadranom zaplovi novi brod tako da je svak ovakva vest zanimljiva.

Nek mu je mirno mora i nek ga sreca prati gde god plovio.
Logged
more
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #47 on: July 23, 2010, 07:19:35 pm »

Ja ne vidim smisao ovog broda,Svaka vojska mora imati viziju obrane.Slovencima bi bilo bolje da su kupili za te novce PZO.Isto mu želim mirno more i puno milja.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #48 on: July 23, 2010, 07:48:52 pm »

I ja puno toga ne razumem, ali to ne znači da nema smisla.

SV, kakva bila da bila, ipak ima neku viziju odbrane i potreba. I Triglav je deo te vizije i potrebe.
Hteli mi to ili ne, Slovenija je u NATO, i kao članica ima obaveze i prednosti, koje članstvo donosi.


Ali kako je da je, Triglav je tu, pa neka mu je more mirno i neka ga sreča prati.

LPB
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #49 on: July 23, 2010, 08:59:35 pm »

Prvo, Slovenija je - ovako ili onako - i pomorska zemlja. Pripada joj i odgovarajuća RM, iako je primjerenije - kao uostalom i svim au okruženju, pa možda i nama u dobrom dijelu - Obalna straža, a ne RM. No, lijepo je pohvaliti se da ćeš negog dočekati na ratnom brodu (jer Ankaran je običan čamac), a to Triglav je. Lijepo ga je vidjeti privezanog u luci, bijele se odore, zastave - posebice gala - još ljepše vijori. Nažalost, konotacija slovenske RM - a i vojske općenito - u dobrom dijelu Hrvata-pučana je podjebantska (vidi pod Pervan, koji barem u komentarima nije zao, iako mu se duhovitost ne može osporiti). Tom folklornom podjebavanju doduše ne idu na ruku aktualna - douše sve manje čvrsta - kočenja slovenske državne politike glede ulaska Hrvatske u EU, posebice što nije beznačajno da ono što nije vrijedilo za ulazak same Slovenije imperativno (i to od te iste Slovenije) vrijedi za Hrvatsku. I u tome treba tražiti veći dio doze podjebavanja i komentara kakve čitamo.

No, brod je uskoro u Jadranu, mudar će potez biti prijateljski posjet nekoj od Hrvatskih luka, po mogućnosti onih nizbrdo. I dakako uzvratni posjet naše RM Sloveniji. U tom slučaju neće biti ni problem ako se tradicionalnom sovjetskom nepreciznošću brod možda zanese malo preko morske granice (ma gdje ona bila), pa to postane vijest ovakvih kretenoidnih dnevnih novina željnih skandala, krvi, nepraštanja, Žapčeve "žabokretine" i - iznad svega - profita izdavača zbog kojeg su novine kakve jesu.

Što ga duže gledam Triglav mi liči brodom. Prvi dojam - osobni utisak (!) - loš, držim da Rusi mogu i bolje. Obećavajući "kliper" pramac, odličan za veliko more, nadgrađe osigurano od poljevanja (opet, odlično za veliko more), krma previsoka z aneku intervenciju, posebice nedostatak teleskopske dizalice (za koju vjerujem da će i biti uskoro postavljena) što za čamac, što za ostale potrebe. Definitivno (mi) nedostaje otvoreni most koji bi brodu dao više paravojni izgled (primjeren Obalnoj straži). Također, na sredini broda su mogli malo spustiti (upustiti) skale za lakši prilaz površini mora.

No, u svakom slučaju Slovenija postaje korisnik - za navedene zadaće - respektabilnog brodića. Nažalost, njegovu daljnju (nadam se ne i konačnu) sudbinu određivat će politika. Nadam se u svemu da to neće biti dnevna politika, posebice ne politikanstvo. Zato pozdravljam dolazak Triglava.

Pizdarije o tome tko je veći, jači i moćniji, ostavimo debilima (nažalost, druge riječi nemam) koji pišu i objavljuju ovakve bljuvotine od članaka. Jadno, pa i za jeftini Jutarnji list. Iako je sve to KuK maslo, pa možda i u tome treba naći razloga, a mi smo i tako uvijek njim abili dobre sluge ...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #50 on: July 23, 2010, 09:08:07 pm »

Ko da je nama Hrvatima toliko stalo za ući u EU. Kad su u EU bacali mrtvace kroz prozor na ulicu mi smo imali kanalizaciju. Sad kad mi pijemo prirodnu vodu oni pakiraju destiliranu iz kanalizacije. Meni se ne da ići ni do Benkovca a kamoli do EU. Da me zovu na janjetinu na vrh tamnih strana Alpa ne bi iša. Znam da neće pa sam miran.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #51 on: July 23, 2010, 10:54:15 pm »

Slažem se s tobom Brodarski, no izgleda da je jedino EU jamstvo i šansa da se rješimo onih domoljubivih hoštaplera i buzoranata koji su nas (ponekad i uz našu malu pomoć ) unazadili za brdo godina ... To je jedini razlog zašto bi želio u EU, jer onda ne bi kaznene prijave ležale u ladicama, ne bi ubice iz Rudina bile zamalo amnestirane, ne bi kriminalci krali struju, šume, o cestogradnji i brodogradnji te posebice željeznici da i ne govorimo ...

PS: Iskrena isprika za ono nedolično izražavanje na kraju prethodnog mojeg osvrta  Roll Eyes


* PayBack_23.JPG (172.64 KB, 1014x713 - viewed 177 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #52 on: July 23, 2010, 11:18:14 pm »

Što se tiče prijevoznih sredstava za par dana je trka magaradi u Tribunju. Onaj tko za par godina bude ima magarca biće vitez i gazda, beg i aga. Čovječanstvu se crno piše. A Triglav tek triba uploviti u Jadran. Baš čitam kako su surađivali stari Šibenčani i uskoci u pljačkanju i otimačini stranih brodova. Papa je onda mora intervenirati i spriječavati naše trudbenike u njihovoj raboti. Baš se mislim kako bi zgodno bilo obnoviti tu našu staru tradiciju na moru i kopnu, a zrak ostaviti surim sokolovima.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #53 on: July 23, 2010, 11:22:32 pm »

Brod je za Sloveniju idealan, i dobijen je praktično besplatno, tako da je u pitanju odlična nabavka višenamenske platforme za patrolu, pretragu i spasavanje, kao i za saniranje zagađenja, što je izuzetno važno, zbog potencijalnih havarija u luci Koper. Želim mu mirnu i dugu plovidbu.  
Što se "cenjenog" novinara tiče - no comment! Zbog takvih pametnjakovića ja domaće praktično više i ne čitam!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #54 on: July 24, 2010, 08:52:12 am »

Na vodečoj slovenačkoj internetnoj strani je postavljena anketa " Šta mislite dali Slovenija treba Triglav". Za sada 64 posto ispitanika je mišljenja da ne, a samo 27 posto se je izjasnilo sa da.Tako misli slovenačko pučanstvo. Međutim postavljeno je pitanje za ratni brod.
Potpuno se gubi iz vida da je plovilo višenamjensko, da je Slovenija pomorska država koja mora da obezbjedi sigurnost brodova i njihovih posada u teritorjalnom moru i šire.
Što se tiče diskusija čiji je duži i šta bi bilo kad bi došlo do rata, mislim da su to potpuno retardirana mišljenja. Slovenija sigurno nema namjeru da zarati sa susjedima pa zato jača mornaricu. Slovenačka mornarica nije zaokružena cjelina nego dobiva neki smisao samo u okviru alianse u kojoj se nalazi, a to važi i za sve države nastale iz Jugoslavije.
Na djelu mora koji ima Slovenija, misleči i na baze i pozadinsku infrastrukturu svaki sukob pomorskih snaga je naučna fatastika, pa mi onda uopšte čudno izgledaju polemike oko kalibra topova itd.
Kada sam razgovarao sa ljudima koji su preuzimali ankaran, oni nisu puno pričali o Oerlikonu kao naoružanju, več je težište bilo na laserskom označivaču cilja i močnim reflektorima.
Mislim da je Triglav pun pogodak, brod je štoviše i lijep i mislim da če biti u potpunosti iskorišten.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #55 on: July 24, 2010, 04:06:51 pm »

Baš čitam kako su surađivali stari Šibenčani i uskoci u pljačkanju i otimačini stranih brodova. Papa je onda mora intervenirati i spriječavati naše trudbenike u njihovoj raboti. Baš se mislim kako bi zgodno bilo obnoviti tu našu staru tradiciju na moru i kopnu, a zrak ostaviti surim sokolovima.
nemoj tako, ja mislim da bi im (Slovencima) umjesto otimanja trebalo zapravo mukte uvaliti par naših beskorisnih brodova, da pomognemo (hrvatskom) državnom proračunu a odmognemo slovenskom.  Wink Također, uskoci i slični "borci za slobodu" zapravo bi danas bili ono što su i u ona vremena bili: gusari, šverceri, krijumčari i - u konačnici - obični banditi i otimači. Naravno, nas su u mladosti učili da je to bio oblik borbe za slobodu (prrrrrd ...)


Brod je za Sloveniju idealan, i dobijen je praktično besplatno, tako da je u pitanju odlična nabavka višenamenske platforme za patrolu, pretragu i spasavanje, kao i za saniranje zagađenja, što je izuzetno važno, zbog potencijalnih havarija u luci Koper.
Da, ali za to bi trebao imati otvorenu krmu, platformu, teleskopsku dizalicu, spremišta (makar i modularna, kontejnerska), tankove, skimere, pomoćne brodice (više od jedne), smještajne kapacitete za "spašene" i mnogočega drugoga ... Triglav ništa od toga nema ...
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #56 on: July 24, 2010, 06:41:57 pm »




Brod je za Sloveniju idealan, i dobijen je praktično besplatno, tako da je u pitanju odlična nabavka višenamenske platforme za patrolu, pretragu i spasavanje, kao i za saniranje zagađenja, što je izuzetno važno, zbog potencijalnih havarija u luci Koper.
Da, ali za to bi trebao imati otvorenu krmu, platformu, teleskopsku dizalicu, spremišta (makar i modularna, kontejnerska), tankove, skimere, pomoćne brodice (više od jedne), smještajne kapacitete za "spašene" i mnogočega drugoga ... Triglav ništa od toga nema ...
[/quote]
Kod polucija je bit svega zajaziti mrlju u jednom zatvorenom prostoru barjerom, pošto sam bio na više intervencija mogu tvrditi da zato nije potrebna sva gore navedena oprema. Onaj jedan čamac je potpuno dovoljno, a za samo čiščenje mora u Sloveniji je organizovan SVOM koji sarađuje sa sličnim Italijanskim službama.
A što se smještajnih kapaciteta za spašene tiče, neznam da li su baš neophodne kabine kada se radi o intervencijama na udaljenostima do maksimalno sat vremena od luke.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #57 on: July 26, 2010, 06:44:06 pm »

Kod polucija je bit svega zajaziti mrlju u jednom zatvorenom prostoru barjerom, pošto sam bio na više intervencija mogu tvrditi da zato nije potrebna sva gore navedena oprema. Onaj jedan čamac je potpuno dovoljno, a za samo čiščenje mora u Sloveniji je organizovan SVOM koji sarađuje sa sličnim Italijanskim službama.
A što se smještajnih kapaciteta za spašene tiče, neznam da li su baš neophodne kabine kada se radi o intervencijama na udaljenostima do maksimalno sat vremena od luke.
Za "zajaziti" barijeru najprije je moraš negdje uzeti, imati, ukrcati, pa tek onda spuštati u more. Barijere su obično ukrcane na brod koji ih zapasuje, a za to em' treba imati odgovarajuće spremište i odgovarajuću nižu palubu za učinkovito polaganje iste. Dobro dođe i dizalica, ako ne barem za spuštanje i podizanje čamca. Također, kad se uhiti posada ili kakvi šverceri - da ne govorim kakvi nesretnici koji se švercaju u EU - gdje ćeš ih smjestiti? Na palubu možda (zajedno s ukrcanom interventnom postrojbom)  ...

U prilogu u PDFu dva prospekta koja sam osmislio, pripremio i realizirao za vježbu prikaza postupaka kod iznenadnog onečišćenja mora 2003. godine, pod nazivom EKO MORE 2003. Također, inicirao sam i prikaz moguće uporabe AirTractor zrakoplova AT602F u tretiranju zagađenog mora.

Moje je stopostotno više objektivno nego subjektivno uvjerenje - temeljeno viđenom zainteresiranošću, profesionalnošću, opremljenošću, stručnošću i učinkovitošću struktura koje imaju za (dobro plaćenu) brigu (sa)čuvati naše more od mogućeg zagađenja, odnosno intervenirati ako do njega i dođe (a doći će, prije ili kasnije) - da u slučaju mogućeg zagađenja (naftom, nego čime drugim) svi zajedno možemo kleknuti i započeti slijedećim: Oče naš, koji jesi na nebesima ...

http://www.patriot.com.hr/foto/EKOMORE2003.pdf 3,2 MB!
http://www.patriot.com.hr/foto/AirTractorAT602F.pdf 1,4 MB!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #58 on: July 26, 2010, 09:45:57 pm »

Barjera je dosta mobilna stvar i ne zauzima puno mjesta, zavisi kakva je od onih koje se usput pune kompresorom na brodu, do onih koje su samoupijajuče za jednokratnu upotrebu i vrlo su lagane. Visina krme nije nikakav problem za ispuštanje barjere, a za njeno kasnije podešavanje i vezanje koristi se čamac.
Ja na zaštitu mora od stane broda ovog tipa više vidim kontrolu da do ispusta ne dođe i pronalaženje i sankcjonisanje krivca. Osim kod pomorskih nezgoda do ovih izljeva ne bi dolazazilo ukoliko posada postupa pravilno sa zauljenim vodama, odnosno kod manipulacija sa gorivom. Ali ko što svi znamo iskrcaj zauljenih voda u lukama je jako skup pa se tih zauljenih voda nekako treba riješiti, obično ispumpavanjem u more. Nisam bio na brodu koji bi santine ispumpavao na obalu, sve to ide u more. Na pučini brez problema u lukama ,se malo dežura na boku broda pa kad počnu izlaziti maće, zaustavi se ispumpavanje. Bio sam na brodovima gdje smo ispumpavali po 100t iz slop tankova u more.
U lukama ako se loše šupernice osovine postupak ispumpavanja je dosta čest postupak
Stvar je u tome da je najvažnija preventiva i kažnjavanje krivaca, strah je tu najbolje oružje i to pogotovu strah da če ti neko isprazniti džepove.
Što se tiče avijacije, ona može posut ali grudve ostaju na površini i neko jih mora pokupiti.
A što se tiče polucije u slučaju havarije tankera, e tu nam može samo svevišnji pomoć.
Večina službi na Jadranu je čista forma kojoj manjka sadržaj.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #59 on: July 26, 2010, 10:24:39 pm »

Ko da je nama Hrvatima toliko stalo za ući u EU. Kad su u EU bacali mrtvace kroz prozor na ulicu mi smo imali kanalizaciju. Sad kad mi pijemo prirodnu vodu oni pakiraju destiliranu iz kanalizacije. Meni se ne da ići ni do Benkovca a kamoli do EU. Da me zovu na janjetinu na vrh tamnih strana Alpa ne bi iša. Znam da neće pa sam miran.

Eee, heh...istina, nije u EU sve zlatno što se sija ali nije i tako loše. Svi smo prošli kroz isti "krst" u početku: prvo, kad dobiš novu valutu, +/- sve se poskupi (srećom kod nas nije to bilo ovako drastično kao kod Italijana ili Austrijanaca, tamo su cijene promjenili u 2:1, a plate ostale na istom nivou), onda propadne pokoja firma ali posle nekako ide. A za posao i obične ljudi lakše je trgovati, putovati, svuda ista valuta, nema čekanja na granici, nema špedicije, samo vozi, naručiš i dobiš nešto npr. u Njemačkoj kao u susjednom gradu (tek tad vidiš koliko to brže i jednostavnije ide, bez carine, bez špedicije, bez KOMPLIKACIJA...). A na kraju krajeva: izgleda da nema tu izbora - il si s njima (EU) il protiv njih. Može to Švajcarska, a drugi ?  Razgovarao sam sa poslovnim ljudima iz DE, IT, BE, AT i svima je slično: nisu bili sa svim sretni ulazkom u EU, a ne vide ni druge (t.j. bolje) opcije. Nekako mi dodje na pamet ono, kao sa ženama: "s njima je teško, al bez njih još teže". A možda najbolje u EU je, kad ideš ili zoveš na sjever Europe i tamo sretneš kolega sa nekad zajedničke nam države i razgovaraš...ugodan osječaj, kao da si kod kuće, na isti valovnoj dužini.

  Inače pustimo mi to, bolje o brodovima, zašto i ovaj forum jeste.

P.S.: a vode,  ako tako dalje ide, ionako uskoro svi nećemo piti više izvorne, sa EU il bez nje.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.