PALUBA
March 28, 2024, 06:21:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Slovenski Višenamjenski brod Triglav 11  (Read 46179 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: July 21, 2010, 04:25:23 pm »

Nek je mirno more brodu i mornarima koji ce ploviti njime.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #16 on: July 21, 2010, 04:27:57 pm »

Mislim da ipak u 21. veku treba da ovakav patrolni brod ima i odredjen PVO mogucnosti za samoodbranu.

Jedan gatling 30mm je nedovoljan.

Sa druge strane ovo je najjeftinija varijanta naoruzanja.

U svakom slucaju ako bude bilo para i potrebe lako to moze da se nadogradi.

Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #17 on: July 21, 2010, 05:19:11 pm »

Jedan gatling 30mm je nedovoljan.
Čini mi se da mu je i to previše. Z azadaće z akoje je namijenjen tako brzometni top(ić) mu i ne treba. A da će ga tko iz zraka pokušati potopiti, i to baš nije vjerojatno. A da bi se obranio od takvog pokušaja, još je manje vjerojatno. Taj brod prvo svega treba komfor za posadu, jer će više stajati privezan nego će ploviti (kao i sve RM na ovoj strani Jadrana). Drugo, treba povoljan (isplativ) i pouzdan pogon, te pouzdanu posadu, zapravo nekoliko njih. I to je to. Da, ne vidim tekleskopsku dizalicu na krmi ...
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #18 on: July 21, 2010, 06:30:07 pm »

Koliko razumem slovenacki brod ima jedan 30/6mm top 2x14,5mm,PARK Igla i neki protivraketni sistem sto je vise nego dovoljno(prema ono sto pise u "Delu"),Moj utisak je da ovaj brod daleko odskace od klasicne ruske brodogradnje i o nasoj percepciji za "ruski/sovjetski" ratni brod!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #19 on: July 21, 2010, 09:32:37 pm »

Meni je naoruzanje dosta tanko i neprimereno.

Mislim da bi jedan modul Kashtan CIWS tj Palash/Palma (mogu da koriste i lake PAR sisteme Igla, Stinger, Mistral) bio primereniji ili neki slican sistem.
(http://www.kbptula.ru/eng/zencom/kashtan_m.htm)




Ne zaboravi Pvanja da sistem Kashtan ima ukupnu masu od 13,5 tona. Kad bi to čudo stavili na krmu, ne bi mogao gde da stane ni dečiji gumenjak! Palash/Palma je nešto drugo, mada ni to nije mali sistem.
Šteta što brod nema pravi pramčani top od jedno 76mm, ili 40mm compact. PVO iz krmenih uglova rešava Stinger, Igla, Mistral ili bilo šta drugo, jer ionako za potpuni komplet radara i senzora opet nema mesta.
Osnovna namena ovog broda je nadzor i SAR, a za to je Светляк (Svitac) odličan jer ima dobra pomoračka svojstva i adekvatnu opremu. U području severnog Jadrana taj brod se može koristiti neograničeno od vremenskih uslova.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #20 on: July 22, 2010, 08:38:21 am »

Slovenija je sad kupila ovakav brod i ko zna kad ce ponovo.

Zato je najbolje odmah ga i opremiti kako valja jer ce kasnije to opremanje ici dosta teso zbog finansija.

Jedan Bofi 57 mm ili neki 76 mm sigurno imaju oko ili preko 13-14 tona. (Bofi 57 mm 14 tona sa municijom 7.5 tona bez municije)

Kastan sam naveo kao primer gde je sve u jednom paketu, topovi, rakete, senzori.

Moguca je i neka kombinacija gatling top - RAM (sea RAM) PAR sistem ili tako nesto ali po meni najbitnije je da su svi oruzani sistem daljinski upravljani i da imaju kombinovane senzore (radarske i opticke).

Kada pricam o PVO broda prvenstveno misim na zastitu od vodjenih protiv brodskih bombi i raketa, a sve u svetlu onog sto se dogodilo Izraelcima sa njihovom SAAR 5 korvetom (INS Hanit) kada je pogodjena od strane rakete koju je ispalila teroristicka organizacija (Hezbolah).

Za takve zadatke nisu pogodni laki PVO sistemi tipa Igla, Mistral, Stinger.

Nije uopste iskluceno da ce NATO zahtevati da ovaj brod ode u neku misiju gde ce patrolirati priobaljem nekog ratnog zarista.

Inace kalibar topa kao kalibar je skroz na mestu za namenu ovog broda.

A sto se tice protivraketnog sistema to je sistem za ometanje optici i laserski vodjenih projektila (misim nesto na bazi sistema Stora za tenkove) i lanseri mamaca (radarskih i ic).


Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #21 on: July 22, 2010, 09:42:07 am »

Ma dajte, kamo ovaj brod(ić) može otići van Sredozemlja, ako i to može? Za ozbiljne zadaće postoje ozbiljni brodovi, ozbiljne posade, ozbiljna uhodanost i rutina. Nadalje, ne oduzima se nekoj mornarici 100 % plovnog sastava radi neke vanteritorijalne zadaće. Taj je brod - po meni - nesretno rješenje. Zašto? Jer, bolje je imati dva manja, nego jedan veliki. Jedan, ko nijedan, kad crkne nešto - a kod Rusa to nije isključeno - ostadoše bez RMa. Mislim da je pametnije bilo pazariti od CG (ako su njihovi) dva, tri patrolca (dok ih je bilo), nego ovo klirinško čudo. Meni brod djeluje previše Rusko, ipak po mnogočemu ne ulazi u nova privlačna i moderna ruska RM rješenja.

No, bolje išta nego ništa, sad nema druge nego popuniti posadom koja će iskoristiti vrline tog broda.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #22 on: July 22, 2010, 12:04:47 pm »

Ovaj brod i nije namjenjen za izlazak iz Sredozemlja, neznam odkud takve ideje uopšte dolaze, brod če onome što je namjenjen sigurno dobro služiti i nebih mu unaprjed prognozirao česte kvarove, ustalom cjela RM bivše države je bazirana uglavnom na ruskoj tehnici koja nikako nije bila tako katastrofalna.
Nije ni istina da nema zamjene, ima zamjenu, dosad je Ankaran nije imao. Što se tiče spasavanja na moru i Lučka kapetanija ima izvrsno plovilo a tu je i policija.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #23 on: July 22, 2010, 12:20:43 pm »

Istina da nije veličine Triglava, SAR čamac Lučke Kapetanije Kopar je građen za teško more i več je imao uspješnih intervencija u Slovenačkom moru po nevremenu.
U akciji (burta 120KM/h) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Čamac ima jet pogon, brzinu do 40čv, nepotopiv je...


* Sar_kljub_moni_burji1113220953e.jpg (89.92 KB, 800x600 - viewed 227 times.)
« Last Edit: July 22, 2010, 12:42:07 pm by ML » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #24 on: July 22, 2010, 01:20:06 pm »

Ma dajte, kamo ovaj brod(ić) može otići van Sredozemlja, ako i to može? Za ozbiljne zadaće postoje ozbiljni brodovi, ozbiljne posade, ozbiljna uhodanost i rutina. Nadalje, ne oduzima se nekoj mornarici 100 % plovnog sastava radi neke vanteritorijalne zadaće. Taj je brod - po meni - nesretno rješenje. Zašto? Jer, bolje je imati dva manja, nego jedan veliki. Jedan, ko nijedan, kad crkne nešto - a kod Rusa to nije isključeno - ostadoše bez RMa. Mislim da je pametnije bilo pazariti od CG (ako su njihovi) dva, tri patrolca (dok ih je bilo), nego ovo klirinško čudo. Meni brod djeluje previše Rusko, ipak po mnogočemu ne ulazi u nova privlačna i moderna ruska RM rješenja.

No, bolje išta nego ništa, sad nema druge nego popuniti posadom koja će iskoristiti vrline tog broda.

Rusi su uslovljavali povrat klirinškog duga (Hrvatska se je odlučila za nabavu helikoptera) sa isporukom vojne opreme. Dali se je moglo nabaviti nešto drugo(Huh?), sigurno se je moglo, no što? Sada je najvažnije, da odgovorni shvate, da brod propada i ako je vezan.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: July 22, 2010, 01:30:48 pm »

http://www.dnevnik.si/video/5764

Nadam se, da če se razumiti barem TT podatci, koje govori k-dant broda.
Brod če doći u Sloveniju u septembru preko Crnog mora.
Duje

Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #26 on: July 22, 2010, 02:08:20 pm »

Rusi Hrvatskoj nisu uvjetovali prebijanje duga kupnjom vojne opreme.Vojna oprema je nuđena kao mogućnost, što je dijelom i prihvaćeno kao  dio premijanja ukupnog duga(helikopteri MI 171 Š, a prije toga BE 200,-65 mln. $) a ostatak je isporuka oprema za plinovod prema mađarskoj granici (17 mln. $) i oprema za termoelektrane (103 mln.$).
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #27 on: July 22, 2010, 03:07:46 pm »

I kod nas su se dogovorili da se klirinski dug isplati postavljanjem gasovoda kroz Makedonija, kao i izgradnjom gasne centrale u Skoplju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #28 on: July 22, 2010, 03:23:49 pm »

Evo sta kaze wiki o novom slovenackom brodu

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_10412

http://en.wikipedia.org/wiki/Svetlyak_class_patrol_boat
« Last Edit: July 22, 2010, 03:29:24 pm by pvanja » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #29 on: July 22, 2010, 03:33:02 pm »

Malo o topovskom naoruzanju

AK-306: 1,100 kg (prazan), 1, 630 kg (sa municijom i kontrolnim sistemom)
b/k - 500 granata

Ova verzija nema mogucnost radarskog navodjenja vec samo opto-elektronsko. Ovo je u principu top namenjen za povrsinske i kopnene ciljeve.

Za poredjenej:
# AK-630/630M: 1,850 kg (prazan), 1,918 kg (sa municijom), 9,114 kg (sa municijomi i kontrolnim sistemom)
b/k 2000 granata
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.