PALUBA
March 29, 2024, 04:20:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pentagon predviđa sudare satelita  (Read 2235 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 05, 2009, 10:17:43 am »

Pentagon predviđa sudare satelita

05.11.2009

Vašington - Pentagon je saopštio da svakodnevno motri kretanje i stanje 800 satelita u orbiti oko Zemlje, posebno analizirajući moguće sudare, kao i da će pod takvom pažnjom do kraja godine biti još 500 satelita.

Stručnjaci Pentagona veruju da će takvim nadzorom ukupno 1.300 satelita u orbiti uspeti da preduprede eventualne sudare, posebno one koji bi mogli da nanesu štetu našoj planeti, prenele su agencije.

Takvu pozornost je podstakao događaj od 10. februara ove godine kada su se, prvi put u istoriji čovekovog "osvajanja" kosmosa, sudarila dva satelita - američki komercijalni komunikacioni "Iridijum" i ruski iz serije "Kosmos". U sudaru su se oba satelita raspala i u kosmosu se stvorio veliki oblak od delova. Raspršilo se 500-600 delova otpada, neki ne veći od 10 centimetara.

Sudar se dogodio nad teritorijom Sibira, na visini od 760 do 780 kilometara. Reč je o vrlo važnoj visini za većinu satelita u orbiti, koriste je sateliti koji prate vreme i sateliti za telefonske komunikacije. Orbitalna Međunarodna kosmička stanica je na visini od 435 kilometara.

Pre ovog nemilog događaja, stručnjaci Pentagona su dnevno analizirali svega 100 satelita u orbiti.

U orbiti je, inače, velika gužva. Orbitom oko Zemlje kruži više od 12.850 krupnih objekata veštačkog porekla od kojih je 3.190 satelita u radnoj fukciji i onih koji su ispali iz stroja. Istovremeno ima više od 200.000 čestica kosmičkog otpada, veličine od jedan do 10 centimetara, dok onih manjih od centimetra ima na desetine miliona.

Komandat Strateške komande SAD general Kevin Čilton, koji u svojoj bogatoj karijeri ima i godine provedene u američkoj kosmičkoj agenciji NASA u pripremama za astronauta, rekao je da je prvi u istoriji sudar u orbiti uništio svako mišljenje da je kosmos toliko velik da su sudari u njemu gotovo nemogući.

Začuđujuće je šta sve neki sudar može da izazove, rekao je general Čilton novinarima, precizirajući da američke oružane snage koriste više od 20.000 satelita i drugih aparata u orbiti, i za vojne i za civilne svrhe, te da su do pre par godina koristili tek oko 14.000 takvih orbitalnih objekata.
Najavljeno povećanje broja satelita pod dnevnom pažnjom stručnjaka Pentagona, sa sadašnjih 800 na 1.300, nailazi i na podozrenje nekih stručnjaka, koji ističu da je za takav obiman posao, s ciljem predviđanja mogućih sudara, potrebno dosta ulaganja.

Viktorija Samson, iz neprofitabilnog Centra za informacije od odbrambenog značaja, u izjavi Rojtersu je naglasila da američkoj vojsci za dnevno praćenje 1.300 orbitalnih objekata treba mnogo operatera obučenih za analizu, te ona smatra da se radi o optimističkom planu Pentagona.
Inače, da bi se izbegla pojava novog kosmičkog otpada u Zemljinoj orbiti, stručnjaci vide dve mogućnosti - ili eliminisanje s orbite ili podizanje kosmičkih aparata koji su odslužili svoj rok na više slojeve orbite gde mogu da ostanu više od 200 godina.


Milanka Mirković    
Izvor: Tanjug, Večernje Novosti
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: November 05, 2009, 06:40:49 pm »

Uh, uh, uh šta bi mi bez pentagona.

Nije tema ali se pitam kada su toliki stručnjaci i vladaju takvom tehnologijom zašto se nuklerni otpad ne šalje u svemir nego se zakopava po zemljama Trećeg sveta od kojeg posle imaju posledice stanovnici tih zemalja. Ne naravno nisam mislio da se šalje u orbitu jel bi bila potencijalna opsanost zbog ovakvih sudara ali zašto ne dublje u svemir.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: November 05, 2009, 09:01:12 pm »

Slanje jednog kilograma korisnog tovara u svemir košta oko 50.000 dolara pa ti izračunaj koliko bi koštalo da se u svemir pošalje veća količina tovara. Druga stvar je opasnost od pada rakete koja nosi taj tovar i zagadi atmosferu i zemljište gde padne ili ako eksplodira na velikoj visini došlo bi do veoma velikog zagađenja atmosfere. Znači da bi se morali konstruisati posebni kontejneri koji bi mogli da prežive pad/eksploziju i da zadrže opasnu materiju da se ne širi van njih, što bi ovih povisilo cenu nekoliko puta od ovih prvobitnih 50.000. Ako se jednog dana desi da naprave taj svemirski lift onda će biti moguće jeftino i bezbedno izbacivati nuklearni otpad van atmosfere i dalje u svemir.
Btw. skladišta se nalaze i u americi, ali i u Rusiji, a nedavno su rusi predložili da se kod njih izgradi jedno veliko skladište za otpad iz evrope i amerike, od toga bi oni dosta profitirali, a problem potencijalnog zagađenja ih ne brine pretpostavljam zato što bi to smestili na nekom udaljenom području sibira.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.