PALUBA
March 28, 2024, 09:25:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25   Go Down
  Print  
Author Topic: 93. zrakoplovna baza HRZ i PZO (Zemunik - Zadar)  (Read 155742 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #300 on: April 29, 2016, 06:37:28 pm »

27.04.2016.

Završena obuka i uvježbavanje noćnog letenja u Eskadrili helikoptera

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Eskadrili helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane u vojarni Zemunik, 27. travnja 2016. završio je ciklus obuke i treninga kadeta i pilota u noćnom letenju uz pomoć uređaja za noćno letenje (NVG, Night Vision Googles) na helikopterima BELL-206 B.

Obuka i uvježbavanje ukupno je trajala tri mjeseca, a po prvi put provodila se na najnovijoj NVG opremi koja je namjenski raspoređena u Eskadrilu helikoptera krajem 2015. godine i dio je donacije Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država. Tako su u zadnjih 100 dana letenja noću kadeti osposobljeni za temeljno NVG letenje, najmlađi nastavnici završili su naprednu NVG obuku, dok su ostali iskusniji pripadnici eskadrile naprednu NVG obuku upotpunili letenjem u planinskim uvjetima pomoću NVG opreme.

Temeljna obuka za kadete obuhvaćala je NVG osnovno letenje (školski krugovi, manevri u pilotažnim zonama, odlazak na rute sa slijetanjima na nepripremljene terene i sl.) s prilagodbom na novi sustav i uvjete letenja jer je vidno polje suženo, a u monokromatskim uvjetima otežana je percepcija udaljenosti i dubine.

Napredna obuka noćnog letenja u planinskim uvjetima novi je iskorak Eskadrile helikoptera u obuci s NVG letenjem. Obuka se provodila na Velebitu, a završili su je najprije iskusniji piloti, a kasnije i ostali nastavnici letenja kako bi u konačnici cijela eskadrila bila obučena za ovaj oblik letenja koji predstavlja najvišu razinu napredne obuke s NVG opremom.

Osposobljenost pilota za NVG letenje, a pogotovo u planinskim uvjetima, jedna je od najvažnijih sposobnosti kod uporabe helikopterskih snaga. Zapovjednik Eskadrile helikoptera bojnik Krešimir Ražov rekao je da NVG letenje osigurava taktičku prednost u odnosu na protivnika. „Protivniku prilazite potpuno neprimjetno i za razliku od njega vi imate uvid u cjelokupnu situaciju. Kada vas u završnoj fazi i čuje on vas ne može precizno locirati što letačkim posadama pruža dodatno samopouzdanje. Osim vrlo važnog psihološkog učinka kod momenta iznenađenja noću, buka još dodatno dezorijentira protivnika jer se brže širi na sve strane (veća gustoća zraka zbog nižih temperatura) te onemogućava precizno lociranje izvora buke“, pojasnio je bojnik Ražov taktičke prednosti i mogućnosti NVG letenja.

Zahvaljujući osposobljenosti i sustavnom treningu piloti Eskadrile helikoptera razvili su sposobnost obučavanja i posada drugih zemalja čime se i na ovom području Zrakoplovna baza u Zemuniku potvrđuje kao baza visokih potencijala i mogućnosti.

Pored letačkih posada obuku održavanja NVG opreme završili su i zrakoplovni tehničari.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst: OSRH/M. Karačić, Foto: MORH/T. Brandt, osrh.hr


* 01_bojnik_Ražov.jpg (170.77 KB, 1600x1120 - viewed 137 times.)

* 02_eh_nvg.jpg (165.59 KB, 1600x1064 - viewed 136 times.)

* 03_eh_nvg.jpg (228.81 KB, 1600x1064 - viewed 125 times.)

* 04_eh_nvg.jpg (286.31 KB, 1600x2406 - viewed 130 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #301 on: April 29, 2016, 06:41:09 pm »

Završena obuka i uvježbavanje noćnog letenja u Eskadrili helikoptera

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH/T. Brandt, osrh.hr


* 05_eh_nvg.jpg (194.2 KB, 1600x1064 - viewed 138 times.)

* 06_eh_nvg.jpg (156.93 KB, 1600x1064 - viewed 133 times.)

* 07_eh_nvg.jpg (159.22 KB, 1600x1064 - viewed 128 times.)

* 08_eh_nvg.jpg (196.25 KB, 1600x1064 - viewed 124 times.)

* 09_eh_nvg.jpg (217.32 KB, 1600x1120 - viewed 136 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #302 on: July 06, 2016, 03:40:58 pm »

22. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

5.7.2016.

U Zemuniku završila letačka obuka na avionu Zlin-242 L

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Eskadrili aviona (EA) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik 05. srpnja 2016. završila je temeljna letačka obuka 22. naraštaja hrvatskih vojnih pilota na avionu ZLIN-242 L.

Tijekom tromjesečne letačke obuke kroz Program osposobljavanja „Zajednički temelji“ polaznici su uspješno usvojili sadržaje iz razdjela letačke obuke temeljnog i akrobatskog, navigacijskog i grupnog letenja, a današnji završni ispitni let označio je i završetak obuke ovog naraštaja učenika letača na avionu ZLIN-242 L.

Nakon letenja i obuke na avionu ZLIN-242 L slijedeći korak na njihovom putu do vojnog pilota je raspodjela na pilote aviona i pilote helikoptera sukladno izraženim interesima, postignućima na obuci i potrebama HRZ-a i PZO-a.

Jedan od ispitivača na završetku ovog ciklusa obuke, pukovnik Damir Barišić istaknuo je zadovoljstvo uspješnim završetkom obuke te kazao kako će stručno povjerenstvo obaviti odabir polaznika koji će nastaviti daljnje osposobljavanje kao piloti aviona ili piloti helikoptera. „Na avionu ZLIN-242 učenici-letači usvojili su temelje koji osiguravaju nastavak njihovog školovanja kojim se profiliraju kao piloti aviona ili piloti helikoptera. Posebno ohrabruje podatak što se trenutačno na obuci za hrvatske vojne pilote u bazi u Zemuniku nalazi ukupno 21 učenik letač, a novi selekcijski ciklus započinje ovaj tjedan“, kazao je pukovnik Barišić.

Tekst: OS RH/M. Karačić, Foto:OS RH/M. Karačić, D. Jerinić, osrh.hr


* 22_narastaj_02.jpg (143.21 KB, 1600x900 - viewed 161 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #303 on: July 07, 2016, 05:50:21 pm »

25. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

7.7.2016.

U Zemuniku započelo selekcijsko letenje novog naraštaja vojnih pilota

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Eskadrili aviona (EA) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik 7. srpnja 2016. započelo je selekcijsko letenje kandidata koji se školuju za hrvatske vojne pilote na avionu ZLIN 242 L.

Riječ je o 25. naraštaju kadeta koji broji 11 polaznika, a prvom informativnom letu prethodila je teorijska priprema kroz tehničku učionicu i primijenjenu teoriju.

Voditelj obuke bojnik Robert Ribarić izrazio je zadovoljstvo zbog pozitivnog trenda porasta broja polaznika kazavši kako je na to između ostalog u značajnoj mjeri utjecalo rješavanje statusnih pitanja pilota kao i skori dolazak helikoptera OH-58D Kiowa Warrior. To su bili snažni poticaji za prijavu i dolazak na selekciju ovog naraštaja kadeta. „Prva zapažanja o polaznicima su vrlo pozitivna. Motivirani su i već na početku obuke žele što više toga saznati. Osjeća se jedno pozitivno ozračje i nakon desetak sati letenja ono što će biti ključno u procjeni njihove sposobnosti za studij vojnog pilota je ocjena kako podnose letenje, njihovo snalaženje u prostoru 3D, opća
orijentacija te usvojenost dodijeljenih zadaća i osnovnih elemenata letenja“. istaknuo je bojnik Ribarić.

Polaznik selekcijskog letenja Karlo Brus iz Slavonske Požege nakon prvog leta kazao je kako je bio prvi puta u kabini aviona. „Volim izazove i brzinu i zato sam došao u Zemunik. Već nakon prvog leta mogao sam upoznati vrhunsko znanje nastavnika letenja, a posebno me oduševio njegov pristup tako da sam još motiviraniji u ostvarenju svoga cilja. Zaokret sam odradio samostalno, a nakon slijetanja jedva čekam novi let“, kazao je Brus.

Luka Mihovil Glas iz Krapine također je imao svoj prvi let sa nastavnikom letenja. „Općenito sam zaljubljenik u vojsku, teorijski dio i priprema za let za mene su bili novo otkriće i naravno jedva sam čekao poletjeti. Puno je adrenalina i uzbuđenja, no slijedi ozbiljan rad i temeljita priprema jer to nam daje sigurnost i vodi nas dalje kroz studij, Sretan sam što sam dobio mogućnost biti ovdje u Zemuniku“, iznio je dojmove Luka Mihovil Glas.

Tijekom selekcijskog letenja polaznici će imati oko 40 letova i 10 sati naleta, a svaki nastavnik letenja obučava po trojicu polaznika. U slijedećih mjesec dana kandidati za vojne pilote usvajati će sadržaje temeljnih manevra aviona na zemlji i u zraku (vožnja, polijetanje, slijetanje, zaokreti, akrobacije) nakon čega će se donijeti procjena stupnja usvojenosti pojedinih elemenata letenja, a konačnu ocjenu o sposobnosti za studij vojnog pilota donosi stručno povjerenstvo HRZ-a i PZO-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: OS RH/Marinko Karačić, osrh.hr


* 25_narastaj_selekcija_01.jpg (225.09 KB, 1600x1200 - viewed 120 times.)

* 25_narastaj_selekcija_02.jpg (200.18 KB, 1600x1200 - viewed 128 times.)

* 25_narastaj_selekcija_03.jpg (267.35 KB, 1600x1200 - viewed 169 times.)

* 25_narastaj_selekcija_04.jpg (252.84 KB, 1600x1200 - viewed 150 times.)

* 25_narastaj_selekcija_05.jpg (159.24 KB, 1600x1200 - viewed 106 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #304 on: July 30, 2016, 10:40:03 pm »

25. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

Broj 505 | 28.07.2016

Prvo letačko iskustvo budućih pilota

Kandidate za vojne pilote 25. naraštaja posjetili smo na Zemuniku na samom početku praktičnog dijela obuke. Tad su, sa svojim instruktorima, prvi ili eventualno drugi put sjedali na pilotsko mjesto školskog aviona ZLIN i radili prve letačke krugove. Za polaznike tog naraštaja letenje će trajati do kraja srpnja i dotad će svaki od njih ostvariti desetak sati naleta. Nakon toga ocjenjuje se njihovu sposobnost za prijam u službu, odnosno za školovanje za vojne pilote...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Od početka srpnja, na pisti 93. zračne baze u Zemuniku prva letačka iskustva stječu polaznici novog naraštaja kandidata za pilote kadete. Riječ je o jubilarnom, 25. naraštaju, ali i o naraštaju koji je jedan od brojnijih unazad nekoliko godina – u njemu je 11 polaznika. Najstariji među njima je 1996. godište, većina je 1997. i 1998., a kao završeni srednjoškolci došli su u "Zemunik" nakon što su se javili na natječaj za vojnog pilota. Uslijedili su psihotestovi i ispit motorike – trčanje, trbušnjaci i sklekovi – a onda niz liječničkih pregleda koje su prošli da bi zatim bili pozvani na teorijski dio obuke vezan uz letenje te, konačno, praktični dio i mogućnost stjecanja prvih letačkih iskustava. No, njih 11 koji su došli iz svih dijelova Hrvatske nisu povezali samo kandidacijsko-selekcijski krugovi koje su zadnjih mjeseci zajedno prolazili. Puno prije, još u djetinjstvu, povezala ih je ljubav, interes i strast prema letenju i avionima – i svi oni, kad govore o razlozima svojeg odabira, priču započinju upravo sjećanjima na djetinjstvo.

"Još kao dijete obožavao sam avione. Kao dijete od pet godina gledao sam avione, oni polete, nestanu na nebu, više ih se ne vidi, a ja još uvijek gledam za njima, još uvijek ih pokušavam pratiti," objašnjava Karlo Brus, jedan od kandidata za vojnog pilota. Kandidat Tomislav Colović kaže: "Za ovaj sam se poziv odlučio još dok sam bio mali. Oduvijek sam volio avione, volio sam letenje," a nadovezuje se Marko Antunović: "Biti vojni pilot... To mi je bio san još od malih nogu – a onda, prije otprilike godinu dana, saznao sam da se to zapravo može, da nije nemoguće, da ne mora biti samo san – i, evo, sad sam tu."

Kandidate za vojne pilote 25. naraštaja posjetili smo u zb "Zemunik" na samom početku praktičnog dijela obuke. Tad su, sa svojim instruktorima, prvi ili eventualno drugi put sjedali na pilotsko mjesto školskog aviona ZLIN i radili prve letačke krugove. Poslije toga su uzbuđeni, ushićeni, znatiželjni, ponosni prepričavali dojmove o polijetanju, slijetanju, G sili, mučnini, ljepoti letenja. Luka Mihovil Glas o svojim je prvim letačkim iskustvima rekao: "Prvi put kad sam letio osjećaj je bio predobar, drugi put još bolji i sad jedva čekam sljedeća letenja." Marko Antunović rekao je: "Dosad sam letio dva puta i u početku je uzbuđenje iznimno veliko. S vremenom se to smiri i... da, moguće je kontrolirati zrakoplov." Tomislav Colović rekao nam je: "Dosad sam dva puta letio, drugi je put bilo bolje nego prvi i sad znam, siguran sam da je to to," a zadovoljstvo i ushit nije mogao skriti ni Filip Brkić koji je upravo završio svoj prvi let. Bojnik Robert Ribarić, zapovjednik 1. letačkog voda Eskadrile aviona 93. zb "Zemunik", ujedno i voditelj jubilarnog 25. naraštaja kandidata za učenike letače, buduće pilote kadete, ističe kako je riječ o odličnim, vrijednim i perspektivnim mladim ljudima.

"Prvi su dojmovi vrlo dobri, zadovoljni smo s njima, ocjenama koje su dobili u teorijskom dijelu, a mislim da će biti dobri i u praktičnom jer vidim da su iznimno zainteresirani, motivirani, pažljivo slušaju. Pažljivo slušanje svojih nastavnika, instruktora letenja, jedini je način na koji mogu uspješno svladati i završiti program. Ono što mogu jamčiti jest da su ovdje uvijek dobri učitelji, to je sigurno. Sve su to iskusni nastavnici letenja koji rade s njima i s te strane nema nikakvih problema. Naravno, pristup je individualan i svakom se pristupa ovisno o njegovim potrebama, predznanjima, eventualnim specifičnostima. Nastavnici, osim što moraju biti dobri instruktori letenja, moraju biti i dobri psiholozi, kolege, a prije svega prijatelji," objašnjava bojnik Ribarić pa nastavlja: "25. naraštaj naš je mali jubilej, i on je važan, ali s druge strane važno je i to što prvi put nakon dugo vremena u naraštaju kandidata za buduće pilote imamo pozitivan trend povećanja broja polaznika – ove ih je godine jedanaest. Nakon godina negativnih trendova bilježimo pozitivan trend, sve je više i više kandidata, ovo je jedan od brojnijih naraštaja u zadnje vrijeme i to nas veseli. Drago nam je zato što imamo priliku malo bolje popuniti kadar i napraviti kvalitetniju selekciju. Bilo je godina u kojima smo imali jednoznamenkast broj kandidata, čak je bila jedna u kojoj nije bilo nijednog, i to su bile teške godine. Nadam se da toga više neće biti, trend je krenuo u pozitivnom smjeru, već zadnjih nekoliko godina povećava se broj kandidata."

Za polaznike ovog naraštaja letenje će trajati do kraja srpnja i dotad će svaki od njih ostvariti desetak sati naleta. Nakon toga ovlašteni ispitivači ocjenjuju njihovu sposobnost za prijam u službu, odnosno za školovanje za vojne pilote. Oni koji prođu upisuju Fakultet prometnih znanosti i dvije i pol godine dalje rade prema fakultetskom programu. U međuvremenu će tijekom petog semestra ponovno doći u zb "Zemunik" na temeljnu obuku na tom avionu, ZLIN-u, a nakon što je završe bit će raspoređeni na obuku za pilote aviona odnosno za pilote helikoptera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
bojnik Robert Ribarić, zapovjednik 1. letačkog voda Eskadrile aviona 93. zb "Zemunik"

Prvi su dojmovi vrlo dobri, zadovoljni smo s njima, ocjenama koje su dobili u teorijskom dijelu, a mislim da će biti dobri i u praktičnom jer vidim da su iznimno zainteresirani, motivirani, pažljivo slušaju.

Ono što mogu jamčiti jest da su ovdje uvijek dobri učitelji, to je sigurno. Sve su to iskusni nastavnici letenja koji rade s njima i s te strane nema nikakvih problema. Naravno, pristup je individualan i svakom se pristupa ovisno o njegovim potrebama, predznanjima, eventualnim specifičnostima. Nastavnici, osim što moraju biti dobri instruktori letenja, moraju biti i dobri psiholozi, kolege, a prije svega prijatelji.



Tekst i foto Lada Puljizević, Hrvatski vojnik


* 505-piloti-kadeti-1.jpg (84.83 KB, 750x450 - viewed 129 times.)

* 505-piloti-kadeti-5.JPG (186.03 KB, 462x458 - viewed 110 times.)
« Last Edit: July 30, 2016, 10:40:30 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #305 on: July 30, 2016, 10:45:34 pm »

28.7.2016.

U Zemuniku završio međunarodni tečaj potrage i spašavanja

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U 93. zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik, 28. srpnja 2016. završio je trodnevni međunarodni tečaj „Potraga i spašavanje“.

Tečaj je vodio specijalizirani tim američkog zrakoplovstva iz područja potrage i spašavanja, a sudjelovali su piloti eskadrila HRZ-a i PZO-a. Kroz stručna predavanja i prezentacije američki predavači predstavili su organizaciju, postupke i mogućnosti traganja i spašavanja u ratnim i mirnodopskim situacijama američkih oružanih snaga, dok su hrvatski piloti iznijeli dostignute sposobnosti i uvježbane tehnike HRZ-a i PZO-a.

Voditelj hrvatskog tima bojnik Zlatko Parać rekao je da je tečaj bio iznimno koristan jer će poslužiti daljnjoj nadogradnji potrage i spašavanja u HRZ-u i PZO-u. „Predstavili smo dio aktivnosti iz područja traganja i spašavanja koje provode hrvatske eskadrile, a jedan od zadnjih koraka bio je provedba obuke u spašavanju nakon doskoka na vodene površine (Dinghy Drill). Američki tim koji je specijaliziran za ovo područje namjerava kroz suradnju u budućnosti osmisliti plan svega onoga što će nam biti od koristi, prilagođeno našim potrebama, a u cilju standardiziranja svih procedura i postupaka kada je riječ o složenim i vrlo zahtjevnim operacijama potrage i spašavanja“, naglasio je bojnik Parać.

Tečaj je iskorišten i za posjet svim eskadrilama baze u Zemuniku, a zadnjeg dana sudionici su obišli i Eskadrilu transportnih helikoptera u vojarni „Knez Trpimir“ u Divuljama koja već duži niz godina provodi akcije potrage i spašavanja zajedno s timovima Zapovjedništva specijalnih snaga i Hrvatskom gorskom službom spašavanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: HRZ i PZO / M. Karačić, osrh.hr


* tecaj_potraga_i_spasavanje_hrz_usa_01.jpg (291.28 KB, 1600x1200 - viewed 147 times.)

* tecaj_potraga_i_spasavanje_hrz_usa_04.jpg (318.79 KB, 1600x1200 - viewed 130 times.)

* tecaj_potraga_i_spasavanje_hrz_usa_07.jpg (249.36 KB, 1600x1200 - viewed 174 times.)

* tecaj_potraga_i_spasavanje_hrz_usa_08.jpg (295.36 KB, 1600x1200 - viewed 143 times.)

* tecaj_potraga_i_spasavanje_hrz_usa_10.jpg (228.09 KB, 1600x1200 - viewed 131 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #306 on: October 02, 2016, 05:49:50 pm »

Nakon što je praktičnu obuku započelo 11 polaznika 25. naraštaja hrvatskih vojnih pilota u okviru programa "Kadet", obuci je pristupilo i 5 polaznika 4. naraštaja pilota koji se školuju izvan programa "Kadet", a dolaze iz sastava OSRH ili iz civilstva. Nakon nekoliko sušnih godina, zadnjih godinu-dvije ponovno raste broj kandidata za vojne pilote.

4. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA IZVAN PROGRAMA "KADET"

27.09.2015.

Novi naraštaj vojnih pilota započeo selekcijsko letenje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Eskadrili aviona (EA) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik, 27. rujna 2016. započelo je selekcijsko letenje kandidata koji se školuju za hrvatske vojne pilote na avionu ZLIN 242 L.

Riječ je o 4. naraštaju kandidata izvan projekta „Kadet“ koji broji 5 polaznika, a njihovom prvom informativnom letu uz stručno vodstvo nastavnika letenja prethodila je teorijska priprema kroz tehničku učionicu i primjenjenu teoriju.

Voditelj selekcijskog letenja bojnik Robert Ribarić rekao je kako se ovaj model pribavljanja osoblja u Oružanim snagama RH pokazao uspješnim jer je ovo četvrta generacija koja na selekciju dolazi od kandidata koji su već u sustavu OS RH ili su zadovoljili liječničke i druge kriterije iz civilnog sektora. „Prvi dojmovi o polaznicima su iznimno pozitivni, motivirani su, a neki od njih već imaju iskustva u letenju iz civilstva tako da su došli u bazu koja im pruža vrhunske uvjete školovanja za vojne pilote. I za njih vrijedi isti program obuke selekcijskog letenja kroz nalet od 10-ak sati po svakom polazniku, nakon čega će se donijeti i procjena stupnja usvojenosti pojedinih elemenata letenja, a konačnu ocjenu o sposobnosti za studij vojnog pilota donosi stručno povjerenstvo HRZ-a i PZO-a“, istaknuo je bojnik Ribarić.

Polaznik selekcijskog letenja Luka Hrga iz Bjelovara kazao je kako se do sada školovao za civilnog pilota, a pred njim je sada novi izazov jer želi čuvati hrvatsko nebo kao vojni pilot. Poručnik korvete Tomislav Janković umjesto mora poželio je nebo kao svoj radni prostor i okružje. „Let je bio i više nego zanimljiv. Malo sam još ljut na sebe jer sam želio i uživati u ljepotama oko sebe pa mi je let prošao brzo, a želio sam još toga upoznati oko instrumenata i svega što ću sutra koristiti u letenju“, iznio je dojmove nakon prvog leta poručnik korvete Janković.

Foto: HRZ i PZO / M. Karačić, osrh.hr


* 01_4_narastaj_izvan_programa_kadet.jpg (247.33 KB, 1600x1200 - viewed 151 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #307 on: November 19, 2016, 06:12:34 pm »

04.11.2016.

Eskadrila transportnih helikoptera obilježila 25. obljetnicu osnutka

Eskadrila transportnih helikoptera (ETH) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) obilježila je u petak 4. studenoga 2016. u vojarni „Knez Trpimir“ u Divuljama Dan postrojbe i 25. obljetnicu osnutka i djelovanja.

ETH je u ovoj godini do 4.11. sveukupno prevezela 458 pacijenata kroz ostvarenih 420 sati naleta ili punih 17 dana u zraku u humanim letovima, a letačke posade ETH sudjelovale su i u 13 akcija potrage i spašavanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OS RH/Monika Tržić, osrh.hr


* 25_eth_hrz_01.jpg (325.17 KB, 1600x1014 - viewed 167 times.)

* 25_eth_hrz_02.jpg (351.18 KB, 1600x1067 - viewed 109 times.)

* 25_eth_hrz_03.jpg (376.36 KB, 1600x1066 - viewed 117 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #308 on: November 19, 2016, 06:23:00 pm »

07.11.2016.

Eskadrila aviona obilježila 25 godina djelovanja

Eskadrila aviona (EA) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik obilježila je 7. studenoga 2016. Dan postrojbe i 25. obljetnicu osnutka i djelovanja.

Eskadrila aviona kolijevka je HRZ i PZO koja je do sada školovala preko 250 hrvatskih vojnih pilota kroz 20. naraštaja koji su do sada završili letačku obuku. Naglasio je izniman doprinos svih pilota i zrakoplovnih tehničara koji su svojim kvalitetnim radom omogućili da se Eskadrila može pohvaliti sa 20 godina uporabe i oko 55000 sati naleta ostvarenih na avionu Pilatus PC-9M bez zrakoplovnih nesreća i gubitaka. Trenutno je u tijeku letačka obuka 21. i 22. naraštaja hrvatskih vojnih pilota kao i već trećeg naraštaja pilota Omanskog kraljevskog zrakoplovstva RAFO (Royal Air Force of Oman) koji svoju letačku obuku provode u HRZ i PZO, čime se i dalje na najbolji način potvrđuje visoka osposobljenost hrvatskih vojnih pilota i nastavnika letenja te kvaliteta sustava školovanja. Ovu godinu posebno je obilježio i nastup akrobatske grupe „Krila Oluje“ u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske na Royal International Air Tatoo (RIAT) u Zrakoplovnoj bazi Fairford gdje su osvojili nagradu za sveukupno najbolji nastup.

Ovogodišnje obilježavanje jubilarne obljetnice Eskadrila aviona je izvela na svoj poseban način, umjesto zemaljskog postroja svi piloti iz sastava Eskadrile izveli su zračni postroj leteći u dvije formacije od ukupno 10 aviona (7 Pilatusa PC-9M i 3 ZLIN-a 242L), a ovakav način bi prema najavi pukovnika Barišića ubuduće trebao postati tradicija pri obilježavanju Dana eskadrile.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO/EA, osrh.hr


* 25_ea_hrz_02.jpg (97.85 KB, 1600x1066 - viewed 105 times.)

* 25_ea_hrz_03.jpg (104.26 KB, 1600x1066 - viewed 113 times.)

* 25_ea_hrz_04.jpg (73.86 KB, 1600x1066 - viewed 112 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #309 on: December 25, 2016, 10:43:29 pm »

21. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

22.12.2016.

Učenici-letači izveli prve samostalne letove

U Eskadrili aviona i Eskadrili helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić“, učenici-letači 21. naraštaja vojnih pilota od 12. do 22. prosinca 2016. imali su svoje prve samostalne letove na avionu Pilatus PC-9 M i helikopteru Bell 206 B. Prve čestitke za uspješne samostalne letove učenicima-letačima uputili su njihovi nastavnici letenja, zamjenik zapovjednika EA pukovnik Damir Barišić i zapovjednik EH pukovnik Krešimir Ražov.

Samostalnim letovima prethodili su kontrolni letovi s ispitivačem tijekom kojih su učenici-letači pokazali visoku razinu samostalnosti i pouzdanosti u odrađivanju svih elemenata leta na avionu PC-9M.

Zamjenik zapovjednika EA pukovnik Damir Barišić, ujedno i ovlašteni ispitivač na kontrolnim letovima, izrazio je zadovoljstvo postignutim rezultatima i naglasio da je ovo prvi od 19 kontrolnih/ispitnih letova koje učenike-letače očekuju tijekom letačke izobrazbe. „Za svakog letača prvi samostalni let je i najupečatljiviji, jedan od onih koji se dugo pamte“ - istaknuo je pukovnik Barišić. Treba istaknuti kako Eskadrila aviona ne obučava samo pilote za svoje potrebe nego i za popunu borbene eskadrile aviona te protupožarnu eskadrilu.

U razgovoru s nastavnicima letenja u Eskadrili helikoptera Bell-206B poručnicima M. Huđekom, T. Baturinom i M. Debušem saznajemo kako su samostalni letovi poseban trenutak ne samo za učenike-letače nego i iza njih, budući tada najbolje dolazi do izražaja njihov uloženi trud, znanje i motivaciju.

Zapovjednik Eskadrile helikoptera pukovnik Krešimir Ražov, ovlašteni ispitivač na kontrolnim letovima, ne krije zadovoljstvo visokim rezultatima koje su postigli u letačkoj obuci učenika-letača. „Samostalni letovi učenika-letača značajan su korak u izazovima koji su pred njima tijekom školovanja, ali i najbolji pokazatelj kvalitete rada i truda koji su uložili nastavnici u svoj rad.

Uspješnim samostalnim letovima učenici-letači 21. naraštaja potvrdili su samostalnost i spremnost za nastavak školovanja što je tek prvi korak u dugotrajnoj i iznimno zahtjevnoj letačkoj obuci vojnih pilota. Prve samostalne letove odradilo je ukupno 8 učenika kadeta (3 na Pilatusu i 5 na Belu 206B).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 01_21_narastaj_HRZ.jpg (1711.84 KB, 3226x1815 - viewed 124 times.)

* 04_21_narastaj_HRZ.jpg (1838.91 KB, 3226x1815 - viewed 87 times.)

* 02_21_narastaj_HRZ.jpg (96.95 KB, 1280x960 - viewed 133 times.)

* 03_21_narastaj_HRZ.jpg (1424.05 KB, 2612x1959 - viewed 114 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #310 on: January 31, 2017, 10:12:42 pm »

31.1.2017.

Hrvatski piloti u obilasku američkog zrakoplova Osprey

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Piloti i zrakoplovno-tehničko osoblje 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) posjetili su danas u utorak 31. siječnja 2017., američke višenamjenske vojne zrakoplove V-22 Osprey koji se nalaze u bazi u Zemuniku u sklopu posjeta Oružanim snagama RH kroz program i aktivnosti Međunarodnog zrakoplovnog obučnog centra, MATC (Multinational Aviation Traininig Center) koji je prihvaćen i uvršten kao projekt prve razine unutar NATO inicijative Smart Defence, odnosno Pametne obrane.

Uz razgledavanje Osprey-a koji se prvi puta nalaze u Hrvatskoj, američki zrakoplovni timovi pružili su domaćinima i informacije o tehničkim karakteristikama, uporabi i misijama ovog zrakoplova, a boravak u Zemuniku izazvao je pozornost pripadnika baze i zbog činjenice što je zrakoplov konstruiran tako što može uzletjeti okomito kao helikopter, a u vodoravnom letu upravljan je kao avion.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO, morh.hr

Pred koji dan V-22 Osprey je niskim iznenadnim preletom izazavao pomutnju među Omišanima.


* osprey_31012017_01.jpg (151.87 KB, 1600x1200 - viewed 96 times.)

* osprey_31012017_02.jpg (127.44 KB, 1600x1200 - viewed 141 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #311 on: January 31, 2017, 10:14:38 pm »

Hrvatski piloti u obilasku američkog zrakoplova Osprey

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO, morh.hr


* osprey_31012017_04.jpg (199.82 KB, 1600x1200 - viewed 147 times.)

* osprey_31012017_05.jpg (211.57 KB, 1600x1200 - viewed 104 times.)

* osprey_31012017_08.jpg (159.39 KB, 1600x1200 - viewed 131 times.)

* osprey_31012017_09.jpg (145.12 KB, 1600x1200 - viewed 115 times.)

* osprey_31012017_11.jpg (203.74 KB, 1600x1200 - viewed 112 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #312 on: March 02, 2017, 04:17:03 pm »

28.02.2017.

Češki piloti završili obuku u bazi Zemunik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dvojica pilota Ratnog zrakoplovstva Češke Republike, 28. veljače 2017. uspješno su završili letačku obuku u Eskadrili helikoptera (EH) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) u vojarni Zemunik.

Završne ispitne letove u trajanju od sat i 15 minuta češki piloti izveli su u pratnji hrvatskih ovlaštenih ispitivača letenja čime su potvrdili usvojenost predviđenih sadržaja iz obuke.

Obuka se od sredine studenoga 2016. odvijala na helikopterima BELL-206 B, a obuhvaćala je dva razdjela letačke obuke, temeljno i navigacijsko letenje. Češki piloti ostvarili su 60 sati pojedinačnog naleta s hrvatskim nastavnicima letenja uz vođenje na engleskom jeziku i po hrvatskom modelu školovanja pilota helikoptera.

Nakon pilota Omanskog kraljevskog zrakoplovstva RAFO (Royal Air Force of Oman) čiji četvrti naraštaj započinje školovanje u Eskadrili aviona u idućem tjednu, ovo je prvi ciklus školovanja čeških pilota u Eskadrili helikoptera koji se također provodio na komercijalnoj osnovi temeljem Tehničkog dogovora između Ministarstava obrane RH i Češke Republike.

Voditelj školovanja čeških pilota u bazi Zemunik bojnik Marin Klarin izrazio je zadovoljstvo ostvarenim rezultatima školovanja čeških pilota kazavši kako je je Eskadrila helikoptera obukom inozemnih pilota i po prvi put iz zemlje članice NATO-a na najbolji način potvrdila sposobnosti školovanja pilota u skladu najviših svjetskih standarda obuke. “Cijeli process odvijao se po već razrađenim standardima po kojima obučavamo i hrvatske kadete pri čemu je uvijek naglasak bio na sigurnosti letenja. Obuka je provedena na vrijeme, sigurno i s rezultatima koji osiguravaju češkim pilotima uspješan nastavak njihove obuke na helikopterima češkog ratnog zrakoplovstva Mi-2. Jedina prilagodba u obuci bila je uključivanje brišućih letova kroz razdjel navigacijskog letenja dok taj dio obuke s hrvatskim kadetima provodimo u razdjelu namjenskog letenja”, istaknuo je bojnik Klarin.

Čestitku češkim pilotima na uspješnom završetku školovanja uputio je i zapovjednik Eskadrile helikoptera pukovnik Krešimir Ražov koji je naglasio kako je ovo bio iskorak i za nastavnike letenja i za zrakoplovno-tehničko osoblje, a pred njima su sada novi izazovi oko preobuke na helikopterima OH-58 D Kiowa Warrior.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: HRZ i PZO / M. Karačić, osrh.hr


* česi_hrz_02.jpg (230.95 KB, 1600x1200 - viewed 82 times.)

* česi_hrz_04.jpg (242.41 KB, 1600x1200 - viewed 83 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #313 on: March 02, 2017, 04:34:49 pm »

02.03.2017.

Francuski vojni avioni gostovali u bazi Zemunik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tri aviona Dassault Alphajet Francuskog ratnog zrakoplovstva završili su u četvrtak, 2. ožujka 2017. dvodnevni posjet Eskadrili aviona 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane u vojarni „Pukovnik Mirko Vukušić“u Zemuniku. Radni posjet francuskih pilota, polaznika obuke i njihovih nastavnika letenja, u bazi Zemunik proveden je u cilju uvježbavanja, planiranja te provedbe međunarodnih preleta i procedura na aerodrome drugih država što je sastavni dio letačke obuke francuskih vojnih pilota.

Pri odlasku iz baze Zemunik piloti Eskadrile aviona 93. zrakoplovne baze s Pilatusima PC-9M izveli su i zajednički trening grupnog letenja s francuskim pilotima dok su piloti iz Eskadrile borbenih aviona 91. zrakoplovne baze s avionima MiG-21 dobili i iskoristili prigodu da u sklopu svoje borbene (presretačke) obuke presretnu francuske Alphajetove „Target of Oportunity“, uz navođenje iz Središta za nadzor zračnog prostora Bojne zračnog motrenja i navođenja. Provedbom ove aktivnosti, uz primjenu svih NATO i ICAO postupaka i procedura, hrvatski piloti borbenih aviona MiG-21 stekli su nova iskustva i potvrdili dostignutu razinu osposobljenosti, kompatibilnosti i interoperabilnosti za provedbu svoje temeljne zadaće – nadzora i zaštite zračnog prostora RH.

Zamjenik zapovjednika Eskadrile aviona i vođa akrobatske grupa „Krila Oluje“ pukovnik Damir Barišić izrazio je zadovoljstvo što su mogli ugostiti kolege iz Francuskog ratnog zrakoplovstva i razmijeniti iskustva u školovanju vojnih pilota. „Ovakvi međunarodni letovi nisu samo mogućnost za razmjenu iskustva s pripadnicima drugih ratnih zrakoplovstava već su od iznimnog značaja za stjecanje znanja, iskustva i samopouzdanja kod mladih pilota te su uobičajena praksa u većini europskih ratnih zrakoplovstava“, istaknuo je pukovnik Barišić.

Suradnja francuskih kadeta s pilotima iz Zemunika pokrenuta je prije nekoliko godina kroz razmjenu kadeta, a sve je krenulo kada je francuski polaznik obuke Marvin Moguerou kroz školovanje surađivao s Fakultetom prometnih znanosti u Zagrebu, a kontakti su dalje nastavljeni preko hrvatskog kadeta-pilota Luke Šapine kojemu je Marvin Moguerou bio i na promociji završetka školovanja za vojnog pilota. Zanimljivo je i kako se u francuskom timu pilota koji su bili u Zemuniku nalazio i jedan nekadašnji i jedan od budućih članova akrobatske grupe Patrouille de France.

Ovo je bio prvi dolazak francuskih aviona u bazu Zemunik i Hrvatsku čime su otvorena vrata za nastavak i proširenje suradnje u području obuke pilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst: HRZ i PZO/Marinko Karačić, Foto: HRZ i PZO/M. Karačić, L. Šapina, D. Belančić, osrh.hr


* piloti_03022017_01.jpg (148.49 KB, 1200x900 - viewed 101 times.)

* piloti_03022017_02.jpg (239.83 KB, 1200x900 - viewed 97 times.)

* piloti_03022017_14.jpg (73.07 KB, 1600x1200 - viewed 101 times.)

* piloti_03022017_15.jpg (180.37 KB, 1200x675 - viewed 99 times.)

* piloti_03022017_16.jpg (167.47 KB, 1200x675 - viewed 121 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #314 on: March 02, 2017, 04:36:38 pm »

Francuski vojni avioni gostovali u bazi Zemunik

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ i PZO/M. Karačić, L. Šapina, D. Belančić, osrh.hr


* piloti_03022017_05.jpg (209.94 KB, 1200x900 - viewed 100 times.)

* piloti_03022017_19.jpg (105.06 KB, 1200x675 - viewed 79 times.)

* piloti_03022017_20.jpg (165.22 KB, 1200x900 - viewed 105 times.)

* piloti_03022017_21.jpg (242.04 KB, 1200x800 - viewed 103 times.)

* piloti_03022017_22.jpg (440.09 KB, 1200x800 - viewed 93 times.)
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 25 queries.