PALUBA
March 28, 2024, 06:07:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25   Go Down
  Print  
Author Topic: 93. zrakoplovna baza HRZ i PZO (Zemunik - Zadar)  (Read 155732 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #345 on: December 07, 2018, 03:38:57 pm »

24. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

7.12.2018.

Kadeti u Zemuniku izveli prve samostalne letove na Pilatusu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kadeti 24. naraštaja hrvatskih vojnih pilota izveli su u petak, 7. prosinca 2018. prve samostalne letove na avionima Pilatus PC-9M u Eskadrili aviona (EA) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u vojarni "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku.

Prije prvog samostalnog leta, četvorica kadeta uspješno su položili ispitne letove pod vodstvom ovlaštenih ispitivača letenja, što je ujedno bila zadnja provjera spremnosti kadeta za samostalnu izvedbu letova na Pilatusu PC-9M.

Svaki pokret kadeta u zraku kroz tri školska kruga iznad piste u Zemuniku pozorno su pratili njihovi nastavnici letenja  koji su im nakon završetka letova uputili i prve čestitke.

Voditelj obuke bojnik Nino Perović izrazio je zadovoljstvo što je još jedan naraštaj polaznika koji se školuju za pilote aviona potvrdio spremnost nastavka školovanja.

"Prvi samostalni letovi pružit će im dodatno samopouzdanje i energiju za nastavak školovanja. Polaznici su već na temeljnoj obuci na avionu ZLIN-242L pokazali dobre rezultate, a nastavkom obuke na Pilatusu potvrdili su potencijal koji treba sustavno "brusiti" do one zadnje stepenice u njihovom školovanju", istaknuo je bojnik Perović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kadet Antonio Donadić iz Rijeke nakon samostalnog leta kazao je kako je podigao razinu samopouzdanja i vjere u sebe te spoznao moć aviona Pilatusa. "Definitivno želim biti borbeni pilot i ponosni čuvar neba naše Domovine", istaknuo je kadet Donadić koji je nakon prve analize s nastavnikom letenja, radost samostalnog leta podijelio sa obitelji i djevojkom.

Za Bruna Buluma iz Metkovića svako odvajanje od zemlje u kabini aviona je neopisivo i motivirajuće. "Samostalni let je neponovljiv osjećaj i iskustvo kojem sam se veselio od prvog dana obuke", iznio je kadet Bulum.

Polaznik obuke Martin Škrtić iz Duge Rese osjećao je potpunu slobodu i samostalnost. "Jedino sam se mogao osloniti sam na sebe, donositi odluke u letu koristeći usvojena znanja iz obuke i to je ono što me ispunjava i motivira u nastavku školovanja", kazao je Škrtić.

Kadet Lovre Krnić iz Zadra također je uspješno izveo prvi samostalni let na Pilatusu. "Obuka je zahtjevna, ali imamo vrhunske nastavnike letenja i uz njihovu podršku sigurni smo i spremni za nove izazove. Volim raditi s ljudima pa mi je želja postati nastavnik letenja i svakako u budućnosti borbeni pilot HRZ-a", poručio je kadet Krnić.  

U nastavku obuke kadeta 24. naraštaja hrvatskih vojnih pilota slijedi usvajanje sadržaja iz razdjela osnovnog i naprednog akrobatskog letenja, a na kraju svakog razdjela, kadete očekuje novi test polaganja ispitnih letova te provedba samostalnih letova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ / R. Ribarić, L. Parlov, M. Karačić, morh.hr

Dakle, od 9 kadeta u 24. naraštaju, pet se obučava za pilote helikoptera, a četiri za pilote aviona.


* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_04.jpg (156.75 KB, 1200x800 - viewed 120 times.)

* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_03.1.jpg (157.66 KB, 1200x800 - viewed 99 times.)

* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_05.jpg (159.93 KB, 1200x800 - viewed 114 times.)

* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_09.jpg (145.11 KB, 1200x800 - viewed 100 times.)

* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_11.jpg (104.83 KB, 1200x800 - viewed 92 times.)

* prvi_samostalni_letovi_zemunik_071218_13.jpg (163.78 KB, 1200x800 - viewed 98 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #346 on: December 07, 2018, 04:09:13 pm »

Dakle, od 9 kadeta u 24. naraštaju, pet se obučava za pilote helikoptera, a četiri za pilote aviona.

Мало је ово, премало.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #347 on: February 14, 2019, 07:31:05 pm »

14.2.2019.

Američki generali posjetili vojarnu u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U sklopu posjeta Republici Hrvatskoj, skupina novopromoviranih generala i admirala te visokih civilnih službenika iz obrambenog sustava Sjedinjenih američkih država posjetila je u četvrtak, 14. veljače 2019. 93. zrakoplovnu bazu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u vojarni "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku.

U pratnji američkih visokih časnika koje je predvodio umirovljeni general zbora Philip Breedlove, nalazio se načelnik Uprave za planiranje Glavnog stožera Oružanih snaga RH brigadni general Denis Tretinjak, a dobrodošlicu su izrazili načelnik stožera HRZ brigadir Michael Križanec te domaćini, zapovjednik i načelnik stožera 93. zb pukovnici Krešimir Ražov i Boris Panić.

Brigadir Križanec predstavio je HRZ od njezinog osnutka, djelovanja u Domovinskom ratu te sadašnjim misijama i organizacijom.

General zbora Breedlove istaknuo je kako su impresionirani viđenim u bazi u Zemuniku.

"Posjet je izvrsno organiziran, možete biti ponosni na cijeli tim i mi smo uistinu sretni zbog vaših uspjeha. Želim vam siguran let", poručio je general Breedlove, a poseban obol dočeku priredile su posade helikoptera OH-58D Kiowa Warrior koje su dopratile VIP goste od Zračne luke Zadar do stajanke u bazi Zemunik.

Pukovnik Ražov je kazao kako su dolaskom u Zemunik američki gosti htjeli pobliže upoznati Eskadrilu helikoptera koja je 2016. opremljena helikopterima OH-58D Kiowa Warrior kroz potporu Vlade i Oružanih snaga SAD-a.
"Uz prezentaciju o Kiowama, američke generale i admirale upoznali smo i s projektom Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra (Multinational Aviation Training Centre – MATC) u kojem baza Zemunik zauzima značajno mjesto kroz trening i obuku međunarodnih helikopterskih timova", iznio je pukovnik Ražov.

Naime, riječ je o studijskom putovanju visokih američkih vojnih dužnosnika pri čemu je posjet Hrvatskoj jedan u nizu, a cilj im je stjecanje uvida u stanje u ovom dijelu Europe iz perspektive partnerskih zemalja.

U sklopu studijskog putovanja, skupina novopromoviranih generala i admirala te visokih civilnih službenika iz obrambenog sustava SAD-a susreli su se i s vrhovnom zapovjednicom Oružanih snaga RH i predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović i načelnikom Glavnog stožera OSRH generalom zbora Mirkom Šundovom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH / HRZ | J. Kopi, M. Karačić, L. Parlov, morh.hr


* generali_usa_croatia_140219_09.jpg (141.9 KB, 1200x800 - viewed 84 times.)

* generali_usa_croatia_140219_02.jpg (111.24 KB, 1200x800 - viewed 81 times.)

* generali_usa_croatia_140219_03.jpg (126.25 KB, 1200x800 - viewed 94 times.)

* generali_usa_croatia_140219_04.jpg (226.63 KB, 1200x800 - viewed 88 times.)

* generali_usa_croatia_140219_05.jpg (160.38 KB, 1200x800 - viewed 78 times.)

* generali_usa_croatia_140219_10.jpg (151.6 KB, 1200x800 - viewed 80 times.)

* generali_usa_croatia_140219_18.jpg (1173.43 KB, 2480x1772 - viewed 80 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #348 on: April 02, 2019, 10:09:34 pm »

21.3.2019.

Obilježena 27. obljetnica 93. zrakoplovne baze HRZ-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vojarni "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku u četvrtak, 21. ožujka 2019. obilježena je 27. obljetnica osnutka 93. zrakoplovne baze te ujedno 26. obljetnica pogibije pripadnika baze i 7. domobranske pukovnije.

Uz pripadnike baze, svečanosti su nazočili zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Mato Mikić i zapovjednik Središta za obuku HRZ-a “Rudolf Perešin” brigadir Goran Huljev te dosadašnji zapovjednici baze, kao i ostali uzvanici.

Obilježavanje Dana 93. zrakoplovne baze započelo je misom zahvalnicom za poginule hrvatske branitelje u crkvi Svih svetih te polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na mjesnom groblju u Sukošanu, a nastavljeno svečanim postrojavanjem pripadnika baze u vojarni u Zemuniku.

Uputivši čestitke pripadnicima baze, zapovjednik HRZ-a general Mato Mikić s posebnom zahvalnošću prisjetio se poginulih pripadnika, kao i onih koji su svoj radni vijek ugradili u razvijanje i jačanje 93. zb. Podsjetio je na dane kada je prije 27 godina ustrojavana baza i prve letačke aktivnosti te pripreme za početak školovanja hrvatskih vojnih pilota u rujnu 1992. godine. Od tada do danas 93. zb je ključna u stvaranju pilotskog i zrakoplovno-tehničkog sastava HRZ-a.

Istaknuo je posebno važnu ulogu baze u prihvatu i uvođenju u operativnu uporabu helikoptera Kiowa Warrior, ustrojavanju MATC kao međunarodnog centar za obuku helikopterskih posada te rad na ustrojavanju MSAP kao NATO centra izvrsnosti, ali i onu najvažniju i najodgovorniju, a to je obuka mladih pilota na avionima i helikopterima.


Zapovjednik baze pukovnik Krešimir Ražov podsjetio je na ključne događaje u proteklih 27 godina baze.

Naglasio je kako danas vođenje postrojbi HRZ-a u Zemuniku i Divuljama preuzimaju mlađi naraštaji te kako će baza uskoro početi djelovati pod novim nazivom - 93. krilo Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Osvrnuo se potom na ključna događanja unazad godinu dana, istaknuvši kako su tijekom tog razdoblja pripadnici baze ostvarili oko 6500 sati naleta, što u spašavanju ljudskih života i obrani od požara, a što u promoviranju sposobnosti i vještina te letačkoj obuci. Proteklu su godinu obilježili sudjelovanje u vojnoj vježbi Velebit s većim brojem aviona i helikoptera, nastavak borbeno-letačke obuke nove skupine pilota i zrakoplovnih tehničara na helikopterima OH-58D Kiowa Warrior, završetak obuke mađarskih pilota u Eskadrili aviona, uspješna provedba protupožarne sezone te početak osposobljavanja i preobuka pilota na protupožarnim avionima, kao i jubilarni 50. nastup akro-grupe Krila Oluje. Pukovnik Ražov je podsjetio i kako je veliki trud uložen u uređenje vojarne.

U fokusu će u ovoj godini biti nastavak obuke pilota na helikopterima OH-58D Kiowa Warrior te dostizanje pune operativne sposobnosti i daljnji rad na razvoju Multinacionalnog središta za obuku helikopterskih posada za provedbu operacija specijalnih zračnih snaga MSAP (Multinational Special Aviation Program) te izgradnja novog multifunkcionalnog hangara za zrakoplovno-tehničko održavanje.

Na kraju svečanosti najzaslužnijim pripadnicima baze uručene su pohvale, nagrade i priznanja te odlikovanje Reda hrvatskog pletera bivšim i sadašnjim pilotima akro grupe Krila Oluje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH / T. Brandt, morh.hr


* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_13.jpg (356.06 KB, 1200x840 - viewed 76 times.)

* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_15.jpg (270.57 KB, 1200x800 - viewed 79 times.)

* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_20.jpg (176.24 KB, 1200x840 - viewed 69 times.)

* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_23.jpg (319.1 KB, 1200x840 - viewed 70 times.)

* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_36.jpg (246.92 KB, 1200x800 - viewed 64 times.)

* 93_zrakoplovna_baza_obljetnica_210319_37.jpg (353.26 KB, 1200x840 - viewed 70 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #349 on: April 02, 2019, 10:12:14 pm »

Naglasio je kako danas vođenje postrojbi HRZ-a u Zemuniku i Divuljama preuzimaju mlađi naraštaji te kako će baza uskoro početi djelovati pod novim nazivom - 93. krilo Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

93. zrakoplovna baza Hrvatskog ratnog zrakoplovstva postaje 93. krilo Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Dakle 93. Wing HRZ.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #350 on: April 03, 2019, 12:12:23 am »

Interesantno da je ta baza sada krilo.

A onda druga pitanja:

1. Da li ce druge  AB postati krila?
- 91 AB (Pleso s eskadrilom MiG-21)
- 92 AB (Pula) - ne znam da li HRZ I dalje ima bilo kakve instalacije tu.
- 94 AB (Lucko s eskadrilom Mi-171Sh)
- 95 AB (Divulje s eskadrilom Mi-8MTV)
 

2. Da li ce nova krila biti po Americkom standard - to jest krilo upravlja samo eskadrile koje su u istoj bazi?

3. Koja je organizacija 93 krila?

Do sada je bila:
Eskadrila Aviona (PC-9M, Zlin 242)
Eskadrila Helikoptera (OH-58D/Bell 206)
Protupozarna Eskadrila (AT802/CL415)
Eskadrila Transportnih Helikopter (Mi-8MTV) - u 95 AB Divulje

Da li ce ostati ovako?

4. Eskadrila Helikoptera je cudna jedinica sa dvije uloge:
 - Skolovanje pilota sa Bell 206B
 - Laki jurisnik I izvidanje sa OH-558D

Da li ce eskadrila helikoptera ovako nastaviti ili da li ce je mozda prepoloviti u dvije eskadrile (jedna za Bell 206B I jedna za OH-58D)?





 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #351 on: April 03, 2019, 11:30:08 pm »

Interesantno da je ta baza sada krilo.

A onda druga pitanja:

1. Da li ce druge  AB postati krila?
- 91 AB (Pleso s eskadrilom MiG-21)
- 92 AB (Pula) - ne znam da li HRZ I dalje ima bilo kakve instalacije tu.
- 94 AB (Lucko s eskadrilom Mi-171Sh)
- 95 AB (Divulje s eskadrilom Mi-8MTV)

U sastavu HRZ trenutno postoje samo 91. zrakoplovna baza na Plesu i 93. zrakoplovna baza u Zemuniku. I mislim da će obje postati Krilo (Wing). Ostale baze su davno ukinute i pripojene ovim dvjema te ne vjerujem da će se obnavljati niti sam takvo što čuo.

92. zrakoplovna baza Pula, odnosno njeno ljudstvo i tehnika, su ušli u sastav 91. zb, a HRZ u Puli nema ništa, vojni dio zračne luke je praktički bio napušten, no sada se obnavlja i u planu je da se tamo smjesti dio nove postrojbe koja će operirati besposadne sustave.
94. zrakoplovna baza Lučko je također pripojena 91. zb (Letjelište Lučko), a Eskadrila višenamjenskih helikoptera (Mi-171Sh) je prebačena ili je trebala biti prebačena na Plesu, barem se tako najavljivalo.
95. zrakoplovna baza Divulje je pripojena 93. zb, a Eskadrila transportnih helikoptera (Mi-8) i dalje operira sa Letjelišta Divulje.

Što se ostalih pitanja tiče, još nije poznata organizacijska struktura budućeg 93. krila, a li mislim da neće biti značajnijih promjena.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #352 on: April 04, 2019, 01:06:37 pm »

Poznati smo po učinkovitim preustrojima. Svakih 4-5 godina dođe stečajni upravitelj.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #353 on: April 05, 2019, 04:59:58 pm »

Мени овај нови назив више личи на помодарство или копирање американаца, него на озбиљну и квалитетно нову организацију ХРЗ.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #354 on: May 26, 2019, 11:26:15 pm »

25. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

23.5.2019.

Prvi samostalni letovi 25. naraštaja vojnih pilota na ZLIN-u

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Polaznici 25. naraštaja hrvatskih vojnih pilota u Eskadrili aviona 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva izveli su u srijedu, 22. svibnja 2019. godine prve samostalne letove na avionu ZLIN 242 L u vojarni "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku.

U sklopu prvih samostalnih letova, kojima su prethodili kontrolni letovi, polaznici su napravili dva školska kruga, a let je trajao desetak minuta.

Svi dijelovi leta, od pokretanja motora aviona ZLIN 242 L, izlaska na pistu, polijetanja, formiranja školskog kruga, motrenja te završnog prilaza za slijetanje i produžavanje u novi školski krug detaljno su razrađeni tijekom priprema.

Po završetku prvog samostalnog leta Tomislav Bilandžić iz Sinja kazao je: "Samostalni let je izvrstan. Sam si odgovoran za svoje postupke. Želio sam biti vojni pilot i našao sam se u ovom pozivu", poručivši kako se vidi u akrobatskoj skupini "Krila Oluje".

"Kad sam sletio osjećao sam se pobjednički", istaknuo je Luka Arambašić iz Šibenika, kojemu je vjetar tijekom leta predstavljao dodatni izazov.

Tomislav Colić iz Sibinja kod Slavonskog Broda također je bio pod dojmom nakon izvođenja prvog samostalnog leta: "Koliko je ovaj let važan shvatio sam tek kad sam sam sjeo u kabinu aviona". Slobodu, adrenalin i uzbuđenje tijekom leta osjećali su i njihovi kolege iz naraštaja Luka Mihovil Glas, Domagoj Božan i Tomislav Janković, a svi na nastavak obuke gledaju s optimizmom.

Natporučnik Dominik Jerinić, jedan od nastavnika letenja izrazio je zadovojstvo: "Prve samostalne letove uspješno su izveli, a sada će se dalje pripremati za ispitni let te za nastavak obuke koja će biti još složenija i zahtjevnija."
 
"Uspješno provedenim prvim samostalnim letovima kadeti su potvrdili da su spremni za nastavak letačke obuke. Ovo je veliki uspjeh za njih, ali i nastavnike letenja koji su ih osposobili za ovaj važan korak u njihovoj karijeri. Prvi samostalni let zasigurno im je pružio dodatnu sigurnost, samopouzdanje i motivaciju za nastavak školovanja", kazao je zapovjednik Eskadrile aviona 93. zrakoplovne baze pukovnik Robert Ribarić.

Na uspješnom prvom samostalnom letu, polaznicima je čestitao i zapovjednik Pilotske škole Središta za obuku HRZ-a pukovnik Željko Harapin.

Prvom samostalnom letu na avionu ZLIN 242L polaznici su pristupili nakon razdjela temeljnog letenja, nakon čega ih očekuju složenije faze letačke obuke koje uključuju akrobatsko, navigacijsko i grupno letenje, a potom prelazak na izabrani tip za pilote aviona i pilote helikoptera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ / M. Karačić, morh.hr


* samostalni_letovi_23052019_03.jpg (144.82 KB, 1200x800 - viewed 58 times.)

* samostalni_letovi_23052019_04.jpg (75.67 KB, 1200x800 - viewed 60 times.)

* samostalni_letovi_23052019_06.jpg (188.43 KB, 1200x800 - viewed 83 times.)

* samostalni_letovi_23052019_07.jpg (181.23 KB, 1200x800 - viewed 71 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #355 on: June 29, 2019, 12:22:50 pm »

29.6.2019.

Prezentacija američkih aviona u Zemuniku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U 93. zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u vojarni „Pukovnik Mirko Vukušić“ u Zemuniku u petak, 28. lipnja 2019. završena je trodnevna prezentacija aviona američke tvrtke Textron Aviation.

Između ostalih, dijelu prezentacije je nazočio i zapovjednik HRZ-a brigadni general Mato Mikić te predstavnici i zapovjednici ustrojbenih cjelina HRZ-a i 93. zrakoplovne baze.

Prezentacija je održana na inicijativu i u organizaciji Textrona u sklopu njihove promotivne kampanje u europskim zemljama. Tvrtka se u Zemuniku predstavila s dvama avionima, lakim jurišnikom AT-6 Wolverine i lakim transportnim/višenamjenskim avionom King Air 350i u civilnoj konfiguraciji za prijevoz putnika. Oba tipa aviona dostupni su u više konfiguracija, primjerice AT-6 Wolverine je naoružana inačica obučno-trenažnog aviona T-6 Texan II razvijenog iz Pilatusa PC-9 kojeg danas za obuku rabi Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.


Uz upoznavanje tehničkih karakteristika i specifičnosti aviona kroz predstavljanje, bili su organizirani i letovi za pilote i dio tehničkog osoblje HRZ-a na oba tipa aviona pa su se i u letačkom dijelu mogli upoznati s najvažnijim performansama aviona.

Tako je vojni pilot brigadir Željko Ninić imao priliku prvi put letjeti na avionu AT-6 Wolverine te je tom prilikom naglasio: "Testiranje aviona u operativnim uvjetima vlastite zrakoplovne baze daje jasniju sliku o njegovim mogućnostima".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]
Foto: MORH / T. Brandt, morh.hr


* prezentacija_aviona_29062019_01_v.jpg (209.16 KB, 1200x800 - viewed 56 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_02.jpg (174.6 KB, 1200x800 - viewed 122 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_03.jpg (225.61 KB, 1200x800 - viewed 58 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_05.jpg (224.22 KB, 1200x821 - viewed 54 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_06.jpg (247.9 KB, 1200x821 - viewed 55 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_09.jpg (209.58 KB, 1200x821 - viewed 62 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_14.jpg (232.66 KB, 1200x800 - viewed 57 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_16.jpg (182.49 KB, 1200x800 - viewed 59 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_30.jpg (159.67 KB, 1200x821 - viewed 60 times.)

* prezentacija_aviona_29062019_35.jpg (183.11 KB, 1200x821 - viewed 56 times.)
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #356 on: September 16, 2019, 11:44:57 pm »

Puna operativna spremnost za-Hrvatske Kiowa Warriore

https://obris.org/hrvatska/puna-operativna-spremnost-za-hrvatske-kiowa-warriore/
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #357 on: December 18, 2019, 06:33:08 pm »

25. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

03.12.2019.

Prvi samostalni letovi kadeta vojnih pilota na Pilatusu PC-9M

Kadeti 25. naraštaja hrvatskih vojnih pilota u utorak, 3. prosinca 2019. uspješno su izveli prve samostalne letove na avionima Pilatus PC-9M u 392. eskadrili aviona 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
To je za svakog pilota važna stepenica u njihovoj letačkoj karijeri, a prije prvog samostalnog leta kadeti su uspješno položili ispitne letove pod vodstvom ovlaštenih ispitivača letenja, što je ujedno bila zadnja provjera spremnosti kadeta za samostalnu izvedbu letova.

Kadet Tomislav Colić iz Sibinja kazao je kako je nakon samostalnog leta koji je uključivao tri školska kruga iznad piste u Zemuniku bio preplavljen emocijama i adrenalinom. “Ovo je dodatna motivacija za izazove koji me čekaju u nastavku školovanja”, iznio je kadet Colić.

Polaznik obuke Tomislav Bilandžić iz Sinja istaknuo je kako je ovo tek jedan od koraka koji prolaze u obuci, ali koji se svakako pamti za cijeli život. “Za mene je ovo poseban dan. Sjesti sam u kabinu i upravljati “strojem” od 950 konjskih snaga je san koji ovdje u Zemuniku polako ostvarujem”, naglasio je kadet Bilandžić.

Kadet iz Krapine Luka Glas posebno naglašava važnost dobre i kvalitetne pripreme. “Ovo definitivno podiže samopouzdanje i najbolja je nagrada za sav dosadašnji uloženi trud u školovanju za vojnog pilota”, poručio je kadet Glas.

U nastavku obuke, kadetima slijedi usvajanje sadržaja iz razdjela osnovnog i naprednog akrobatskog letenja, a na kraju svakog razdjela očekuje ih novi test polaganja ispitnih letova te provedba samostalnih letova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ / M. Karačić, morh.hr


* prvi_letovi_hrz_03122019_18.jpg (437.06 KB, 1200x801 - viewed 49 times.)

* prvi_letovi_hrz_03122019_05.jpg (191.38 KB, 1200x801 - viewed 44 times.)

* prvi_letovi_hrz_03122019_17.jpg (420.82 KB, 1200x801 - viewed 52 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #358 on: December 18, 2019, 10:16:24 pm »

03.12.2019.

Letačka posada HRZ-a dobitnik nagrade “Plava vrpca Vjesnika”

Letačka posada 395. Eskadrile transportnih helikoptera s timom Hrvatske gorske službe spašavanja dobitnici nagrade “Plava vrpca Vjesnika”


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Letačka posada 395. Eskadrile transportnih helikoptera 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) s timom Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) dobitnici su ovogodišnjeg momčadskog priznanja “Plava vrpca Vjesnika” koje im je uručeno u ponedjeljak, 2. prosinca 2019. na svečanosti održanoj u Splitu.

Ovo vrijedno priznanje dodijeljeno im je za sudjelovanje u iznimnom pothvatu spašavanja unesrećenog ribara 30. travnja 2019. s plovila koje se nalazilo u akvatoriju otoka Jabuke oko 70 km udaljenom od otoka Visa, a akcija je okončana uspješno te je unesrećeni član posade prevezen u Klinički bolnički centar Split.

Ovo je ujedno i bila prva provedena akcija spašavanja letačke posade HRZ-a s plovila veličine 20-ak metara, a prije nje, posada je bila još jednom uključena u spašavanje unesrećenog s kruzera.

U jedinstvenoj akciji potrage i spašavanja koja je trajala nepuna dva sata posadu su činili kapetan satnik Davor Furčić, kopilot satnik Goran Jelić te tehničari letači stožerni narednik Dalibor Filipović i desetnik Ante Smoljko.

Sjećajući se ove akcije satnik Furčić kazao je kako je za njega i cijelu posadu ovo zasigurno bilo jedno od najzahtjevnijih spašavanja u dosadašnjoj karijeri jer se odvijalo na otvorenom moru bez orijentira te jakom vjetru i valovima od tri metra.

“Zajedno sa spasiteljima iz HGSS-a uspjeli smo spasiti ljudski život i time potvrdili spremnost djelovanja u najzahtjevnijim uvjetima spašavanja. S ponosom nosimo ovu vrpcu i plaketu jer promiču hrabrost, čovječnost i srčanost, a to su vrijednosti Hrvatske vojske koja je i ovim činom potvrdila kako je uvijek u službi hrvatskom narodu”, poručio je satnik Furčić.

Plavu vrpcu Vjesnika utemeljio je 1966. godine pjesnik i novinar Ratko Zvrko, u to vrijeme urednik pomorstva u dnevniku Vjesnik. Prestankom postojanja Vjesnika 2012. dodjelu Plave vrpce Vjesnika je preuzeo Sindikat pomoraca Hrvatske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: M. Smokvina, morh.hr


* plava_vrpca_hrz_03122019_02-870x600.jpg (99.07 KB, 870x600 - viewed 49 times.)

* plava_vrpca_hrz_03122019_01.jpg (484.74 KB, 1200x801 - viewed 45 times.)

* plava_vrpca_hrz_03122019_03.jpg (862.18 KB, 1200x800 - viewed 46 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #359 on: May 01, 2020, 03:02:32 pm »

26. NARAŠTAJ HRVATSKIH VOJNIH PILOTA

29.04.2020.

Kadeti izveli prve samostalne letove

Riječ je o 26. naraštaju kadeta koji se školuju za hrvatske vojne pilote, a samostalne letove izveli su na avionu ZLIN-242 L u sklopu programa letačke izobrazbe „Zajednički temelji“


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prva skupina od četiri učenika letača izveli su u utorak 28. travnja 2020. prve samostalne letove u 392. eskadrili aviona 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u vojarni „Pukovnik Mirko Vukušić“ u Zemuniku. U idućim danima samostalnim letovima pristupit će i preostali kadeti nakon što uspješno zadovolje kriterije na kontrolnim letovima u pratnji ispitivača letenja.

Uspješnom provedbom samostalnih letova kadeti su dostigli razinu obučenosti kroz početni dio obuke temeljnog letenja i time potvrdili spremnosti za nastavak složenijih faza letačke obuke koje uključuju akrobatsko, navigacijsko i grupno letenje.

Čestitku kadetima na prvim samostalnim letovima uputio je zapovjednik HRZ-a brigadni general Michael Križanec koji se posebno zahvalio zapovjednicima, nastavnicima letenja i zrakoplovnim tehničarima na odgovornosti, odricanju i poštivanju mjera epidemiološke zaštite. „Ovo je uspjeh svih vas i na tome vam uistinu čestitam. Letjeti se ne može naučiti preko računala i vi ste i u ovim uvjetima pokazali odvažnost u želji postati vojni pilot što je za mene najljepši životni poziv. Živite ovaj poziv strastveno i punim plućima, želim vam uspješan nastavak letačke obuke i ponosan sam na vaša postignuća“, poručio je general Križanec.
„Ovaj ćete let pamtiti cijeli život kao što ga i ja nosim u srcu. Mijenjat ćete tipove zrakoplova, no ovo je jedan i jedinstven let“, kazao je u obraćanju zapovjednik 93. krila brigadir Željko Ninić.

Voditelj obuke 26. naraštaja kadeta satnik Ivica Majetić izrazio je zadovoljstvo uspješnom provedbom samostalnih letova. „Iako se obuka odvijala u specifičnim uvjetima zbog mjera zaštite od širenja koronavirusa sve je proteklo prema planu i kalendaru aktivnosti te s te strane i kadeti i njihovi nastavnici letenja zaslužuju pohvale za prilagodbu na ovaj način rada. Kadeti su pokazali odgovornost, marljivost i predanost što ih je i dovelo do stepenice koja puni samopouzdanjem i motivacijom za nastavak njihovog zahtjevnog školovanja“, iznio je satnik Majetić.

Kadet Dominik Katavić iz Zagreba kazao je kako se sve isplatilo nakon puno rada i discipline. „Za mene nema nemoguće letačke zadaće jer uz izvrsne nastavnike letenja i dobru pripremu cilj je ostvariv“, istaknuo je kadet Katavić.

Za Marina Bukvića iz Dračevca Ninskog kod Zadra ovo je najbolji vjetar u leđa za nastavak obuke. „Pripremao sam se cijelu večer, razmišljao o svim fazama leta, napravio vizualizaciju leta i polako ostvarujem svoje snove. Nakon slijetanja adrenalin je preplavio moje osjećaje“, iznio je svoje dojmove kadet Bukvić.

Ronaldo Matej Žlabravec iz Dugog Sela ponosan je na izvedbu samostalnog leta. „Silan trud, energija i učenje doveli su me do samostalnog upravljanja avionom. Velika je odgovornost sjesti i samostalno letjeti no ovo je najljepša nagrada za sve uloženo u dosadašnjem dijelu školovanja“; kazao je Žlabravec.

Dominik Mikolčić iz Virovitice kazao je kako su pripreme za svaki let bile temeljite te je s nestrpljenjem čekao trenutak svog samostalnog upravljanja avionom. „Ovo je bio osjećaj slobode i odgovornosti. Uz nastavnike letenja pohvalio bi korektan odnos i doprinos zrakoplovnih tehničara koji se brinu o ispravnosti aviona na kojima letimo“, naveo je kadet Mikolčić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: HRZ/ Marinko Karačić, vojnipilot.hr


* prvi-samostalni-letovi-4.jpg (202.31 KB, 1600x1067 - viewed 22 times.)

* prvi-samostalni-letovi-3.jpg (318.09 KB, 1600x1067 - viewed 28 times.)

* prvi-samostalni-letovi-9.jpg (170.62 KB, 1600x1067 - viewed 27 times.)

* prvi-samostalni-letovi-11.jpg (293.33 KB, 1600x1067 - viewed 35 times.)

* prvi-samostalni-letovi-12.jpg (314.57 KB, 1600x1067 - viewed 35 times.)
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 25 queries.