PALUBA
April 20, 2024, 12:21:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornari JKRM  (Read 134723 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #105 on: April 09, 2013, 10:59:29 am »

Podoficiri nose vijenac.


* vij.jpg (29.79 KB, 377x500 - viewed 121 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #106 on: May 02, 2013, 06:57:41 pm »

Posada jednog od brodova u Kumboru. Mozemo li razluciti koji je brod u pozadini ? Mene nekako najvise asocira na minonosac klase "Jastreb"....


* Kumbor mornari 2.jpg (76.42 KB, 869x594 - viewed 133 times.)
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #107 on: May 02, 2013, 08:10:12 pm »

Verovatno Sokol.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sokol.jpg (61.27 KB, 637x480 - viewed 190 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #108 on: May 02, 2013, 08:18:36 pm »

А top 90mm ili 105mm postavljen na najveću elevaciju.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #109 on: May 07, 2013, 12:24:25 pm »

Posada jednog od brodova u Kumboru. Mozemo li razluciti koji je brod u pozadini ? Mene nekako najvise asocira na minonosac klase "Jastreb"....
Mislim da su to pitomci Mašinsko podoficirske škole na praksi. Ima tu i podnarednika koji su vodili  praktični dio obuke.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #110 on: May 15, 2013, 09:38:45 am »

Mornari iz perioda Kraljevine. Nemam nikakvih podataka za ovu fotografiju, ali trebalo bi da je u pitanju 1933. ili 1934. godina.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mornari.jpg (206.53 KB, 1280x863 - viewed 149 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #111 on: May 15, 2013, 11:09:08 am »

Mornari iz perioda Kraljevine. Nemam nikakvih podataka za ovu fotografiju, ali trebalo bi da je u pitanju 1933. ili 1934. godina.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sudeći po kapelici s lijeva to je snimljeno iznad skladišta ugljena na Kulini. Mornari sjede na stepenicama koje vode do košarkaškog igrališta i gornje kapije.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #112 on: May 17, 2013, 10:35:16 am »

Hvala Brodarski Smiley Eto, kada je čovek znalac, dovoljno mu je i ovoliko malo podataka da locira nepoznato.

Evo još dve iz istog nalaza. Nažalost, loš je kvalitet fotografija i nije moguće pročitati ime teretnog broda iza mornara, a ni za ove fotografije nemam nikakve podatke.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mornari_1.jpg (135.71 KB, 1257x904 - viewed 135 times.)

* mornar.jpg (105 KB, 799x1200 - viewed 139 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #113 on: May 17, 2013, 12:44:45 pm »

Snimljeno na Kulini. Točnije na cesti koja vodi od kapije prema vrhu poluotoka. Pobliže jedno 30 metara od bočne strane zgrade Brodarske podoficirske škole. Trgovački brod vezan je uz Šipadovu obalu. Vidim mali drveni vez. Za njega nisam znao. Za vrijeme JRM je na ovom mjestu napravljen betonski vez za pomoćne brodove. Tu su se vezivali PT 61 i 62. Napomena, na ovom mjestu dere bura nemilo. Levanat i tramuntana pogotovo.
Trgovački brod ima konture ratne gradnje tipa War. Takvih  je brodova Jugoslavija imala dosta. U svijetu ih je bilo ko škalje.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #114 on: June 12, 2013, 08:55:06 pm »

Šibenik ima i groblje "raskrižje" to je groblje put istoka prema Ražinama ,van grada ,a prije jako van grada .Groblje je zapuštano i gotovo da nije u funkciji .Tu sam prije u par prilika bio ,ako i ima svježih grobova obično se radi o nekom siromašnom,tako nešto .Ispred ulaza je  bio uređen -danas zapuštan dio gdje je pokopan Rade Končar i drugovi .Valjda talijani nisu iz "principa" htjeli da ih pokopaju unutar.
Unutar groblja ima starih križeva ,a bilo je nekoliko i od mornara tadašne mornarice .Bili su betonski križevi(negdje spao beton pa se vidilo armirani profil) koliko se sjećam i elipsasti aluminijski natpisi imena ,mislim da se radilo o 1940 g.nisam brojio grobove ,ali bilo ih je nekoliko i nije bilo jasno kako pogiboše ti momci .Mislim da se radi o zapadnoj strani groblja.

1995 ,uoći akcije u ratu koji se ode ne spominje odlučeno je valjda iz preventivnih razloga iskopati nešto poput veće grobnice ,zlu ne trebalo .To su radili bageri i bio sam poslije .Oštetili su nekoliko grobova tih mornara i pomislio sam :kakve svinje bezobirne zar nisu mogli biti pažljiviji.A ona grobnica šta su kopali -bilo je par križeva sa oznakom N.N. ,samo je manji dio iskorišten i bolje da je tako .
Tu su sahranjivani i njemački vojnici i čak se govorilo da će Njemačka obnoviti groblje ,samo je problem što su oznake njemačkih vojnika bile devastirane odmah nakon rata pa se valjda i nezna di su točno pokopani ,o toj ideji u zadnje vrijeme nisam čuo.

To je veliko groblje ,jako zapuštano i sumorno mjesto ,realno to je sramota ,nema veze što je van funkcije ali tu su pokopani ljudi a ne životinje .
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #115 on: June 12, 2013, 09:07:53 pm »

Šibenik ima i groblje "raskrižje" to je groblje put istoka prema Ražinama ,van grada ,a prije jako van grada .Groblje je zapuštano i gotovo da nije u funkciji .Tu sam prije u par prilika bio ,ako i ima svježih grobova obično se radi o nekom siromašnom,tako nešto .Ispred ulaza je  bio uređen -danas zapuštan dio gdje je pokopan Rade Končar i drugovi .Valjda talijani nisu iz "principa" htjeli da ih pokopaju unutar.
Unutar groblja ima starih križeva ,a bilo je nekoliko i od mornara tadašne mornarice .Bili su betonski križevi(negdje spao beton pa se vidilo armirani profil) koliko se sjećam i elipsasti aluminijski natpisi imena ,mislim da se radilo o 1940 g.nisam brojio grobove ,ali bilo ih je nekoliko i nije bilo jasno kako pogiboše ti momci .Mislim da se radi o zapadnoj strani groblja.

1995 ,uoći akcije u ratu koji se ode ne spominje odlučeno je valjda iz preventivnih razloga iskopati nešto poput veće grobnice ,zlu ne trebalo .To su radili bageri i bio sam poslije .Oštetili su nekoliko grobova tih mornara i pomislio sam :kakve svinje bezobirne zar nisu mogli biti pažljiviji.A ona grobnica šta su kopali -bilo je par križeva sa oznakom N.N. ,samo je manji dio iskorišten i bolje da je tako .
Tu su sahranjivani i njemački vojnici i čak se govorilo da će Njemačka obnoviti groblje ,samo je problem što su oznake njemačkih vojnika bile devastirane odmah nakon rata pa se valjda i nezna di su točno pokopani ,o toj ideji u zadnje vrijeme nisam čuo.

To je veliko groblje ,jako zapuštano i sumorno mjesto ,realno to je sramota ,nema veze što je van funkcije ali tu su pokopani ljudi a ne životinje .
Njemačko uređeno groblje postojalo je do 1945. godine kod crkvice svete Mare koja se nalazi na izlazu iz grada prema Splitu. Pedantni Nijemci su uredili groblje kao po špagu. Svaki grob je obilježen križem i pločicom s imenom sahranjenog vojnika. Groblje je izorano iza rata. Vojnici su valjda preneseni u zajedničku grobnicu na raskrižju. Što se tiče tog zapuštenog groblja ono je u nadležnosti poduzeća Čempresi. Nalazi im se ispod nosa i red je da ga pristojno urede. Šibenik ima groblja o kojima skrbe Čempresi: Sveta Nediljica, Sveta Ana, Sveti Spas, Sveti Petar, Kvanj i Raskrižje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #116 on: June 12, 2013, 09:12:51 pm »

..................................
To je veliko groblje ,jako zapuštano i sumorno mjesto ,realno to je sramota ,nema veze što je van funkcije ali tu su pokopani ljudi a ne životinje .
Razmišljanje ti je korektno, krajnje ljudsko. U potpunosti bi se složio s ovim...  Angry
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #117 on: June 12, 2013, 11:07:13 pm »

Znao sam da će kolega brodarski znati više o ovome .Trebalo bi staviti oznaku Shocked ovom groblju brinu Čempresi ,a stvarno im nemože biti bliže .Tu nebi pomoglo samo košenje trave ,tu su izrasla stabla ,vjerojatno će siroti reći da nemaju novaca ..

I dalje me čude ti grobovi mornara kraljevske mornarice ,nije bio jedan ili dva ,već nekoliko ,pa nije tada  rat bio ,od čega pogiboše ?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #118 on: July 29, 2013, 11:53:25 am »

Znao sam da će kolega brodarski znati više o ovome .Trebalo bi staviti oznaku Shocked ovom groblju brinu Čempresi ,a stvarno im nemože biti bliže .Tu nebi pomoglo samo košenje trave ,tu su izrasla stabla ,vjerojatno će siroti reći da nemaju novaca ..

I dalje me čude ti grobovi mornara kraljevske mornarice ,nije bio jedan ili dva ,već nekoliko ,pa nije tada  rat bio ,od čega pogiboše ?
U literaturi sam pronašao razne uzroke smrti mornara Kraljevske mornarice. Velik broj je umro od španjolske gripe. Neki su poginuli na radu a neki od premlaćivanja policije. Premlaćeni su bili komunisti i kao takvi nepoćudni za rad u mornarici.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #119 on: July 29, 2013, 11:54:46 am »

Ova slika nosi legendu da je snimljena u Šibeniku. Nisam u to sasvim siguran. Zbog krajolika i hangara.


* sb.jpg (168.96 KB, 945x619 - viewed 135 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.