PALUBA
March 28, 2024, 02:20:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana - novosti  (Read 181897 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #135 on: August 19, 2012, 10:43:38 am »

Što se tiče dalekometnoga sustava je pravu ali mi ide na živce sa tim strijelama,rijetko koja zemlja ima strijele 2m u aktivnom sastavu osim nekih zemalja afrike i azije!!Denise hrvatska za nisku pzo ima 67 IGLI.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #136 on: August 19, 2012, 10:47:45 am »


Galerija morha

http://www.morh.hr/hr/multimedija/fotogalerije/vojne-vjezbe/pzo-gadanje-na-kamenjaku.html

Fotogalerija - Završena vježba "Štit 2011"

http://www.morh.hr/hr/multimedija/fotogalerije/vojne-vjezbe/stit-2009.html


Fotogalerija - Štit 2009

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #137 on: August 19, 2012, 10:48:44 am »

Mozda ti radari sluze da bi hrvatska komanda obavestila italijansku da im se nesto priblizava. Pa da ovi budu spremni...za odbranu Italije.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #138 on: August 19, 2012, 11:33:30 am »

Taman sam kupio Kalnicku grasevinu i dosta Jamnicke - odmah se lakse cita. Steta sto novinar nije spomenuo zracnu obranu Zagreba do 1918.g. tj. do 1941.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #139 on: August 19, 2012, 12:18:15 pm »

Taman sam kupio Kalnicku grasevinu

Dali je dobra, mislim da je nisam probao.
Ja evo malo Makedonskog vranca  sa puno hladne vode.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #140 on: August 19, 2012, 12:35:23 pm »

Vani u hladu 35; kombinacija 70% u korist mineralne - nije lose; prvi put probam tu Kalnicku - 1 l 23 kn; EUR cca 3.
Da li je Vranac u boci ili u briku?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #141 on: August 19, 2012, 12:42:22 pm »

U boci, baš sam htio probat i mogu ti reći da je razlika od onog u tetra paku, mislim da sam je platio oko 5 €.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #142 on: August 19, 2012, 02:27:29 pm »

Quote
Hrvatsko nebo više nema tko braniti
Od koga?
U mirovnim misijama avijaciju obezbeđuju veće slle, poput USA i Britanije.
Isto to čeka kako Srbiju tako i (pre)ostale državice bivše Jugoslavije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #143 on: August 20, 2012, 01:02:56 pm »

Realno 10 -12 migova 21 sluze iskljuciov za air policin i odrzavanje naleta plilota.

PVO u slucaju rata bi prluzale ostale NATO zemlje na poziv Hrvatske.

Mada takav scenario trenutno nije izgledan.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #144 on: September 25, 2012, 08:11:29 pm »

Vijest sa radia.

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić susrela se u New Yorku na marginama Opće skupštine UN-a sa ruskim kolegom Sergejom Lavrovom. Razgovarali su o nabavci novih helikoptera, odnosno o mogućnosti da Hrvatska 14 starih ruskih letjelica (Mi-8/17) zamjeni za 10 novih.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #145 on: September 25, 2012, 09:08:36 pm »

Bilo je i na dnevniku, možda se razgovara o Hindovima ?

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #146 on: September 25, 2012, 09:14:26 pm »

Zanimljivo razmišljanje. Možda je i to u pitanju, mada njih nema 14 nego, mislim, devet.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #147 on: September 25, 2012, 10:04:14 pm »

Da zameni uz doplatu?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #148 on: September 26, 2012, 05:13:10 pm »

Zanimljivo razmišljanje. Možda je i to u pitanju, mada njih nema 14 nego, mislim, devet.

Ako se dobro sjećam ostalo ih je 6 čitavih.

Evo šta kaže ministrica Pusić.

Quote
Razgovaralo se i o otvaranju hrvatskog konzulata u Moskvi i ruskog kulturnog centra u Hrvatskoj, te o mogućnosti nabave helikoptera po sustavu staro za novo, odnosno vraćanje 14 ruskih starih helikoptera i dobivanje 10 novih. Kako je rekla Pusić, o tome se još treba razgovarati, a Hrvatska ima ambicija i da se pojavi na ruskom tržištu sa tramvajima.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #149 on: September 26, 2012, 05:39:51 pm »

Evo i komentara sa portala defender.

------------------------

Nakon jučerašnje izjave ministrice vanjskih poslova RH Vesne Pusić da je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov stavio na stol ponudu o zamjeni 14 korištenih helikoptera Mi-8MTV i Mi-8T iz sastava HRZ i PZO za 10 novih Mi-171, počelo se spekulirati o modalitetima takve ponude, jer je premalo konkretnih informacija sa obje strane.

No, pokušajmo se držati samo onoga što za sada imamo. Kao prvo, treba reći da su ruski transportni helikopteri MIL itekako na cijeni danas, a potražnja je velika osobito na azijskim i afričkim tržištima, rokovi isporuke produženi u odnosu na normalne okolnosti. Ruska strana svjesna je toga kao i činjenice da bi RH već iduće godine na remont trebala poslati sve helikoptere koji su remontirani 2005. u Ukrajini. Također, svi su u dobrom stanju, uredno održavani te niti jedan nije imao otkaz motora, nesreću i slično nakon obavljenog remonta. Ovdje ne spominjemo H-253, jer razlog pada nema veze s remontom u Ukrajini.

Na temelju toga, Rusi bi, prije nego što hrvatski helikopteri odu na remont, mogli ponuditi milijun USD po komadu, tvrde stručnjaci koje smo kontaktirali (ukupno 14 milijuna USD), helikopteri bili bi remontirani u Rusiji i prodavani po znatno većim cijenama nego što vrijede danas. Procjenjuje se da bi im tržišna vrijednost u ovom trenutku, dakle generalno rementiranih helikoptera s isporukom odmah, što je važno za postizanje cijene, bila i do 5 milijuna USD. Nema nikakve sumnje da bi Rusija na tome zaradila. Međutim, gdje je tu RH i njezin interes?

Rješavanje 14 helikoptera starih 20-ak i više godina, a zauzvrat dobivanje 10 novih je nesumnjivo privlačno na prvu loptu. Nešto slično kao i "besplatni" borbeni zrakoplovi. Ako bi Rusi kojim slučajem isplatili 14 milijuna USD za spomenute stare "osmice" i dalje se ne vidi kakvog smisla ima nabavljati zauzvrat 10 novih helikoptera čija se cijena kreće po komadu oko 10 milijuna USD.

U slučaju da se namjenjena sredstva za remont svih postojećih helikoptera u visini približno 30 milijuna USD preusmjere zapravo u kupnju novih helikoptera, dolazimo do cifre od ukupno 44 milijuna USD (dodamo li sredstva od prodaje 14 helikoptera). To je iznos dovoljan za nabavu samo četiri nova helikoptera Mi-171. Sve u svemu, minus za nabavu ukupno deset novih helikoptera nešto je veći od 50 milijuna USD.

Dakle, računica baš nema smisla, ali ne zbog činjenice da to nije ponuda vrijedna razmišljanja već zbog gospodarske situacije i kroničnog nedostatka novca. Pored toga, kada bi se takvo što dogodilo, u problemima bi se našao i ZTC iz Velike Gorice koji računa s prihodima od remonta helikoptera iduće godine i sprema se za odabir strateškog partnera s kojim će nastupiti pred MORH-om.

Ako ZTC ostane bez poslova s remontom starih helikoptera, a već je poznata činjenica da će za koju godinu morati napustiti i održavanje borbenih zrakoplova MIG-21, upitna je njegova budućnost, jer će do ozbiljnijih poslova na civilnom tržištu, ako ih i bude, teško doći prije 2015. i to u najboljem slučaju. Dakle, i dalje bi bio "prikopčan za aparate" MORH-a samo zbog održavanja protupožarnih zrakoplova.

Ozbiljnije razmišljanje o ruskoj inicijativi moguće je samo u slučaju da Rusija financira u sklopu ugovora o nabavi spomenutih helikoptera, stvaranje regionalnog središta za remont helikoptera MIL u Velikoj Gorici, uključujući i remont Mi-171. Prije svega, financira nabavu alata, opreme, izgradnju potrebne dodatne infrastrukture te uloži sredstva za u obuku i certificiranje zaposlenika ZTC-a koji bi bili ovlašteni na međunarodnom tržištu obavljati poslove generalnog remonta i održavanja helikoptera MIL. Ispod toga, hrvatski pregovarači ne bi smjeli ići. Treba vidjeti završni račun s kalkulacijama, podvući crtu i reći da li se to sve isplati u konačnici.

Biti će zanimljivo promatrati međunarodne "igrače" u području održavanja i remonta helikoptera idućih mjeseci na hrvatskom tržištu. Treba reći kako ni Ukrajinci ne spavaju, jer su spremni pod račun za remont helikoptera otkupiti zrakoplove An-32 i helikoptere Mi-24. Možda to učine i ranije ako budu odabrani za remont MIG-ova, pa dodatno smanje troškove MORH-u u jednom ili drugom slučaju.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.