PALUBA
April 20, 2024, 04:41:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana - novosti  (Read 185345 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #180 on: December 08, 2012, 01:25:18 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* migovi_07122012_14.jpg (36.92 KB, 630x420 - viewed 49 times.)

* migovi_07122012_15.jpg (111.44 KB, 1200x800 - viewed 55 times.)

* migovi_07122012_17.jpg (31.83 KB, 630x420 - viewed 51 times.)

* migovi_07122012_18.jpg (12.86 KB, 630x420 - viewed 46 times.)

* migovi_07122012_19.jpg (17.44 KB, 630x420 - viewed 61 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #181 on: December 08, 2012, 01:25:35 pm »

A govore da bez mace nema ni popravka, naime jednom zgodom na Mosoru Mi8 nije htjeo startati i izađe tehničar ,digne neki poklopac opali macom dva tri puta i sastavi na "prvi zub" šta bi se reklo  ,a kad smo kod helikoptera evo još jedan članak

NASTAVAK OSPOSOBLJAVANJA HELIKOPTERSKIH POSADA ZA NOĆNO LETENJE
Završen je još jedan ciklus letačke obuke za letenje noću s Night Vision Googles. Ovaj put se provodila temeljna letačka obuka za posade, pilote i tehničare letače, helikoptera MI-171 Sh iz Eskadrile transportnih helikoptera 93. zb smještene u Divuljama

U 93. zrakoplovnoj bazi Zemunik uspješno je završen još jedan ciklus letačke obuke za letenje noću s NVG (Night Vision Googles). Ovaj put se provodila temeljna letačka obuka za posade, pilote i tehničare letače, helikoptera MI-171 Sh iz Eskadrile transportnih helikoptera 93. zb smještene u Divuljama. Obuku je provodio bojnik Dražen Ćorić uz potporu američkih instruktora.
Po minimalnom noćnom svjetlu zahvaljujući NVG-u mogu se vidjeti svi detalji u zoni slijetanja, od žice pod naponom, trave, stabala, vrsta podloge, dakle sve ono što se vidi kod dnevne operacije te je moguće slijetanje na slabo ili nikako osvijetljenim površinama. Osim za vojne potrebe zbog NVG-a akcije traganja i spašavanja mogu se provoditi noću, a u budućnosti će se koristi i u medicinskim letovima jer omogućavaju slijetanje na nepripremljene terene i helidrome i kada se ne upali noćni start.
Temeljni tečaj traje dva tjedna, tri dana teorije a ostalo se odnosi na letenje i to od minimalno 4 i po do maksimalno 8 sati naleta. Pilot helikoptera bojnik Zoran Maranović prvi je put na obuci. "Potrebno je određeno vrijeme prilagodbe za ovakav način letenja. Ponovno na neki način moramo naučiti "prepoznavati" stvari koje drukčije izgledaju kad se gleda s ovim naočalama. One doista pružaju velike mogućnosti ali da bi se sve njihove prednosti mogle u potpunosti iskoristiti uz dobru obuku nužno je i konstantno održavanje trenaže", ističe Maranović. Potvrdili su to i američki instruktori koji su zadovoljni načinom provođenja obuke, a kažu kako je stalna trenaža potrebna kako bi se zadržale i dalje razvijale sposobnosti i stečena znanja.
Na obuci su bila i dva tehničara letača koji se obučavaju za promatrače na bočnim vratima. Tu je naime riječ o specifičnoj vrsti letenja koje naravno ima svoje prednosti i ograničenja a obuka je potrebna da bi imali što bolji uvid u okruženje te kako kaže bojnik Ćorić "imali još po jedan par očiju na svakim bočnim vratima koji će pratiti sve prepreke i osiguravati da helikopter unatoč njima uspješno sleti". Jedan od tehničara letača, stožerni narednik Domagoj Čulin kaže kako je potrebna faza prilagodbe. Sve ima drukčiju specifičnu zelenu boju, no uz obuku i poslije trenažu stekne se potrebna rutina.

Američka strana do sada je donirala osam kompleta opreme za noćno letenje. Riječ je kaže bojnik Ćorić o izuzetno skupim uređajima, uz naočale tu su i nosači za njih i adekvatne kacige, koji su prema njegovoj ocjeni trenutačno najbolje što se može nabaviti na tržištu.
Inače, ova je obuka sastavni dio sustavnog osposobljavanja helikopterskih posada za letenje u noćnim uvjetima. S obukom se započelo 2010. godine a plan je da obuku završe svi piloti i tehničari letači helikopterskih eskadrila HRZ-a i PZO-a.
Osim temeljne provodi se i obuka za instruktore i napredna, odnosno specijalističa obuka namijenjena za točno određene zadaće. Očekuje se da će se novi obučni ciklus organizirati početkom sljedeće godine, u sklopu kojeg se može očekivati i provođenje napredne i obuke za instruktore.

Izvor : Hrvatski Vojnik

NVG - Night vision goggles.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #182 on: December 08, 2012, 02:39:03 pm »

Da tako je skračenica se odnosi na tu opremu te jedan opširniji članak o samoj obuci odnsono intervju

DIO SUSTAVNOG OSPOSOBLJAVANJA POSADA HELIKOPTERA HRZ-A I PZO-A

Bojnik Krešimir Ražov: Letenje s NVG opremom veliki je korak naprijed

HRZ je, osposobivši pilote za letenje u noćnim uvjetima sa sofisticiranom tzv. NVG opremom, dobio jednu od najvažnijih prednosti dosad
U 93. zrakoplovnoj bazi u vojarni "Zemunik" u tijeku je još jedan letački obučni ciklus pilota na helikopteru Bell 206 B za let u noćnim uvjetima s tzv. NVG opremom (Night Vision Goggles). Riječ je o obuci koja je dio sustavnog osposobljavanja posada helikoptera HRZ-a i PZO-a za letenje u noćnim uvjetima.

„Eskadrila helikoptera u svojoj osnovnoj namjeni školuje pilote helikoptera za potrebe MORH-a, odnosno grane HRZ-a. Osim svoje temeljne zadaće, piloti eskadrile helikoptera obavljaju i neke druge „dodatne" zadaće za potrebe OSRH-a kao što su potpora letenju u PP sezoni, potraga i spašavanje, snimanje iz zraka, intergranska obuka s BSD-om itd. Jedna od njih je i NVG letenje za koje je u ovoj eskadrili dostignuta sposobnost još prije dvije godine. Godine 2010. smo s američkim instruktorima prošli temeljnu i naprednu obuku, da bi potom dio pilota iz naše eskadrile dobio certifikate za nastavnike letenja kako bismo mogli obučavati druge pilote. Od tada provodimo obuku i trenažu s NVG opremom u uvjetima noćnog letenja, tako da smo mi samostalno osposobili i ostale pilote u eskadrili da budu nastavnici letenja u NVG uvjetima noću" rekao nam je u razgovoru zapovjednik eskadrile helikoptera Bell-206B III, bojnik Krešimir Ražov.

Što se tiče obuke s NVG opremom, postoji temeljna i napredna. Temeljna obuhvaća osnovno letenje s prilagodbom na novi sustav i uvjete letenja, a napredna obuhvaća taktičke manevre u grupnom letenju, navigacijsko grupno letenje, slijetanje na uzvišenja i grebene, slijetanje na planinske vrhove i letenje u planinskom okruženju te ostale složene manevre tehnike pilotiranja. Noćno letenje s NVG opremom je specifično letenje koje zahtjeva dodatnu sofisticiranu opremu, a helikopter Bell-206B III je opremljen s dodatnom opremom i posebno prilagođenim instrumentima za tu vrstu letenja, kazao je bojnik Ražov, i dodao kako su u obuku odnedavno uključeni svi nastavnici letenja u eskadrili helikoptera.

Zahtjevnost noćnog letenja - pilotima smanjeno vidno polje na samo 40 stupnjeva


U odnosu na vizualno (dnevno) letenje, ovaj dio ima svoje specifičnosti, kaže bojnik Ražov. Naime, kroz NVG naočale se prilikom korištenja (za vrijeme noćnog leta) vidi monokromatski u zelenkastoj nijansi. Tu postoji jedno ograničenje, normalno vidno polje je preko 180 stupnjeva u širinu dok je zbog mehaničkih svojstava NVG naočala vidno polje pilota suženo na samo 40 stupnjeva.

"Stoga je u svakom letu s ovim naočalama potrebno osigurati posadu - dva pilota koji odrađuju let po principu MCC-ja, Multi Crew Coordination, koji se međusobno nadopunjuju s razrađenom tehnikom skeniranja (promatranja) zračnog prostora i razrađenom međusobnom komunikacijom kroz detaljne usmene izvještaje „briefinge". Od ostalih ograničenja, spomenimo fotoreceptorske stanice oka koje u ovim uvjetima gledanja kroz NVG naočale aktiviraju „štapiće" s kojima zapravo vidimo u 2D spektru (za razliku od „čunjića" s kojima u dnevnom okruženju normalno vidimo u 3D spektru) zbog čega piloti imaju poteškoće u procjeni dubine odnosno stvarne visine leta kao i procjeni udaljenosti od objekata u daljini (distance and depth perception problem)."

Bojnik Ražov potvrđuje da se trenažom sve to savladava, dok se centralni živčani sustav pilota privikava i sa sve većim brojem letova procjena pilota postaje sve bolja. „Prilagođeniji smo na sve te uvjete koji imaju svoje zahtjeve. U taktičkom smislu, letenje s NVG opremom je jedan veliki korak naprijed po pitanju letenja i doista se isplati letjeti na tako specifičan način jer se puno dobiva i po pitanju taktičkih manevara i sposobnosti , dok u stvarnim uvjetima bilo kakve prijetnje, noć postaje odličan saveznik."

Specifičnosti noćnog letenja s NVG opremom

„Važno je prije svakog leta provjeriti iluminaciju mjeseca jer ove naočale iskorištavaju svoje maksimalne sposobnosti s umjetnim ili prirodnim svijetlom. Dovoljna je izrazito mala količina svjetlosti (zvjezdano nebo ako nema mjeseca ili slab izvor svjetla u daljini) da bi naočale stvorile sliku monokromatske zelenkaste nijanse. Teže je letjeti kada nema iluminacije mjeseca jer je tada kontrast zemlje u dosta tmurnijem tj. mračnijem prikazu. Ali s trenažom i velikim brojem letova koje smo odradili u apsolutno svim mogućim uvjetima, spremni smo izvršavati sve zadane zadaće i u svim otežanim uvjetima" objašnjava nam bojnik Ražov.

„Najvažniji su nam dalekovodi koje moramo uočavati i tu više obraćamo pozornost na stupove jer se žice nikako ne mogu vidjeti. I zato se u pripremi za let izrađuju tzv. hazard mape kako bismo u tijeku leta unaprijed znali što nas od prepreka u predviđeno vrijeme leta očekuje. No, unatoč svoj zahtjevnosti - zanimljivo je, prepuno adrenalina i jako lijepo za letjeti", kaže bojnik.

Trenaža

„Nakon što smo dobili certifikate za nastavnike letenja u NVG uvjetima, te u eskadrili osposobili i ostale nastavnike, od tada konstantno održavamo trenažu i provodimo obuku tijekom cijele godine", kaže bojnik Krešimir Ražov. Minimalna trenaža za ovaj tip letenja je 1 sat letenja u 45 dana. Ukoliko u 45 dana piloti nisu letjeli minimalno 1 sat ili u 6 mjeseci 9 sati, tada se za njih smatra da su ispali iz trenaže. Također, ti letovi im služe i za privikavanje centralnog živčanog sustava i što ih imaju više, manje im traje povratak u trenažu. Bilo je malo teže na početku dok nisu imali svoje naočale, tada su im opremu slali Amerikanci. Ali sada kada imaju svoje, a opreme će još stizati, bit će potpuno autonomni po tom pitanju.

Izvršna priprema obavezna prije početka letenja

Nakon što nam je demonstrirala opremu, njeno postavljanje na kacigu i način na koji ona funkcionira, nastavnica letenja, natporučnica Antonija Mutabžija rekla nam je ponešto i o obaveznom dijelu prije svakog leta - izvršnoj pripremi - odnosno pripremi pilota za let. Na izvršnu dolaze voditelj letenja (koji je odabran za taj dan) i svi piloti koji taj dan lete.

„Prvo provjerava jesmo li zdravi i spremni za let, zatim nas izvijesti jesu li sredstva oko aerodroma, koja koristimo u letenju, ispravna. Medicinska ekipa mora biti na svom mjestu, obaviještena o našem zdravlju, a u pripravnosti su i vatrogasci. Voditelj nas izvještava i o trenutnom meteorološkom stanju i prognozi, te kakvo se ono predviđa za sljedećih 6 do 9 sati. Nakon toga nam pročita plan letenja i koje pozivne znakove ćemo koristiti za vrijeme leta jer njime uspostavljamo kontakt s kontrolom letenja. I nakon toga, ako si prvi po redu za let, krećeš prema stajanci, odnosno mjestu na pisti gdje su parkirani helikopteri i krećeš s letom."

Prilagodba na NVG opremu


Dug let s NVG opremom fizički je dosta iscrpljujuć jer je sama oprema jako teška, kaže natporučnica Mutabžija. „Trpimo veliku težinu i opterećenje na vrat zbog naočala i protu-utega što nam je na početku trenaže znalo uzrokovati bolove. Međutim, i tu trenaža odigra svoju ulogu te se s vremenom navikneš na taj osjećaj i zapravo postaje normalan." I psihički umor dolazi do izražaja za vrijeme i nakon leta, kaže Antonija.

„Cijelo vrijeme se od tebe traži da budeš 100 % koncentriran i niti u jednom trenutku ne smiješ pomisliti na nešto drugo jer se upravo tada može nešto dogoditi. U početku je bilo dosta teško, i sat vremena leta bilo nam je iscrpljujuće, a sada ni 3 sata nisu problem. Zaista je sve do trenaže."

NVG oprema značajno je proširila opseg zadaća eskadrile helikoptera

„NVG oprema je uvelike proširila opseg zadaća moje eskadrile", objašnjava nam natporučnica. „Omogućila nam je da kao školska eskadrila dobijemo mogućnost obučavati druge pilote i buduće učenike letače koji će jednog dana ići u mirovne ili vježbovne misije u druge zemlje. Osim misija, s NVG opremom možemo obavljati i zadaće traganja i spašavanja, kako u našoj državi tako i u inozemstvu."

S obzirom da su do sada kao eskadrila bili ograničeni odrađivati sve te zadaće samo u dnevnim uvjetima jer nisu imali opremu, sada će sve to moći i u noćnim uvjetima i na malim visinama. S vojnog stajališta, eskadrila helikoptera ovime je dobila slobodu manevra tijekom noći što je za helikopter iznimno važno.

HRZ je, osposobivši pilote za letenje u noćnim uvjetima s NVG opremom, zasigurno dobio jednu od najvažnijih prednosti dosad.

Izvor : www.ezadar.hr
Link : http://www.ezadar.hr/clanak/bojnik-kresimir-razov-letenje-s-nvg-opremom-veliki-je-korak-naprijed

« Last Edit: December 15, 2012, 06:04:49 pm by leut » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #183 on: December 08, 2012, 05:58:54 pm »

Ajd ponovo da pitam. Kako su ti isti piloti ranije leteli u nocnim uslovima odnosno sta je od opreme koristeno ukoliko je takvih letova bilo? Mislim dok ima Ameri nisu pokazali.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #184 on: December 12, 2012, 06:18:49 pm »

Jedan od MiG-ova oštećen tijekom obuke nad područjem Dalmacije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedan od dva zrakoplova MiG-21 koji su nedavno provodili obuku nad područjem  srednje i južne Dalmacije, oštećen je prigodom slijetanja na zračnu bazu Zemunik i još se uvijek nije vratio u matičnu bazu na Plesu, doznao je Defender.hr. Iz MORH-a su nam potvrdili da je došlo do oštećenja stajnog trapa. Naime, jedan od dvaju zrakoplova, kažu nam u MORH-u, pozvan je da se vrati sa leta u zračnu bazu Zemunik zbog pogoršanja vremenskih prilika. Kako se vratio s povelikom količinom goriva jače je udario o pistu i malo oštetio stajni trap, rekli su nam. Prema njihovim tvrdnjama, zrakoplov će do kraja tjedna biti spreman da sa zračne luke Zemunik odleti za Zagreb.

Prema svemu rečenom možemo zaključiti kako je očito došlo do propusta odgovornih tijekom obuke, jer su na raspolaganju imali sve podatke vezane uz vremensku prognozu toga dana, a ipak su odlučili nastaviti sa obukom tražeći od neiskusnih pilota da se upute na zadaću u očekivanju vremenskih nepogoda.

S obzirom kako su nam u MORH-u rekli da je zrakoplov prigodom slijetanja imao poveliku količinu goriva u spremnicimna, jasno je da zapravo i nije puno letio već se odmah morao vratiti natrag što samo govori o neozbiljnosti osoba uključenih u proces obuke. Postoje sigurnosni standardi ispod kojih se ne može ići, pa to vrijedi i za meteorološke uvjete.

MiG-21 je samo na papiru zrakoplov za letenje u svim meteo i dnevno-noćnim uvjetima.  Nitko se ne sjeća kada je to zadnji put hrvatski Mig-21 letio u noćnim uvjetima. Ali svi znamo da je to bilo jako davno.

   defender


* article-gallery-big-1355302310_601.jpg (42.18 KB, 630x472 - viewed 194 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #185 on: December 12, 2012, 06:42:58 pm »

Koja dramatika u članku pari da se space Shuttle izvrnija, zapalija i ubija najamnje dvista ljudi oko sebe ,no idemo dalje nadamo se svjetlijoj budućnosti HRZ-a ,danas su im bila puna usta hvale na svečanoj sjednici povodom obljetnice osnutka ,kad bi bar manje govorili a više djelovali gdje bi nam bio kraj Smiley

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #186 on: December 12, 2012, 10:00:45 pm »

миг 21 није само на папиру авион који може да лети ноћу и у лошим метео условима.  у сфрј летело се доста и ноћу, то сви знамо. то што су хрватски мигови у лошем стању друго је питање.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #187 on: December 12, 2012, 10:05:35 pm »

Нисам пилот, али да покушам да одговорим на питање око летења хеликоптерима у ноћним условима. Колико се сећање служи хеликоптерима типа М-8 се лети на основу визуелне навигације. Наравно, постоје и инструменти, али су се приликом приземљења или ниског лета пилоти морали уочавати (видети) неке препознатиљве и видљиве објекте. То ноћу није баш увек лако. Зато су "ноћне справе" (наочари) јако добре јер омогућавају летење, односно уочавање и препознавање објеката и када је то голим оком тешко или немогуће.

Знам да су на релацији Ниш - Београд, пилоти скоро увек летели дуж аутопута, посебно ноћу, не само зато што је то најкраћа природна трасе, већ због лаке и добре орјентације.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #188 on: December 12, 2012, 11:23:04 pm »


 Da meširim temu. U vazduhoplovstvu postoji takozvani " noćni start" To je aerodromsko letenje kada je start osvetljen na tačno propisan način. Obeležen pravac vetra, mesto sletanja, rulanja, itd, itd. Letenje noću i u teškim meteo situacijama se vrši instrumentalno i za to postoji- postojala je obuka.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #189 on: December 13, 2012, 08:15:25 am »

Ok, mozda se nismo bas najbolje razumeli. Da li je u JNA i kasnije u HRZ, ViPVO VS i ostalim RV zemalja ex-YU postojao neki uredjaj koji je vrsi funkciju pomenutog NVG u vesti ne prethodnoj strani? Koliko se secam nesto slicno je postojalo za vozace borbenih vozila - uredjaj za nocnu voznju.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #190 on: December 13, 2012, 03:25:30 pm »

nesto tog tipa proizvodila je ei nis (mislim da bese fabrika sova, ali nisam siguran), a sad da li je i gde korisceno blagog pojma nemam Undecided
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #191 on: December 14, 2012, 10:44:02 am »

Zanimljiva reportaža "Ima li pilota u avionu" počinje na 22.30sec
http://www.hrt.hr/index.php?id=enz&tx_ttnews%5Bcat%5D=574&cHash=87a5aa7cb7
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #192 on: December 14, 2012, 12:42:50 pm »

Jedan od MiG-ova oštećen tijekom obuke nad područjem Dalmacije



MiG-21 je samo na papiru zrakoplov za letenje u svim meteo i dnevno-noćnim uvjetima.  Nitko se ne sjeća kada je to zadnji put hrvatski Mig-21 letio u noćnim uvjetima. Ali svi znamo da je to bilo jako davno.

   defender
Pa dobro zar je tako teško u današnje vrijeme provjeriti podatke, prije nego se paušalno pišu gluposti.Noćnog letenja je bilo prošlog ljeta podosta.Zadnje koje sam vidio/čuo i uživo i na stanici, na Plesu bilo krajem kolovoza, početak rujna.Ako se dobro sjećam, kockica i 2 jednosjeda.
Komunikacija je zanimljiva.Koristi se hrvatski jezik (na međunarodnom aerodromu, tako da stranci nemaju pojma šta se dešava  Huh?,jedan od uzroka i incidenta prije par godina).Sa tornjem (118,3 MHz):"125- treći, odobreno polijetanje, staza 23,QNH 998 HPa, nakon polijetanja držati pravac piste, javiti se Zagreb radaru, po inicijalna visina xxx metara".Preuzima oblasna kontrola:"125- treći, Zagreb radar, identified, odobreno po planu, inicijalna visina xxxx metara, po planu, cestom u pravcu Sl.Broda". Grin
« Last Edit: December 14, 2012, 01:12:09 pm by Lemi_O2 » Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #193 on: December 14, 2012, 01:39:05 pm »

Inace, za nocno letenje u VMC uvjetima (visual meteorogical conditions) je sposoban svaki avion ili helikopter i pilot sa odgovarajucom dozvolom. Ako me pamćenje služi, hrvatski migovi su modernizirani i za IMC, kategorije slijetanja CAT I. Također je osvijetljenje kokpita i instrumenata promjenjeno, da bude kompatibilno sa NVG.Isto tako je slučaj i sa "klirinškim" Mi-171 koji lete nonstop za KFOR. Fotkao sam ih prije nekih mjesec dana u Prištini kad su prebacivali neke glavonje.
Što se pak samog incidenta tiče,ključna riječ u avijaciji je procedura. Nepoštivanje iste, brzo se naplaćuje ili u novcu ili u životima. Hard/overweight landing i nije tako rijetka pojava niti u civilnoj niti vojnoj avijaciji, ali maltene uvijek je razlog kršenja procedure/planiranja leta.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #194 on: December 14, 2012, 08:12:07 pm »

Hvala za info Lemi_O2.

Inače, i na Palubi smo imali članak o obuci u noćnom letenju na MiG-21 pilota Eskadrile borbenih aviona 91. zb HRZ i PZO.
Više u temi:  91. zrakoplovna baza HRZ i PZO (Pleso - Zagreb)
« Last Edit: December 14, 2012, 08:17:23 pm by leut » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.