PALUBA
March 19, 2024, 10:07:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana - novosti  (Read 180722 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #30 on: September 20, 2010, 01:53:27 pm »

Ponedjeljak, 20. Rujan 2010.

Obuka pilota na vojnom poligonu na Slunju

Na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" na Slunju, od 20. do 23. rujna 2010. godine provest će se obuka gađanja ciljeva na zemlji za posade helikoptera Mi-171 Sh i obuka pilota borbenih zrakoplova MiG 21 za lociranje i djelovanje po ciljevima na zemlji. Riječ je o planskoj aktivnosti HRZ i PZO-a, čiji je osnovni cilj obuka posada helikoptera Mi-171 Sh za bojno djelovanje, te uvježbavanje pilota borbenih aviona MiG-21. U obuci sudjeluju piloti 91. zrakoplovne baze HRZ-a sa 4 aviona MiG-21 te 3 helikoptera Mi-171 Sh uz potporu zapovjedne satnije HRZ i PZO-a.

Tijekom navedene aktivnosti od 20. do 23. rujna 2010. mogu se u jutarnjim i popodnevnim satima očekivati preleti višenamjenskih helikoptera Mi-171 Sh te borbenih aviona MiG-21 iznad vojnog poligona „Eugen Kvaternik“ na Slunju.

Izvor: MORH web

Vezane vijesti:
- HRZ i PZO: Obuka za zadaće dežurnog dvojca
- HRZ i PZO: Zrakoplovna vježba ADRIATIC SWORD 2010.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #31 on: October 01, 2010, 01:08:06 am »

Kao što je već poznato, posljednjeg dana ove vježbe došlo je do pada dvaju MiG-21 HRZ-a.
Više o tome na temi Srušila se dva MIG-21 HRZ-a

Što se sam vježbe tiće, prema pisanju MORH web od 20. do 23. rujna na poligonu „Eugen Kvaternik“, piloti su provodili vježbe gađanja, raketiranja i bombardiranja ciljeva na zemlji zrakoplovima MiG-21 (21. do 23. rujna) i raketiranja istih helikopterima Mi-171Sh (20. rujna). Zrakoplovi su gađali topom od 23mm, nevođenim raketama od 57mm i vježbovnim, cementnim avio-bombama težine 250kg.

Prva dva dana uvježbavanja sa lovačkim zrakoplovima prošla su iznimno uspješno. Svakoga dana provođena su tri izlaza sa po četiri MiG-a 21 i u svakom izlazu su u letjelicama bile druge posade, koje su dobile visoke ocjene.

Posljednjeg, trećeg dana uvježbavanja, poligon su posjetili visoki dužnosnici MORH-a i OS RH kako bi promatrali vježbu. Prema riječima generala Bagarića, prvi izlaz završen je uz iznimno dobre rezultate. Uslijedila je prezentacija opremljenosti transportnih helikoptera za akcije medicinskih prijevoza i akcije potrage i spašavanja. Ta dva helikoptera služila su i za osiguranje obučnih događaja. Nakon prezentacije uslijedio je drugi izlaz MiG-ova, uz povoljne vremenske uvjete. U sklopu prvog borbenog vala izvršeno je gađanje bombama, a nesreća se dogodila tijekom zauzimanja položaja za drugi borbeni val, kada su trebali upotrijebiti rakete.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #32 on: February 01, 2011, 01:15:30 am »

Zapovjednik Njemačkog ratnog zrakoplovstva u Zemuniku

Zapovjednik ratnog zrakoplovstva SR Njemačke general pukovnik Aarne Kreuzinger Janik 31. siječnja 2011. godine doputovao je u službeni posjet HRZ-u i PZO-u u vojarnu Zemunik.
Zapovjednik HRZ-a i PZO-a general bojnik Vlado Bagarić primio je visoko njemačko vojno izaslanstvo i njemačkog vojnog izaslanika u RH pukovnika Ralfa H. Mayera. Uz bilateralne razgovore zapovjednika nacionalnih ratnih zrakoplovstava tijekom posjeta se razgovaralo o modelima školovanja vojnih pilota u SR Njemačkoj i Republici Hrvatskoj. Gostima je prezentirana zrakoplovna tehnika iz sastava 93. zrakoplovne baze.

General pukovnik Janik je izrazio zadovoljstvo svojim boravkom u vojarni Zemunik, mjestu gdje se stvaraju hrvatski vojni piloti. Kroz razmjenu iskustava iskazao je želju za unaprjeđenjem suradnje nemačkog i hrvatskog ratnog zrakoplovstva. U ovoj prigodi upoznao se sa svim sastavnicama grane HRZ-a i PZO-a.
General Bagarić je istaknuo spremnost i otvorenost HRZ-a i PZO-a za suradnjom hrvatskih i njemačkih pilota, posebice u obučnom procesu u kojem su razmjena iskustava uvijek obostrano korisna i pridonose novoj kvaliteti školovanja vojnih pilota.

Izvor: OSRH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #33 on: May 03, 2011, 03:22:57 am »

Ponedjeljak, 02. Svibanj 2011.

Obavljena primopredaja dužnosti između general bojnika Vlade Bagarića i brigadnog generala Dražena Ščuria

U ponedjeljak, 2. svibnja 2011. obavljena je primopredaja dužnosti između zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) general bojnika Vlade Bagarića i zamjenika zapovjednika HRZ i PZO-a brigadnog generala Dražena Ščuria, koji će pored svoje dužnosti obavljati i dužnost zapovjednika HRZ i PZO-a.

Brigadni general Dražen Ščuri pripadnik je Oružanih snaga RH od 1991. godine. Do sada je obnašao razne dužnosti u HRZ i PZO-u, od zapovjednika Eskadrile helikoptera, načelnika Odjela za operativne poslove Zapovjedništva HRZ i PZO-a do posljednje dužnosti zamjenika zapovjednika HRZ i PZO-a. Više je puta pohvaljivan i nagrađivan te odlikovan Spomenicom Domovinskog rata, Redom hrvatskog trolista i Spomenicom Domovinske zahvalnosti, kao i medaljama „Bljesak“, „Oluja“ i „Iznimni pothvati“.

Diplomirani je inženjer prometa, a od vojnih škola završio je Zapovjedno-stožernu škole „Blago Zadro“ i Ratnu školu „Ban Josip Jelačić“, kao i nekoliko tečajeva u inozemstvu.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #34 on: May 03, 2011, 03:25:26 am »


... i zamjenika zapovjednika HRZ i PZO-a brigadnog generala Dražena Ščuria, koji će pored svoje dužnosti obavljati i dužnost zapovjednika HRZ i PZO-a.


Čovjek će sam sebi biti zamjenik?  Roll Eyes
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: May 03, 2011, 11:07:29 am »


... i zamjenika zapovjednika HRZ i PZO-a brigadnog generala Dražena Ščuria, koji će pored svoje dužnosti obavljati i dužnost zapovjednika HRZ i PZO-a.


Čovjek će sam sebi biti zamjenik?  Roll Eyes

Smanjenje troškova...šta li će sledeće da smisle? Roll Eyes
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #36 on: May 03, 2011, 12:38:07 pm »

Ako se ne varam prema ustroju u HRZ imaju tri generalska mjesta (zapovjednik, zamjnik zapovjednika i načelnik stožera) a zrakoplovstvo ima 70 letjelica (prema internet stranici HRZ-a) minus ona dva Mig-a koji su pali. Ostale Migove mirne duše možemo smatrati otpisanima (staro željezo, otpad, smeće i sl.). Znači, to bi ostalo 58 letjelica i ako to podijelimo na broj generala ispada da svaki general dolazi na 19,3 letjelica. Što je puno puno je. Možda je ovakvo postavljenje novog v.d. zapovjednika uvod u smanjenje ustrojbenih mjesta? Nemojmo zaboraviti da je nedavno postavljen novi načelnik GS koji je i dao izjavu o nekakvom preustorju ili dovođenju vosjke u potrebite okvire.
Slično je situacija i u HRM gdje na nekih 30 brodova imaju četiri admirala.
Pretpostavljam da će u OS RH ubrzo doći do preustroja kada će biti smanjena ili ukinuta pojedina zapovjedništava a samim tim će se i personalni ustroj dovesti u kakav takav red.
Ne zaboravimo da u RH ima 35 generalskih mjesta na vojsku od oko 20000 ljudi.
Možda je tako i u ostalim članicama NATO mada sumnjam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #37 on: May 03, 2011, 12:48:31 pm »

Ako se ne varam prema ustroju u HRZ imaju tri generalska mjesta (zapovjednik, zamjnik zapovjednika i načelnik stožera) a zrakoplovstvo ima 70 letjelica (prema internet stranici HRZ-a) minus ona dva Mig-a koji su pali. Ostale Migove mirne duše možemo smatrati otpisanima (staro željezo, otpad, smeće i sl.). Znači, to bi ostalo 58 letjelica i ako to podijelimo na broj generala ispada da svaki general dolazi na 19,3 letjelica. Što je puno puno je. Možda je ovakvo postavljenje novog v.d. zapovjednika uvod u smanjenje ustrojbenih mjesta? Nemojmo zaboraviti da je nedavno postavljen novi načelnik GS koji je i dao izjavu o nekakvom preustorju ili dovođenju vosjke u potrebite okvire.
Slično je situacija i u HRM gdje na nekih 30 brodova imaju četiri admirala.
Pretpostavljam da će u OS RH ubrzo doći do preustroja kada će biti smanjena ili ukinuta pojedina zapovjedništava a samim tim će se i personalni ustroj dovesti u kakav takav red.
Ne zaboravimo da u RH ima 35 generalskih mjesta na vojsku od oko 20000 ljudi.
Možda je tako i u ostalim članicama NATO mada sumnjam.
Nešto posebno nisam upoznat s čime sve Hrvacka raspolaže što se zrakoplova tiče, pa me interesuje ako ovaj svaki general raspolaže kako kažete sa 19,3 zrakoplova, koliko od toga broja ima pravih ratnih, za kontrolu neba?
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #38 on: May 03, 2011, 01:36:18 pm »

Evo sam prepisao sa stranica HRZ i PZO stanje letjelica pa prosudite sami što je to od borbenih aviona za zaštitu neba.



Letjelice

Borbeni avioni
MiG-21bisD 8 kom
MiG-21UMD 4 kom

Transportni avioni - An-32B  - 2 kom

Školski avioni
Pilatus PC-9M - 20 kom
Zlin 242L  - 4 kom
Utva U-75  - 4 kom

Protupožarni avioni
AT-802F  - 1 kom
CL-415 - 4 kom

Transportni helikopteri
Mi-8MTV  - 11 kom
Mi-8  - 3 kom

Školski helikopteri
Bell 206 - 8 kom
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #39 on: May 03, 2011, 02:03:42 pm »

Evo sam prepisao sa stranica HRZ i PZO stanje letjelica pa prosudite sami što je to od borbenih aviona za zaštitu neba.
Letjelice
Borbeni avioni
MiG-21bisD 8 kom
MiG-21UMD 4 kom
Transportni avioni - An-32B  - 2 kom
Školski avioni
Pilatus PC-9M - 20 kom
Zlin 242L  - 4 kom
Utva U-75  - 4 kom
Protupožarni avioni
AT-802F  - 1 kom
CL-415 - 4 kom
Transportni helikopteri
Mi-8MTV  - 11 kom
Mi-8  - 3 kom
Školski helikopteri
Bell 206 - 8 kom
Znači 12 na njih  3, svakom po 4, ala, la...
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #40 on: May 03, 2011, 02:04:45 pm »

Zaboravio si dodati 10 Mi-171 sh,što se Utve tiče mislim da su sve povučene iz službe nakon kupnje Zlina
Čak je na Wiki točan podatak
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatsko_ratno_zrakoplovstvo_i_protuzra%C4%8Dna_obrana#Zrakoplovi_2010.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #41 on: May 03, 2011, 02:16:11 pm »

Ova lista sa web stranice HRZ i PZO je neažurirana.

Broj MiG-ova je manji za 2 MiG-21 bisD, točnije stanje je sljedeće:
6 Mig-21 bisD
4 MiG-21 UMD
Koliko je od toga operativno - ne znam.

Također kod protupožarne avijacije je situacija danas bitno bolja:
6 Bombardieri/Canadair Cl-415 (posljednja 2 nabavljena 2009/10)
5 Air Tractor AT-802A Fire Boss (nabavljeni 2009)
1 Air Tractor AT-802F

Među transportne helikoptere treba dodati i:
10 Mi-171Sh
koji su nabavljeni prebijanjem Klirinškog duga s Rusijom 2008 godine.

Nabavljen je i još jedan Zlin, a Utve su izašle iz službe pa je stanje sljedeće:
5 Zlin Z-242L Aerobatic
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #42 on: May 03, 2011, 02:27:36 pm »

Ne zaboravimo da u RH ima 35 generalskih mjesta na vojsku od oko 20000 ljudi.
Možda je tako i u ostalim članicama NATO mada sumnjam.

O standardima vezanim za broj visokih oficira u odnosu na broj pripadnika OS na ovom je forumu pisao uvazeni clan "dzumba".
« Last Edit: May 03, 2011, 02:29:35 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #43 on: May 03, 2011, 02:31:45 pm »

Da ne licitiram brojevima, ali gotovo ceo operativni inventar HRZ-a čine školske, transportne i protivpožarne letelice. Broj operativnih borbenih aviona se može nabrojati na prste 1 ruke. To je zbog toga što je Hrvatska u proteklih 10-ak godina nabavljale i uvodila u upotrebu isključivo letelice pomoćne namene, od Pilatusa, preko Mi-17Sh i An-26 do Canadair-a i AirTractora. HRZ mu dođe nešto kao regionalna kompanija za pružanje usluga u gašenju požara, transport, traženje i spašavanje.

Da ne ispadnem politički nekorektan, stanje vojnog vazduhoplovstva u Srbiji je još gore. Iako je broj borbenih letelica značajno veći u odnosu na onaj u HRZ, tehnička ispravnost, broj sati naleta i prosečna starost letelica nikao ne ide u prilog vojsci Srbije. Ali zato generala ima za izvoz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #44 on: May 03, 2011, 02:45:54 pm »

E baš mi razbucašte koncepciju. Taman sam ovim zapadnim generalima bio dodjelio nešto bor. aviona,
a ono sad nema ni toliko, pa onda ovaj sa istoka Balkana da je tamo još i gore. Pa šta će ti jadni generali
sad na Balkanu. Neostaje im jadnim ništa nego da sjede i plaču nevoljnici. A Balkanom da se šeće ko kome
padne napamet, ko po alajbegovoj slami.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.