Pomoćni brodovi mornarice NOVJ su pretstavljali sva plovna sredstva u njenom sastavu u koja nisu uračunati naoružani brodovi i patrolni čamci. Ova plovna sredstva su bila namenjena prevoženju ratnog materijala, ljudstva, ranjenika i zbega. Takođe su korištena i kao desantni brodovi u operacijama NOVJ. Ovi brodovi su bili različitih veličina i vrsta, od motornih čamaca do parobroda, ali su uglavno to bili motorni jedrenjaci. Veći motorni jedrenjaci i parobrodi su služili za komunikaciju između Visa i Italije, manji jedrenjaci i leuti za komunikaciju između Visa i obale, dok su barkase i motorni čamci služili za lučku službu. U maju 1945 godine u sastavu mornarice NOVJ se nalazilo oko 380 brodova. Tokom rata je izgubljen 51 pomoćni brod, a oštećena su 52. Od toga je neprijateljska avijacija potopila 18, a oštetila 35, nemački brodovi su potopili 14, a dejstvom obalne artiljerije 1. Saveznici su greškom potopili 3 i oštetili 16, a brodovi su potopili 1 pomoćni brod. U nesrećama je izgubljeo 14 a oštećena je 1 jedinica.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1. Pomoćni brodovi koji su saobraćali između Visa i italijanske obale:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bakar ( Sušak) Parobrod
Ban Jelačić ( Račišće) m/j
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Cetina ( Split) Parobrod
Danica ( Ist) Loger
Darko ( Sumartin) Loger
Dinara ( Omiš) Motorni brod
Dinara ( Ist) m/j
Frankopan ( Račišće) m/j
Galeb ( Split) Parobrod
Hrvat ( Stomorska) Loger
Hvar ( ?) m/j
Jadran ( Ist) Loger
Jadran ( Žverinac) m/j
Jastreb ( Račišće) Loger
Jela ( Molat) m/j
Krka ( Šibenik) Parobrod
Kupari ( Dubrovnik) Parobrod
Kupa ( Split) Motorni brod
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ljubljana ( Sušak) Parobrod
Makarska ( Split) Parobrod
Marija ( Dubrovnik) m/j
Marija Jordan ( Račišće) Loger
Marin ( Split) Loger
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Morava ( Kotor) Parobrod
Morava ( Stomorska) Loger
Nirvana ( Zlarin) Loger
[attachment=10]
Orijen ( Ist) Loger
Otac Petar ( Stomorska) Loger
Polače ( ?) Motorni brod
Providnost ( Ist) Loger
Radnik ( Dubrovnik) Remorker
Sitnica ( Kotor) Parobrod
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sitnica – Pomoćni ratni brod Kr. Mornarice
Sloboda ( Ist) m/j
Sofija ( Poljana) m/j
Solin ( Split) Parobrod
Srbin ( Sušak) Parobrod
Sretno ( Split) m/j
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ston ( Dubrovnik) Parobrod
Sv. Ante Padovanski ( Krilo) m/j
Sv. Ivan ( Kaštel Lukšić) Loger
Sv. Nikola ( Cavtat) Loger
Tomislav ( Sumartin) m/j
Ulješura ( ?) Tanker
Velebit ( Ist) Loger
Velebit ( Račišće) Loger
Vitez ( Jelsa) Loger
2. Pomoćni brodovi koji su saobraćali između Visa i obale:
Ambrija Bella ( Ist) m/j
Anđelko ( Iž Mali) m/j
Anđeo ( Dubrovnik) m/j
Anđeo ( Povlja) m/j
Anka ( Vis) m/j
Augustin ( Lumbarda) m/j
Ban Berislavić ( Krilo) m/j
Beba ( Šepurine) m/gajeta
Biokovo ( Podgora) m/j
Bog s nami ( Kampor) m/j
Bog s nami ( Jelsa) m/j
Bog s nami ( Kaštel Kambelovac) m/j
Bog s nami II ( Supetarska) m/j
Bog s nami ( Tribanj) m/b
Bogu hvala ( Krilo) m/j
Bogu hvala ( ?) m/j
Bogu hvala (?) m/j
Bosiljka ( Kaštel Gomilica) m/j
Bože i Gospe pomozi ( Supetar) m/j
Bože pomozi ( Račišće) m/j
Božja pomoć ( Privlaka) m/j
Božja pomoć ( Ugljan) m/j
Božidar ( Krilo) m/j
Bulat ( Split) m/č
Cetinje ( Kotor) Parobrod
Čiovo ( Split) m/j
Dalmacija ( Kali) m/j
Danica ( Krilo) m/j
Danica ( Račišće) m/j
Daniel Manin ( Lošinj) m/j
Darinka ( Pašman) m/j
Darinka ( Postire) m/j
Davor ( Kukljica) Leut
Davor ( Privlaka) m/j
Davorin ( Vela Luka) m/j
Davorin ( Drašnice) m/j
Deva ( Split) m/j
Dinka ( Vela Luka) m/j
Divna ( Sutomišćica) m/j
Dobra Marija ( Karlobag) m/j
Dobra Obitelj ( ?) m/j
Dobar otac ( Krilo Jesenice) m/j
Doker ( Split) Remorker
Domitila ( Kampor) m/j
Domoljub ( Komiža) m/j
Donko ( Vela Luka) m/j
Dupin ( Rogač) m/j
Dva brata ( Slatine) m/j
Dva brata ( Supetarska) m/j
Dva brata ( Vela Luka) m/j
Dva druga ( Račišće) m/j
Edison ( Poljana) m/b
Ekonom ( ?) m/č
Ema ( ?) m/j
Emilija ( Drvenik) m/j
Galeb ( Karlobag) m/j
Gospa od Karmena ( Krilo) m/j
Gospa od Zdravlja ( Starigrad) m/j
Gospa Sniježna ( Kukljica) m/j
Gospa s nami ( Kampor) m/j
Gospe od Poišana ( Dugi Rat) m/j
Gospe od Trsata ( ?) m/j
Gospe od Začeća ( Neviđane) m/j
Gospe od Zdravlja ( Vela Luka) m/j
Gundulić ( Dubrovnik) m/j
Gusar ( Podgora) m/j
Hrvat ( Iž Mali) m/j
Hvala Bogu ( Neviđane) m/j
Hvala Bogu ( Račišće) m/j
Hvala Bogu ( Supetarska) m/j
Ilirija ( Biograd) m/b
Ilirija ( Molat) m/j
Ilirija ( Vis) m/j
Ime Isusovo ( Milna) m/j
Irma ( Olib) m/j
Istok I ( Stomorska) m/j
Istra ( ?) Parobrod
Isus i Marija ( Krilo) m/j
Isus i Marija ( Molat) m/j
Isus i Marija ( ?) m/j
Jabuka ( Komiža) m/j
Jadran ( Crikvenica) m/b
Jadran ( Silba) m/č
Jadran ( Vela Luka) m/j
Jadran ( Vir) m/j
Jadranka ( ?) m/j
Jadranka ( Mrljane) m/j
Jaki - Pomoćni brod Kr. Mornarice
Jela ( Split) m/j
Jelka ( Zablaće) m/č
K 1 ( ?) Leut
K 2 ( ?) Leut
K 3 ( Sućuraj) Leut
K 4 ( Sućuraj) Leut
K 7 ( ?) Leut
K 9 ( ?) Leut
K 10 ( ?) Leut
K 13 ( ?) Leut
K 14 ( Sumartin) Leut
K 16 ( Bol) Leut
K 17 ( ?) Leut
K 18 ( Jelsa) Leut
K 20 ( Dubrovnik) Leut
K 21 ( Drvenik) Leut
K 22 ( Hvar) Leut
K 24 ( ?) Leut
K 26 ( ?) Leut
K 28 ( Vis) Leut
K 31 ( Jelsa) Leut
K 32 ( ?) Leut
K 33 ( ?) Leut
K 34 ( ?) Leut
K 35 ( Starigrad) Leut
K 37 ( Gradac) Leut
K 38 ( Dubrovnik) Leut
K 40 ( ?) Leut
K 47 ( Jelsa) Leut
K 48 ( Jelsa) Leut
K 58 ( ?) Leut
K 81 ( ?) Leut
KL 1 ( ?) m/č
KL 2 ( ?) m/č
KL 3 ( ?) m/č
KL 7 ( ?) m/č
KL 9 ( ?) m/č
Knin ( Sušak) Parobrod
Konkordija ( Zaputnel) m/j
Kornat ( ?) Remorker
Kozjak ( Kaštel Gomilica) m/j
Kupinac ( Neviđane) m/j
Labus ( Stomorska) m/j
Lastavica ( Neviđane) m/j
Lav ( Metković) Parobrod
Lavica ( Filip-Jakov) m/č
Lebić ( ?) m/j
Leon ( Maslinica) Kuter
Longin ( Šepurine) m/g
Lovćen ( Sutomorska) m/j
Lombardia ( ? ) m/č
Ljubica ( Neviđane) m/j
Ljubljena Majka ( Krilo) m/j
Ljuboman ( Krilo) Jedrenjak
Ljubomir ( Preko) m/j
Ljubomir ( Šolta) m/j
Maksim Gorki ( Račišće) m/j
Mali Ante ( Rogač) m/j
Mali Ivo ( Krilo) m/j
Malinska ( Malinska) m/j
Margarita ( ?) m/j
Margita ( ?) m/j
Marija ( Kaštel Lukšić) m/j
Marija ( Račišće) m/j
Marija ( Silba) m/č
Marija ( Supetarska) m/j
Marija I ( Krilo) m/j
Marija II ( Krilo) m/j
Marija Ana ( Supetarska) m/j
Marija M. ( Krilo) m/j
Marija Rozalija ( Krilo) m/j
Marija Š. ( Kaštel Lukšić) m/j
Marijan ( Baška) m/j
Marijan ( Krilo) m/j
Marijan ( Račišće) m/j
Marijan ( Ulcinj) m/j
Marjan ( Ist) m/b
Marna ( Split) m/j
Mars ( Baška Voda) m/j
Martin ( Barbat-Rab) Guc
Matejuška ( Split) m/j
Matija Gubec ( Pašman) m/b
Merkur ( Zablaće) m/č
Mira ( Podgora) m/j
Mir vami ( Jelsa) m/j
Mir vami ( Račišće) m/j
Miloš ( Račišće) m/j
Mladen ( Krilo) m/j
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mosor ex-Arduino ( Ankona) m/j
Mosor ( Privlaka) m/j
Nada ( Karlobag) m/j
Nada ( Račišće) m/j
Nada ( Rogač) m/j
Naprijed ( Ist) m/j
Napred ( Omiš) m/j
Neptun ( Crikvenica) m/b
Neptun ( Supetarska) m/j
Neptun ( Vranjic) Kočar
Neviđane ( Neviđane) m/j
Nikola Anton ( Slatine) m/j
Nino ( Kali) m/j
Ojdana ( Split) m/b
Omiš ( ?) m/j
Omladinac ( Račišće) m/j
Otac Vladimir ( Krilo) m/j
Pag ( ?) m/j
Palma ( Molat) m/j
Pčela ( Pučišće) m/j
Pomoćnica Kršćanska ( Sućuraj) m/j
Pomozi Sv. Nikola ( Slatine) m/j
Popeta ( ?) Leut
Požalija ( Supetarska) m/j
Pravedan ( Jelsa) m/j
Preko ( ?) m/č
Providnost ( Hvar) m/j
Putnik ( Supetarska) m/j
Putnik ( Vela Luka) m/j
Rade ( Sali) m/b
Radnik ( Pučišća) m/j
Radnik ( Sumartin) m/j
Radnik ( Vrboska) m/j
Rava ( Rava) m/b
Ribar I ( ?) m/b
Ribar IV ( ?) m/b
Ribarica ( Iž Mali) m/č
Roditelj ( Krilo) m/j
Rodolfo ( Olib) m/j
Rose Amalia ( Split) m/j
Rudnik ( Sumartin) m/b
Sagena ( Komiža) m/b
Serafin ( Olib) m/b
Sklada ( Brgulje) m/j
Skuša ( Barbat9 m/g
Slavni Josip ( Račišće) m/j
Sloboda ( Vela Luka) m/j
Sloboda IV ( Barić Draga) m/j
Slobodan ( Trstenik) m/j
Sloga ( Ugljan) m/b
Sloga ( Komiža9 m/j
Složna braća ( Privlaka) Leut
Složna braća ( Vrboska) m/j
S nami Bog ( Slatine) m/j
Soča ( Kraljevska jahta) m/b
Sofija ( Poljana) m/j
Sokol ( Barić Draga) m/j
Sokol ( Omiš) m/j
Sokol III ( Pašman) m/b
Sokol ( Rogač) m/j
Sokolica ( ?) m/j
Spasilac ( Rab) m/j
Srce Isusovo ( Kaštel Gomilica) m/j
Sretna sloboda ( Račišće) m/j
Srećko ( Barić Draga) Kuter
Srećko ( Vela Luka) m/j
Sreten II ( Sutomorska) m/j
Sretna ( Supetarska) m/j
Sv. Ana ( Starigrad) m/j
Sv. Ana ( Supetarska) m/j
Sv. Andrija( Barbat) Leut
Sv. Ante ( Babovišće) m/j
Sv. Ante ( Hvar) m/j
Sv. Ante ( Jelsa) m/j
Sv. Ante ( Kampor) m/j
Sv. Ante ( Novalja) m/j
Sv. Ante ( Novigrad) Guc
Sv. Ante ( Omiš) m/j
Sv. Ante ( Pučišće) m/j
Sv. Ante ( Račišće) m/j
Sv. Ante ( Slano) m/j
Sv. Ante ( Šolta) m/j
Sv. Ante ( Vis) m/j
Sv. Ivan ( Kaštel Lukšić) m/j
Sv. Ivan ( Krilo) m/j
Sv. Ivan ( Kukljica) Leut
Sv. Ivan ( Pag) m/j
Sv. Ivan Krstitelj ( Neviđane) m/j
Sv. Josip ( Dugi Rat) Jedrenjak
Sv. Josip ( Komiža) m/j
Sv. Josip ( Krilo) m/j
Sv. Josip ( Podgora) m/b
Sv. Josip ( Poljana) m/j
Sv. Josip ( Supetarska) m/j
Sv. Josip ( Sutivan) m/j
Sv. Juraj ( Ist) Leut
Sv. Križ ( Krilo) m/j
Sv. Križ ( Lumbarda) m/j
Sv. Križ ( Sutivan) m/j
Sv. Marija ( Mundanija-Rab) Leut
Sv. Marko ( Kneža) m/j
Sv. Nikola ( Baška Voda) m/j
Sv. Nikola ( Božava) m/j
Sv. Nikola ( Drašnice) m/j
Sv. Nikola ( Kaštel Gomilica) m/j
Sv. Nikola ( Lumbarda) m/j
Sv. Nikola ( Molat) m/j
Sv. Nikola ( Novalja) m/j
Sv. Nikola ( Podgora) m/j
Sv. Nikola ( Preko) m/j
Sv. Nikola ( Starigrad) ?
Sv. Nikola ( Stomorska) m/j
Sv. Nikola ( Supetarska) m/j
Sv. Nikola ( Sutomščica) m/j
Sv. Nikola ( Trogir) m/j
Sv. Nikola ( Ugljan) m/b
Sv. Nikola ( Zlarin) m/j
Sv. Nikola pomoće nas ( Baška Voda) m/j
Sv. Obitelj ( Krilo) Jedrenjak
Sv. Petar ( Dugi Rat) m/j
Sv. Petar ( Kaprije) m/j
Sv. Petar ( Supetarska) m/j
Sv. Petar ( Vrboska) m/j
Sv. Roko ( Neviđane) m/j
Sv. Roko ( Sutivan) m/j
Sv. Roko ( Vrboska) m/j
Sv. Šimun ( Dugi rat) m/j
Sv. Šime ( Poljana) m/j
Sv. Šime ( ?) m/j
Sv. Trojica ( Račišće) m/j
Šilo ( ?) m/j
Štefanija ( Baška) m/j
Tina ( Pučišće) m/j
Tomislav ( Jelsa) m/j
Tomislav ( Poljana) m/b
Tomislav ( Split) m/j
Tomislav ( Sutomorska) m/j
Tonka ( Karlobag) m/j
Tonko ( Hvar) m/j
Topčider ( Sušak) m/j
Tramontana ( Olib) m/j
Tri brata ( Supetarska) m/j
Tri druga ( Krilo) m/j
Tri druga ( Milna) m/j
Triton ( ?) Kočar
Ugljan ( Ugljan) m/j
Ugodan ( Neviđane) m/j
Uskok ( Račišće) m/j
Uskok ( ?) Leut
Uspomena ( Podgora) m/j
Uspomena ( Stomorska) m/j
Ustrajni ( Premuda) m/č
Utva ( ?) m/č
Val ( Vis) m/j
Vela Luka ( Vela Luka) m/j
Velebit II ( Mrljane) m/b
Veliko ( Ugljan) m/j
Venera ( Neviđane) m/j
Vesela ( Kali) Leut
Vila ( Silba) m/č
Vladimir ( Jablanac) m/j
Zadar ( Vis) m/j
Zagreb ( Omiš) m/j
Zdenka ( Premuda) m/j
Zdravo Marija ( Kampor) m/j
Zdravo Marijo ( Krilo) m/j
Zdravko ( ?) m/j
Zdravlje ( Krilo) m/j
Zlata ( Omiš) ?
Zmaj ( Poljana) m/j
Zora ( Pučišće) Leut
Zora ( Supetarska) Gajeta
Zora ( Vela Luka) m/j
Zornica ( Neviđane) m/j
Zrinjski ( Dugi Rat9 m/j
Zrinović Nikola ( Stomorska) m/j
Zvijezda ( Preko) m/j
Zvijezda mora ( Kaštel Kambelovac) m/j
Zvonimir ( Karlobag) m/j
Zvonimir ( Krilo) m/j
Zvonimir ( Podgora) m/j
Zvonko ( Vis) m/j
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]