PALUBA
April 23, 2024, 06:38:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 506682 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: November 22, 2009, 10:38:48 am »

Hehe , svaka cast Vlado , odlican post.
Znaci sto se tice bip-ova , kod mene je jedan dugi i tri kratka , ali samo kod ukljucivanja , kod restarta se cuje jedan standardni i ondak radi sve po propisu i bez problema. Danas cu otvoriti kuciste i pogledati kako je spojena graficka kartica i malo cu pocistiti kuciste od prasine.
Hvala jos jednom.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: November 22, 2009, 02:53:43 pm »

Ovako , otvorio sam danas kuciste , i zabezeknuo sam se  Huh? , mislio sam da je graficka kartica povezana sa maticnom sa nekom kablovima , pa cu lako to da otvorim i ocistim. Na zalost , graficka kartica je telom spojena za maticnu plocu , pa posto nisam to nikad cackao , ostavio sam onako kako je bilo , i odnecu je sutra ili prekosutra kod prijatelja koji takve stvari radi , da probamo i to. Undecided
Sto se tice kondenzatora , mislim da ni jedan nije probijen , onako na prvi pogled , ali i to cemo proveriti.
Kad sam vec otvarao , rekoh da podelim sa prijateljima fotke iz kucista , mozda ce neko imati nesto da doda.  angel


* 1a.JPG (276.18 KB, 1143x857 - viewed 235 times.)

* 2a.JPG (279.61 KB, 1176x882 - viewed 232 times.)

* 3a.JPG (264.88 KB, 1306x980 - viewed 214 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #17 on: November 22, 2009, 05:22:24 pm »

Pokušaj da je malo pritisneš odozgo, da bolje legne u svoj slot, ravnomerno pritisni sa prstima obe ruke duž cele grafičke, ukoliko je malo ispala iz slota možda je to dovoljno da je vrati na mesto. Pogledaj i video koji sam stavio ispod, primetićeš na početku da majstor skida jedan zavrtanj koji drži grafičku fiksiranu za lim kućišta upravo da se ne bi dogodilo ispadanje iz slota prilikom priključivanja monitora ili pomeranja računara, kablova i tako dalje. Kod tebe tu ulogu zavrtnja vrši jedna pločica crne boje koja pritiska grafičku na kućište i fiksira je na taj način, a ta pločica je obično spojen na lim kućišta nekim zavrtnjem sa spoljne strane ili nekom vrstom štipaljke ili slično.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekada se desi da je lim kućišta malo iskrivljen pa prilikom fiksiranja grafičke zavrtanj (ili ova crna pločica za fiksiranje u tvom slučaju) pritisne suviše prednji kraj tako da zadnji ispadne iz slota, kao klackalica.  

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5ILrq7lMe-0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

U suštini, ako nisi siguran šta radiš, najbolje je da odneseš kod tog drugara, ali neka ti pokaže šta radi videćeš da nije mnogo teško niti komplikovano.


* 1.JPG (277.26 KB, 1143x857 - viewed 193 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: November 22, 2009, 05:58:59 pm »

Šta ima da je pritiska (mada neka proba) kada se sa slike vidi da grafička leži kako treba u slotu. A taj šraf i ostale te zaštite na kućištu odmah pobacam. Dobro ne kažem da su nepotrebne ali meni ne trebaju. Wink

Inače dobra mašina Trpe, čuvaj to i nemoj da majistorišeš ako nisi siguran šta radiš.
Najidealnije bi bilo da drugar ima ako ne isti onda sličnu konfiguraciju ili rezervne komponente i da krenete sitemom eliminacije tako što ćete recimo staviti drugu grafičku, pa ako nije to zameniti memoriju i tako ustanoviti šta je u pitanju.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #19 on: November 22, 2009, 07:57:57 pm »

Kod njega sam nabavio komp , on ima internet kafe , pa je obnavljao svoj " vozni park " , pa sam tada i ja nabavio svoj kompjuter.
Njegove konfiguracije su iste ili slicne mojoj , pa ci sutra ili prekosutra da odem kod njega i tada cemo probati po principu eliminacije kao sto je Brok rekao.
Javi cu vam u cemu je bio stos. Cheesy
Logged
zvonko *
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10



« Reply #20 on: November 22, 2009, 08:56:27 pm »

koliko ti je stara graficka i koja jel nvidia i moj drug je imao isti problem pa je promenio graficku karticu i treba proveriti memorijske kartice znaju da zezaju pozz
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #21 on: November 23, 2009, 12:52:08 am »

Nvidia 8600 , nije previse stara , sastao se veceras sa prijateljem i dogovorili se da narednih dana probamo da sredimo stvar kako je bilo predlozeno , znaci da se izvadi graficka , da ze pocisti prikljucak i da se vrati , pa ondak cemo videti kako ce da radi.
Jos jednom hvala svima za zainteresovanost i zelju da pomognete.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #22 on: November 23, 2009, 03:16:39 am »

Odlična je to grafička kartica, kakvi stara, još ćeš da guraš sa njom jedno 4-5 godina sigurno bez problema a možda i duže. Ja imam neke nVidiene kartice Boga pitaj od kada su, to one što su pre 5-6 godina bile popularne i rasprostranjene, GeForce2 MX 400, jedna od 32 druga od 64 MB, ma rade bez greške.
Što je zanimljivo na jednoj od te dve mi nije radio ko zna koliko ventilator, ma ništa radi bez problema. Cheesy

Samo napomena, napajanje ti nije baš jača strana, to vidi u dogledno vreme zameni, 450 W danas nije ništa, uzmeš neko kvalitetno napajanje od jedno 550 do 600 W i nema da brigaš. Dobro sve i zavisi ako ne treaš jače igrice ili zahtevnije aplikacije onda ti i ne treba.
I kada si već otvorio kućište očisti procesorski kuler. Ja to radim sa konpresorom kod vulkanizera (bez šale) i ne ostane ni trunka prašine, kao iz radnje da je izašlo. Usisivačem i nekim drugim sredstvima nikada ne možeš sve da izbaciš.
« Last Edit: November 23, 2009, 03:24:55 am by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #23 on: November 23, 2009, 05:02:51 pm »

Zna biti da ne valja napajanje. Kod tebe i nije neko. Kod ovakvih kvarova zna biti napajanje ili neki kondenzator. Dok se napuni kondenzator ili kondenzatori računar se resetuje.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #24 on: November 23, 2009, 06:53:18 pm »

Nije mi se to do sada desavalo Vlado , napajanje sam menjao prosle godine , i stavio sam ovo slabije jer nema neko opterecenje.
Slabost ove konfiguracije koje imam je to sto imam hard od samo 80 giga , a posto nemam neke druge spoljasnje jedinice prikacene za komp ( stampac , skener i slicne stvari ) odlucio sam se za malo slabije napajanje.
Planirao sam da nadogradim kasnije komp sa bar jos jednim hardom od barem jos toliko , ali do sada se nije stiglo , a kada i to bude , planiram obavezno da postavim neko jace napajanje.
Mene buni to da kada restartiram kompjuter , onda kompjuter se pokrece sasvim normalno , ako na start dugmicu iskljucim kompjuter , a ondak da odma ukljucim ponavlja se ono sa nepodizanjem sve dok ne restartiram kompjuter.
U svakom slucaju ovih cu dana da probam sa prijateljem ovo sa grafickom , pa videt cemo sta ce onda biti.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #25 on: January 12, 2010, 08:10:21 am »

@vladimir_16

Quote
I nakon dugotrajnog zezanja sa računarom nađem crknuti kondenzator na matičnoj ploči.

Kao si to uspeo ustanoviti?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #26 on: January 12, 2010, 07:46:38 pm »

Elektrolitski kondenzatori kada se nalaze blizu izvora toplote počinju da gube svojstva. Pored kapaciteta kondenzatori imaju i tangens gubitaka. Ali pošto ovo nije forum o elektronici, a ni o računarima, nećemo ići u detalje. Na impulsno širinskim izvorima napajanja kakvi su u računarima, dakle tamo gdje nije prvo trafo, pa grec, pa kondenzator, nego grec, pa kondenzator, pa oscilator, pa trafo, kod opterećenja se proširuje impuls. Pišem ovo, a trudim se da me razumiješ jer mi je jasno iz tvog pitanja koliko si u detaljima struke.

Da ne bi išao u detalje koji mnogi nebi razumjeli crknuti elektrolitski kondenzator se najlakše vidi po tome što liči kao da je naduvan. Gornji dio mu je loptast, a ne ravan. Elektrolitski kondenzator mora biti čisto cilindričnpg oblika. 

Sad sam kući, ali ću sutra na poslu uslikati kako izgleda crknuti kondenzator pa ću postaviti sliku.

Međutim, na tom računaru koji sam tek danas završio, nakon zamjene kondenzatora nastavio sam instalaciju windowsa 7 i kasnije mi je u toku instalacije počeo da prijavljuje drugu grešku. Samo napiše tekst na engleskom da se instalacija ne može nastaviti. I tu je kraj. A na XP-u napiše i koja je greška ako ne može da nastavi instalaciju, formatiram disk i pristavim instalaciju XP-a koji mi napiše grešku. A ovaj mi napiše Cyclic redundancy check. Ovo računar napiše ako nije sposoban da čita disk, cd, dvd ili hd. A ja narezao nov dvd. Dakle, dvd drive mi u jednom dijelu ne čita dvd disk kako treba. I stavim drugi dvd drive i instaliram windows 7.

Ovaj kvar na dvd drajvu se može popraviti ako se očisti optika na njemu, a ako to ne pomogne onda se pomjeraju trimer potenciometri koji se nalaze pored samog lasera u dvd drajvu, sa kojima se povećava osjetljivost čitača. Ali pošto je novi dvd r/w drive oko 30 KM (15 eura) lakše je kupiti novi dvd drive, nego gubiti vrijeme na popravci.

Ako se uzme u obzir da sam danas radio na oko 15 računara nekad je lakše zamjeniti čitav sklop novim nego ga popravljati.

Malo slika iz radionice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sutra još, ako stignem.

Pozdrav

Vlado


* Fotografija-0002.jpg (113.61 KB, 600x800 - viewed 198 times.)

* Fotografija-0004.jpg (108.05 KB, 600x800 - viewed 198 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #27 on: January 12, 2010, 08:05:08 pm »

Ima u ovoj temi slika neispravnih kondenzatora koji su se "naduvali" :
https://www.paluba.info/smf/napolitanke-i-pivo/problem-sa-kompjuterom/
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #28 on: January 12, 2010, 08:31:31 pm »

Odlično, sve piše, samo se treba sjetiti.

Hvala.

Slike su već postavljene tamo.

Pozdrav.

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: January 12, 2010, 08:49:24 pm »

Kada smo već krenuli o kondezatorima, šta se meni desi.
Na IBM-ovoj matičnoj počne da me zeza sve od reda, te neće čitač da pročitaj jednu sliku OS-a Linxa, gasi se monitor, restartuje, itd, te neće ovo te neće ono. I nađem vizuelnim pregledom jedan kondezator koji je otišao, procvetao. Nađem barem po oznakama isti kondezator i zamenim ga, i sve počne da radi kako treba. Pošto sam ga lemio sa većeom lemilicom a usput i ne znam da lemim, posle jedno 10-tak dana nađem taj isti kondezator da dnu kućišta, otpao, pošto mi je kućište na njemu otvoreno. I sve to ne bi bilo čudno da računar, evo sa njega i pešem ovo, radi bez greške i dan danas. Grin
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.