PALUBA
April 25, 2024, 12:39:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 507082 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #810 on: September 18, 2011, 06:00:00 pm »

Dell Precision T3500
Ако је ово твоја машина (то је одлична машина)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Значи да је то нова "макина" и вероватно под гаранцијом, па да не експериментишеш, питај техничку подршку. Или на њиховом форуму, постави питање.
У принципу, стартовање директно са мреже или са УПС, је исто.

А да провериш колики је напон мреже, мошда је драстично пао (или скочио).


* Dell Precision T3500.jpg (146.2 KB, 1035x587 - viewed 148 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #811 on: September 18, 2011, 06:32:33 pm »

Koliko sam video na netu, dosta ljudi se javlja sa istim problemom. Izgleda da je neka fabricka greska. Da li je do napajanja, videcemo - posto je jos uvek pod garancijom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #812 on: September 18, 2011, 06:34:23 pm »

Pisao sam ranije da sam pokušao i direktno spajanje na mrežu. Neće.
Radi samo ako se startuje preko UPS-a koji je prethodno isključen sa mreže.
Izvini ako sam dosadan ali ja shvati ovako:
Prvo -  Računar je spojen na UPS i samo može preko njega da se uključi. Nemože bez UPS-a.
Drugo - Sada se nemože startati ako je UPS spojen na napajanje tj na mrežu.
Treće - Može da se starta ali kad je UPS isključen sa mreže (što bi značilo da se u tom slučaju napaja samo iz UPS_a).

Jesam li dobro razumio. I ako je ovo treće tačno jeli tom prilikom Merežni kabel UPS - strujni priključak izvučen iz zida.?

Dobro si razumeo. Napajanje iz mreze i iz UPSa prikljucenog na mrezu ne daje rezultate. Dize sistem kada se napaja iz UPSa. Odmah posle onog pocetnog impulsa, samog startovanja, ukljucim i UPS na mrezu i sve radi normalno.

Cudna rabota...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #813 on: September 18, 2011, 06:55:32 pm »

Dobro si razumeo. Napajanje iz mreze i iz UPSa prikljucenog na mrezu ne daje rezultate. Dize sistem kada se napaja iz UPSa. Odmah posle onog pocetnog impulsa, samog startovanja, ukljucim i UPS na mrezu i sve radi normalno.

Cudna rabota...
Ma i nije za nas stare Hardveriste. Pošto je to u kompletu, onda je tu upleten i Softver koji nadgleda napajanje.
Principijelno gledano kad je mrežno napajanje OK ono samo prolazi kroz UPS. Softver ga samo nadgleda. I sad ako se
radi o nekom "bag-u" vrag će ga znati. Čudno, trebala bi valjda takva mašina da ima mogućnost "zaobilaženja" UPS-a.
U svakom slučaju po mome mašina i startanje bi trebalo biti OK, nešto u nadgledanju UPS-a neštima.

A pošto je garancija u pitanju znase. Bilo bi mi drago da nas izvjestiš šta je bilo u pitanju.... Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #814 on: September 18, 2011, 07:31:03 pm »

Ovako sa strane (ne razumem se u HW), izgleda da je akumulator u UPS slab, te onemogučuje normalnu radnju UPS-ja.

Slične probleme smo mi imali na poslu sa "namenskim" ups-jevima.

Ali dok je pod garancijom, ne eksperimentiraj nego jim uvali da poprave.

LPB
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #815 on: September 18, 2011, 07:38:28 pm »

UPS je 1500 W, drži monitor i računar dosta dugo. Da nije onog pištanja, moglo bi normalno da se radi. UPS nije problematičan, jer kada ga isključim sa sistema i pokušam da uključim računar direktno u mrežu, javljaju se isti problemi - nema pokretanja sistema.

Da li postoji neki softver za dijagnostiku računara?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #816 on: September 18, 2011, 07:38:50 pm »

Rade šta se desi kada upališ mašinu i UPS utakneš u struju?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #817 on: September 18, 2011, 07:42:16 pm »

Nastavlja normalno rad. Najnormalnije. Nema nikakvih promena režima, zvukova i slično.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #818 on: September 20, 2011, 12:27:48 am »

Nije problem do UPS-a, to sigurno. UPS je jedan od onih tipova koji kada su priključeni na el. mrežu ne napajaju komp preko baterije koja se ujedno puni (kao kod mobilnog npr.), nego se komp napaja direktno sa mreže. Napon se doduše kontroliše kroz elektroniku UPS-a i kada odstupi od zadatih (normalnih) vrednosti, UPS napajanje prebacuje na bateriju. Da se komp sve vreme napaja sa baterije, bilo bi svejedno da li je UPS priključen na el. mrežu ili ne, ali takvi UPS-evi su znatno skuplji.

Problem može da bude do više stvari. Napajanje se javlja kao prvi potencijalni uzrok problema, jer "ne pegla" napon dovoljno kvalitetno (prevelika količina ripple i noise), a što matična ploča, tj. naponska sekcija na njoj koja je zadužena za napajanje RAM-a ne može da koriguje.
Ako je komp pod garancijom, ne treba puno razmišljati, jer će dijagnostikovanje problema sigurno potrajati.
Ono što bih ja uradio, testirao bih memoriju programom "Gold memory" dok se komp napaja preko UPS-a i video da li prikazuje neke greške u RAM-u. Ponovio bih postupak kada se komp napaja sa mreže (prvo podizanje sa UPS-a, pa naknadno uključivanje UPS-a u struju, pošto kažeš da tada komp normalno nastavlja sa radom). Ako u prvom slučaju (napajanje sa baterije UPS-a) program ne prijavi greške, a u drugom prijavi, onda je definitivno problem do napajanja.
Naravno, pre svega bih unimerom proverio napon u utičnici i da li je dobro uzemljena. Ili makar za prvu pomoć, priključio bih komp na drugu utičnicu. U slučaju da napon ne valja, to je onda posao za električara...ili za upotrebu nekog stabilizatora napona, što baš i nije preterano praktično rešenje. Problem oko upotrebe unimera je taj što napon može da bude OK, a da su drugi parametri van standarda, što je prosečnim kućnim unimerom nemoguće utvrditi. Možda je zato i bolja varijanta isprobati komp bez UPS-a na drugoj utičnici ili čak na drugoj lokaciji (da nije na istom brojilu).
Ne mora da znači da je napajanje neispravno, neka su samo manje tolerantna na kvalitet struje koju dobijaju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #819 on: September 21, 2011, 06:57:35 pm »

Danas sam pustio DELL softver za dijagnostiku i nije pokazao niti jednu jedinu grešku. Sumnjam i ja na napajanje...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #820 on: September 21, 2011, 07:41:53 pm »

Danas sam pustio DELL softver za dijagnostiku i nije pokazao niti jednu jedinu grešku. Sumnjam i ja na napajanje...
Ja pretpostavljam da bi ipak taj tvoj računar kad mu se uđe u SetUp morala postojati stavka da se može zaobići
UPS. To mi logika nalaže. Glupo mi je da je nemoguće direktno napajanje Sistema iz mreže. To mi je, pa skoro, nerazumno... Undecided
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #821 on: September 21, 2011, 07:52:16 pm »

Ćiro, UPS je u varijanti posebnog uredjaja... i moguće ga je zaobići, ali onda nema rezultata. Rezultat je samo preko baterije UPS-a.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #822 on: September 22, 2011, 11:04:15 am »

Ćiro, UPS je u varijanti posebnog uredjaja... i moguće ga je zaobići, ali onda nema rezultata. Rezultat je samo preko baterije UPS-a.

Evo pa pogledaj, sve piše....

Evo na ovom linku data je mogućnost preliminarne diagnostike na osnovu
Prednjih 4-riju sijalica na prednjoj strani. Valjda imaš koje stanje od ovoga.

http://support.dell.com/support/edocs/systems/wst3500/en/SM/diags.htm

Ovaj dolje je puo kompleksniji i odličan.....

http://search.dell.com/results.aspx?c=us&l=en&s=gen&cat=sup&k=precision+t3500&rpp=12&p=1&subcat=ddc&rf=all&nk=f&ira=False&~srd=False&ipsys

i još ovo, vrlo bitno:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Racunar rade.jpg (49.98 KB, 1004x173 - viewed 110 times.)
Logged
offshore
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7


« Reply #823 on: September 22, 2011, 10:01:43 pm »

ja bih u masinu stavio napajanje majd in china odgovarajuce wataze od 20 ojera i probao.
a to sto dell koristi "vrlo sofsticirano napajanje koje korigira sve i svasta", ALI moze
raditi samo s ups-ovima proizvedenim u nasa-i....  Roll Eyes vec sam posao predugo u pricu.
to je mojih 5 centi... a ne kosta previse.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #824 on: September 23, 2011, 09:09:50 am »

Društvo, da ne radim doktorsku dizertaciju.

Mali ima prenosnik, IBM TP42, koji mi je crkao, i zamenio ga istim modelom (ram, procesor isto, samo prebacio HD).
Ovaj novi mi je puno sporiji od starog. Da ne počnem sa instalacijom iz nule, zamoli bi koji hint, šta da isključim za bolji rad.
Inače gore je Win XP pro, SP3 (legalni Wink )

Reg editorje, TuneUp i diskdefrag, pa i Ad-aware i avast je gore.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Hvala


* IMG_0124.JPG (449.9 KB, 2088x1563 - viewed 93 times.)
Logged
Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.