PALUBA
March 29, 2024, 04:09:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 503187 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #915 on: December 20, 2011, 02:21:56 pm »

Sunoć crče napajanje, a danas wifi miš šta li  je sledeće?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #916 on: December 20, 2011, 02:28:57 pm »

To kada krene nekada teško stane.
Nadajmo se da je to zadnje što ti je otišlo.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #917 on: December 20, 2011, 02:41:53 pm »

Sunoć crče napajanje, a danas wifi miš šta li  je sledeće?
Не очајавај!
Кад неко каже да му је само напајање цркло, значи да је било добро и да је спасило остале уређаје.
Миш је и онако потрошна роба.

Струјни удари су погубни за напајање, а то не спада у гаранцију. Да се тужиш да дистрибуцијом, то је Сизифов посао.

Ја сам у једној години мењао два напајања и оба пута сам спасио плочу и остале компоненете.
Комшије са кинезима нису имали среће. Како коме, неком цела плоча а неком процесор.

Углавном купи фирмирано напајање. Не мора најскупље, али ако је габаритно (тешко) онада је вљда и добро. Избегавај "лахко" кинеско напајање.

Љуба!
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #918 on: December 20, 2011, 02:43:11 pm »

Ja sam do sada najbolja iskustva imao sa LC Power, relativno je jeftino, a veoma kvalitetno, tako da mogu da ga preporučim.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #919 on: December 20, 2011, 02:46:10 pm »

Sunoć crče napajanje, a danas wifi miš šta li  je sledeće?

Podloga za miša Smiley

Valjda neće ništa više, dosta je...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #920 on: December 20, 2011, 02:55:05 pm »

Na pajanje koje je ruknulo je Q-TEC, a već je bilo u pripravnosti jedno identično tako da je to zamjenjeno.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #921 on: December 21, 2011, 03:13:47 pm »

Ja sam do sada najbolja iskustva imao sa LC Power, relativno je jeftino, a veoma kvalitetno, tako da mogu da ga preporučim.
Bez uvrede, ali LC power napajanja (sem onih baš najskupljih modela) mogu se nazvati relativno pristojnim i ništa više od toga. Epitet "veoma kvalitetnog" može se pripisati Seasonic-u, Enermaxu, CWT-u i drugim brendovima koji u osnovi koriste njihove koncepcije poput Corsair-a, nekih modela Antec-a, Cooler Mastera, Chieftec-a i Thermaltake-a. Dobro napajanje zlata vredi, jer koliko god bilo skupo, jeftinije je od najjeftinije kompletne mašine koju napaja. A kvalitetnom napajanju najčešće neće faliti ništa od strujnog udara, jer poseduje adekvatne zaštite, dok kod onih manje kvalitetnih neretko crkne bar još nešto, ako ne i čitava mašina.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #922 on: December 21, 2011, 03:49:47 pm »

Možda sam se pogrešno izrazio, naravno da ne spada u vrhunske ali obzirom da je to stavka na kojoj mnogi gledaju da uštede pa kupuju jeftine kineze, LC Power je napajanje koje se svakome može preporučiti a da ne košta mnogo kao vrhunska napajanja.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #923 on: December 21, 2011, 05:32:14 pm »

Bez uvrede, ali LC power napajanja (sem onih baš najskupljih modela) mogu se nazvati relativno pristojnim i ništa više od toga. Epitet "veoma kvalitetnog" može se pripisati Seasonic-u, Enermaxu, CWT-u i drugim brendovima koji u osnovi koriste njihove koncepcije poput Corsair-a, nekih modela Antec-a, Cooler Mastera, Chieftec-a i Thermaltake-a. Dobro napajanje zlata vredi, jer koliko god bilo skupo, jeftinije je od najjeftinije kompletne mašine koju napaja. A kvalitetnom napajanju najčešće neće faliti ništa od strujnog udara, jer poseduje adekvatne zaštite, dok kod onih manje kvalitetnih neretko crkne bar još nešto, ako ne i čitava mašina.

Nagledao sam se i namjnjao crknutih napajanja ni sam ne znam više od svih njih mozda je 1% imalo za poslijedicu crkavanje još neke komponente, a bilo je svakakvih tu napajanje ponajviše kineza.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #924 on: December 21, 2011, 06:28:22 pm »


 1. Sto se linuxa tice i njegovih distribucija, da rade bolje od windowsa,rade. Postoje manji problemcici sa driverima,ali i to se svakim danom popravlja. Ako nema bas nekih egzoticnih komponenti trebalo bi da sve moze da se nadje. Sto se igrica tice na linuxu,probaj da instaliras wine. Igrice ne rade u linuxu jer linux ne podrzava openGL, Wine resava taj problem i moze pokrenuti preko njega vise od 90% svih win aplikacija ukljucujuci i igrice. Da se ja pitam,svaki PC u VS bi bio na linuxu, sa obzirom da se sve radi "preko USB fleseva" jer mreze retko gde postoje,i svi su puni virusa...no niti se ja pitam,a mislim da bi otpor ka toj ideji bio nesalomiv.

2.Kad se racunar uspori to je dobro,znaci da jos uvek radi. Lek je napraviti backup svega sa C particije sto je vazno,i reinstalirati sistem. Ne treba gubiti vreme na "magicne programe koji ciste racunare" ,to je uglavnom prodaja magle jer ima zaista zanemarljiv efekat. Ako i posle reintaliranja PC radi sporo ona je problem u hardveru,koj se detektuje tako sto (ukoliko nema nekih jasnih pokazatelja na uzrok) sto se jedna po jedna komponenta cupa iz racunara i sistem ponovo pokrece. Nebrojen broj puta je bio problem u neispavnim PCI karticama ili RAM modulima. Najveci problem predstavlja ukoliko je riknula neka stvar na maticnoj ploci. U tom slucaju, se bukvalno ne isplati popravljati ,jer stare ploce kostaju vise nego sto ceo ispravan racunar kosta.

3. Koje god napajanje da imas u slucaju jakog strujnog udara izgorece,a sasvim verovatno i racunar. Video sam jednu masinu gde je grom udario ,iako je napajanje bilo chiftekovo i to prilicno skupo,pola racunara je izgorelo. Za Zastitu od takvih stvari najbolje je koristiti produzne kablove sa osiguracem+ UPS koj takodje ima osigurac. Udar najverovatnije ne bi prosao kroz UPS,ali bi sasvim moguce sprzio UPS.Makar je racunar sacuvan. Dobro napajanje je bitno za dobar rad racunara ,pogotovu ako je kuciste puno potrosaca (graficke,opticki uredjaji..). Moj racunar ima 2x DVD rezac, athlon dual core 5200, 2GB rama,2x 8600GT u SLI i sve to na samo 400w...Naravno,prvo je uradjen proracun potrosnje uredjaja.  Snaga napajanja mora biti veca od maksimalne potrosnje svih uredjaja u kucistu. Retka je prilika gde ce svi uredjaji u isto vreme raditi pod opterecenjem,medjutim pri dizanju sistema, racunar u jednom trenutku povuce maksimalnu energiju koju moze,pa usled loseg napajanja dolazice do reboota samog sistema.  Treba imati u vidu da napajanje gubi oko 10-15% svoje snage sa svakom godinom eksplotacije,pa da je to i najcesci problem zasto crkavaju.

  Nadam se da sam nekom pomogao...Pozdrav od ex network administratora Wink
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #925 on: December 21, 2011, 07:30:41 pm »




3. Koje god napajanje da imas u slucaju jakog strujnog udara izgorece,a sasvim verovatno i racunar. Video sam jednu masinu gde je grom udario ,iako je napajanje bilo chiftekovo i to prilicno skupo,pola racunara je izgorelo. Za Zastitu od takvih stvari najbolje je koristiti produzne kablove sa osiguracem+ UPS koj takodje ima osigurac. Udar najverovatnije ne bi prosao kroz UPS,ali bi sasvim moguce sprzio UPS.Makar je racunar sacuvan. Dobro napajanje je bitno za dobar rad racunara ,pogotovu ako je kuciste puno potrosaca (graficke,opticki uredjaji..). Moj racunar ima 2x DVD rezac, athlon dual core 5200, 2GB rama,2x 8600GT u SLI i sve to na samo 400w...Naravno,prvo je uradjen proracun potrosnje uredjaja.  Snaga napajanja mora biti veca od maksimalne potrosnje svih uredjaja u kucistu. Retka je prilika gde ce svi uredjaji u isto vreme raditi pod opterecenjem,medjutim pri dizanju sistema, racunar u jednom trenutku povuce maksimalnu energiju koju moze,pa usled loseg napajanja dolazice do reboota samog sistema.  Treba imati u vidu da napajanje gubi oko 10-15% svoje snage sa svakom godinom eksplotacije,pa da je to i najcesci problem zasto crkavaju.

  Nadam se da sam nekom pomogao...Pozdrav od ex network administratora Wink
На два рачунара имам сличне компоненте, као у предходном посту.
Нисам хтео домах да именујем напајање за препоруку, али користим:
"Chieftec" 600 w и  "Thermaltake" 650 w

Оно које је прегорело, а спасило рачунар било је "Thrust - 570w" са двостепеном заштитом. Удар је био тако јак да је дошло до "експлозије" унутар напајања. Остала су исправни само кулери(оба).

Користим и преднапонске осигураче, али струја је чудо. Углавном уређаји цркавају кад се поново укључује стуја након њеног ненаданог нестанка. Тада се дешавају удари и до 300 волти.

Немам право да препоручујем оно шта ја користим, ал сам и ја слушао савете других, па рекох да их пренесем.

Код мене је na првој машини, поред процесора, као великог потошача AMD 6400+ Black Edition, везано још 4 HDD + 2 DVD + Radeon 4870.

На другој је савременији процесор из Х3 серије са 60w потрошње, дакле упола мање, али има две картице GS7900, које доста енергије троше. Ово је склопљено за сина.

Ето данас је цео Ниш, био без струје готово цели сат. Кад нестане струја, препоручујем искључивање рачунара из мреже, да се избегне онај први удар код укључења струје.

П.С. Не рекламирам ништа, сам преносим искуства
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #926 on: December 21, 2011, 08:31:57 pm »



  Nema tu reklame,postoje kvalitetnije i manje kvalitetne stvari,a to neko ko iole prati zna,uostalom kao i svuda,i naravno postoje i razni ukusi (neko vise voli AMD od intela npr.) iako nema tehnicku potkovu za tako nesto. Ljubo,sasvim si u pravu sto se tice "cimanja struje" ,znaci kratki padovi napoda uglavnom ubijaju racunare. Ja nemam neku tehnicku skolu,ali silom prilika sam morao da naucim neke stvari. Opet,najbolja zastita od padova napona je UPS. UPS uglavnom dobro podnosi samo secanje struje (za to je i napravljen oustalom) tako da umnogome produzava vek hardvera,ali i softvera. Sam windows,pri nepravilnom i nasilnom gasenju skuplja raznorazne bagove, (razlog zasto se windows gasi tako dugo je da pravilno zatvori sve procese) pa sasim tim i windows krene losije i traljavije da radi. Napomenucu da je i mrezni UTP kabal ,ukoliko se nalazi van kuce (najcesce kod bezicnog interneta) u toku grmljavine opasnost za racunar,a jos vise za mreznu karticu. Preporuka je da se RJ45 konektor iskljuci iz mrezne kartice pri grmljavini ukoliko imate racunare koji su vezani na neki uredjaj spolja. Moj UPS je jako star,i ne moze da izdrzi duze od 2-3 minuta po nestanku struje,ali za mene je sasvim dovoljno da mi sacuva racunar.
 
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #927 on: December 22, 2011, 10:17:41 am »

@ tihi....

Procitah ovo tvoje 10-15% gubitka godisnje....Pa moje napajanje bi onda imalo -xy vati....i po toj logici bi trebalo meni odavno da proizvodi struju.

Napajanje koje radi na 350W a koje je staro preko deset godina, licno ga popravljao svega dva puta...oba puta samo osigurac "crkao"....i jos radi....a da je neko kvalitetno birano i nije.

Danasnja tehnika ....sve ove marke sto zare i pale....pa su reper za neki kvalitet za napajanja....sve je to nezno, pipavo....cik kini u njihovoj blizini, odmah dobiju upalu "pluca".
Ovo moje je prezivelo na stotine puta iskakanja iz struje, grmljavine, padove i skokove napona pa nista.
« Last Edit: December 22, 2011, 10:29:52 am by rotring » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #928 on: December 22, 2011, 10:40:05 am »


 Ljudi, da se "pohvalim" ! Ja lap-top vratio na XP. Probao Vistu( nebih da komentarišem). Kolega mi stavio neki W7- stalno tražio neki update i registraciju. Lepo sam stavio XP i mogu da kažem da mašina šteka čak i brže i bolje nego do sada.
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #929 on: December 22, 2011, 10:41:52 am »

Nek si... dosta njih je to uradilo... i meni je na laptopu xp i to home edition Smiley
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.