PALUBA
March 28, 2024, 11:51:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 502878 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #930 on: December 22, 2011, 10:57:50 am »

Laptop (IBM TP 42) WinXp Pro
PC Čerka (HP) WinXp Pro
Laptop Žena (Aesus AEE) win7 start
Laptop (HP Compaq 8710p) win 7 enterprise.

Po mom je vista promašaj, za starije mašine XP radi, a za novije je Win7, ali nikako start varianta.

Želja mi je Ubuntu po "kučnoj mreži", ali se ostali u familiji upiru, ali šta trebaju i MS radi svoj posao.




...da mašina šteka čak i brže i bolje nego do sada...

Verovatno znaš, šta na Slovenačkom znači "šteka" Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #931 on: December 22, 2011, 11:08:39 am »


  Zaboravio! A Štajerka na poslu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #932 on: December 22, 2011, 11:15:11 am »

I moja na poslu.. . Grin
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #933 on: December 22, 2011, 03:25:07 pm »

@ tihi....

Procitah ovo tvoje 10-15% gubitka godisnje....Pa moje napajanje bi onda imalo -xy vati....i po toj logici bi trebalo meni odavno da proizvodi struju.

Napajanje koje radi na 350W a koje je staro preko deset godina, licno ga popravljao svega dva puta...oba puta samo osigurac "crkao"....i jos radi....a da je neko kvalitetno birano i nije.

Danasnja tehnika ....sve ove marke sto zare i pale....pa su reper za neki kvalitet za napajanja....sve je to nezno, pipavo....cik kini u njihovoj blizini, odmah dobiju upalu "pluca".
Ovo moje je prezivelo na stotine puta iskakanja iz struje, grmljavine, padove i skokove napona pa nista.

  Riot,vec nekih preko 2 godine se ne bavim mrezama i racunarima,mozda i nije najprecizniji podatak,medjutim cinjenica je da napajanje slabi sa svakom godinom rada.
http://www.interfejs.tv/InterfejsDL/Ra-unarska%20napajanja%20SAMPRO.pdf

 Meni je napajanje od 280w na starom sempronu radilo godinama,dok odjednom nisam poceo da dobijam raznorazne bagove, resetovanja,zamrzavanja slike,usporen rad itd. U pitanju je bio Sempron na 2.4,sa 80Gb HDD, 1 GB DDR1, 1 opticki uredjaj i radeon 9550 ,sve mali potrosaci. Zamena napajanja je resila problem. To sto ti pricas za tvoje napajanje nije nista nego puka sreca. I moj jugo je 25 godina star i nikada me nije ostavio na putu,sto ne znaci da je kvalitetniji od pasata.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #934 on: December 22, 2011, 04:11:40 pm »

Kad vec pricamo o tome....slabljenje napajanja, treba razlikovati nominalnu i efektivnu snagu a tek posle gledamo efikasnost efektivne snage itd itd...
Hvala za pdf.....moram ti priznati da me je zasmejao.

Sto se tice puke srece....ne bih ja tako rezonovao. Iako sam preko ruku pretovario brdo pokvarenih napajanja....uglavnom do kvara je dolazilo nestrucnim rukovanjem. Ljudi ne gase racunare po nestanku elektricne energije pa kad struja ponovo dodje iznenade se kad iz napajanja izadje beo dim. A opste je poznato da svi uredjaji na svetu rade na beli dim, kad on izadje uredjaj vise ne radi. To smo vise puta imali priliku i ovde da procitamo.
Jos tu ima sitnih detalja, naime prikljucak za struju odnosno utikac mora biti tkzv "suko"  sa uzemljenjem....desavalo se da ljudi takav prikljucak nemaju...pa onda ne pomaze ni napajanje od 1000 evrica.
A sad je i moda da produzni kablovi imaju svoju zastitu, svoju sklopku ili osigurac....

Pa onda ja pitam....kako su svi ovi racunari do sada i radili bez ovih "modernih" i u trendu napajanja i ostale opreme....
Napajanje je veoma bitno, to ne sporim....sporim samo to, da je u nekom trenutku moda i aktuelna jedna marka pa druga.....a totalno se zanemaruje najbitnija cinjenica- da li to radi i ima funkciju....

I tvoj Yugo moze da tera jos deset godina uz odrzavanje....a passat moze da traje i jednu voznju...samo sipaj pogresnu corbu ......


Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #935 on: December 22, 2011, 06:11:00 pm »

Čitam ovaj PDF dokument i nasmijame, ovaj ko je ovo pisao hoće raći da su Inženjeri iz Dell-a, IBM-a (Lenova), Fujitsu Siemens-a budale i da nemaju veze sa onim što rade. Susreo sam se sa dosta WorkStationa pogotovo IBM i DELL koji su služili i služe za projektovanje na kojima je PRo grafika itd i dođe uz njih napajanje od 350W 400W.

A u ovom PDF-u kaže se sledeće.

Quote
Za računare koji služe za grafičku obradu, modeliranje, projektovanje, i igranje
zahtevnih računara potrebna su napajanja snage 500W do 550W.
Preporučujemo proizvođače ROLINE i UNITEK.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #936 on: December 22, 2011, 06:23:55 pm »

Imao sam masu komputera i sada su u kuči 3 desktop i jedan server. Svi rade na no-name trafo i NIKADA problema osim jednom na jednoj 386 mašini. Ni jedan nema biše od 500W pa i ta je na ovoj radni, koju su mi donjeli sastavljenu i ganjam na njoj Matrox quad karticu, koja navodno ždere više napona.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #937 on: December 22, 2011, 06:48:47 pm »

Da se razumijemo namam ja ništa protiv kavalitetnih napajanja imaj ona dosta prednosti u odnosu na no name kineska napajanja, nego samo želim da ukažem da se u nekim stvarima pretjeruje...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #938 on: December 22, 2011, 08:36:59 pm »


  Na stranu taj PDF, samo sam pokusao da nadjem neku literaturu da slabe napajanja sa vremenom eksplotacije ,a to bas i nije lako, i nemam neku posebnu zelju da kopam...Ako hoces veruj,ako neces nemoj tvoja stvar. Ja nisam lelktro struke pa da objasnim proces,sto ne znaci da ne potoji. Ako neko zna,neka dokaze ili opovrgne.

  Sto se snage napajanja i grafike tice treba razlikovati po modelima graficke. Svaki model graficke ima jasno oznaceno koliko struje trosi,a neke graficke zaista srcu struju + ako rade u SLI ili crossfire (dve graficke spojene mostom) onda je to jos vece. Jaki procesori takodje trose puno struje, dok za neke office masine (za AMD poznati pod nastavkom LE=low energy) to uopste nije slucaj,tako da masine koje imaju grafiku kao primarni atribut uglavnom trose vise struje.

  E sad moj jugo, truo,jos uvek prva farba izbledela na njemu, motor duva,bregasta ojedena, ne rade zadnji grejaci, kederi otpadaju, Jedan prozor se tesko otvara dok drugi spada...i da ne nabrajam dalje,ocigledno je da auto nije odrzavan,ali i dalje ide. Cisto da napomenem da je bio manje vise u slicnom stanju kad sam ga uzeo,a naucio sam skolu na starom automobilu da u babu ne treba ulagati dok ne crkne.  Ni u jednom postu nisam napisao da je napajanje xx bolje od zz napajanja. Bitno je da napajanje bude dovoljno jako,da radi pod nizim opterecenjem,cime ce se njegov zivotni vek produziti. U pravu si sto se tice uzemljenja,mada to vazi za bilo koj elektro uredjaj. Ja ni na jednom racunaru nemam neko "brand name" napajanje a imam 3 racunara u kuci.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #939 on: December 22, 2011, 08:49:32 pm »


  Na stranu taj PDF, samo sam pokusao da nadjem neku literaturu da slabe napajanja sa vremenom eksplotacije ,a to bas i nije lako, i nemam neku posebnu zelju da kopam...Ako hoces veruj,ako neces nemoj tvoja stvar. Ja nisam lelktro struke pa da objasnim proces,sto ne znaci da ne potoji. Ako neko zna,neka dokaze ili opovrgne.

Tihi nije bilo tebi upućeno, nego samo prokomentarisao ovaj PDF dokument.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #940 on: December 22, 2011, 09:48:38 pm »

   Mala digresija...
   Iz mog skromnog iskustva 70 posto kvarova na PC-u su posledica lošeg ( neispravnog , dotrajalog ) napajanja . Slažem se da je dobro pre kupovine napajanje izmeriti i da je teže uvek kvalitetnije . Po tome su stara AT napajanja neprikosnovena , kako po kilaži , tako i po godinama rada . Imam ih u garaži pedesetak neispravnih , svih fela i proizvođača i ponekad ih čerupam zbog delova ali nikad za popravku drugog napajanja pošto to ne radim . Kada sklapam polovnu spravu za prodaju uvek kupim novo napajanje jer je garancija godinu dana dok je sve ostalo staro i retko kad se vrati u garanciji . Uglavnom zbog harda ili optike , dok nikad nisam imao reklamaciju da je ubijena ploča , procesor , memorija ili grafička u tom roku . Sa druge strane na servis mi dolaze druge sprave koje nisam ja sastavljao , i najčešće nisu dirane od kako su kupljene tokom PC-na-kredit revolucije posle 2000. sa nekim od navedenih kvarova gde posle zamene neispravne komponente ( ili više njih istovremeno ) obavezno ubacim i novo napajanje . Naduvani elektroliti oko procesora na ploči su siguran znak da napajanje više ne radi svoj posao i da ga treba škartirati .
   Iako bih mogao da repariram neispravna napajanja to ne radim zato što je njihov kvar u rasušenim elektrolitima u sekundaru , naročito za filtriranje 3,3 V koje koristi procesor . Izgubili su nazivni kapacitet i morali bi se zameniti originalnim novim koji su skuplji od celog napajanja  , a stavljanjem polovnih ne može se garantovati ispravnost iako merenjem ustanovimo dobar kapacitet pošto su tu i drugi parametri kao što su ESR i curenje  tj. propuštanje naizmenične komponente itd.
   Uglavnom moj savet je : Posle crkavanja vitalne komponente obavezno zameniti i napajanje , bez obzira da li je kvar izazvao grom ili dugogodišnji usiljeni rad . Ko drži do ispravnosti i ima potrebu da sprava bude što duže u voznom stanju zameniti i ispravno napajanje na 2 godine preventivno .
   Majstori kažu da crkavaju sva napajanja ali ja na onoj gomili najmanje imam od low cost Frontier od 400 ili 450 W , a od srednjih Blueberry pa bi to bila i moja referenca koja su najbolja .
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #941 on: December 22, 2011, 09:55:36 pm »

Ako sam dobro shvatio sve ovo....ja bih ti toplo preporucio da kupis jedan mali tester za kondezatore/elektrolite koji moze meriti kapacitivnost istih i na taj nacin dobro ustedis i usrecis nekog kome je samo to u kvaru.
Koristio sam jedan takav i prosto sam bio prijatno iznenadjen koliko stedi vreme pri opravci ali i sto je najvaznije otkriva i one kondenzatore koji su oslabili odnosno i dalje rade ali ne odgovarajucom kapacitivnoscu. Tek testiranjem i ostalih kondenzatora zajedno sa zamenom ponadulih je resenje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #942 on: December 22, 2011, 10:24:05 pm »

A dobro je da se konačno više sjetio neko i tih kondenzatora-elektrolita. Čitavo veče čitam sve i svašta i pametni stvari
i onih malo odimi-dođimi. I sve čekam pravog deliju. Wink
Naravno da su elektroliti s vremenom osnovni problem, ali ne i toliki da se treba sve to trkom, malo, malo, pa mjenjati.
Svako napajanje ima svoju i rezervu u odnosu na deklariranu snagu.
Elementarno je imati solidno elektro napajanje i ne preopteretiti "magare" više nego što  može podnijeti.
Ako se toga ne pridržavate, neće vas spasiti ni jedna svjetska marka, ma koja to bila.....

O ostalom, malo je vajde bilo šta reći.   Wink
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #943 on: December 23, 2011, 12:44:39 am »

    Ne vredi menjati kondezatore zato što se koriste specijalni low ESR koji su skupi i teško se nabavljaju novi . Za razliku od televizorskih koji se prodaju u prodavnicama za RTV servisere , ovi kondezatori izdržavaju veće struje na visokim temperaturama uz male dimenzije pa nisu adekvatna zamena . Vađenjem polovnih iz starih ili neispravnih napajanja je mačka u džaku pošto i ako ih izmeriš i tester pokaže da su dobri na sobnoj temperaturi ne znači da će na 90 C posle godinu dana i dalje biti dobri .
   Od kompjutera popravljam sve : miš , tastaturu , optiku , a o matičnim i grafičkim da i ne govorim . Ne bacam ništa . Čak popravljam i hard diskove ako nisu mehanički oštećeni ali napajanje nikad . Za tričavih 15-20 evra se ne isplati da rizikujem ploču , procesor , grafičku ili hard sa podacima .
   Imam i ja ESR tester , merač kapaciteta , osciloskop ali nikad ne mogu da garantujem da li će u nekom trenutku napajanje baciti pik napona na ploču i ubiti ono što mu se nađe na putu . Napajanja se lako popravljaju pošto se ponavljaju kvarovi , tako da nisu potrebni instrumenti .Samo krstasti šrafciger , lemilica i par rashodovanih napajanja da se skidaju delovi . Ako neko želi mogu detaljnije da objasnim i da postavim šemu i slike . Međutim , to nije rešenje pošto donosi više štete nego koristi .
    Ako je nekom samo napajanje bilo u kvaru , pa mu zameniš par elektrolita stvarno ćeš ga usrećiti . Još ako je to tvoj komandant diplomirani pešadinac ili tenkista ( ujedno primarijus , arhitekta , inženjer , pravnik i bogočovek u jednom ) još ćeš ga više učvrstiti u njegovom mišljenju , koga i on sam deli , da se sve može popraviti samo se treba majstoru dobro posrati u usta pa da vidiš kako će sve da mu popravlja bez delova i pare i dinara . Ta on je to sam i popravio , ti si samo radio ono što je on naredio . Ali sutra kad napajanje prosvira i ubije ploču i još po nešto na šta naleti optužiće tebe da nisi stavio dovoljno kalaja kako ti je on rekao i tražiće od tebe da mu kupiš nov kompletan računar . Pa i njegov je bio nov kad ga je pre 10 godina kupio na čekove pa bi bilo sasvim u redu da opet dobije nov . Kao u intendantskom servisu : daš usrane gaće za nove .
   Uglavnom , nikad nećeš pogrešiti ako zameniš napajanje novim . Potrebni naponi će biti dobro filtrirani , stabilni pri kratkotrajnom ili dužem maksimalnom opterećenju usled čega će se manje zagrevati kako komponente na matičnoj ploči , tako i komponente unutar samog napajanja . Ostali elektroliti , kojih ima stotinak u računaru će imati duži vek jer će se manje rasušivati pa će i sprava duže pouzdano raditi .
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #944 on: December 23, 2011, 10:46:57 am »

Nerealan mi je tvoj strah....totalno, ali to je tvoj nacin razmisljanja i rada. Niti cu da te ubedjujem niti tetosem ni u kom slucaju. Mogao bih o svakoj tvojoj recenici nesto da kazem...ali ne vidim cemu bi to vodilo...a boga mi svasta si rekao...

Ajd da te pitam, koja je razlika izmedju elektrolita i kondenzatora?
Logged
Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.