PALUBA
April 20, 2024, 05:37:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 506263 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #960 on: December 24, 2011, 02:22:13 pm »

Neznam što se uhvati mene, ali ajde neka. Vas dvijica se uhvatiste nekih nebitni omaški pa onda
po meni. Da završimo stime.

Kondenzator je u elektrotehnici komponenta koja služi kao spremnik statičkog elektriciteta i energije električnog polja koje nastaje u prostoru između dva električki vodljiva tijela zbog razdvajanja električnog naboja.

Karakteristična veličina kondenzatora je električni kapacitet (C) koji se izražava u faradima (F). Kako je kapacitet od 1 farada vrlo velik, kondenzatori koje susrećemo u praksi imaju mnogo manje kapacitete, reda veličine 1 pF – 10 mF.

U elektrotehnici i elektronici postoji potreba za velikim rasponom kapaciteta i drugih radnih svojstava (probojni napon, faktor gubitaka, tolerancija, dimenzije, temperaturna stabilnost), pa se proizvode tehnološki različite vrste kondenzatora, npr. s folijama od različitih polimera, keramički, elektrolitski...

Za potrebe ugađanja titrajnih krugova, izrađuju se kondenzatori promjenjivog kapaciteta, jer se uz nepromjenjiv induktivitet promjenom kapaciteta mijenja rezonantna frekvencija titrajnog kruga. Ovi kondenzatori mogu biti namijenjeni učestalom podešavanju kapaciteta (na primjer, za promjenu prijamne frekvencije u radioprijamniku) ili za jednokratno podešavanje rezonantne frekvencije titrajnog kruga – tada ih nazivamo polupromjenjivi ili trimer-kondenzatori.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kondenzator

S ovime sam završio raspravu što se mene tiče.

PS. Ako se aludira na pojam "elektrolit" umjesto "elktrolitski kondenzator" u mom prethodnom tekstu, pa to je standardno u svakodnevnoj komunikaciji, bar u mom okruženju.


* Condensators.JPG (18.57 KB, 717x265 - viewed 166 times.)
« Last Edit: December 24, 2011, 02:47:36 pm by ORIĆAREB » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #961 on: December 24, 2011, 09:50:33 pm »

Quote

   PS. Ako se aludira na pojam "elektrolit" umjesto "elktrolitski kondenzator" u mom prethodnom tekstu, pa to je standardno u svakodnevnoj komunikaciji, bar u mom okruženju.
 
 

   Naravno , ako si majstor govoriš majstorskim jezikom i kome treba on te razume . Gde piše da samo doktori i advokati mogu da pričaju svojim jezikom .
« Last Edit: December 24, 2011, 10:01:06 pm by ORIĆAREB » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #962 on: December 26, 2011, 06:58:49 pm »

Mislim da posle vise od 10 god rada sa PC,malo sto moze da me iznenadi,ali svaki put izadje na videlo nesto neocekivano.Vec sam pisao o mom problemu,isprobao sam sve sto sam znao i umeo,kao i ono sto sam dobio kao savjet-ali nevredi nista!
Onda pokusam da pokrenem firefix,ikona poplavi,sterelca kaze-cekaj.Cekam tako dug,dugo-nista se ne desava.Kiknem opet i dobijem da firefox vec radi.Idem na task manager-tamo ga nema!Onda se dosetim da nekoliko dana pre pocetka problema da od MOZILLE sam dobio obavjst da se Firefox urusio(crash) i da rade na resavanju problema.Hm-to je!Pokrenem  Uninstaler i temeljito ga deinstaliram.Potom sa IE opet skinem Firefox8,instaliram-i gle cuda-moj PC poce normalno da radi!!!
Poucno je to da kad nam se dogode ovakve stvarip,pocnemo da temeljito da cistmo nasa racunala od nepotreebnih programa,fajlova i raznog smeca koji se nakupe kao pijavice!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #963 on: December 26, 2011, 08:02:09 pm »

Momo zato jednostavno pređeš na google-chrome iriješen problem Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #964 on: December 26, 2011, 08:30:14 pm »

Kad smo več kod google chroma.

Firefox zadnje vreme gubi bitku sa chrome. Postao je spor, dugo se otvara i slično. U verziji 3 i 4 bio je odličan, jer koristrim iste add-on kao i na starijim verzijama. Ima puno ex koristnika Firefoxa, koji polako idu na chrome.

Što mene drži na Firefoxu je to, da ima odličan add-on za prevođenje iz cirilice u latinicu i obrnuto. Kako sa tim stoji chrome? Pored prevođenja cele strane iz "srbskog" u "hrvatski", pošto čika google tako definira cirilicu i latinicu.


LPB
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #965 on: December 26, 2011, 09:03:24 pm »

Ово ми је Божа послао пре неки дан. Ред је да поделим са свима
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* comp.jpg (120.85 KB, 800x611 - viewed 122 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #966 on: December 26, 2011, 10:02:26 pm »

Jel to njegovo radno mesto? Smiley
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #967 on: December 26, 2011, 11:11:35 pm »

Kad smo več kod google chroma.

Firefox zadnje vreme gubi bitku sa chrome. Postao je spor, dugo se otvara i slično. U verziji 3 i 4 bio je odličan, jer koristrim iste add-on kao i na starijim verzijama. Ima puno ex koristnika Firefoxa, koji polako idu na chrome.

Što mene drži na Firefoxu je to, da ima odličan add-on za prevođenje iz cirilice u latinicu i obrnuto. Kako sa tim stoji chrome? Pored prevođenja cele strane iz "srbskog" u "hrvatski", pošto čika google tako definira cirilicu i latinicu.


LPB
Ne treba ti nikakv add on pošto ima integrisan u sebi prevodilac kada naletiš na tekst koji je pisan ćirilicom samo klikneš da ti prevede na Hrvatski i dobiješ ga u latiničnoj formi.


@Ljuba ovi kablovi odmor za oči.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #968 on: December 26, 2011, 11:29:07 pm »

ENIAC Computer

(Еlectronic Numerical Integrator And Computer)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
John W. Mauchly and J. P. Eckert, Jr. at University of Pennsylvania


Мислим, сигуран сам, да су ветерани укапирали о чеми се ради. Али ето за оне млађе, да представим најстарији елетронски дигитални компјутер.

"По данашњим стандардима за електронске рачунаре ENIAC- је био гротескно чудовиште. Тридесет засебне целина, као и напајање и са активним-ваздушним хлађење, тешким преко тридесет тона. Његових  19.000 вакуум-цеви, 1.500 релеја, и стотине хиљада отпорника, кондензатора, и индукционих калемова трошили су скоро 200 киловата електричне енергије."

Остало преведите сами

 
 


* eniac[1].gif (195.03 KB, 640x480 - viewed 123 times.)

* eniac1[1].jpg (32.39 KB, 413x300 - viewed 81 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #969 on: December 26, 2011, 11:38:52 pm »

A to danas sve stane i mnogo više  na 2 kvadratna centimetra nekog poluprovdnika i troši ispod 100 W.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #970 on: December 26, 2011, 11:42:45 pm »

   Još uvek se držim stare dobre lisice , pre svega što lako mogu da isključim razne reklame i Add-onse koji ničemu ne služe već samo zakokavaju komp. A Chrome se stalno nameće da se sam instalira kao da ja ne znam šta meni treba . Kasnih 90-tih sam koristio Navigatora i bio je brži od IE-a koji mi se nikad nije dopadao zbog svoje nametljivosti i uslovljavanja da je neki sajt posebno optimizovan za njega , te da se mora obavezno instalirati , evo samo kliknite Yes i instalacija počinje bla , bla , bla .
    Vidim kod mušterija da većina koristi Chrom , zajedno sa Google pretraživačem , gedžetima za omiljene linkove , prilagođenim skinovima sa mušemom i svakakvim glupostima do pola ekrana koje guše konekciju i usporavaju podizanje sistema . Još kad vidim i Skype za obavezno ćaskanje sa tetkom iz Nemačke onda stvarno ne znam ,, zašto se računar u poslednje vreme sporo podiže a i Wi-Fi mi jako sporo radi  , da ne treba možda da pojačam hard disk ili grafičku ? "
   Možda mi stariji korisnici treba da se držimo onoga na šta smo navikli a mlađi neka isprobavaju novotarije . Jeste da se u radnjama teško mogu danas pronaći šimike i košulje sa kragnom do vakcine ali mi stari i tako kupujemo retko garderobu .
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #971 on: December 26, 2011, 11:48:50 pm »

   Ne znam da li sam nešto permutovao ali mi se čini da je ovaj komjuter ili neki sličan , za vreme II sv. rata bio instaliran u Blečli Parku i koristio se za razbijanje nemačkih šifrovanih poruka .
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #972 on: December 26, 2011, 11:56:07 pm »

   Ne znam da li sam nešto permutovao ali mi se čini da je ovaj komjuter ili neki sličan , za vreme II sv. rata bio instaliran u Blečli Parku i koristio se za razbijanje nemačkih šifrovanih poruka .
Ниси пермутовао, стварно се косристио у војсци:

"The world's first electronic digital computer was developed by Army Ordnance to compute World War II ballistic firing tables."

Него око тих претраживача. Чињеница да их много користим. Немам одређени став који је бољи. Стихијно користим, неколико дана један, па после пређем на други, вероватно у зависности који први активирам.
Мислим на ИЕ и Лисицу.

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #973 on: December 27, 2011, 09:05:43 am »

   Ne znam da li sam nešto permutovao ali mi se čini da je ovaj komjuter ili neki sličan , za vreme II sv. rata bio instaliran u Blečli Parku i koristio se za razbijanje nemačkih šifrovanih poruka .
У Блечли парку је анализиран и дешифрован противнички радио саобраћај. О величини операције довољно говори податак да је тамо радило до 10 хиљада људи. Начини дешифровања су били разни. Италијанска поморска Енигма (као простија машина), је дешифрована ручним методама.
Немачка енигма је дешифрована уз помоћ посебних електро-механичких машина (названих Бомбе због куцкања током рада), које су направљене наменски за разбијање енигме, и практично су биле сличне технологије као и енигма.
Први програмабилни рачунар је био Колосус, направљен да би разбијао јаче немачке шифре.
http://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_computer
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #974 on: December 27, 2011, 11:08:22 pm »

   


   Znači prvi računari su u stvari napravljeni radi zabave tj. najveće Online igrice u 20.veku - II svetskog rata .
Logged
Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.