PALUBA
March 29, 2024, 11:42:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 503149 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1170 on: May 07, 2012, 12:20:57 pm »

Proxi?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1171 on: May 07, 2012, 01:45:03 pm »

Na zalost, nije dozvoljeno i za Makedoniju.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1172 on: May 07, 2012, 02:03:58 pm »

Ja ti ne preporučujem iči ni na jednu od ove dvije stranice ako ne želiš imati malu farmu kukaca, žohara, bakula i ostale gamadi.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #1173 on: May 07, 2012, 03:55:09 pm »

U pravu si,hvala!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1174 on: May 16, 2012, 03:59:58 pm »

Da li ovaj laptop vredi 65.990 dinara

Dell InspironN5110
ProcesorIntel Core i7 - 2670Q (2.2 GHz)
Monitor15.6 HD WLED
RAM8 GB
Hard Disk640 GB
GrafičkaGeForce GT 525 1 GB
CD/DVD8X DVD+/RW
MrežaWlan + Bluetooth
Web kamera1.0 Mp Wcam HD
Tastaturanumerička
Baterija i ostalo6 cell, HDML, 8-in-1 CR, 3 x USB
OSFree DOS
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1175 on: May 16, 2012, 09:09:41 pm »

Ja sam pre par dana nabavio maloj laptop sledeče konfiguracije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ASUS K53S
   Procesor      Intel® Core™ i3 procesor i3-2350M (2.30 GHz)   
   Monitor      39,6 cm (15.6") HD LED (1366x768)   
   RAM      ram 4 GB DDR3   
   HDD       500 GB   
   DVD+/-RW         
   Grafička      NVIDIA® GeForce® GT 610M 2GB   
   OS      FreeDOS   
          Wlan   
         Bluetooth, Web Cam   
         1x HDMI, 1x VGA   
         1x USB 3.0   
         2x USB 2.0   
         1x RJ45, 1x stereo audio, 1x mikrofon   
   Baterija      6 celična baterija Li-Ion 56 Whr   
   dimenzije (cm)       37.8 x 25.3 x 2.83   
   Težina      2,6 kg   
   Cena      550 €   
      

I moram reči prijatno iznenađen performansama.               
   



* bqPIc6gYCM5StCC8_500.jpg (44.23 KB, 500x500 - viewed 119 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1176 on: May 16, 2012, 11:16:28 pm »

@Brok

Dobra je konfiguracija, ali nešto mnogo pritužbi ima na Dell lapove u poslednje vreme. Bar u Srbiji.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1177 on: May 17, 2012, 12:36:28 am »

Da li ovaj laptop vredi 65.990 dinara

Dell InspironN5110
ProcesorIntel Core i7 - 2670Q (2.2 GHz)
Monitor15.6 HD WLED
RAM8 GB
Hard Disk640 GB
GrafičkaGeForce GT 525 1 GB
CD/DVD8X DVD+/RW
MrežaWlan + Bluetooth
Web kamera1.0 Mp Wcam HD
Tastaturanumerička
Baterija i ostalo6 cell, HDML, 8-in-1 CR, 3 x USB
OSFree DOS
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кад сам ја куповао пре извесног времена, био је нешто мало скупљи.
Продавац, који се наводно, разуме у те ствари, једино даде примедбу да тај процесор доста троши струје, те нема говора о неком дугом трајању батерија. Рецимо код мене на процесору "Intel Core i3"  стварно трају преко три сата при нешто јачем (више од осредњег) оптерећењу.

Да сам имао толико на располагању, ја бих ту макину узео.
Зато пресаберисе и донеси одлуку.


Интересантно је да најефтинија TOSHIBA SATELLITE P770-120 са процесором "Intel® Core™ i7 Processor 2670QM" кошта
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
скоро дупло.

Види у чему је та огромна разлика.

Љуба


* DELL INSPIRON N5110.jpg (80.75 KB, 636x557 - viewed 142 times.)

* TOSHIBA SATELLITE P770-120.jpg (71.02 KB, 638x559 - viewed 125 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1178 on: May 17, 2012, 12:21:09 pm »

Quote from: Božo
Baterija: 6 celična baterija Li-Ion 56 Whr
Ovo mi se naručito sviđa, pošto je ova baterija na Dellu kao i na većini na 48 Whr.
Cena nije baš u skladu, da je cpu bar i5 pa i Ok, ali tu je grafička karta više nego dobra na 2 GB i ono što mi je jako bitno u pitanju je nVIDIA.

Znam za to Rocker, svi imaju po neku pritužbu na Dell, izgleda da su pali za nekoliko nijansi u odnosu na ranije po kvalitetu.
Inače imam netbook Dell Inspiron 1018 Mini, i ovako i onako, nemam neke posebne utiske, ali recimo sada momentalno HP je marka za Dell.

U istoj ponudi postoje još dva modela koje merkam, nažalost opet isto Dell Inspiron N7110, procesor i3 - 2310M na 2.1 GHZ, 4 GB RAM-a, hard 500 GB, grafička GeForce GT 525 1 GB i monitorom od 17.3 na 1600x900 (veličina motitora mi se sviđa, pošto bi on bio glavni kućni računar) je 59.000 dinara. Opet ista oznaka Dell N7110 sve je isto samo je procesor i5 - 2430M na 2.4 GHz i hard je 640 GB je 65.000 dinara.

Ne znam Ljubo, to sam uzeo u lokalnoj prodavnici promotivni flajer sa cenama, mislim PC Dil da se zove prodavnica u Kraljevu.
Inače pored njega, isto oznake Dell Inspron N5110 ali sa proceosrom i5 - 2430M na 2.4 GHz i 4 GB RAM-a (ostalo sve isto) je 56.000 hiljada dinara.
Čudi me da je tebi toliko značajna autonomija baterije pošto koliko znam, ako grešim ispravi me, ti laptop i ne korsitiš van kuće ili to radiš dosta retko. A u kući ja bateriju skoro i ne stvaljam na netbook, samo kada sam napolju.

Dva pitanja za poznavaoce. Intel procesori serije i5 ne postoje sa 4 jezgra, svi su sa dva?
I koliko je serija Intel Core i3 i i5 bolja od serije Intel Core 2 Duo procesora?
Poznato mi je da su i3, i5 i i7 novije tehnologije ali me zanima u praski kako su se pokazali u onosu na Intel Core 2 Duo procesore.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1179 on: May 17, 2012, 08:04:41 pm »

Core "i" serija jeste novija od Core2, ali nije svaki od tih procesora bolji od svih C2. Npr. i3 nema šta da traži pored Core2 quad modela. Inače, nisu ni svi "i" isti. Sada se pojavila nova generacija, tzv. "Ivy bridge", tako da su samo oznake iste, a radi se o novim procesorima. i5 je čitava serija, pa tako postoje modeli i sa 2 i sa 4 jezgra. Ono što je bitno je tačna oznaka modela. Dakle, podela na i3,5,7 nikako nije dovoljna da bi se reklo kakav je koji. To je samo gruba podela na entry, mainstream i hi-end serije, a u okviru svake od njih ima mnogo modela. Nešto slično kao nekadašnja podela na Celeron i Pentium serije, samo je sada to razvrstano u 3 grupe.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1180 on: May 17, 2012, 09:07:52 pm »

Hvala na odgovoru.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1181 on: May 17, 2012, 10:39:11 pm »

Core "i" serija jeste novija od Core2, ali nije svaki od tih procesora bolji od svih C2. Npr. i3 nema šta da traži pored Core2 quad modela. Inače, nisu ni svi "i" isti. Sada se pojavila nova generacija, tzv. "Ivy bridge", tako da su samo oznake iste, a radi se o novim procesorima. i5 je čitava serija, pa tako postoje modeli i sa 2 i sa 4 jezgra. Ono što je bitno je tačna oznaka modela. Dakle, podela na i3,5,7 nikako nije dovoljna da bi se reklo kakav je koji. To je samo gruba podela na entry, mainstream i hi-end serije, a u okviru svake od njih ima mnogo modela. Nešto slično kao nekadašnja podela na Celeron i Pentium serije, samo je sada to razvrstano u 3 grupe.

kakva je razlika između običnog "i" i "Ivy bridge"-a???
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #1182 on: May 17, 2012, 11:47:37 pm »

Kupio sam pre 20 ak dana HP pro book 4530s. Fin racunar, dobro izbalansiran odnos performansi i trajanja baterije. Jedina je zamerka nesto manji HDd (320 gb), ali mi hdd nije bitan. Baterija traje oko 3.5 - 4 sata sto mi je za teren idealno.
Suzio sam izbor na nekoliko modela (2 Fujicu - volim Fujicu, jedan FS lifebook me sluzio preko 7 godina, kupio sestri jedan prosle godine i odlicno se pokazao, ovaj HP, i Lenovo z575).
Lenovo je po performansama bio i najbolji, doduse nesto skuplji. Ali zbog baterije sam uzeo HP. Nisam nikad voleo HP preterano ali me je ovaj kupio na prvi pogled -kuciste od brusenog aluminijuma, fina tastatura. Monitor jos nisam najbolje podesio, malo je bled, volim jace boje.
U principu, svaki lap top ce lepo da slusa i dugo traje ako se normalno koristi. Performsnse su kod svih slicne ako pricamo o istom cenovnom rangu. Jedino je pitanje ko daje koliku i kakcu garanciju, posto su rezervi delovi isl..
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1183 on: May 18, 2012, 01:02:20 am »

Core "i" serija jeste novija od Core2, ali nije svaki od tih procesora bolji od svih C2. Npr. i3 nema šta da traži pored Core2 quad modela. Inače, nisu ni svi "i" isti. Sada se pojavila nova generacija, tzv. "Ivy bridge", tako da su samo oznake iste, a radi se o novim procesorima. i5 je čitava serija, pa tako postoje modeli i sa 2 i sa 4 jezgra. Ono što je bitno je tačna oznaka modela. Dakle, podela na i3,5,7 nikako nije dovoljna da bi se reklo kakav je koji. To je samo gruba podela na entry, mainstream i hi-end serije, a u okviru svake od njih ima mnogo modela. Nešto slično kao nekadašnja podela na Celeron i Pentium serije, samo je sada to razvrstano u 3 grupe.

kakva je razlika između običnog "i" i "Ivy bridge"-a???

Nema tu obični-neobični Grin , nego su to različite generacije. Prvi je bio "Nehalem", onda je došao "Sandy Bridge" i sad "Ivy Bridge". Razlike su u proizvodnom procesu (noviji su sitniji, pa samim tim manje troše i manje se greju), brzini, količini keš memorije i donekle u samoj arhitekturi čipa koja je u svakoj sledećoj generaciji sve "ispeglanija" i doteranija, pa su tako nove generacije brže od prethodnih na istom radnom taktu. Da ne ulazimo mnogo u problematiku, ali poboljšan je npr. deo za "predviđanje grananja procesa", što kod višejezgarnih procesora, pa koji uz to imaju i "Hyper threading" tehnologiju doprinosi boljem iskorišćenju i manjem praznom hodu prilikom podele jednog posla na više jezgara. Ukratko - efikasniji su.

Međutim, ne treba se zaletati prilikom kupovine. Čak je i prva generacija "Core i" procesora i dan danas dorasla apsolutno svim zadacima. Pa čak i Core2 Quad procesori se bore sa svime što danas postoji bez problema. Drugo je ko zarađuje za hleb, a bavi se izrazito procesorski zahtevnim aplikacijama, poput video obrade, 3D-a, renderinga i sl. Njemu treba što jača zverka da bi posao odradio što brže i efikasnije. Za sve ostalo što ne podrazumeva teške proračune, dovoljni su i slabiji procesori.

Kada su laptopovi u pitanju, meni lično su najbitnije dve stvari: autonomija (potrošnja + kapacitet baterije) i hlađenje (da ne mislim hoće li od Maja do Septembra da zabada zbog pregrevanja). Ali to je stvar ličnih afiniteta, jer meni lap ne služi kao desktop zamena, nego kao mobilni komp kad mi zatreba. Čak i nemam lap, nego netbuk...manji, lakši, zgodniji za nošenje u svakoj prilici, a pri tom radi pola dana na bateriji.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1184 on: May 18, 2012, 10:38:44 am »

Ma to se radi namerno, te oznake, to jedno slovce koje se jedva primećuje a može da znači mnogo i u pogledu cene i kvaliteta.
Ne mora da znači ni ono, "ako ne znaš šta je dobro onda znaš šta je skupo". To danas može baš da ispadne naopako.

Meni je prevashodno potrebna procesorska snaga zbog kopmajliranja i virtuelizacije. Naravno i toliko RAM-a da bi procesorska snaga bila iskorišćena.
Na solo procesoru čekam da se nešto kompajlira šest sati, na duo 2 core to je tri sata, na duo 4 core to je verovatno još kraće, na i7 sa 6 corova predspostavljam da je to nekih pola sata do sat.

Virtuelizacija je maltene pokretanje dva sistema na jednom računaru. Prilično sam banalno ovo opisao Smiley, ali tako nekao ispada na kraju.

Sreća imamo Rockera da nam rastumači te sitne oznake koje mnogo znače. Smiley
Logged
Pages:  1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.