PALUBA
April 25, 2024, 02:12:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 506975 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #30 on: January 12, 2010, 09:19:14 pm »

Jedna od mogućih funkcija kondenzatora je i filtracija signala. Veličinom kapaciteta kondenzatora definiše se i frekventni opseg i struja na naponu koji kondenzator filtrira. Mali kondenzatori filtriraju visoke frekvencije, a veći (po kapacitetu) manje frekvencije. Ako u tom opsegu, na tom naponu, nakon fet-a koji stabiliše napon, nemaš nekih smetnji računar može da radi i bez kondenzatora. Dovoljno je da imaš prigušnicu sa dobrim feritom u seriji na tom naponu i radiće dobro. Bolje da radi bez kondenzatora nego sa lošim kondenzatorom. Ferit reže špiceve i nekad je sasvim dovoljan za filtraciju. Otprilike ferit u seriji radi sličan posao kao kondenzator u paraleli.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #31 on: January 13, 2010, 12:36:00 am »

Nisam za to znao.
Prva reakcija kada sam video kondezator koji je otpao je provera svega i svečega, i na moje zaprepašćenje sve je radilo kako treba.

Čovek se uči dok je živ. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #32 on: January 13, 2010, 07:28:08 am »

Ma nije problem. Naučiš elektroniku 1, elektroniku 2, teoriju impulsne tehnike, teoriju kola i vodova, nešto malo matematike i tako dalje i onda radiš jedno 30 godina u struci na mjestu koje traži da se razmišlja. Pa radiš na razvoju tenka, na tehnologiji, kontroli, konstrukciji, servisu, proizvodnji, a da bi to radio moraš da naučiš malo o tenku, digitalnu elektroniku, analognu, elektromehaniku, elektriku, čelike, barute, automatiku, malo hemije, balistiku, optiku i tako dalje. Usput naučiš nekoliko jezika. Pa onda pređeš u drugu firmu gdje ti svale na leđa oko 500 računara i ostale prateće opreme itd.

Ma nije problem kažem ti.

 

Pozdrav

Vlado

Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #33 on: January 13, 2010, 08:11:26 am »

Pitao sam iz razloga jer sve do skoro kuburio sam s maticnim plocama.Imao sam gigabyte-ovu MB s 845E cipsetom  nekih 6 godina.Stvar je radila odlicno,da bi odjednom racunar poceo da bude nestabilan u radu,i kao da mu nije to bilo dovoljno pa je na kraju totalno odkazao.Odem do servisa u onoj zgradi preko puta ATV-a covek izvadi memoriju,ukljuci komp-kaze ne pisti nista ,a trebalo bi,otisla ti ploca.Nadjem Asusovu plovnu plocu prebacim on drangulije sa stare ,nakon nekih pola godine jednostavno se ugasi kada sam pokrenu neki program i to je to.Odem opet do servisa (iako sam predpostavio da je opet ploca u pitanju) ovaj put do Declana u Boriku.Dijagnsotika kao i kod prethodne -ovo mozes baciti,to se ne popravlja, tralala...E, reko dosta mi je ove zajebancije,vreme je za novi komp.
Gledajuci one svoje ploce (jos ih nisam bacio) na njima nisam primetio nikakve defekte vezano za izoblicenost na komponentama koje ti opisujes,ili da je nesto pregorilo.Da li postoji neka oprema ili mozda instrumenti koji mogu da vrse neku vrstu dijagonstike maticnih ploca,ili se sve svodi na odokativnu metodu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #34 on: January 13, 2010, 09:50:24 am »

Postoji bord analizer. Ima ga moj drugar koji radi sa mnom. Nabode se na paralelni port računara i ispiše na svom displeju poruku o grešci ako postoji na matičnoj ploči, memoriji, procesoru, biosu i ostalim dijelovima.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #35 on: January 13, 2010, 12:48:45 pm »

Ovo računar napiše ako nije sposoban da čita disk, cd, dvd ili hd. A ja narezao nov dvd. Dakle, dvd drive mi u jednom dijelu ne čita dvd disk kako treba. I stavim drugi dvd drive i instaliram windows 7.
Vlado

Zbog ovakvih stvari uvjek kod sebe imam jedan DVD drive koji samo koristim za instalaciju bilo kakv računar da mi dođe na servis, ako je potrebna instalacija sistem obavezno ubacim svoj Drive, jer više puta mi se desilo ovo šta Vlado spominje da u po instalacije stane prijavi grešku itd.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #36 on: January 13, 2010, 02:50:07 pm »

Ma nije problem. Naučiš elektroniku 1, elektroniku 2, teoriju impulsne tehnike, teoriju kola i vodova, nešto malo matematike i tako dalje i onda radiš jedno 30 godina u struci na mjestu koje traži da se razmišlja. Pa radiš na razvoju tenka, na tehnologiji, kontroli, konstrukciji, servisu, proizvodnji, a da bi to radio moraš da naučiš malo o tenku, digitalnu elektroniku, analognu, elektromehaniku, elektriku, čelike, barute, automatiku, malo hemije, balistiku, optiku i tako dalje. Usput naučiš nekoliko jezika. Pa onda pređeš u drugu firmu gdje ti svale na leđa oko 500 računara i ostale prateće opreme itd.

Ma nije problem kažem ti.

 

Pozdrav

Vlado



Ubi me u pojam u najmanju ruku.

Usput, postovi iz teme http://tutorial4free.serbianforum.info/ koji po sadržaju ne spadaju u opis iste su prebačeni ovde.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #37 on: January 17, 2010, 06:47:46 am »

Postoji bord analizer. Ima ga moj drugar koji radi sa mnom. Nabode se na paralelni port računara i ispiše na svom displeju poruku o grešci ako postoji na matičnoj ploči, memoriji, procesoru, biosu i ostalim dijelovima.
Ima i varijacija koje se kače na PCI slot. Uglavnom, ako ploča ne pišti a trebalo bi (npr. nema grafičke ili procesora u ploči), onda je crkla. I to čipset, a to se već nikako ne popravlja. Što se trimera na optičkim uređajima tiče, to je samo privremeno i vrlo kratkotrajno rešenje. Pročitaće par diskova ili koju desetinu i to vrlo dobro i onda će načisto crći.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #38 on: February 13, 2010, 05:57:07 pm »

Mogu li se naći gdje  kondenzatori:
-1000 µF 6.3V i
-1500 µF 6.3V
« Last Edit: February 13, 2010, 06:04:13 pm by trifko86 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #39 on: February 13, 2010, 06:10:15 pm »

Ako ti je za matičnu ploču, vidim da je mali napon, možeš slobodno koristiti sve od 1000 mikro ili 1500. U Banja Luci ja kupujem u prodavnici Fighter electronic iza Radija RS u ulici Petra Kočića 55, pored kafane Trica ( tu sam dio iventara). Telefon 051/312-373 ili 065/518-077. Ako ćeš da ga zovneš, da probiješ led, spomeni moje ime (rekao mi Vlado iz RTRS-a).
http://www.indeks.ba/preduzece/FIGHTER_ELECTRONIC_D.O.O..html

Pozdrav
Vlado

PS

Ako dođeš da kupiš reci Tunji (gazdi) da me zovne da ubijemo koju pivu.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #40 on: February 13, 2010, 06:29:15 pm »

Pre par dana sam umesto starog crt 17" monitora stavio Philips 190VW da bih ustanovio da slika treperi bez obzira kako podesio refresh rate i koju rezoluciju izabrao. Nakon toga sam shvatio da je problem do TV karte odnosno do signala kablovskog operatora. Naime, kada isključim koaksijalni kabl iz TV karte, treperenje nestaje, a vraća se kada uključim kabl. Da li možda neko ima sličan problem i/ili rešenje?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #41 on: February 13, 2010, 09:17:56 pm »

Ako ti je za matičnu ploču, vidim da je mali napon, možeš slobodno koristiti sve od 1000 mikro ili 1500. U Banja Luci ja kupujem u prodavnici Fighter electronic iza Radija RS u ulici Petra Kočića 55, pored kafane Trica ( tu sam dio iventara). Telefon 051/312-373 ili 065/518-077. Ako ćeš da ga zovneš, da probiješ led, spomeni moje ime (rekao mi Vlado iz RTRS-a).
http://www.indeks.ba/preduzece/FIGHTER_ELECTRONIC_D.O.O..html

Pozdrav
Vlado

PS

Ako dođeš da kupiš reci Tunji (gazdi) da me zovne da ubijemo koju pivu.

Hvala za info, prvom prilikom sam tamo i da popijemo to pivo
« Last Edit: February 13, 2010, 09:34:26 pm by trifko86 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #42 on: February 13, 2010, 10:08:51 pm »

Dexy,
sve uređaje koje spajaš na računar stavi na istu utičnicu ili istu fazu. Računar, monitor, antenska pojačala, eksterni modemi, kablovski modemi, resiveri, skeneri itd. Nađi produžni kabal  i nakači sve na istu utičnicu.

Pozdrav

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #43 on: February 13, 2010, 10:11:58 pm »

Svi i jesu na istoj utičnici. Negde sam čitao da bi možda rešenje bilo da monitor stavim na drugu utičnicu (na drugu fazu pretpostavljam?).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #44 on: February 13, 2010, 10:16:42 pm »

A antensko pojačalo. Na kojoj je fazi.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.068 seconds with 23 queries.