PALUBA
March 29, 2024, 10:30:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 503090 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2205 on: February 01, 2019, 05:58:09 pm »

Zahvaljujem, nije mi aparat do ruke, pogledam pa napišem.
Ruter izgleda ispravno, ostali uređaji se uredno spajaju.

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2206 on: February 13, 2019, 06:06:03 pm »

Imam problema sa konekcijom na Palubu.
To mi se javlja unazad nekoliko dana (od kada sam se vratio iz SR - računar nije bio u upotrebi mesec i po dana).

Kada pokušam da se konaktujem na forum često dobijem poruku:

Connection problem.
Sorry, SMF was unable to connect to the database. Please try later ...

Internet mi je dobar, otvara sve bez problema a brzina je 80 /5 Mb/sec

O čemu se radi? Je li greška kod mene ili u serveru?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2207 on: February 14, 2019, 03:07:16 pm »

Moram da replciram sebe:
stanje je još lošije nego juče.

Kada krenem da otvorim Plaubu vrti po par minuta, zatim kada krenem da otvorim odgovore na moje postove, opet vrti nekoliko minuta, kada hoću da postujem nešto, vrti po par minuta....

U čemu je problem? U Forumu ili kod mene?

Napominjem, kod mene sve ostalo radi sasvim OM.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2208 on: February 14, 2019, 04:57:25 pm »

Cini mi se da forum sljaka ok.
Barem meni, i na linuksu i vindozama.
Provjeri svoj preglednik, mozda azuriranje ili tako nesto.

poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2209 on: February 14, 2019, 06:01:30 pm »

Radi i meni odlicno. Pokusaj da ispraznis cash, mozda je nesto zabagovalo, ili prosto neki drugi browser.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2210 on: February 14, 2019, 06:48:14 pm »

Pokusaj da ispraznis cash, mozda je nesto zabagovalo, ili prosto neki drugi browser.

Koristim Opera, radi odlično.

Kako da ispraznim cash?

Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #2211 on: February 18, 2019, 04:55:22 pm »


Kako da ispraznim cash?


Meni se uvek isprazni cash kad sam novcanik zeni 

PS
Na Google Chrome:
Menu --> History --> Clear Browsing Data

Klikni na "Advanced"

i to tikni na:

Browsing History
Download History
Cookies and other site data
Cashed images and files
Content settings
Hosted App Data

Pritisni dugme:
Clear Data
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2212 on: February 18, 2019, 05:40:23 pm »

Kao sto bbaroga rece, to je to mada ne moras da ocistis bas sve...browsing history ne utice, kao ni download history. Tu je najbitnije ono clear cash,i cookies.
Ne videh a vreme, izvinjavam se sto nisam odgovorio blagovremeno.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2213 on: February 18, 2019, 08:21:17 pm »

To je očišćeno, ali nešto ipak usporava!
Paluba posebno sporo učitava postove, a tek kada nešto postujem - to traje čitavu večnost!

Računar sam nedavno čistio detaljno od prašine, procesor se ne pregreva (skidao, čistio hladnjak, mazao pastu za hlađenje i ponovo vratio), jer čujem da se ventilator povremeno isključuje ...

Sada mi se dešava da kada uključim PC , odradi učitavanje windowsa, ali se pojavi samo zeleni ekran, bez ijedne ikonice i kursora za miš.
Moram da uradim reset (preko grubog dugmeta), i onda mu kažem start windows normaly....

Nije često, ali se poslednjih dana već pojavilo nekoliko puta. Ne znam šta dalje; očito nešto crkava, ili je u pitanju banalnost.
Možda otvorim kućište, sve ponovo izduvam i rukom proverim sve kontakte!?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2214 on: February 18, 2019, 09:42:09 pm »

Pa.. zeleni ekran ne znaci nista. Obicno kada se desi neki kvar pojavi se plavi ekran sa odredjenim karakterima (brojevi, slova, napise tip greske, itd), sem ako ti nije normalna pozadina desktopa te boje. Ako jeste, a nista se ne desava, tj ikonice se ne pojavljuju moguce da postoji problem sa IE. Nisi napisao koji OS imas na toj masini. Pretpostavljam da je racunar starije generacije, pa samim time i stariji OS, tipa xp ili mozda win 7, sto i jeste logican izbor. U pocetku sam razumeo da postoji problem samo sa palubom, li izgleda da tu ima jos problema. Nezahvalno je davati dijagnozu "odavde" bez pregleda racunara ali pokusacu da napisem moguce probleme, i njihova resenja. Prvo je da je nesto ostetio IE. Iako se ne koristi kao browser (IE= internet explorer) on je neophdan da bi widnows radio kako treba, i ako on ne radi desavaju se problemi tipa, da nema ikonica, da nema "okvira" desktopa, start buton, ne moze se otvatati folderi itd. Ja bih u vakom slucaju prvo pokusao sa reinstlacijom windowsa. Ne kosta nista i traje oko sat vremena. Ako se sveze instalirana kopija windowsa (sa sve formatiranjem C drive) ponasa isto onda je najverovatnije hardwerski problem. Sto se samog hardwera tice najcesce problemi nastaju u napajanju, maticnoj ploci, grafickoj karti, i bas tim redosledom po ucestalosti. Kada je napajanje lose primetan je osetan par pefromansi, jer veliki potrosaci tipa VGA ili CPU ne mogu da izvuku maksimum kada im je to potrebno. Cest simtom je i gasenje racunara povremeno. Iako se napajanje moze popraviti, cena mu je tolika da se to bas i ne isplati, sem ako niste sami potkovani sa lemljenjem i ispitivanjem kondenzatora koji najcesce crkavaju. Na drugom mestu je ploca. E, tu opet najveci problem prave kondenzatori. Vizuelno se treba proveriti da li ima naduvanih kondenzatora, i ako ima da se proveri njihov kapacitet. Ako je neki oslabio moze da pravi probleme u radu, zamena je prilicno laka, i jeftina, rade par desetina, ili maksimum stotina dinara za rezervni kondenzator. Takodje, desi se ponekad da je termalna pasta na procesoru otvrdnula i ispucala, pa ne prenosi dovoljno hladjenja sa hladnjaka. Skidanje coolera, ciscenje stare paste i zamena sa novom resavaju problem. To se moze proveriti i vizuelno, ali i kroz pracenje parametara racunara sa nekim softverom tipa CPU-z. Zamena ploce sa novom, kod racunara starije generacije je cesto nemoguca, jer ih nema vise. I treci problem je sa grafickom, medjutim crkavanje graficke obicno bude praceno raznim anomalijama po monitoru, tipa pojavljivanje raznih crta, pruga, razmrljanih boja, ogromnih piksela i tako slicno. Redje, dolazi do gasenja racunara, najesce kao posledica prljavog hladnjaka na VGA. VGA se tesko popravlja, jer za razliku od MB nema najcesce krivce kondenztore, vec su to tranzistori i procesori (ppa i RAM) koje nije talko lako opraviti.

 Neretko nije lako dijagnostikovati sta je kvar. Ja sam imao slucaj racunara koji sam cetiri puta reinstalirao, i sva cetiri puta je radio po 20-ak minuta pre nego sto je pao sistem sam od sebe. Verovatno je bio problem sa HDD,ili mozda cak MB  ali nijedan alat koji sam koristio nije to potvrdio.

 I odakle to da se veltilator iskljucuje? Tesko da je to slucaj, on uvek radi, i mora da radi. AKo si video vizuelno da se iskljucuje, (otvori kuciste pa pogledaj) tu nesto nije u redu, verovatno sa MB. Ako samo ne cujes ventilator verovatno je snizio broj obrtaja radi smanjenja buke i ustede energije (cool and quiet techology) pa se ne cuje, ali to tako i treba. Kada je kuler prljav, on radi na maksimumu u pokusaju da ohladi procesor na propisanu temperaturu, ali od naslaga proljavstine ne uspeva.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2215 on: February 20, 2019, 08:09:17 pm »

Tihi, hvala na korisnim savetima.

Imam računar relativno starije generacije (pre 4 -5 godina je kompletno obnovljen - novi MB, CPU, HD, sa starim napajanjem i kućištem). Instaliran je W7, i dobro odrađuje posao. Radi sasvim stabilno!

Ovo što mi se u poslednje vreme događa jeste malo neobično: ponekad, kada startujem računar, sve se odvija prema normalnoj proceduri, i na kraju ostane samo zelena pozadina bez ijedne ikonice(nemam u početnoj postavci nikakvih sličica, pejzaža isl.koristim onaj stari zeleni Win desktop, sve u cilju da bi RAM bio što rasterećeniji).
Kada mi se dogodi taj zeleni ekran, obično posle prvog, nekad nakon nekoliko restarta - sve se vrati u normalu.

Probaću da reinstališem Win, da vidim šta će se desiti.

Vezano za hladnjak: nedavno sam detaljno čistio računar - ventilator CPU i hladnjak su bili potpuno zagušeni prašinom. Sve je očišćeno, CPU je namazan pastom i spojen na hladnjak. Ventilator radi, ali često u toku rada čujem ''škljoc'' i smanjenje nivoa buke. Meni se čini da se potpuno isključi, nisam otvarao kućište da vidim, nije isključeno da samo smanji brzinu vrtnje.

Još jednom napominjem sistem je sasvim stabilan, ne pravi probleme, samo ponekad prilikom starta.

IE uopšte ne koristim.

Pozdrav 
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2216 on: February 20, 2019, 08:45:06 pm »

Lovac, kada god otvoris neki prozor, neki folder to radis u IE. Prosto windows je napraljen daa tako radi i tu mu nista ne mozes. Jos stosta se pokrece pomocu IE, i zato je pametno (sto ogromna vecina i radi) koristiti neki drugi browser za surfing. Ja koristim mozilu i chrome, neko operu, ima i drugih koji imaju svoje pluseve i minuse, svako prema svojim potrebama. Nekada sam i ja koristio operu jer je radila najbrze na slabijim konekcijama, otvarala je prvo tekst pa tek onda slike, sto je meni skracivalo vreme cekanja, ali davno je to bilo.
Da se iskljuci ventilator sa hladnjaka racunar bi se brzo pregrejao. Prosto, on mora da radi i to je to. Mozda ti ne bi bilo lose (ako imas kompresor) da izduvas i napajanje, mnogo djubreta se skupi u njemu pa neretko je ventilator napajanja taj koji pravi buku a ne onaj na procesoru. Mozes i da otvoris napajanje, nije to neka nuklearna fizika (skine fizicki sa kucista i ploce, otvori izduva) ili ako ti je to komplikovano celu kuciste izneses napolje i produvas nekoliko puta kroz otvore na napajanju. Ako imas 2 Gb rama (optimum za windows 7) nema potrebe da nemas desktop sliku, sasvim je dovoljno da radi normalno. Ja sam na starijim racunarima iskljucivao desktop pozadinu, i vracao windows style na "classic" (mada to uglavnom na XP) pa je okruzenje izgledalo kao windows 2000, u sivoj boji, bez fancy efekata. 

  Uglavnom, reistalacija windowsa je dobar pokazatelj da li racunar ima hardverski problem a traje par sati najvise. Ako se problem ponavlja, onda je verovatno nesto do konfiguracije. Najbolje je brisanje uz formatiranje C particije, tj da ne zadrzava stare fajlove.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2217 on: February 24, 2019, 10:04:56 pm »

Ловац, мислим да ти је напајање при крају. Мени се појављивао сличан проблем (споро се учитава, почео да се рестартује). Отворио сам напајање (наравно, само кад искључиш утикач из зида и нема струје) и видео да су се кондензатори малкице надували. Био сам га очистио и вратио али се поновило, мада сада мало спорије. Зато сам заменио напајање, односно купио ново и јаче (коштало је нешто мање од 2000 дин). И сад ради без проблема. Наравно, очистио сам и подмазао кулере, заменио термалну пасти на процесору. Сад ради потпуно нормално.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2218 on: February 25, 2019, 01:18:27 pm »

Nije isključeno, pošto je napajanje prastaro, još kada je PC kupljen.
Od tada je mnogo toga zamenjeno, samo je napajanje ostalo staro.

Kad uhvatim vremena, otvoriću.

Mada, meni se računar nikad ne gasi iz čista mira, u toku rada. Nemam kardinalnih problema, osim onih nekoliko sitnica što sam naveo u prethodnim postovima.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2219 on: February 25, 2019, 04:28:57 pm »


Radim iz Linux Mint 16.04 long time support. Redovno updatujem. U poslednje vreme imam problem sa svakim downloadom, a na Palubi mi ne kači slike. Pritisnem open kad downloadujem, a on ćuti. Tako ja pritiskam. Onda iskoči warning - unresponsive script. Pritisnem continue, pa onda opet open. Tako 3-4 puta. Na kraju skine fajl, ali ja izgubim pet minuta za nešto što treba da traje nekoliko sekundi! Dok mi se kum ne vrati iz Delfta da pogleda, ima li neko ideju šta može biti, kakav softverski problem?
Logged
Pages:  1 ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.