PALUBA
March 28, 2024, 03:14:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151 152 153 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 502924 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2220 on: February 25, 2019, 05:41:03 pm »

Ловац, мислим да ти је напајање при крају. Мени се појављивао сличан проблем (споро се учитава, почео да се рестартује). Отворио сам напајање (наравно, само кад искључиш утикач из зида и нема струје) и видео да су се кондензатори малкице надували. Био сам га очистио и вратио али се поновило, мада сада мало спорије. Зато сам заменио напајање, односно купио ново и јаче (коштало је нешто мање од 2000 дин). И сад ради без проблема. Наравно, очистио сам и подмазао кулере, заменио термалну пасти на процесору. Сад ради потпуно нормално.

Dzumba, napajanje daje bas te simptome, restartovanje pri vecem zahtevu za strujom. Naduvani kondenzator se da lako zameniti sa nekim istog ili veceg kapaciteta za par stotina dinara, ali nije ni celu napajanje preskupo pa... Ja uvek kada nesto crkne poskidam kondenzatore, nikada se ne zna kada zatrebaju. Da ne skrecem, nemaju mnogo veze sa sporijim radom racunara, pogotovu kod banalnih stvari tipa surfing. Napajanje se lako proveri sa opterecenjem racunara (ima tih programcica koji to rade, ili neka malo jaca igrica).

@ Kumbor, na Linux jos nismo presli. Benefiti za home usere nisu veci od problema sa kojima se susreces.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2221 on: February 26, 2019, 02:53:10 pm »

Nešto je očito rađeno na forumu !?
Danas radi k'o munja!

Nema čekanja, zastajkivanja, ni prilikom učitavanja, ni prilikom listanja, ni prilikom postovanja!

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2222 on: March 01, 2019, 08:22:55 pm »

Danas opet Problemi sa Palubom - vuče se k'o mrtav konj.

Malopre sam hteo postovati nešto i dobijem ovo:

Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.

I to je trajalo nekoliko pokušaja.

Zašto se ovo događa? Sve ostalo radi OK
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #2223 on: March 01, 2019, 09:30:13 pm »

(IE= internet explorer) on je neophdan da bi widnows radio kako treba,

WTF da nije Windows explorer.......
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #2224 on: March 01, 2019, 09:36:31 pm »

Danas opet Problemi sa Palubom - vuče se k'o mrtav konj.

Malopre sam hteo postovati nešto i dobijem ovo:

Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.

I to je trajalo nekoliko pokušaja.

Zašto se ovo događa? Sve ostalo radi OK

Ne znam tko je davatelj usluge za ovaj forum, može biti zagušenje na serveru (neovisno i ako je "server" improviziran na "kućnom" računalu) tako da sprije veze jednostavo pogube koji dio paketa po putu i do servera ne dođe čitav paket.....

Moguć je prekid veze ne putu do servera ovo ne mora biti do tvog davatelje usluge... tebi radi sve ostalo..

Moguće da je dio neke poruke "zaglavio" na ulazu i blokira protok.....

itd, usw, etc.....
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #2225 on: March 01, 2019, 09:46:32 pm »

Neretko nije lako dijagnostikovati sta je kvar. Ja sam imao slucaj racunara koji sam cetiri puta reinstalirao, i sva cetiri puta je radio po 20-ak minuta pre nego sto je pao sistem sam od sebe. Verovatno je bio problem sa HDD,ili mozda cak MB  ali nijedan alat koji sam koristio nije to potvrdio.

Ovo je često kad je grafička kartica ne izdisaju, instaliraš npr. https://filehippo.com/download_speccy/ i odmah vidiš što se "crveni" obično se radna temp. crveni i nakon kojih par minuta sustav padne, digneš ga on padne, izvadiš grafičku spojiš "analogni" VGA kabel na grafiku s ploče i radi, doduše imaš sliku kao na MS W98, ali zamjeniš grafičku i opet radi... Smiley
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #2226 on: March 01, 2019, 09:54:40 pm »


Radim iz Linux Mint 16.04 long time support. Redovno updatujem. U poslednje vreme imam problem sa svakim downloadom, a na Palubi mi ne kači slike. Pritisnem open kad downloadujem, a on ćuti. Tako ja pritiskam. Onda iskoči warning - unresponsive script. Pritisnem continue, pa onda opet open. Tako 3-4 puta. Na kraju skine fajl, ali ja izgubim pet minuta za nešto što treba da traje nekoliko sekundi! Dok mi se kum ne vrati iz Delfta da pogleda, ima li neko ideju šta može biti, kakav softverski problem?

Probaj obnoviti browser ili ga reinstaliraj na neku noviju inačicu preporučam Operu...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2227 on: May 12, 2019, 11:27:59 am »

Nova izdanja Serbian Linuksa 2019

Dostupna je za preuzimanje nova verzija operativnog sistema Serbian GNU/Linuks 2019, sa KDE grafičkim okruženjem. Grafički izgled novog izdanja posvećen je umetničkom delu Paje Jovanovića.

Serbian GNU/Linuks je operativni sistem na srpskom jeziku koji dolazi sa kompletom programa predviđenim za opštu upotrebu. Namenjen je svim korisnicima koji žele da imaju operativni sistem na srpskom jeziku. Namenjen je i kao izbor za sadašnje korisnike vlasničkih operativnih sistema. Takođe, postoje i korisnici koji ne umeju sve sami da podese i koji su do sada koristili distribucije koje važe kao više prijateljske za upotrebu. Kao osnova se koristi Debian u svojoj stabilnoj i testing verziji, sa KDE grafičkim okruženjem. Za oblikovanje distribucije, pored Debian skladišta, za izvor softvera upotrebljena je i sopstvena riznica, kao i nekoliko nezavisnih paketa.

Aktuelna edicija nosi brojčanu oznaku 2019, a u našoj istoriji izdanja može se videti kako su izgledale prethodne verzije. Serbian dolazi podešen na ćiriličnu opciju, a kroz sistemske postavke može biti odabrana i latinica, kao i ijekavica za obe varijante. Pored uobičajenih programa koji dolaze uz KDE grafičko okruženje, korisnici će dobiti i kolekciju programa koji će im omogućiti kvalitetno izvršavanje postavljenih zadataka. Svi preinstalirani programi su prevedeni na srpski jezik, a njihov izbor izgleda ovako:

Dolphin i KFind: za upravljanje i pretragu fajlova
Synaptic i Gdebi: za upravljanje i instalaciju paketa
Grafički programi: GIMP, Gwenview, Skanlite, KColorChooser
Kancelarija: LibreOffice, KOrganizer, Okular, Kwrite, Kate
Multimedija:  Clementine, VLC, SMPlayer, K3b, Guvcview, Curlew
Internet: Firefox, KMail, KTorrent, Konversation, Kopete, QuiteRSS
Alati: Konsole, Ark, Klipper, Sweeper, Kcalc, Rosa Image Writer, Bootiso

Ako ste novajlija na Linuksu, instalacioni proces je jednostavan i traje oko 10 minuta, a ovde možete pročitati kako se pripremaju mediji za instalaciju. Grafički interfejs instalacionog postupka podrazumevano je podešen na ćiriličnu opciju, dok će upravljanje tastaturom biti na latinici. Ako do sada niste videli kako izgleda instalacija, možete je pogledati u slikama, a dostupan je i video materijal. Po instalaciji, Serbian će zauzeti približno 5 GB, tako da bi bilo poželjno da mu prilikom particionisanja, za udobno delovanje odredite 10 do 15 GB.

Kada vam se podigne tek instalirani sistem, pročitajte priloženi tekstualni dokument gde je zapisano nekoliko saveta. Kao bitnije, treba istaći da se raspored tastature menja prečicom Ctrl+Shift, a podešene su opcije: la, ći, en. Desktop efekti koji su podešeni podrazumevano i pokreću se pritiskom na tastere F10, F11 i F12. U našoj riznici softvera mogu se pronaći i instalirati paketi: teamviewer, viber, veracrypt, deadbeef, dropbox, yandex-disk, master-pdf itd.

Ako vam se dogodi nekakav problem u radu, ili nedostatak drajvera, sve savete i uputstva koje možete naći na forumima, a koji važe za sadašnji stabilni Debian, slobodno možete upotrebiti da bi poboljšali Serbian. Hvala svim medijima i pojedincima koji su dali svoj doprinos popularizaciji operativnog sistema na srpskom jeziku. Ako ima zainteresovanih koji žele da pomognu u promociji, dostupni su i baneri za tu namenu.





Preuzimanje 32-bit ISO datoteke: https://sourceforge.net/projects/serbian2014/files/Download/Serbian2019.1_KDE_32.iso/download
Preuzimanje 64-bit ISO datoteke: https://sourceforge.net/projects/serbian2014/files/Download/Serbian2019.1_KDE_64.iso/download

Izvor:
www.debian-srbija.iz.rs

_________________________________________________

Nisam ljubitelj KDE okruženja, ali za Windows korisnike, KDE je najpribližnije grafičko okruženje na ono na šta su već navikli. Ovaj OS, je toliko jednostavam za instaliranje i ažuriranje softvera, da je ovaj Debianov derivat stvrano kao rođen za početnike.


Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2228 on: May 12, 2019, 10:14:44 pm »

Koji su minimalni zahtevi za unstalaciju.
Može li ova distribucija na stari laptop.

Љуба
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2229 on: May 13, 2019, 10:02:26 am »

U principu, sve sto gura windows, moze i linux. Jedino bi bilo pametno proveriti dostupnost drajvera, i uvek imte opciju dual boot sistema, gde vas na startupu pita da izaberete OS koji zelite da bootujete.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2230 on: May 13, 2019, 12:25:12 pm »

U principu, sve sto gura windows, moze i linux. Jedino bi bilo pametno proveriti dostupnost drajvera, i uvek imte opciju dual boot sistema, gde vas na startupu pita da izaberete OS koji zelite da bootujete.
To je jedan stari HP Compaq nx6110, koji je lepo gurao stare distribucije. I bio je baš konforan za korišćenje. Onda je ta distribucija (zaboravih kako se zvala, a "Brok" je to daljinski instalirao ) ugašena i ja se nisam bakćao sa ovim savremenim.

Laptop je odavno u penziji, ali sam ga pre penzionisanja nasvirao na Win7, samo radi probe i radio je (normalno da nije briljirao). Lepo je puštao muziku i mogli u se gledati filmovi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sad vidim priliku da ga ponovo iskoristim za Linux (pa zar nisam ja registrovani član Grin)

Љуба


* Compaq nx6110.jpg (48.45 KB, 800x835 - viewed 32 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2231 on: May 13, 2019, 05:48:32 pm »

Vec sam pisao par puta da nisam neki strucnjak za linux. no gde sam ga ja koristio je u nekim serverskim poslovima, a ne kao korisnicki racunar. U svakom slucaju ne skodi nista da probate ako ste bas zagrizeni za ubunti na srpskom.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2232 on: May 14, 2019, 11:48:49 am »

Nije KDE dobro okruženje za taj laptop (malo je sve da imaš i svih 2 gb RAM-a), a Openbox (prvi video gde je Linux Serbian) ne verujem da će ti leći.

Ajde druže Ljubo da se čujemo ovih dana, pa da nađemo nešto za taj laptop.
Recimo ja bih ti predložio
Quote
Free Operating System - Linux Lite

Linux Lite is a 'gateway operating system'. It was created to make the transition from Windows to a linux based operating system, as smooth as possible. It does this by providing easy to use familiar software such as Skype, Steam, Kodi and Spotify, a free Office suite, a familiar user interface or DE (Desktop Environment) layout, and most importantly, by continuing to improve on what we already provide by listening to members of the community.

Write programs that do one thing and do it well. Linux Lite follows the Unix philosophy in regards to software selection and programming as it applies to the modern era.

Linux Lite is free operating system based on the Ubuntu LTS series of releases. LTS stands for Long Term Support, this means each release has a support period of 5 years. This is a great basis for stability, but not only that, you only need to install once every 5 years. During that period your system will continue to receive updates. Linux Lite is fully functional out of the box, this means that you won't have to install extra software when you boot your computer for the first time. We believe that a computer should be ready to use straight away on the first boot after a new install. You're going to need this kind of functionality on a daily basis when you are using your computer so we take the hassle out of trying to find the right software from the start.

Minimalni zahtevi za Lite su:

CPU: 1Ghz processor
RAM: 768mb ram
STORAGE: 8gb
RESOLUTION: VGA screen 1024x768 resolution
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

Optimalni hardverski zahtevi su:

CPU: 1.5GHz processor
RAM: 1024mb ram
STORAGE: 20gb
RESOLUTION: VGA, DVI or HDMI screen 1366x768
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

Izvor: www.linuxliteos.com

Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2233 on: May 14, 2019, 04:47:39 pm »

Minimalni zahtevi za Lite su:

CPU: 1Ghz processor
RAM: 768mb ram
STORAGE: 8gb
RESOLUTION: VGA screen 1024x768 resolution
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

Optimalni hardverski zahtevi su:

CPU: 1.5GHz processor
RAM: 1024mb ram
STORAGE: 20gb
RESOLUTION: VGA, DVI or HDMI screen 1366x768
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

Poseduje on te "optimalne zahteve" Grin
Još ima HDD 120 Gb
Zaboravio si kad smo instalirali taki, "neki malečki" Linux, sve je radilo odlično.
Onda su javili da treba reinstalacija na neku distribuciju, koja ne podržava ovu konfiguraciju i ja sam batalio da se čačkam.
Imam još dva lap-topa, jedan HP na Win 7, i jednu Tošibu na Win 10.
Baš bi bilo fensi da reaktiviram Linux, pa bilo koju distribuciju.
Možemo od nedelje da se čujemo po tom pitanju (biću u Knjaževcu)

Tvoj drug
Љуба
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2234 on: May 14, 2019, 07:56:39 pm »

Dogovoreno druže.
Logged
Pages:  1 ... 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151 152 153 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.