PALUBA
March 29, 2024, 09:46:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Krstarenje s/b "Jadran" - PORTSMOUTH 2005  (Read 88277 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #105 on: June 18, 2010, 07:15:39 pm »


Također - kad već spominješ - glede izvanrednih događaja, nije li za jednog od nedavnih putovanja u te iste kanalske krajeve upravo Jadran zamalo tragično završio svoje putovanje negdje na bespućima ćudljivog Biskaja?

Mislim da se ovo odnosi na požar na ispuhu glavnog motora koji smo imali u Biskaju baš pri ovom putovanju - ali nije bilo toliko opasno da je moglo da izazove tragediju, ili mi se tako čini sa distance od pet godina.

Sva opasnost je bila u tome što smo oko sat i po stajali kao glineni golub, bez pogona, oko ponoći, na vrlo prometnom plovnom putu - da neka od grdosija ne naleti na nas. Upalili smo sva moguća svetla i otvorili četvoro oči, srećom prošlo je bez incidenata.

Inače, požar smo ugasili za par minuta a uzrok otklonili za oko jedan sat - detaljan opis događaja je negde oko sredine teme.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #106 on: June 18, 2010, 07:18:26 pm »

Moje je misljenje da brod mora biti uredan kao da ce mu svaki dan doci gosti.

U konkretnom slucaju, trebalo bi procitati dnevnik Bore Prodanica koliko su dugo putovali do Portsmouth-a, koliko mi se cini, mozda grijesim, vrijeme im nije dozvoljavalo odrzavanje uz put, dugo su putovali tamo i nazad, tako da je moguca pojava ruzine.


U pravu si Istria, ni u odlasku do Portsmuta vreme nas nije služilo, ali tek je povratak, sve do prolaska kroz Gibraltar, bio pravi pomorački ispit. Napisao sam negde u ovom dnevniku da sam mislio da režiseri popularnih filmova preteruju sa visinom talasa, sad im verujem.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #107 on: June 19, 2010, 11:01:47 am »


Također - kad već spominješ - glede izvanrednih događaja, nije li za jednog od nedavnih putovanja u te iste kanalske krajeve upravo Jadran zamalo tragično završio svoje putovanje negdje na bespućima ćudljivog Biskaja?

Mislim da se ovo odnosi na požar na ispuhu glavnog motora koji smo imali u Biskaju baš pri ovom putovanju - ali nije bilo toliko opasno da je moglo da izazove tragediju, ili mi se tako čini sa distance od pet godina.

Sva opasnost je bila u tome što smo oko sat i po stajali kao glineni golub, bez pogona, oko ponoći, na vrlo prometnom plovnom putu - da neka od grdosija ne naleti na nas. Upalili smo sva moguća svetla i otvorili četvoro oči, srećom prošlo je bez incidenata.

Inače, požar smo ugasili za par minuta a uzrok otklonili za oko jedan sat - detaljan opis događaja je negde oko sredine teme.
E jeste našli mjesto gdje ćete plutati, pa još usred mrklog mraka ... No, valjda tu malo i sreća učini svoje, a meni je posebice drago da si pojasnio priču koja daje drugo svjetlo na događaj, jer sam - iako nepristran - temeljem jednog ranijeg pripovjedanja držao da je štos bio u nedostatku iskustva, a ne u nekom izvanrednom događanju. Što je - kako vidimo - zapravo bio pravi povod. No, valjda je pripovjedač bio malo pristran, ili ljubomoran, vrag će ga znati ...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #108 on: June 19, 2010, 11:57:04 am »


Sva opasnost je bila u tome što smo oko sat i po stajali kao glineni golub, bez pogona, oko ponoći, na vrlo prometnom plovnom putu - da neka od grdosija ne naleti na nas. Upalili smo sva moguća svetla i otvorili četvoro oči, srećom prošlo je bez incidenata.

Inače, požar smo ugasili za par minuta a uzrok otklonili za oko jedan sat - detaljan opis događaja je negde oko sredine teme.


E jeste našli mjesto gdje ćete plutati, pa još usred mrklog mraka ... No, valjda tu malo i sreća učini svoje, a meni je posebice drago da si pojasnio priču koja daje drugo svjetlo na događaj, jer sam - iako nepristran - temeljem jednog ranijeg pripovjedanja držao da je štos bio u nedostatku iskustva, a ne u nekom izvanrednom događanju. Što je - kako vidimo - zapravo bio pravi povod. No, valjda je pripovjedač bio malo pristran, ili ljubomoran, vrag će ga znati ...

Jedinu opasnost koju vidim iz opisa je da se brod postavi bocno na valove i da se na taj ancin dovede u opasnost po tom nevremenu, ali Jadran ima dovoljnu rezervu stabiliteta (pretpostavljam)  da me se nesto fatalno moze tesko desiti. Na kraju krajeva, postoje olujna jedra, zavlacno sidro, uljenje mora,..pa se ljuljanje moze donekle ublaziti
« Last Edit: June 19, 2010, 06:13:33 pm by Boro Prodanic » Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #109 on: June 19, 2010, 12:08:15 pm »

... uljenje mora ...
Kako to "uljenje" funkcionira u zbilji? I kolika je šteta a kolika korist?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #110 on: June 19, 2010, 12:27:31 pm »

Nije pravo mjesto za ove diskusije, Boro i nije napisao da je bila neka velika opasnost, Istria je potpuno u pravu, jedrenjak ako je potreba po takvom vremenu zavlači. Jadran je neugodan po valovima baš zato što je radi jedrilja prestabilan, pa ako ima spuštena sva jedra postane jako živ. Uljenje sigurno ne može štetiti, a iskustva su pokazala da pomaže.
Biskaj zna biti opasan za brodove, ja sam ga često prelazio sa teretom coils-a, brod je prestabilan i u slučaju da dođe do pomicanja tereta zna biti jako neugodno, otkačeni coil-s može prebiti bok broda.
Taj brod sa kojim smo vozili coils-e se i potopio u Biskaju, hvala bogu brez mene.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #111 on: June 19, 2010, 01:39:21 pm »

... uljenje mora ...
Kako to "uljenje" funkcionira u zbilji? I kolika je šteta a kolika korist?

Cilj uljenja more da se smanji trenje izmedju cestica zraka i povrsine mora, a time i stvaranja manjih valova.

U jutenu vrecu(vrecicu-napravi se viseslojna) se stavi staro gusce ulje,moze i talog nafte ako je pri ruci, ma bilo sto masno, kuhinjsko ulje,.. spusti u more da onako lagano istice, "mikronski", .. u kombinaciji sa zavlacnim sidrom daje odredjeno olaksanje, odnosno brod nije okrenut bokom na valove,..

Steta je prakticno minimalna, a eventualne zakonske posljedice zavise od udaljenosti broda od mora i podrucja plovljenja

LP
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #112 on: June 19, 2010, 01:41:12 pm »

... uljenje mora ...
Kako to "uljenje" funkcionira u zbilji? I kolika je šteta a kolika korist?

Cilj uljenja more da se smanji trenje izmedju cestica zraka i povrsine mora, a time i stvaranja manjih valova.

U jutenu vrecu(vrecicu-napravi se viseslojna) se stavi staro gusce ulje,moze i talog nafte ako je pri ruci, ma bilo sto masno, kuhinjsko ulje,.. spusti u more da onako lagano istice, "mikronski", .. u kombinaciji sa zavlacnim sidrom daje odredjeno olaksanje, odnosno brod nije okrenut bokom na valove,..

Steta je prakticno minimalna, a eventualne zakonske posljedice zavise od udaljenosti broda od mora i podrucja plovljenja

LP

pardon, udaljenosti broda od obale,..
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #113 on: June 19, 2010, 06:47:24 pm »

... uljenje mora ...
Kako to "uljenje" funkcionira u zbilji? I kolika je šteta a kolika korist?

Cilj uljenja more da se smanji trenje izmedju cestica zraka i povrsine mora, a time i stvaranja manjih valova.

U jutenu vrecu(vrecicu-napravi se viseslojna) se stavi staro gusce ulje,moze i talog nafte ako je pri ruci, ma bilo sto masno, kuhinjsko ulje,.. spusti u more da onako lagano istice, "mikronski", .. u kombinaciji sa zavlacnim sidrom daje odredjeno olaksanje, odnosno brod nije okrenut bokom na valove,..

Steta je prakticno minimalna, a eventualne zakonske posljedice zavise od udaljenosti broda od mora i podrucja plovljenja

LP
Kad spasavaš glavu (glave) onda bi kao sve trebalo biti dozvoljeno. Druga je priča dal' si smio doć u pogibelj ... No, uvijek je lijepo kad sve dobro svrši.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #114 on: June 19, 2010, 07:08:44 pm »

Razlika je između trgovačkih brodova, kojima svaki sat znači pare pa se u toj funkciji i plovi sa iskusnim posadama i školskim brodom.
Siguran sam da Jadran nije doveden u tako drastično stanje da govorimo o pogibelji. Danas se meteo situacija prati iz sata u sat, tako da se može unaprjed procjeniti po kakvom moru če se ploviti.
Znajuči problematiku školskih brodova komandant je i pod pritiskom viših instanci, možda i štaba koji se ukrcao, obično je kod tih ljudi preterana briga za sigurnost broda vrlina, a i pitomci nebi smjeli previše da se izvaljaju da ne zamrze more.Pored svih takvih tutora i komandant mora raditi u tom smjeru, pa makar mislijo drukčije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #115 on: June 19, 2010, 07:38:13 pm »

U pravu si ML, prave pogibelji nije bilo. Jeste bilo gadno na povratku kroz Biskaj, ali dobro, sve je prošlo u redu. Bilo bi velikih problema da je na primer otkazao glavni motor ili kormilo - srećom, nije se desilo.

Kakvo je more bilo - može se steći utisak gledajući ranije postovane slike u ovoj temi, ali dobar jedrenjak kao što je Jadran to sve trpi bez prave opasnosti.

@Patriot - ne znam da li je osoba koja ti je pričala da je Jadran bio u velikoj opasnosti bila učesnik tog krstarenja ili nije, kao što ne znam ni motive za takvu priču, ali uveravam te, sa brodom remontovanim neposredno pred početak krstarenja i posadom kakvu smo imali, mogli smo i mnogo više da izdržimo...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #116 on: June 19, 2010, 08:04:36 pm »


@Patriot - ne znam da li je osoba koja ti je pričala da je Jadran bio u velikoj opasnosti bila učesnik tog krstarenja ili nije, kao što ne znam ni motive za takvu priču, ali uveravam te, sa brodom remontovanim neposredno pred početak krstarenja i posadom kakvu smo imali, mogli smo i mnogo više da izdržimo...

Skolska krsatrenja pitomaca su nesto sto ostaje upisano za cijeli zivot,.. SB Jadran nije bio cesto u prilici da izlazi van Gibraltara, ova generaciaj koja je posjetila UK ima sigurno razlog vise biti ponosna na to..

U tome je vrijednost krstarenja, ovog posta i smatram da diskusija treba ici u tom smjeru..

Zamisli osvojili prvo mjesto u veslanju nakon toliko dana tramakavanja po moru,.. zar to nije vrijedno.. pored toliko vojno moranrickih velesila.. pa sto je ostalo do mornarica .. prije svega SB "Jadran" simbol tradicije.



« Last Edit: June 19, 2010, 08:06:58 pm by Boro Prodanic » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #117 on: June 19, 2010, 09:14:29 pm »

Odličan zaključak Istria, i ja mislim da je to krstarenje upisano zlatnim slovima u njegovu bogatu istoriju. Trebaju biti ponosni svi što su bili dio toga.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #118 on: September 04, 2010, 07:20:26 am »

Zamisli osvojili prvo mjesto u veslanju nakon toliko dana tramakavanja po moru,.. zar to nije vrijedno.. pored toliko vojno moranrickih velesila.. pa sto je ostalo do mornarica .. prije svega SB "Jadran" simbol tradicije.

Osvajanje prvog mesta na takmičenju u veslanju od strane nekih anonimusa sa Jadrana bila je tih dana u Portsmutu velika senzacija - tolika da su lokalne novine objavile veliku reportažu sa ogromnom slikom posade pobedničkog čamca na naslovnoj strani. O ljubomori pripadnika mnogih velikih mornarica ne treba ni govoriti.

Ono što mi je danas žao: zlatne medalje za pobedu dobili su članovi posade čamca, i naravno zadržali ih za sebe. Osim toga, dobijeno je i posebno priznanje - model "Dragoon boat" čamca dužine oko 40 cm u staklenom tuljku zbog toga što je posada Jadrana odveslala najbržu trku tokom celog takmičenja. Taj model odnesen je u Vojnu akademiju Beograd, gde je i danas.

Mislim da je trebao da model čamca ostane na Jadranu, jer na brodu danas nema ni jedne materijalne uposmene na taj događaj, što je velika šteta.

Možda je ovo prilika da se predloži Peđi Supiću da zvaničnim kanalima traži da se model čamca iz Beograda vrati na brod.
Logged
Newman
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #119 on: June 09, 2011, 10:36:48 pm »

Bravo Boro !

Tek sam sada pročitao ovaj post i zaista si me oduševio imaš dara za pisanje a fotogarfije su predivne.....
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.