PALUBA
April 25, 2024, 05:24:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Sovjetska torpeda u naoružanju JRM  (Read 89786 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #60 on: September 19, 2011, 02:38:29 pm »

Raduje me, što si objavio podatke o torpedu sa kojim sam radio dok sam bio na TČ. Dok sam bi na školovanju, smo sve zapiske o tom torpedu morali predati poslije polaganja ispita. Sada se prisječam nekih stvari. Nekako mi je ostala, posebno bojeva (napadna) dubina, čini mi se 5-7m. Svakako je tu nekako, kako si ti napisao.
Na praksi sam bio (sa dvojicom klasiča, jedaj je poslije školovanja bio tamo i prekomandovan) u Kumboru u torpednoj stanici (pripremali smo prvo torpedo SET 53 za prvo gađanje u YU - 1974) Bili smo i u potkopu (nasuprot) Kumbora, u kojem su bila skladištena bojeva torpeda.
Samo tako naprijed, za mene ponavljanje zaboravljenog, za mlade nešto za naučit.
Duje
1974. još nije bilo potkopa nasuprot Kumbora.

1974. (maj mjesec)  bio sam na praksi, u torpednij stanici u Kumboru (jeli Đenovići?). Ako sam pogriješio u imenu, znam, da je u skolopu te kasarne gdje je bila radiona i lansirna stanica. Nasuprot te stanice bio je potkop (podzemno skladište) u kojem su bil skladištena torpeda 53 VA. U tom podzemnom skladištu sam sigurno bio. Možda se nismo razumjeli radi terminologije (potkop-podzemno skladište)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #61 on: September 19, 2011, 02:43:53 pm »

Raduje me, što si objavio podatke o torpedu sa kojim sam radio dok sam bio na TČ. Dok sam bi na školovanju, smo sve zapiske o tom torpedu morali predati poslije polaganja ispita. Sada se prisječam nekih stvari. Nekako mi je ostala, posebno bojeva (napadna) dubina, čini mi se 5-7m. Svakako je tu nekako, kako si ti napisao.
Na praksi sam bio (sa dvojicom klasiča, jedaj je poslije školovanja bio tamo i prekomandovan) u Kumboru u torpednoj stanici (pripremali smo prvo torpedo SET 53 za prvo gađanje u YU - 1974) Bili smo i u potkopu (nasuprot) Kumbora, u kojem su bila skladištena bojeva torpeda.
Samo tako naprijed, za mene ponavljanje zaboravljenog, za mlade nešto za naučit.
Duje
1974. još nije bilo potkopa nasuprot Kumbora.

1974. (maj mjesec)  bio sam na praksi, u torpednij stanici u Kumboru (jeli Đenovići?). Ako sam pogriješio u imenu, znam, da je u skolopu te kasarne gdje je bila radiona i lansirna stanica. Nasuprot te stanice bio je potkop (podzemno skladište) u kojem su bil skladištena torpeda 53 VA. U tom podzemnom skladištu sam sigurno bio. Možda se nismo razumjeli radi terminologije (potkop-podzemno skladište)

U pravu ste obojica. Potkopa za brodove nije bilo, ali podzemnih skladišta (potkopa) na Pristanu jeste.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #62 on: September 19, 2011, 06:38:48 pm »


1974. (maj mjesec)  bio sam na praksi, u torpednij stanici u Kumboru (jeli Đenovići?). Ako sam pogriješio u imenu, znam, da je u skolopu te kasarne gdje je bila radiona i lansirna stanica. Nasuprot te stanice bio je potkop (podzemno skladište) u kojem su bil skladištena torpeda 53 VA. U tom podzemnom skladištu sam sigurno bio. Možda se nismo razumjeli radi terminologije (potkop-podzemno skladište)

U pravu ste obojica. Potkopa za brodove nije bilo, ali podzemnih skladišta (potkopa) na Pristanu jeste.
Upravo kako "rasho" reče...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #63 on: September 19, 2011, 10:04:54 pm »


1974. (maj mjesec)  bio sam na praksi, u torpednij stanici u Kumboru (jeli Đenovići?). Ako sam pogriješio u imenu, znam, da je u skolopu te kasarne gdje je bila radiona i lansirna stanica. Nasuprot te stanice bio je potkop (podzemno skladište) u kojem su bil skladištena torpeda 53 VA. U tom podzemnom skladištu sam sigurno bio. Možda se nismo razumjeli radi terminologije (potkop-podzemno skladište)

U pravu ste obojica. Potkopa za brodove nije bilo, ali podzemnih skladišta (potkopa) na Pristanu jeste.
Upravo kako "rasho" reče...
Vrlo je moguće da su skladišta u brdu bila izgrađena u celini ili delimično, još za vreme Kraljevine. Skladište goriva Spilice sigurno jeste. Dva potkopa za P dovršena su par godina pre zemljotresa. Na jednom od AB lukova na Pristanu još 80-ih jasno se video natpis Vinceremo - pobedićemo! Koji li je to jezik, da mi je znati!!! Pobedili, koliko vidim, nisu
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #64 on: September 20, 2011, 08:06:29 pm »

Kumbor, radio sam na Pristanu skoro deset godina, pa i dan danas odlazim tamo relativno često...
Pitam te gde su ti AB lukovi koje spominješ, na kojima se video italijanski natpis? Veruj mi, nikada tako nešto nisam zapazio, niti sam čuo za tako nešto.

Na samom Pristanu ima dva potkopa, oni su povezani pod zemljom, ali postoje dva odvojena ulaza. Ne znam kada su građeni ali krajem osamdesetih godina je počela njihova rekonstrukcija i modernizacija, koja nikada nije dovršena. Znamo zbog čega.... Glavni izvođač radova je bila vojno građevinska ustanova iz Splita, čiji su se radnici sa kompletnom projektnom dokumentacijom povukli iz Boke, čim su zapuhali prvi vetrovi rata.
Kada se situacija smirila - više nije bilo para da se rekonstrukcija podzemnih objekata privede kraju.

Realno gledano: zaista se radi radi o kapitalnim podzemnim skladišnim objektima, u kojima sredstva mogu biti bezbedna i u slučaju direktnog nuklearnog udara.
Svaki potkop ima dve odvojene paralelne galerije duboko pod planinom.

Molim te, možeš li nam dati detaljnija objašnjenja o tim AB lukovima?!
« Last Edit: September 20, 2011, 08:17:44 pm by lovac » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #65 on: September 20, 2011, 08:57:05 pm »

.....................
Na samom Pristanu ima dva potkopa, oni su povezani pod zemljom, ali postoje dva odvojena ulaza. Ne znam kada su građeni.............
..............................

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Boka.jpg (80.85 KB, 966x493 - viewed 423 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #66 on: September 20, 2011, 09:11:52 pm »

Ćiro, na slici koju si postavio, brojevima 1 i 2 označena su dva potkopa za brodove. Broj 3 je kompleks Rakite, sa podzemnim rezervoarima za gorivo, koji se dosta jasno uočavaju na slici.

Brojem 4 je označen deo kompleksa Pristan, ali se ulazi u potkope ne vide, pošto se u podzemne galerije ulazi kroz izgrađene zgrade na ulazima. Kompleks Pristan je širi od uokvirenog dela i prostire se dalje prema istoku, ka Petrovićima.
Zaboravio sam napomenuti da na Pristanu pored već opisana dva velika podzemna objekta postoji i treći - mali tunel. Nalazi se nekolko stotina metara istočno od takozvanog torpednog potkopa, i u njemu se trenutno čuvaju rashodovane rakete RZ-13.

Broj 5 predstavlja deo kasarne Kumbor.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #67 on: September 20, 2011, 09:14:07 pm »

Bila su to vremena od pre jedno 30 godina, kada smo "maestralom" obilazili Boku i zezali se sve do Krašića, Bjelila, Sv. marka (gde je bio zabranjen pristup zbog golaća Club Med-a, itd.Negde istočnije samog Pristana, tamo gde su prošlog leta još ležale gomile "bačenih" torpeda, pri kraju tadašnje vojne zone bila su nekakva betonska ojačanja, čvrsto oslonjena(ugrađena?) na podlogu tj. brdo. Meni je to izgledalo da su bila lučnog oblika, što ne mora sasvim biti tako, jer je jako davno bilo, a mi smo bili klinci. Da je pisalo na italijanskom šta je pisalo dobro se sećam i bio sam trezan, e sad, da li je to stvarno bio zaostali natpis iz ratnog vremena, ili naknadno napravljen za potrebe snimanja možda nekog filma, ne mogu da  znam.Možda su ga ubrzo posle toga i uklonili. Po Beogradu i dan danas postoje ostaci raznih natpisa iz ratnog vremena. Npr., na bivšoj zgradi Geozavoda u Karađorđevoj na luku iznad vitraža na ulazu nazire se poduži natpis na nemačkom koji se završava sa "kommando des heeres". Natpis može biti čak i iz WWI, ne bi me čudilo.  Na zgradi 100m dalje i danas stoji rukom namazano i jedva delimično čitljivo: мин не обнаружено, 10.44; серж(ант) (Ив)анов?
Sve ovo nije ništa čudno i neobično. Izvini Lovac na nepreciznosti ili čak offtopicu, onaj Nemac se razigrao,a ja ceo dan lupam po kompjuteru jedan poveći građevinski prevod, pa se uzgred setim nečega što je bilo jako davno, mada se prilično dobro sećam, što davnije, to bolje.
Inače na sajtu postoje šeme nekoliko tipova potkopa,sa dimenzijama. Raduje me da potkopi za P na Pristanu izgleda baš i nisu bili sasvim tipski, već izgleda i "razgranati", sa galerijama. Koliko su gruvali dok su ih gradili, ništa me ne čudi, pa ni bajke da su , šatro, od tuda mogle da izleću i rakete, sve do gnusne nam Italije.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #68 on: September 20, 2011, 09:24:23 pm »

Ćiro, na slici koju si postavio, brojevima 1 i 2 označena su dva potkopa za brodove. Broj 3 je kompleks Rakite, sa podzemnim rezervoarima za gorivo, koji se dosta jasno uočavaju na slici.

Brojem 4 je označen deo kompleksa Pristan, ali se ulazi u potkope ne vide, pošto se u podzemne galerije ulazi kroz izgrađene zgrade na ulazima. Kompleks Pristan je širi od uokvirenog dela i prostire se dalje prema istoku, ka Petrovićima.
Zaboravio sam napomenuti da na Pristanu pored već opisana dva velika podzemna objekta postoji i treći - mali tunel. Nalazi se nekolko stotina metara istočno od takozvanog torpednog potkopa, i u njemu se trenutno čuvaju rashodovane rakete RZ-13.

Broj 5 predstavlja deo kasarne Kumbor.
Hvala, majstore, nisam namjerno tekstualno se oglašavao jer mi je procjena bila da ćeš ti to bolje uraditi, što se i vidi iz
priloženog...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #69 on: December 03, 2011, 08:16:36 pm »


Idemo na predstavljanje sledećeg Sovjetskog topreda u naoružanju JRM

Torpedo 53-65 KE je samonavodeće torpedo, sa aktivnom glavom za samonavođenje, koje se navodi na trag broda – cilja. Torpedo je namenjeno za uništavanje površinskih brodova čija je brzina 8 – 28 i više čvorova.
.......................................
Domet                  19000 m (11000 m)
Brzina                     45 čv (43 čv)
..............................................................
Krajem osamdestih godina kupljeno je 50 komada bojevih i 5 školskih torpeda i pripadajuća oprema za remont, bojevu pripremu i održavanje.
U isto vreme počela je i gradnja stanice za pripremu torpeda na Pristanu (preko puta Kumbora, na poluostrvu Luštica), u okviru kompleksa već postojeće torpedne stanice. Ljudstvo koje je trebalo da održava i priprema torpeda bilo je na kursu u SSSR-u.
Međutim, početkom devedesetih počinje rat, radovi na torpednoj stanici su obustavljeni, ljudstvo se razilazi na sve strane i dolazi do zastoja u uvođenju u operativnu upotrebu novog torpeda.
.....................................
Kasnije, početkom novog milenijuma donesena je odluka da se torpeda i sva pripadajuć oprema rashoduju i pretvore u staro gvožđe.
.................................................

Tek večeras prelistah ovu temu Huh? i naleti na ovaj post. Aaaa, pa i za ovo nisam znao. 50 komada torpeda u vjetar. I to odličnih
torpeda. Domet preko 10Nm, brzina 45Čv. To je već bilo nešto. Pa ljudi moji, jeli to moguće? 50 dobrih torpeda u vjetar. 50 RBS15
raketa u vjetar. KIS Stinu Jadran u vjetar.  Huh? :'( Undecided Pa mi stvarno nismo za ništa....

Mali prilog, slike Torpeda 53-65KE. I jedna kako se krca isto torpedo u podmornicu Alrosa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Torpedo 53-65KE.jpg (46.96 KB, 700x307 - viewed 294 times.)

* Torpedo 53-65KE krcanje u podmornicu Alrosa.jpg (79.35 KB, 700x496 - viewed 312 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #70 on: December 28, 2011, 05:29:48 am »

Svjetlo na školskoj glavi.  Takvo svjetlo je imalo torpedo SET-53. Naravno postojale su i bitve, koje su izašle iz školske glave poslije pirenja.


* Torpedo53-65KE-1-1.jpg (55.42 KB, 410x276 - viewed 505 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #71 on: July 06, 2012, 10:23:36 am »

Neka bude ova slika i ovdje. Ovo je školsko torpedo 53VA, malo se vidi i torpedna cijev OTAM 53-206, u učionici podvodnog oružja MŠC u Lori. Objavljena je na "osrh.hr", a Maxo ju je postavio u jednoj drugoj temi.


* TR53VAukabinetu.jpg (130.13 KB, 639x430 - viewed 162 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #72 on: July 06, 2012, 10:28:08 am »

Neka bude ova slika i ovdje. Ovo je školsko torpedo 53VA, malo se vidi i torpedna cijev OTAM 53-206, u učionici podvodnog oružja MŠC u Lori. Objavljena je na "osrh.hr", a Maxo ju je postavio u jednoj drugoj temi.
Bravo "stranče". Ovo valjda sada u Hrvatskoj Mornarici prestavlja muzejski eksponat. Pametno.. Wink
A svi dosad ćute o tome. Da ne dođoše ovi Ameri, nebi nikad ni vidjeli ni znali. Tongue
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #73 on: March 16, 2014, 09:08:54 pm »

Imam veliki broj fotografija o torpedu 53-VA, koje prikazuju čak i sitne detalje tog oružja. Pošto su torpeda u našem užem okruženju otišla u ''istoriju'', tehnički detalji više nikome nisu interesantni - u smislu da su vojna tajna. Mislio sam da ih postujem na Palubi.

Verujem da će palubarce interesovati te slike.

Prvih nekoliko fotografija se odnose na glavnu mašinu torpeda. Već smo pisali o tome da je to dvocilindriči parni motor, oko 170 KS. Naredne fotografije predstavljaju glavnu mašinu na ispitnom stolu, zatim rastavljene delove u torku procesa remonta


* IMG_6620_resize.jpg (438.62 KB, 996x1055 - viewed 123 times.)

* IMG_6621_resize.jpg (483.58 KB, 1386x882 - viewed 116 times.)

* IMG_6628_resize.jpg (535.41 KB, 1100x1221 - viewed 113 times.)

* IMG_6629_resize.jpg (447.06 KB, 966x1313 - viewed 113 times.)

* IMG_6630_resize.jpg (593.06 KB, 1115x1370 - viewed 108 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #74 on: March 16, 2014, 09:14:59 pm »

Gornje fotografije prikazuju glavnu mašinu torpeda na ispitnom stolu.
Interesantno je ukazati na 3. 4. i 5. fotografiju gde se u prvom planu vidi tzv. razgrejač sa svim elemntima za automatsku kontrolu rada u toku plovidbe torpeda. Razgrejač je običnim jezikom generator pare za pokretanje motora.

Na 1. i 2. slici razgrejač nedostaje - skinut je sa motora. Umesto njega na motor je priključena velika kriva bakarna cev, za dovođenje komprimovanog vazduha u klipove. Kontrola rada sklopova motora na ispitnom stolu se vrši uz pomoć komprimovanog vazduha.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.066 seconds with 22 queries.