PALUBA
April 26, 2024, 07:45:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Hitni medicinski prijevoz  (Read 47223 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #30 on: April 26, 2012, 12:17:38 pm »

Ja kao otočanin mogu samo reći jedno veliko HVALA svim posadama helikoptera HRZ.Ona gospoda koja žive u gradu ne znaju što nama na otocima znači ovaj prijevoz (osim kada ih pogodi kakvo zlo kada su na lijetovanju onda znaju itekako cijeniti).Stvarno veliki je broj života na taj način spašen i to nema nikakvu cijenu,ja radim na aerodromu i znam vrlo dobro što to znači helikopter.

VELIKO HVALA HRZ-u

Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #31 on: April 26, 2012, 01:57:01 pm »

Troše oskudne vojne resurse na nešto što nije posao vojske.Ona može i uskoči kad treba ali da se pretvara u hitnu pomoć to je posve suludo i to s tolikim helikopterom i tolikim konjskim snagama u motorima.Posve neekonomično i protiv zdrave logike.

Ja mislim da je to upravo dobro. Hrvatskoj neprijeti bila kakva opasnost iz okruženja. I kog će joj vraga te letjelice da stoje i
trunu. Stajale ili letjele dođe mu na isto. Radni vijek im prođe bilo vremenski, ili upotrebom.
Ovako bar će se koristiti za nešto najsvjetlije, spasavanje povređenih, djece, sirotinje, starih. To je u pitanju Hrvatske sa mnoštvom
otoka i otsječenim stanovništvom, elementarna potreba.
Da se resursi čuvaju neletenjem, onda bi svak kupio letjelicu, dovezao je, probao, zaključao i čekao tako rat, naprimjer 20, 30 godina.
A, onda jednostavno skinuo cerade, upalio i krene u boj. Pokrenuo bi je malo sutra, bila bi obično smeće..
ne volim drobiti piljevinu  na nešto di san bija potpuno eksplicitan.Nitko nije protiv da se bolesnicima i unesrećenima pomaže vojnim letjelicama ,ali je suludo trošiti toliki helikopter za te svrhe.Interventno-uvijek DA ali, kontinuirano-Hrvatska nije toliko bogata zemlja - radi se šteta.HRZ treba kupiti manje ,primjerenije helikoptere za ove namjene i sve je onda OK.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: April 26, 2012, 03:31:00 pm »

Quote
ne volim drobiti piljevinu  na nešto di san bija potpuno eksplicitan.Nitko nije protiv da se bolesnicima i unesrećenima pomaže vojnim letjelicama ,ali je suludo trošiti toliki helikopter za te svrhe.Interventno-uvijek DA ali, kontinuirano-Hrvatska nije toliko bogata zemlja - radi se šteta.HRZ treba kupiti manje ,primjerenije helikoptere za ove namjene i sve je onda OK.
Vala, ne volim ni ja prosipati pamet, a još manje drobiti piljevinu. Ništa lično u mojim postovima.
Ali, moramo sagledati konkretnu situaciju. Zemlji Hrvatskoj je potreban takav prevoz - Da.
Jeli Hrvatska ima kakve druge letjelice za takvo što - nema. Dali je Hrvatska u stanju da kupi
namjenske helikoptere za to - Ne, jer nema para. Mora li se organizirati prevoz po svaku cijenu -Da.

I šta onda. Ako je sve ovo što navedoh, tačno, nema nam druge nego to izvesti kako je i najavljeno.
Pustimo mi šta bi bilo dobro kad bi se moglo. Nemože "Mago čekati dok trava naraste, lipsaće".  Wink
« Last Edit: April 26, 2012, 03:43:50 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #33 on: April 26, 2012, 04:41:40 pm »

Svakako bi bilo bolje imati namjenske helikoptere za te potrebe, ako se nema....Skuplje je, ali i piloti moraju imati sate naleta. Tako se radi i u Sloveniji. Prije nekoliko godina već je bio sklopljen ugovor sa nekom privatnom firmom o takvoj vrsti prevoza, ugovor je prekinut i radi "preskupe" usluge....

Inače ti helikopteri HRZ mi zuje svakodnevno oko zgrade, navikao sam i ne smetaju mi više.
 U "naše" vrijeme te prevoze su vršili Higinsi, Policija, TČ.... Isto je bilo skupo ali tako je to.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #34 on: April 26, 2012, 09:04:38 pm »

Ne mogu da vjerujem da raspravljamo o tome da li je isplativo pomagati unesrećenima ili ne. Kuka se nad resursima kada vrše najčasniju dužnost, na korist i radost svog naroda i države. Čudi me zašto onda nije niko ni glasa digao kada taj isti helikopter po komandi iz Alijanse poslaše da reklamira NATO po Crnoj Gori u februaru ove godine. Zašto tada niko nije upozorio na trošenje resursa kada se u tim letovima prevozila prosječno jedna osoba i tridesetak kilograma tereta, ne računajući novinarske ekipe.
Svaka njima čast, neka samo lete!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #35 on: April 27, 2012, 02:46:20 pm »

Hitni medicinski letovi provode se na zahtjev nadležnih institucija preko Centra 112 Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Medicinski prijevoz bolesnih i unesrećenih osoba provode posade 91. i 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a transportnim helikopterima tipa Mi-8 MTV, Mi-17 1-VA i Mi-171 Sh.

U posljednje tri godine, odnosno u 2009., 2010. i 2011. godini  ostvareno je 3425 hitnih medicinskih letova, pri čemu je prevezeno 1229 pacijenata i 2730 pratitelja (pratnja + medicinsko osoblje).

U ovoj godini do sada je realizirano već 217 medicinskih letova, pri čemu je prevezeno 70 pacijenata i 136 pratitelja.

Podaci su sa www.morh.hr


Inače, osim helikoptera, bilo je slučajeva korištenja i aviona Antonov An-32B HRZ-a, a također i zrakoplova Vlade RH Challenger CL 604.
Osim za prijevoz unesrećenih i bolesnih, zrakoplovi se koriste i za hitan prijevoz doniranih organa za transplataciju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* foto_novi-list.jpg (37.37 KB, 518x339 - viewed 247 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #36 on: May 05, 2012, 02:29:03 pm »

četvrtak, 03. Svibanj 2012.

Helikopterom HRZ i PZO-a prevezeno srce za transplantaciju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Helikopterom Mi-171Sh HRZ i PZO-a Eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. zb danas, 3. svibnja 2012. izvršen je hitni prijevoz medicinskog tima i organa (srce) za transplantaciju na relaciji Zagreb – Osijek – Zagreb.

Na poziv Državnog centra 112 Zagreb, za transplantaciju organa pacijentu u KBC Dubrava, helikopter HRZ i PZO-a i medicinski tim iz KBC Dubrava upućen je u Osijek gdje su preuzeli organ za transplantaciju, te ga prevezli do KBC Dubrava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: MORH web


* let_03052012_01.jpg (24.41 KB, 315x473 - viewed 244 times.)

* let_03052012_04.jpg (57.62 KB, 630x419 - viewed 239 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #37 on: May 05, 2012, 04:32:49 pm »

Za ovakav slucaj, apsolutno se slazem sa @pp5d6 posejdon-om o nenamenskom koristenju ovog helikoptera.
Za ovakve misije sasvim je dovoljan i laki helikopter Bell 206 koji HRZ takodje poseduje. Nema potrebe ovu misiju izvrsiti sa Mi-171Sh, daleko je skuplje i neekonomicnije.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: May 06, 2012, 09:40:19 am »

Opet bi rekao da je u pitanju cijena.

Postoji stalno dežurstvo sa helikopterima Mi koji su predviđeni za ovakve letove.
Sve ostale letjelice su vjerovatno u nekakvom hladnom pogonu.
Da bi se njih aktiviralo trebalo bi vremena ili bi trebali imati dva dežurna helikoptera a to košta.

poz.


Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #39 on: May 15, 2012, 12:24:16 pm »

Evo malo statistike za prva četiri mjeseca i podataka za prvu polovicu svibnja. Podaci su prikupljeni sa www.morh.hr

U ovoj godini, do 30. travnja 2012. ostvareno je 246 medicinskih letova, pri čemu je prevezeno 78 pacijenata i 153 pratitelja.

Tijekom blagdana u utorak 1. svibnja 2012. helikopterima HRZ i PZO-a hitnim medicinskim letovima prevezeno je šest pacijenata. Korišteni su helikopteri Mi-8 MTV-1 ETH 93. zb za prijevoz s Lastova, Korčule i Visa do KBC Split, odnosno Mi-171Sh EVH 91. zb s Raba do KBC Rijeka.

Posada ETH 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a hitnim medicinskim letom helikopterom MI-17 1VA prevezla je 2. svibnja  2012. ozlijeđenog motorista stradalog u prometnoj nezgodi u Jelsi na otoku Hvaru do KBC Split.

Helikopterom Mi-171Sh EVH 91. zb, 3. svibnja 2012. izvršen je hitni prijevoz medicinskog tima i organa (srce) za transplantaciju na relaciji Zagreb – Osijek – Zagreb (KBC Dubrava).

Posada ETH 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a hitnim medicinskim letom helikopterom MI-17 1VA prevezla je u ponedjeljak 7. svibnja 2012. nešto prije ponoći, švedsku državljanku i jednu trudnicu s Hvara do KBC Split.

Posade transportnih helikoptera HRZ-a i PZO-a hitnim medicinskim letovima helikopterima MI-17 1VA, MI-8 MTV i Mi 171 Sh prevezle su u 24 sata 10./11. svibnja četvero pacijenata iz Dubrovnika, s Korčule i Hvara do KBC Split, odnosno iz Dubrovnika do KBC Sestara Milosrdnica u Zagrebu.

Posade ETH 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a hitnim medicinskim letom helikopterima MI-8 MTV tijekom 12. svibnja, prevezle su troje pacijenata s Hvara do KBC Split.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kratice:
ETH - Eskadrila transportnih helikoptera
EVH - Eskadrila višenamjenskih helikoptera
KBC - Klinički bolnički centar


* 24sata_11052012_v.jpg (316.42 KB, 1200x800 - viewed 210 times.)

* vikend_14052012_v.jpg (271.69 KB, 1200x803 - viewed 208 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #40 on: June 06, 2012, 05:44:14 pm »

04.06.2012.

Avionom HRZ-a I PZO-a hitno prevezen pacijent iz Dubrovnika u Zagreb
 
Posada Eskadrile transportnih aviona 91. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a s avionom An-32B u popodnevnim satima 1. lipnja 2012. godine tijekom leta dobila je zapovijed za hitnu promjenu pravca letenja.
Posada aviona upućena je na hitan medicinski let avionom An-32B  iz Pule u Dubrovnik zbog prevoženja ozlijeđenog muškarca s teškim povredama kralježnice u Zagreb.
   
Zahvaljujući brzoj intervenciji posade ETA 91. zb HRZ-a i PZO-a ozlijeđena osoba je u složenim meteorološkim uvjetima prebačena iz Dubrovnika u Zagreb i na vrijeme zbrinuta u Klinici za traumatologiju KBC-a Sestara milosrdnica u Draškovićevoj 19.
Zahtjev za angažiranjem avionske posade uputio je Županijski centar 112 Dubrovnik.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* hml_20120604-2-1.jpg (123.56 KB, 1600x1062 - viewed 98 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #41 on: June 06, 2012, 05:51:13 pm »

U prvih 5 dana ove godine helikopteri Mi-8 MTV i Mi-8 T iz sastava ETH 93. zb HRZ-a i avion iz sastava ETA 91. zb HRZ I PZO prevezli su deset pacijenata i sudjelovali u potrazi za nestalim stranim državljaninom te spašavanju ozlijeđenog planinara u Paklenici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hml_20120604-3-1.jpg (363.91 KB, 1600x1067 - viewed 79 times.)
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #42 on: June 11, 2012, 08:44:05 pm »

Katastrofa od vojne opreme

Autor : DENIS KRNIĆ
 
Nadležna ministarstva ne žele ustrojiti civilnu službu medicinskog spašavanja, a ulaskom u EU Hrvatska će morati raspisati međunarodni natječaj za nju. Nekoliko inozemnih tvrtki već ‘rula’ oko Hrvatske i žele pružiti, te masno naplatiti svoje usluge. Ne z
 Ove godine  30. kolovoza navršava se dugih 5 godina od požara na Velikom Kornatu u kojem je 12 vatrogasaca u vatrenoj stihiji izgubilo svoje živote. Bila je to jedna od najvećih mirnodopskih tragedija u nas. Odgovor državnog sustava na kornatsku tragediju neposredni sudionici nazvali su “informacijskim i organizacijskim kaosom”. Danas je pitanje je li izvučena pouka? Jesu li osigurani minimalni uvjeti da se onakav skandalozno loš odgovor sustava ne ponovi?
 
- Nažalost, nismo ništa naučili od kornatske tragedije, zbog nedostatka sustava mnogo smo puta išli po mrtve - otvoreno za “Spektar” kaže pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) Vinko Prizmić. - S obzirom da nadležna ministarstva kasne s ustrojem civilne službe medicinskog spašavanja, ulaskom u EU Hrvatska će morati raspisati međunarodni natječaj za takvu službu. Nekoliko inozemnih tvrtki već “rula” oko Hrvatske i žele pružiti, te masno naplatiti svoje usluge.

Suludo je da se u Hrvatskoj 14-tonskim vojnim helikopterima ide po trudnice. Hrvatska ne može naplatiti svoje usluge spašavanja helikopterima jer su to letjelice koje uopće nisu registrirane kao civilne, kao ni za spašavanje civila u mirnodopskim uvjetima. Da ne spomimnjem da liječnici i putnici u tim helikopterima uopće nisu osigurani, niti su helikopteri propisno opremljeni. Toje neodrživo - upozorava Prizmić.
 
- Već desetljećima nitko ne sluša upozorenja i inicijative HGSS-a, službe koja kao dio svjetske izvrsnosti posjeduje znanje i sve moguće međunarodne licence i certificate. Umjesto da ustrojimo civilnu službu spašavanja, opremimo je prikladnim letjelicama, a sve po zahtjevima EU-a - i to sredstvima iz tržišta i osiguranja, te EU fondova - Hrvatska ne koristi ni ono što već ima. I s ovim što građani plaćaju možemo imati bolji, brži i jeftiniji sustav primarnog zbrinjavanja bolesnih i ozlijeđenih, a ne samo transport sa helidroma na helidrom i skupe improvizacije. Na djelu je dugogodišnji nerad ministarstva, lijenost i grijeh nečinjena - ogorčen je Prizmić.

Dakle, gotovo 5 godina nakon kornatske tragedije situacija je ista. Ili čak lošija. Vojni sustav transportnih helikoptera u međuvremenu je potrošio veći dio letnog i kalendarskog resursa. Piloti, kojih ima sve manje, rade u daleko težim uvjetima, a koji su po pitanju radnog vremena čak u suprotnosti sa zakonima. Prosječni vojni pilot koji vozi civile u sekundarnim medicinskim misijama, te misijama traganja i spašavanja (SAR), u naravi radi više od 250 sati mjesečno, ali radi uštede u MORH-u pišu i plaćaju 70-ak sati manje.

Čitav niz mana

Ruski transportni helikopteri koje koristi HRZ su ono što im sam naziv govori - sredstvo vojnog transporta. Oni na sebi nemaju nikakvu namjensku SAR ili medicinsku opremu. Nemaju ni sustav autopilota koji omogućava tzv. auto hover funkciju (helikopter sam lebdi), koja je standard modernih SAR sustava već 30-ak godina. Dizalice (hoist) nisu primjerene za ozbiljne operacije, a otvor koji se pritom koristi nije pogodnog oblika ni smještaja (daleko izvan centra gravitacije). Ovi helikopteri nemaju ni navigacijsku opremu za instrumentalni let, kao ni meteorološke radare. Cijena sata leta neopremljenog i neosiguranoga vojnog transportera kreće se oko 4500 do 5000 eura, međuremontni ciklus je 1500 radnih sati i 12 kalendarskih godina.
 
Jedan generalni remont košta oko 2 milijuna dolara, a jedan set od 5 krakova glavnog rotora koje treba mijenjati svakih 12 godina košta 750 tisuća dolara. Netko je izračunao da je, slijedom prosječnog broja sati godišnje u kojima se vojni transporteri koriste u civilne svrhe, tijekom 15 godina od Domovinskog rata uzalud potrošeno 20-ak milijuna dolara, ili u protuvrijednosti 3 nova, potpuno opremljena HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) laka dvomotorna helikoptera! Helikopteri HRZ-a, Mi-8 MTV i Mi-171, pogodni su za velike akcije potrage i spašavanja, dok su zbog svoje veličine (22 metra promjera rotora) potpuno neprimjereni za operacije izvlačenja u usjecima ili spuštanje na autocestu. Hrvatska specifičnost je potreba korištenja najmanje dva različita tipa helikoptera: za kopnene, cestovno-nizinske operacije, to su letjelice oko 3500 kg poletne težine, a za morsko-planinske operacije one do 7000 kg poletne težine.

Nažalost, neki popularni HEMS tipovi helikoptera, kao što je  Eurocopter EC135, u RH su teško primjenjivi uzevši u obzir EU regulative, te naše zakone koji propisuju dva člana posade u noćnom i instrumentalnom (IFR) režimu, te doktora i medicinskog tehničara na letu. U tom slučaju samo jedan pacijent jedva stane, a nije moguće radi nedostatka prostora raditi niti oživljavanje, ventilaciju i masažu srca tijekom smještaja u helikopteru. O drugom pacijentu nema ni govora! Hrvatska je kao suverena država preuzela obvezu osiguranja SAR sustava i za prelete stranih zrakoplova, sukladno međunarodno usvojenom standardu organizacije potrage i spašavanja u zrakoplovstvu - ICAO Annex 12. Taj prelet se naplaćuje, a SAR sustav koji se godinama deklarira ne odgovara stvarnim sposobnostima.
 
Nema osiguranja

Kao tužan podsjetnik na tu činjenicu sjetimo se samo potrage za domaćom cessnom na Velebitu. RH nije tada poslala primjereno opremljen zrakoplov unutar 6 sati kako bi locirao automatski radiofar nestalog aviona. Prikladno opremljenog aviona ili helikoptera za tu namjenu nema ni danas. Stoga u pitanje dolazi i sigurno odvijanje međunarodnoga zračnog prometa iznad RH. Jedan od najuglednijih domaćih zrakoplovnih stručnjaka, sudski vještak Josip Milošević, koji je radio na istragama zrakoplovnih nesreća u Hrvatskoj od 1995. do 2001., upozorava kako uspostavom Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) i donošenjem odgovarajućeg zakona, ni izdaleka nije riješen problem same potrage za nestalim zrakoplovima, brodovima ili fizičkim osobama.
 
- Posebno bih napomenuo kako smo kao zemlja članica UN-a i organizacije ICAO obvezni ispoštovati standarde i preporučenu praksu utvrđenu u Annexu 12, a što faktički nismo ispunili do danas. Kao dugogodišnji istražitelj zrakoplovnih nesreća u RH često sam bio svjedokom nekoordinirane, neučinkovite i na koncu vrlo spore potrage za nestalim zrakoplovom ili pojedincem, a u nekim slučajevima nestali zrakoplovi nisu pronađeni niti nakon nekoliko dana. Koliko je faktor vremena važan u ovim postupcima ne treba posebno spominjati, ali slika koju Hrvatska u vezi s tom problematikom ima u Europi je vrlo negativna. Dok se u EU, Kanadi ili SAD-u doslovce natječu u brzini pronalaska i prijevoza unesrećenih do mjesta gdje im se može pružiti pomoć (tzv. zlatni sat), kod nas se unesrećene pronađe nakon nekoliko dana, kada je obično kasno.

Žalosno je da ni danas nemamo barem jedan zrakoplov posebno opremljen u tu svrhu traganja: IC kamere, senzori kretanja, prijamnici, programska podrška, postupovni priručnici za posadu, oprema koja se baca unesrećenima iz zrakoplova, medicinska oprema ... Žalosno je da vojska obavlja zadaće koje bi trebale obavljati specijalizirane civilne službe ili tvrtke. Niti jedna civilna osoba koja se na taj način spašava ili prevozi nema pokriće osiguranjem - upozorava magistar aeronautike Milošević i nastavlja:
 
- Zar se nitko u državi ne pita što će se dogoditi ako spasilački (vojni) zrakoplov doživi udes, a to nije rijetkost jer se često leti u vrlo lošim vremenskim prilikama? Slučaj nesreće tzv. vukovarskog helikoptera je i više nego žalostan jer pokazuje svu nesposobnost sveukupnog sustava reagiranja na nesreće - kaže Milošević. Tragična pogibija četvorice pilota u nesreći na Velebitu svima je jasno pokazala da, ističe ovaj stručnjak, Hrvatska nema odgovarajuće zrakoplove, niti uređaje koji bi odmah detektirali mjesto pada.

Sporo pronalaženje

- Zrakoplov je otkriven prekasno, četvrti pilot pronađen je tek nakon mjesec dana, istraga mjesta nesreće nije obavljena niti nakon 6 mjeseci, kada je većina dokaza uništena vremenskim utjecajima. Potragu i spašavanje obavljaju vojska i GSS, s upitnom obučenošću i nedostatnom opremom. Dakle, ne radi se o profesionalcima. Donekle je za razumjeti ako u slučaju nesreće pada američkog boeinga i pogiblje Rona Browna kod Cavtata 1996. nismo imali odgovarajuću opremu, pa je mjesto pada velikog zrakoplova pronađeno prekasno. No, nije za razumjeti da od tog događaja nismo naučili ništa o važnosti organiziranja učinkovite potrage i spašavanja. Zar je ovoj državi takav problem nabaviti barem jedan specijalizirani zrakoplov ili helikopter koji bi bio odgovarajuće opremljen?

Zar je problem barem jedan centar na zemlji opremiti uređajem za primanje signala sa satelitskog sustava COSPAS-SARSAT? Zašto država izbjegava barem organizirati mogućnost sufinanciranja jedne takve službe, koja bi postupala po civilnim normama, jer spašava i prevozi civile? Gledajući iz tog kuta, zašto nadležno tijelo za upravljanje civilnim zrakoplovstvom u RH – Agencija za civilno zrakoplovstvo – ne upozori ministre prometa, obrane i zdravlja, da civile smiju prevoziti samo civilne tvrtke s odgovarajućim odobrenjima - upozorava Milošević.

Nakon nesreće na Kornatima naručena su i isporučena dva dodatna vatrogasna zrakoplova, kanadera CL 415. Naručeni su i plaćeni u verziji tzv. CL415MP “special SAR role”, što podrazumijeva sposobnosti traganja i spašavanja, uz medicinsku opremu, splav za izbacivanje, plutače za markiranje, gumeni čamac, veća vrata za ukrcaj, poboljšan radar, termovizijsku opremu …
 
Međutim, nikad nisu dovedeni na taj standard. Zašto nisu - ostala je nepoznanica, samo se zna da su avioni ukupno plaćeni više od 70 milijuna dolara. Dakle, za akcije traganja i spašavanja nije ostalo ništa. Odnosno, ostao je tek domaći hrvatski izum da se vatrogasci spašavaju u tzv. baji (ona kanta kojom helikopter zalijeva po požaru) koja visi ispod transportnog helikoptera na jednostrukoj kuki. To ima samo kod nas, u zemljama EU-a humani teret se vozi na dvostrukim kukama u certificiranim košarama. Ukratko, državni sustav bit će ponovno nespreman za sljedeću veliku tragediju.

DENIS KRNIĆ
 


Helidromi

» Ozbiljan problem je nepostojanje prema pravilniku registriranih i usklađenih helidroma uz hrvatske bolnice, gdje je čak i jedini operativan helidrom uz KB Split doveden u pitanje stambenom izgradnjom u neposrednoj okolici, te nepoštivanjem zaštitne zone 200 metara od centra u pravcu prilaznih ravnina. U Zagrebu primjerenoga operativnog helidroma uz bolnice nema, o noćnoj rasvjeti ili IFR uvjetima se može samo sanjati, a jedini kandidat koji se može relativno brzo dovesti na nužan standard je sadašnja površina uz zagrebačku bolnicu Dubrava. Solidan broj kroz ova desetljeća priređenih helidroma, sveukupno više od 20, u međuvremenu nije održavan. Prilazne ravnine su zarasle, na platformama je nabacano kamenje ili imaju neku drugu “svrhu”. Novi helidromi nisu građeni, s izuzetkom interventnog helidroma Vis.


Manjka pilota

» Postojeći vojni resursi HRZ-a bit će sve nedostupniji, a istekom NATO-ova tranzicijskog perioda, te preuzimanjem zadaća na zajedničkoj europskoj razini, do njih će biti gotovo nemoguće doći u redovnim operacijama. Potrebno je naglasiti da i dalje postoji problem uskladivosti s pravnom stečevinom EU-a, bez koje takve operacije unutar EU-a nisu moguće. Problem nedostatka civilno školovanih pilota i mehaničara je još složeniji, jer u bližoj okolici zasad ne postoji odobrena škola do programa profi-pilota ili mehaničara na helikopteru. Kako RH, dakle, nema školovanih i osposobljenih civilnih pilota helikoptera, kao ni tvrtki koje mogu pružiti takav servis helikopterima, bit ćemo prisiljeni iste kupiti na EU tržištu.
 

Izvor: Slobodna Dalmacija
« Last Edit: June 11, 2012, 09:34:05 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #43 on: June 12, 2012, 10:44:37 am »

A šta bi da nemamo ovo šta imamo? ,mana ima i svjesni smo toga al pustimo novinarski senzacionalizam sa strane !
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #44 on: June 13, 2012, 02:49:21 pm »

Srijeda, 13. Lipanj 2012.

Avionom HRZ i PZO-a prevezeno srce za transplantaciju

Posada aviona An-32B Eskadrile transportnih aviona 91. zrakoplovne baze HRZ  i PZO jučer 12. lipnja 2012. u večernjim satima tijekom izvršavanja letačke zadaće prevoženja, dobila je zapovijed za hitni prijevoz za potrebe transplantacije organa.

Tako je avionom An-32B  tijekom noći u složenim meteorološkim uvjetima izvršen hitni prijevoz medicinskog tima i organa (srce) za transplantaciju na relaciji Zagreb-Zadar-Zagreb.

Medicinski tim Zavoda za kardijalnu kirurgiju i transplantaciju KB Dubrava obavio je eksplantaciju srca u Općoj bolnici Zadar i vratio se u KB Dubrava gdje će biti obavljena transplantacija.

Uspješnost izvedbe ove složene medicinske transplantacije omogućena je zbog odlične suradnje Medicinskog tima Zavoda za kardijalnu kirurgiju i transplantaciju KB Dubrava i  posade Eskadrile transportnih aviona 91. zb HRZ i PZO koja je osigurala brz i učinkovit transport srca u KB Dubrava kako bi ga transplantacijski  tim mogao implantirati u već spremnog primatelja.

Zahtjev za prijevoz avionom HRZ i PZO-a za potrebe transplantacije organa uputilo je Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* srce_13062012_1.jpg (237.28 KB, 1200x800 - viewed 67 times.)

* srce_13062012_5.jpg (269.06 KB, 1200x800 - viewed 85 times.)

* srce_20120613-2-1.jpg (344.01 KB, 1800x1350 - viewed 81 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.