PALUBA
April 25, 2024, 06:41:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Hitni medicinski prijevoz  (Read 47154 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #45 on: June 26, 2012, 02:39:00 pm »

TIJEKOM BLAGDANA I PRODUŽENOG VIKENDA HELIKOPTERIMA HRZ I PZO HITNO PREVEZENO SEDAMNAEST PACIJENATA

Posade Eskadrila transportnih helikoptera  (ETH) 91. i 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO hitnim medicinskim letovima helikopterima MI-8 MTV i MI-17 1VA tijekom produženog blagdanskog vikenda prevezle su sedamnaest pacijenata.
Tako su 21.-22. lipnja sa otoka Raba u KBC Rijeka prevezena tri pacijenta, dok je s otoka Hvara u KBC Split prevezen jedan pacijent.
Dana 22.-23. lipnja s otoka Hvara u KBC Split prevezen je jedan pacijent, dok je u kasnijem letu iz mjesta Hvar i Stari Grad u KBC Split prevezeno još troje pacijenata.
U razdoblju 23.-24. lipnja došlo je do tragične nesreće češkog autobusa na autocesti A1, pa je helikopter HRZ i PZO iz Gospića u KB Dubrava Zagreb prevezao tri teško ozlijeđena pacijenta, a sa Hvara u KBC Split prevezen je jedan pacijent.
24.-25. lipnja s otoka Raba u KBC Rijeka prevezen je jedan pacijent, a sa otoka Hvara u KBC Split prevezen je jedan pacijent.
Napokon, od 25. do 26. lipnja iz Hvara u KBC Split prevezen je jedan pacijent, a sa otoka Raba u KBC Rijeka prevezena su dva pacijenta.

osrh.hr



* 20120626-6-1.jpg (92.83 KB, 1600x1067 - viewed 57 times.)

* 20120626-6-2.jpg (550.35 KB, 1600x1064 - viewed 56 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #46 on: June 27, 2012, 09:06:59 am »

Svaka čast pilotima HV-a i državi Hrvatskoj na požrtvovanosti.

Mnogo svrsishodnije bi bilo za ceo region da se formiraju ovakve spasilačke službe u svim državama regiona i to van vojnih struktura kao civilni spasilačko-medicinski dežurni letački timovi.Što bi pojednostavilo procedure oko preleta.
Osim spasavanja života direktnim intervencijama mnogi životi bi bili spašeni jer bi to bio vetar u leđa i programima kadaverične transplantacije organa (transplantacija od ne živih donora) kada je neophodno u svega nekoliko sati obezbediti efikasno i uzimanje i transplantovanje organa.
U Srbiji vojska raspolaže gomilom Mi 8 kojima je moguće generalnim remontom produžiti "resurs" a stoje na "suvim dokovima"-livadama i propadaju a i lekara i med.sestara imamo nezaposlenih.Medicinska oprema za njih koštala bi kao 1 i po mercedes S klase npr. (defibrilator,respirator,monitor životnih funkcija,ekg) naravno sve portabilno sa kompletima za imobilizaciju i intubaciju.
Kada bi svaka zemlja u regionu obezbedila samo po jedan takav tim mnogo više života bi bilo spašeno.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #47 on: June 27, 2012, 01:57:34 pm »

Svaka čast svima, koji svojim delom rade u dobrobit.

Inače moje mišlenje je, da ima svaka država preračunano, koliko vredi ljudski život. Recimo da su troškovi, ako netko pogine u prometnoj nesreči x €.  U to je uključeno i isplata štete, pogreb i svi ostali troškovi, koja ima država sa stradalim. Ako se odluči rešavati povređenog, tu su troškovi parputa x (medicinski prevoz, lečenje, odštete, rehabilitacija, troškovi ako osoba ostane invalid). A u takvo smo vreme, da se sve gleda preko €, da je "kriza" i da je potrebna štednja na svim postavkama buđeta. Nadam se, da me moje mišlenje vara oko toga.

Ali opet, svaka čast onima, koji rešavaju živote. Nikada nisu toliko dobro plačeni, koliko bi zaslužili.

Još jednom Hvala!

LPB
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #48 on: June 27, 2012, 07:30:35 pm »


 Ma dajte! Samo pustite da helikopteri s Palagruže lete po celom regionu i sve je OK???
 Svaka čast svim posadama koje lete u uslovima u kakvim lete i spašavaju živote Momci SVAKA VAM ČAST!!!
Logged
9aplus
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 88


« Reply #49 on: June 27, 2012, 08:32:46 pm »

Ajde ovako, dovoljno si star da se sjetis ovoga, ako nisi onda se molim te raspitaj...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovih je bilo čini mi se 6 kom plus jedan Mi8T sve po PS , oprema unutra, radno virjeme
po PSu. Radili su pravi HEMS i kako su meni rekli IMALI osiguranje, kako znam pa gledao sam ih....

Ovo što mi imamo zadnjih 15 godina u RH je preskupa improvizacija...samo sekundarni
medicinski transport. Stvar nije sustavno rješena. Sada mora biti radi NATO i EU - nema diskusije.
"Ugovor" koji je potpisan između MORHa i MInZdravlja je na granici legalnosti, istjeće u IV 2013.
Najveći problem je to što nema osiguranja ni opreme, a helikopter vozi i za civila odgovara vojni pilot
koji dok leti, leti po vojnim pravilnicima, kada padne sude mu na civilnim sudovima po
civilnim zakonima. Znam blesavo je, ali je tako. Dokaz je pad zadnjeg VIP Mi8MTV u kome je
bio jedan civil.
Stoga ovo kod nas nije humanost nego dugoročna neodgovornost naše države prema njenim
građanima i gostima RH.

A sada možete nastaviti sa aplauzom  


* 0574622.jpg (114.2 KB, 640x492 - viewed 160 times.)
« Last Edit: June 27, 2012, 08:39:37 pm by Bozo13, Reason: Ubacivanje slike u attachement » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #50 on: June 27, 2012, 08:55:43 pm »

@9aplus

Za početak dobrodošao na Palubu. Da se upoznamo, ja sam Boštjan Ožbolt, Božo, iz Slovenije. Na Palubi sam več duže vreme, i trudim se, da je sva komunikacija na nivoju, i da sam sa svima u korektnom odnosu. Sa nekima se bolje, sa nekima lošije razumem, ali poštujem sve.

Vremenom, provedenim na Palubi, naučio sam mnogo strari, mnogo saznao, upoznao zanimljive ljude a  ponešto i napisao. Trudim se, i lepo se provedem na Palubi. Bio sam prije i na par drugih foruma, ali nekako se najviše našao tu. Tu ima mnogo ljudi, jedni znaju jedne stvari, drugi druge, ali navika, da netko kaže upotrebi google ili raspitaj se okolo, nije nekako u stilu. Ne u stilu Palube, nego u ljudskom odnosu do drugog člana. Ako imaš znanje i informacije, onda podeli, ako nemaš, postavi link gde se to može nači. Malo dobre volje ne škodi nikome, a pomaže da se svi skupa bolje osečamo.

Nisam imao još vreme da pročitam temu o heliodromu, ali se spremam da je obradim. Nadam se, da ču štošta zanimljivo pročitati.

Mislim da je svima u intereseu da se družimo, i da se imamo dobro. A za to nije potrebno puno, nadam se da se slažemo oko toga.

LP Boštjan/Božo

Logged
9aplus
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 88


« Reply #51 on: June 27, 2012, 09:12:16 pm »

Hvala Boštjan..... ja ne moram ništa pisati, evo u par dana
sam postao palubno javno dobro 
Ipak reda radi, ću napisati par riječi tamo di treba.

Što se tiče teme o Palagruži, vjerujem da će ti biti
zanimljivo, bez obzira na pirotehniku u pojedinim postovima.

PS
Pozdravi mi G2 Primoža tamo...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #52 on: June 28, 2012, 07:27:15 am »

Nazalost, 9aplus

secam se odlicno zato sam i napisao post u ovom topiku. Komšije su bar osigurale sekundarni hitni transport.
Odlicna je ova tvoja fotografija. I potresna i poučna. Podseća me na jednu novokomponovanu duetsku pesmu sa naslovom " Imali smo, nismo znali " . Da ne znas lokaciju gde je slikan "zutac"?
Ako iko od forumaša zna sudbinu žutih medicinskih helikoptera sa natpisom AMSJ neka napiše po nešto.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #53 on: June 28, 2012, 07:31:37 am »

Ako se ne varam, barem dva su u Muzeju Vazduhoplovstva.
Logged
9aplus
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 88


« Reply #54 on: June 28, 2012, 10:04:50 am »

Piše Sombor

Slika je sa:
http://www.airliners.net/search/photo.search?countrysearch=Serbia&aircraft_genericsearch=Mil+Mi-2&distinct_entry=true

Bio sam više puta u Swidniku (nr Lublin POL) Mi-2 još uvijek leti dio HEMSa u
Poljskoj. Od 2010. PZL Swidnik je dio AgustaWestland - Finmecanicca grupacije.
Ukupno je proizvedeno oko 5500 komada u tri glavne verzije
Mi-2
Mi-2 plus - jače 420 ks turbine
Kania - Alison turbine, zapadna avionika
Logged
marvin
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 102



« Reply #55 on: June 28, 2012, 10:43:14 am »

Ako se ne varam, barem dva su u Muzeju Vazduhoplovstva.

Prosle godine sam ja vidio samo jedan ali moguce je da je negdje na livadi jos koji. Na neke dijelove muzeja nam nisu dali ili zastitar ili neki namrgođeni pas  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

9Aplus, mislim da su blia dva Mi-8T u AMSJ

Inace, ovo je trebao biti temelj hrvaskog HEMS-a ali nije zavsio nista bolje nego AMSJ. Da banka nije pokupila helikoptere i prodala ih dalje, ova dva bi zavrsila kao i Mi-2 u Somboru.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mi-2_MJV.jpg (322.66 KB, 800x533 - viewed 138 times.)

* hiko-117.jpg (329.63 KB, 800x600 - viewed 142 times.)

* hiko-145.jpg (355.5 KB, 800x600 - viewed 134 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #56 on: June 28, 2012, 10:55:09 am »


 Kažete dva komada su u Somboru, gde? Ja ih se sa aerodroma nešto ne sećam. No, možda nisam dobro gledao! Imamo znalce ovde pa će nam razjasniti!
Logged
marvin
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 102



« Reply #57 on: June 28, 2012, 10:57:44 am »

Ja sam pisao za Muzej zrakoplovstva na Surčinu... a onaj rastavljeni bi trebao biti u krugu kasarne u Somboru ako kasarna jos postoji.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #58 on: July 04, 2012, 01:55:29 pm »

04.07.2012.

Ministar zdravlja u vojarni Knez Trpimir u Divuljama
 
Ministar zdravlja prof. dr. sc. Rajko Ostojić, dr. med., 3. srpnja 2012. godine posjetio je Eskadrilu transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane i tim hitne medicinske službe smješten u vojarni Knez Trpimir u Divuljama kraj Trogira.
Ministra su u vojarni Knez Trpimir dočekali zapovjednik Protupožarnih namjenski organiziranih snaga OSRH general bojnik Mate Obradović, zapovjednik Eskadrile transportnih helikoptera bojnik Tomislav Pušnik i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije Leo Luetić, dr. med. spec. s kojima je održao radni sastanak.

Nakon sastanka je organiziran kratki obilazak vojarne Knez Trpimir, a posebno helikoptera Mi-8 koji se koriste za provedbu hitnog medicinskog zračnog prevoženja.

Po dolasku na stajanku pripadnici Eskadrile transportnih helikoptera ministra zdravlja i njegove suradnike uputili su u pravila sigurnosnog ponašanja tijekom leta helikopterom kojih se moraju pridržavati timovi hitne medicinske službe kako bi najkvalitetnije i najučinkovitije pružili odgovarajuću skrb pacijentima.

Ministar se sa svojim suradnicima još jednom uvjerio u uspješnost hitnog zračnog medicinskog prevoženja letom do otoka Šolte i natrag helikopterom Mi-8 MTV1 Eskadrile transportnih helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Spremnost i obučenost timova hitne medicinske službe na kopnu i u zraku demonstrirali su djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije koji su u toj prigodi izveli pokaznu vježbu zbrinjavanja osobe s politraumom.

Prema Sporazumu o suradnji u provedbi hitnog zračnog medicinskog prijevoza u svrhu pružanja zdravstvene zaštite na području Republike Hrvatske između Ministarstva zdravlja i Ministarstva obrane RH u vojarni Knez Trpimir u Divuljama tijekom cijele godine nalazi se dodatni tim hitne medicinske službe. Taj tim uz helikopter Eskadrile transportnih helikoptera s pripadajućom posadom na raspolaganju ima opremu potrebnu za pratnju i liječenje pacijenta tijekom leta, čime se značajno mijenja dosadašnja praksa kada je u pratnji pacijenta bio liječnik koji je indicirao prijevoz i time napuštao svoje radno mjesto.

Hitni zračni medicinski prijevoz uporabom helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva bitno skraćuje vrijeme prevoženja čime se osigurava jednakost pružanja hitne medicinske skrbi na teško dostupnim lokacijama i otocima u odnosu na kopnene urbane dijelove županije. Prosječno vrijeme trajanja hitnog medicinskog prijevoza u 2012. godini iznosi 49.45 minuta, čime je ispunjen cilj uspješne reorganizacije hitne medicinske službe osiguravajući zbrinjavanje hitnog pacijenta u okviru „zlatnog sata". Tijekom 2011. realizirana su 1.383 medicinska leta, od čega je preko 90% provela Eskadrila transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20120704-1-1.jpg (142.24 KB, 1024x768 - viewed 87 times.)

* 20120704-1-4.jpg (84.6 KB, 1024x768 - viewed 50 times.)

* 20120704-1-8.jpg (98.17 KB, 1024x768 - viewed 60 times.)

* 20120704-1-9.jpg (106.6 KB, 1024x768 - viewed 49 times.)

* 20120704-1-91.jpg (107.65 KB, 1024x768 - viewed 51 times.)
« Last Edit: July 04, 2012, 01:57:49 pm by leut » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #59 on: July 04, 2012, 01:56:39 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20120704-1-92.jpg (136.66 KB, 1024x768 - viewed 47 times.)

* 20120704-1-94.jpg (133.3 KB, 1024x768 - viewed 41 times.)

* 20120704-1-95.jpg (92.38 KB, 1024x768 - viewed 56 times.)

* 20120704-1-97.jpg (96.47 KB, 1024x768 - viewed 67 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 24 queries.