PALUBA
April 24, 2024, 10:32:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Hitni medicinski prijevoz  (Read 47133 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #75 on: August 02, 2012, 09:07:24 am »

02.08.2012.

Helikopterom HRZ-a i PZO-a hitno prevezena ozlijeđena Novozelanđanka

Posada Eskadrile transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a 1. kolovoza 2012. godine u večernjim satima hitnim medicinskim letom helikopterom MI-8 T prevezla je ozlijeđenu državljanku Novog Zelanda s Hvara do KBC-a Split.
Dvadesetdvogodišnja Novozelanđanka je pri padu zadobila prijelom kralježnice te je zahvaljujući brzoj intervenciji helikopterske posade HRZ-a i PZO-a na vrijeme zbrinuta u splitskim Firulama.
Zahtjev za angažiranjem helikopterske posade uputio je Županijski centar 112 Split.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20120802-1-1.jpg (193.67 KB, 1600x1197 - viewed 175 times.)
« Last Edit: August 09, 2012, 01:31:40 pm by leut » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #76 on: August 09, 2012, 08:23:51 am »

09.08.2012.

Helikopteri HRZ tijekom dana prevezli pacijente s Hvara i iz Dubrovnika

Pripadnici Eskadrile transportnih helikoptera (ETH) 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO iz Divulja pored Trogira tijekom 8. kolovoza 2012. godine bili su angažirani u dvije akcije hitnog zbrinjavanja pacijenata.
Tako je u vremenu od 12,40 do 13,55 sati posada helikoptera Mi-8 iz Sućurja na Hvaru prevezla u bolnicu na Firulama hrvatskog državljanina rođenog 1972. godine koji je pretrpio srčani udar.
Druga posada helikoptera Mi-8 je u 13,49 sati poletjela prema dubrovačkom aerodromu s ciljem zbrinjavanja francuskog državljanina rođenog 1986. godine koji je pretrpio politraume.
Angažman zračnih posada HRZ i PZO tražen je preko Županijskih centara 112 Split i Dubrovnik.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20120808-3-1.jpg (206.16 KB, 1600x1064 - viewed 162 times.)
« Last Edit: August 09, 2012, 01:33:37 pm by leut » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #77 on: August 09, 2012, 08:26:57 am »

Ako tko ima posla oni imaju ,samo naprijed!
« Last Edit: August 09, 2012, 08:50:35 am by Jester » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #78 on: August 09, 2012, 08:47:39 am »

U idućih 18 mjeseci Hrvatska treba ustrojiti civilnu helikoptersku službu za hitni medicinski transport

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ovo imamo - Ovo nam treba

Ako se u roku od šest mjeseci od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, dakle do veljače 2014., ne osnuje funkcionalnu civilna helikopterska služba za hitni medicinski transport (HEMS), te akcije traganja i spašavanja (SAR), Vlada RH bit će prisiljena raspisati međunarodni natječaj za inozemne kompanije koje će spašavati unesrećene hrvatske građane i turiste, te takve usluge masno naplaćivati.

Nema novca

Pritisnuta rokovima, Vlada je na zadnjoj sjednici održanoj 2. kolovoza donijela odluku o osnivanju povjerenstva za izradu projekta uspostave višenamjenske zrakoplovne službe za zaštitu i spašavanje. Kako novca za nabavu novih helikoptera za HEMS i SAR operacije nema u državnom proračunu, sasvim je izgledno da će povjerenstvo do kraja studenog Vladi predložiti prebacivanje svih kanadera, air tractora, te najmanje osam transportnih helikoptera MI-8 HRZ-a iz vojnog u civilni registar. Upravo ti helikopteri bili bi namijenjeni akcijama SAR-a i HEMS-a.

Međutim, svim helikopterima Mi-8 HRZ-a (11 komada) u proljeće iduće godine nužno je obaviti generalni remont težak 30 milijuna dolara. Zbog opće besparice, Ministarstvo obrane te milijune u proračunu nema. Kada bi kojim slučajem i bilo toga novca, ruski proizvođač helikoptera Mi-8 HRZ-a nije voljan obaviti remont, jer se radi o letjelicama ilegalno nabavljenima na crnom tržištu tijekom Domovinskog rata, u doba međunarodnog embarga na uvoz naoružanja. Osim toga, ti helikopteri na sebi nemaju nikakvu namjensku SAR ili medicinsku opremu, a letovi su iznimno skupi. Samo za sat leta potroše tonu kerozina!

Zbog korištenja u civilne svrhe, svim helikopterima Mi-171, nabavljenim 2007., već je potrošeno pola resursa, te će za tri godine i njima biti potreban remont.

Talijanska eskadrila

Nadalje, problem s Bruxellesom može imati i Ministarstvo unutarnjih poslova koje će nakon ulaska Hrvatske u EU biti nadležno na nadzor režima schengenske granice na Jadranskome moru. MUP je već zatražio 120 milijuna eura iz europskih fondova za kupnju potrebnih helikoptera, ali je iz Bruxellesa stigao odgovor da je moguće aplicirati na fondove tek nakon ulaska RH u EU.

Ako do 2015. godine MUP ne uspije nabaviti helikoptere za Schengen na moru, Frontex, odnosno Europska agencija za nadzor vanjskih granica, bit će prisiljena čuvanje Schengena na Jadranu povjeriti helikopterima talijanske Obalne straže.

SAR sustav

Hrvatska je kao suverena država preuzela i obvezu osiguranja SAR sustava i za prelete stranih putničkih zrakoplova, sukladno međunarodno usvojenom standardu organizacije potrage i spašavanja u zrakoplovstvu - ICAO Annex 12. Taj prelet se naplaćuje, ali SAR sustav koji se godinama iskazuje uopće ne odgovara stvarnim sposobnostima, a što se uspješno prikriva od nadležnih agencija EU-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Konkretno, nemamo niti jedan zrakoplov posebno opremljen za traganje na moru ili kopnu s IC kamerom, senzorima kretanja, prijamnicima, programskom podrškom, postupovnim priručnicima za posadu, opremom koja se baca unesrećenima iz zrakoplova, medicinskom opremom, itd.

Ni uspostavom Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) i donošenjem odgovarajućeg zakona nije riješen problem same potrage za nestalim zrakoplovima, brodovima ili fizičkim osobama. Poražavajuća je i činjenica da u Hrvatskoj ne postoji ni jedan helidrom registriran za javni promet, niti ima prometni helidrom s daljinskim upravljanjem, servisnom službom, prostorom za primanje i otpremu putnika, kao i prostorom za djelovanje državnih tijela poput MUP-a i Obalne straže.

Što zaključiti? Sasvim je realna opasnost da, nakon što uđe u Europsku uniju, Hrvatska ne uspije ne vrijeme nabaviti civilne helikoptere za traganje, medicinsko spašavanje i nadzor schengenske granice na Jadranu, te da takve zadaće na sebe preuzmu službe EU-a i inozemne privatne helikopterske tvrtke.

Bio bi to pravi debakl najmlađe članice EU-a.

slobodnadalmacija.com


Evo nama našega Denisa Wink


* hel01.jpg (78.11 KB, 632x400 - viewed 186 times.)

* ImageHandler.ashx.jpeg (50.22 KB, 680x430 - viewed 176 times.)
« Last Edit: August 09, 2012, 01:26:11 pm by leut » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #79 on: August 09, 2012, 10:23:40 am »

..............................................
Što zaključiti? Sasvim je realna opasnost da, nakon što uđe u Europsku uniju, Hrvatska ne uspije ne vrijeme nabaviti civilne helikoptere za traganje, medicinsko spašavanje i nadzor schengenske granice na Jadranu, te da takve zadaće na sebe preuzmu službe EU-a i inozemne privatne helikopterske tvrtke.

Bio bi to pravi debakl najmlađe članice EU-a.

slobodnadalmacija.com


Pa bogami, s obzirom na ekonomsku situaciju, i gledajući ovako sa strane bez bilo kakvi emocija, znači trezvene glave, po
svoj prilici tako će i biti. Šta se mislilo, za ući u Evropsku uniju, da će se samo dobijati šta staviš na papir. Biće tu još puno
kuknjave i čekanja u kantunu.....
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #80 on: August 09, 2012, 10:38:08 am »

Tako je tako je,,,,,,,dosta su se naletali pravilo
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #81 on: August 09, 2012, 12:18:48 pm »

Po tekstu iz Slobodne Dalmacije ispada da ipak postoje obaveze koje zahteva EU po pitanju HEMSA i spoljnjeg Šengena i ostalo što je pominjao bivši član 9Aplus.E sad da li je neophodno da automatski heliodrom bude baš na Palagruži to je drugo organizaciono pitanje.
A i da ne otvaramo staru priču.
Dakle takve obaveze stvarno postoje i dva su rešenja a oba zahtevaju da se "dreši kesa" ili ćeš sam da sve organizuješ ili ćeš da iznajmiš nekog ko je već stigao da se organizuje ali ipak se mora platiti ulaz u butigu.

Naslov jednog starog TV šoua čini mi se beše "Tražili ste gledajte" bez mogućnosti "Hoćemo gledaćemo a možda i nećemo".
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #82 on: August 09, 2012, 12:31:58 pm »

Prvo ja osobno ne vjerujem Denisu ništa ali krenimo od početka:

Ako se u roku od šest mjeseci od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, dakle do veljače 2014., ne osnuje funkcionalnu civilna helikopterska služba za hitni medicinski transport (HEMS), te akcije traganja i spašavanja (SAR), Vlada RH bit će prisiljena raspisati međunarodni natječaj za inozemne kompanije koje će spašavati unesrećene hrvatske građane i turiste, te takve usluge masno naplaćivati.

To su defakto dvije proračunske godine i sumnjam da se neće naći riješenje.

Međutim, svim helikopterima Mi-8 HRZ-a (11 komada) u proljeće iduće godine nužno je obaviti generalni remont težak 30 milijuna dolara. Zbog opće besparice, Ministarstvo obrane te milijune u proračunu nema. Kada bi kojim slučajem i bilo toga novca, ruski proizvođač helikoptera Mi-8 HRZ-a nije voljan obaviti remont, jer se radi o letjelicama ilegalno nabavljenima na crnom tržištu tijekom rata 90-ih, u doba međunarodnog embarga na uvoz naoružanja. Osim toga, ti helikopteri na sebi nemaju nikakvu namjensku SAR ili medicinsku opremu, a letovi su iznimno skupi. Samo za sat leta potroše tonu kerozina!

30 miliona dolara za remont 11 helikoptera !!!!!! Pretera ga skroz.



« Last Edit: August 03, 2014, 02:50:32 pm by Rade » Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #83 on: August 09, 2012, 01:09:37 pm »

Još tamo 98. godine sreo sam se sa ovom problematikom i u Glavnom stožeru bili smo mišljenja da je ovo posao za civilne strukture kao uostalom i neki drugi poslovi koje je tada a i još danas obavlja vojska. No imali smo helikoptere a Ministarstvo zdravlja je navaljivalo da se helikopteri ukljuće u medicinski prijevoz, vatrogasci da gase požare, HGSS da sudjeluju u spašavanju i td. itd. U to doba a osobito 2001. i 2002. bili smo izuzetno oskudni sa resursima helikoptera ali su medicinski letovi bili na provom mjestu po prioritetu. Svi smo znali da su ti helikopteri nepodesni i skupi za tu vrstu poslova ali mi smo ih imali, drugih nije bilo. Piloti i tehničko osoblje odrađivali su posao savršeno na opće zadovoljstvo kao što to i danas rade. Svima je bilo jasno a posebno je to danas, da ulaskom u EU tako više neće moći te da će se to morati drugačije urediti. E, tu se sada pojavljuju biznismeni raznih profila koji su namirisali novac a čini mi se da je upravo napis u Slobodnoj Dalmaciji na tom tragu. Biznismeni o kojima govorim rade uglavnom po principu ideje naše novci vaši.
Kada RH bude ušla u EU bit će joj omogučen pristup nekim novčanim fondovima te će tada moći povlačiti novčana sredstva i za ove potrebe. Samim ulaskom u EU Hrvatska neće biti u Shengenskim granicama nego tek onda kada se za to steknu uvjeti a za tu potrebu EU daje i određena sredstva kao što je to npr. dobila i Slovenija.

U Slobodnoj Dalamciji pored ovog članaka bila je i slika te izjava gospodina Vinka Prizmića, voditelja Hrvatske gorske službe spašavanja. Čovjeka i njegovu djelatnost izuzetno cijenim, u svojoj izjavi govori kako sadašnji helikopteri nisu odgovarajući, kako namaju dobra vrata,dizalicu, centar gravitacij i slično. Zalaže se za druge helikoptere, dvomotorne. Govori kako nitko u helikopteru nije osiguran i sl. Sve je to u redu i stoji ali ima ona narodna koja kaže: Ne pljuj u zdjelu iz koje si jeo!
U svakom slučaju RH će morati riješiti ovaj problem, siguran sam da će to biti na razini EU, međunarodnim natječajem.
Logged
marvin
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 102



« Reply #84 on: August 10, 2012, 01:40:40 pm »

Evo osvrta u Novom listu na "dramatični" članak iz Slobodne Dalmacije:
http://www.novilist.hr/Komentari/Kolumne/Trafika-Predraga-Lucica/Elisa-u-zemlji-udesa
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #85 on: August 13, 2012, 03:44:42 pm »

Ovo se odnosi na cijenu prevoza helikoptrima SV Bell 412. Cijena sata spašavan ja (ne samo prevoza iznosi 2.630 eura bez PDV od 20%. Ovaj podatak kao usporedba sa sličnim prevozima u HR.


VIR: MORS
http://www.slovenskavojska.si/
Sporočilo13.08.2012
Reševanje v gorah in pomoč pri prevozih ponesrečenih se povečujeta tudi za Slovensko vojskoDežurne posadke helikopterjev Slovenske vojske so bile zaradi požara na območju Krasa pretekli konec tedna aktivirane dvakrat. V petek, 10. avgusta, sta gasilcem priskočila na pomoč dva helikopterja Slovenske vojske Bell 412, v soboto, 11. avgusta, pa so bili zaradi obsežnosti požara v gašenje vključeni kar trije vojaški helikopterji. Helikopterji so na pogorišča odvrgli več kot 220.000 litrov vode.
Poleg gašenja požarov je dežurna posadka sodelovala tudi v reševalnih akcijah v gorah. Že v petek je posadka poletela proti koči na Okrešlju in v celjsko bolnišnico prepeljala poškodovanega planinca. Samo v nedeljo je posadka helikopterja v gorah posredovala štirikrat, pomoč so potrebovali planinci na območju Triglava, Komarče in Kobariškega Stola, z območja Mrzlega vrha pa je prepeljala poškodovanega padalca.
Samo avgusta, ko so naše gore še pogosteje obiskane, je dežurna posadka helikopterja Slovenske vojske opravila 12 reševalnih akcij v gorah, v katerih je prepeljala 10 poškodovanih planincev, v štirih akcijah pa je 34 ur posredovala pri gašenju požarov.

Cena ure reševanja s helikopterjem Bell 412 je 2.630 EUR (brez 20 % DDV). Skupni stroški sodelovanja helikopterja Slovenske vojske v sistemu zaščite, reševanja in pomoči (reševanje v gorah, helikopterska nujna medicinska pomoč in gašenje) pa so letos že 515.480 EUR, od tega samo avgusta 137.000 EUR. Tako je letos dežurna posadka 15. helikopterskega bataljona Slovenske vojske v reševalnih akcijah posredovala že 101-krat, od tega je 48-krat posredovala pri reševanju v gorah in 53-krat poskrbela za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, 6-krat pa je posredovala tudi pri gašenju požarov v naravi.
Pri tem je prepeljala 103 poškodovane ali obolele osebe in v ta namen naletela skupno 158 ur, pri gašenju požarov v naravi pa so vojaški helikopterji naleteli 38 ur.

Naj tudi tu ponovno spomnimo, da so gore lahko izredno nepredvidljive, zato si želimo, da bi vsi, ki se bodo v prihodnje odpravili na gorske ture, spremljali opozorila o razmerah v gorah in se tja odpravili le ustrezno opremljeni in telesno pripravljeni.

 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #86 on: January 10, 2013, 08:34:02 pm »

07.01.2013.

Više od tisuću letova za spašavanje ljudskih života tijekom 2012. godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posade Eskadrile transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a smještene u vojarni Knez Trpimir u Divuljama kod Splita tijekom 2012. godine prevezle su 385 pacijenata kroz 1053 ostvarena leta na helikopterima Mi-8 MTV1, Mi-17VA i Mi-8T.

Najveći broj zbrinjavanja pacijenata uz pomoć helikopterskih posada HRZ-a i PZO-a zabilježen je tijekom ljetnih mjeseci (lipanj-rujan) kada je mjesečno u prosjeku prevezeno 50 pacijenata, a među njima i 72 strana turista. Najviše pacijenata prevezeno je s Hvara (139), Korčule (92), Dubrovnika (43), Visa (42) te Brača i Šolte (17).

Tijekom akcija hitnog prevoženja bolesnika i unesrećenih osoba prevezeno je i 755 pratitelja medicinskih timova i 17 spašavatelja Hrvatske gorske službe spašavanja pri čemu je kroz 446 sati naleta utrošeno oko 285 000 litara goriva.

osrh.hr


* 20130107-1-01.jpg (140.7 KB, 511x768 - viewed 117 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #87 on: January 16, 2013, 04:58:22 pm »

16.1.2013.

Helikopteri HRZ i PZO-a sudjelovali u spašavanju 470 života

Helikopterima HRZ i PZO-a tijekom protekle 2012. godine hitnim medicinskim letovima prevezeno je ukupno 470 pacijenata te pet organa za transplantaciju kroz 1330 ostvarenih letova transportnim helikopterima tipa Mi-8 MTV, Mi-17 1 VA i Mi-171 Sh.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posade helikoptera 91. i 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a sudjelovale su u medicinskim intervencijama prevoženja ozlijeđenih ili oboljelih osoba, domaćeg stanovništva kao i inozemnih turista sa otoka, ozlijeđenih osoba u prometnim nesrećama, u prijevozu novorođenčadi, trudnica, žene otrovane pesticidima i dr.

Tijekom akcija hitnog prevoženja bolesnika i unesrećenih osoba, kroz ukupno 637 sati naleta prevezli su i 967 pratitelja i medicinskih timova.

Najveći broj zbrinjavanja pacijenata hitnim zračnim medicinskim prijevozom zabilježen je tijekom ljetnih mjeseci, od lipnja do rujna, sa srednjodalmatinskih otoka. Prosječno mjesečno bilo je prevoženo oko 60 pacijenata, a najveći broj zahtjeva, ukupno 192, realizirano je na području Splitsko-dalmatinske županije.

Hitni medicinski letovi provode se na zahtjev nadležnih institucija preko Centra 112 Državne uprave za zaštitu i spašavanje, a u 2012. godini od ukupno zaprimljenih 415 zahtjeva, realizirano ih je 405, dok 10 zatjeva nije realizirano zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta ili otkazivanja zahtjeva od strane podnosioca. U normalnim meteouvjetima od dobivanja poziva do polijetanja helikoptera HRZ i PZO-a protekne 10 do 15 minuta.

Također, osim hitnog medicinskog prijevoza, posade zrakoplova HRZ i PZO-a tijekom 2012. godine sudjelovale su u 20 akcija traganja i spašavanja, zrakoplovima PC-9, Bell-206B te helikopterima Mi-8 MTV i Mi-171 Sh. Akcije traganja i spašavanja provode se u suradnji sa Hrvatskom gorskom službom spašavanja.

Više o hitnim medicinskim letovima možete pogledati ovdje.

morh.hr


* stat_16012013_v.jpg (167.6 KB, 1200x798 - viewed 70 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #88 on: August 30, 2013, 04:50:08 pm »

30.8.2013.

U helikopteru HRZ i PZO rođena beba

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Arhivska snimka MORH-a

U helikopteru Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Mi-8 MTV, danas, 30. kolovoza 2013., u 04.30 sati rođena je beba na hitnom medicinskom letu s otoka Korčule.

Majka (36) je rodila dječaka iznad Bračkog kanala, par minuta prije planiranog slijetanja na heliodrom KBC-a Split, a sretnom trenutku porođaja svjedočila je posada Eskadrile transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze u sastavu: kapetan bojnik Ivica Šunjić, kopilot natporučnik Goran Jelić, te tehničari letači, natporučnik Božo Kuduz i nadnarednik Vladimir Zelić.

Nakon poroda u zraku beba je zbrinuta u rodilištu splitskih Firula, a letačke posade HRZ i PZO su i do sada imale iskustvo porođaja za vrijeme leta.

morh.hr


Posade iz Divulja od početka godine do 7. kolovoza prevozeći i spašavajući većinom domicilno stanovništvo sa otoka, te domaće i strane turiste sveukupno zbrinuli 263 pacijenta.


* hml_30082013_v.jpg (124.3 KB, 1200x900 - viewed 70 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #89 on: September 10, 2013, 06:17:36 pm »

9.9.2013.

Helikopterima HRZ i PZO tijekom vikenda prevezeno sedam pacijenata

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posade Eskadrile transportnih helikoptera (ETH) 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO tijekom vikenda, od petka 6. rujna u popodnevnim satima do nedjelje 8. rujna 2013., bile su angažirane u akcijama hitnog zbrinjavanja sedam pacijenata.

Tako je helikopterom MI-8 MTV u petak 6. rujna hitnim letom prevezeno dvoje pacijenta s otoka Korčule do KBC-a Split, dok su u subotu 7. rujna posade bile angažirane u zbrinjavanju troje pacijenata s otoka Hvara, od kojih je dvoje turista iz Njemačke. U nedjelju 8. rujna, brzom intervencijom helikopterskih posada HRZ i PZO najprije je prevezena jedna Austrijanka s Pelješca, a nakon toga još jedan pacijent s Hvara.

Od početka godine letačke posade iz Divulja sveukupno su hitnim medicinskom letovima prevezle 356 pacijenata kroz 342 sata provedena u zraku, u humanim misijama spašavanja ljudskih života.

morh.hr


* hml_09092013_v.jpg (183.94 KB, 1200x803 - viewed 64 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.