Jadrolinija

(1/616) > >>

brodarski:
Na ovoj stranici namjeravam prikazati slike brodova Jadrolinije. Ponešto kazati o tim veteranima koji su prevozili putnike i teret prije izgradnje Jadranske magistrale. Samo parnjaci s raškim ugljenom punim sumpora dolaze u obzir. Poneki i na mazut. Nikakvi diesel motori i druge bučne, opake i opasne novotarije. Gusti crni dim što se puši iz bilih dimnjaka s crnom rigom je najpoželjniji na slikama. Parne makine trostruke ekspanzije većinom s desnokretnim , a našla se jedna s lijevokretnim propelerom. Ravne kovane prove ko sikira i
rebatinani lamarini. Slike pravih brodova s kaštelom, zdencom i kasarom. Nikakve kašete tipa Dubrovnik ne dolaze na ovu stranicu. Niti one grčke šešule tipa Hvaranka. Molim Vas nemojte kvariti stranicu tim bezličnim proizvodima serijske brodogradnje s pramčanim propulzorima. Nikakvi volani umisto pravog drvenog kormila na mostu. Ovi brodovi su imali samarice, a ne dizalice. Makina je radila tiho, jednolično i spava si na brodu ko beba. Nije bilo pive u važima, nego je čovik koji je drža do sebe nosija damižanu. Prave žene su nosile krtol i u njemu spizu. takvu Jadroliniju želim na ovoj stranici i nadam se održati to vrime kad su morem plovili vapori a ne kašete s garažama.

brodarski:
Ovu seriju počinjem po abecednom slijedu. Prvi u nizu je p/b Bakar, za dobro jutro samo slika, kasnije i opis.

brodarski:
P/b Bakar bio je novogradnja Jadranske linijske plovidbe d.d. sa Sušaka. Porinut je u brodogradilištu J.Samuel White & Co.Ltd. u East Cowes na otoku Wight. Naslijedio je ime svog malog prethodnika koji je prodan kotorskoj Boki i nazvan Sitnica. Bakar je ušao u operativnu uporabu 1932. godine nakon Raba koji je ušao 1921. Blizanac Bakra je p/b Rab od kojeg se neznatno razlikuje. Izmjere Bakra bile su: duljina 46,5 i širina 7,5 metara i 344 BRT. Parni stroj od 870 KS davao je brzinu od 14 čvorova. Za okupacije Talijani mu daju ime Buccari. U maloj luci Bobovišća podiže hrvatsku zastavu s crvenom zvijezdom 14.rujna 1943. godine. Kad je Bakar zaplovio put Italije podignuta je međunarodno priznata zastava nove Jugoslavije. Bakar je uglavnom plovio u splitskom okružju, neko vrijeme i u šibenskom. Osnutkom Jadrolinije 1947. godine dodijeljen je novoutemeljenom poduzeću.Otpisan je 1965. godine i namjenjen za staro željezo. Godinu dana prije brod je odlikovan Ordenom narodnog oslobođenja. Digla se velika galama starih i mladih boraca i neboraca.  Odluka je povučena i brod je određen za muzej. Proglašen je spomenikom kulture 1966. godine. Za vrijeme papirnatih rješenja o njegovoj budućoj sudbini Bakar je skupljao ruzinu u rezalištu Sveti Kajo. Spomenik kulture je u rezalištu 1968. i potonuo.Brod je izvađen i otegljen u Trogir, a zatim u Seget Donji. U Segetu je potonuo u srpnju 1969. Izvađen je i otegljen u Vranjic gdje je i temeljito popravljen. Birokracija nije znala što bi s Bakrom pa je otegljen u uvalu Peleš i usidren. Tamo je 1971. potonuo nakon krađe mjedenih ventila. Opet izvađen i dotegljen u Korčulu gdje je crkavao osam punih godina. Odlučeno je da se brod izreže a dijelovi prenesu na tvrđavu Gripe. To je i učinjeno u ljeto 1982. godine. Socijalistički birokrati uz pomoć JRM ipak su djelomično sačuvali obraz. A nama u Vranjicu potonula Vila. Ne vjerujem da se kapitalistički birokrati crvenu.

brodarski:
Bakar u usporedbi s motornim brodom tipa Jugoslavija i Partizankom. Za polovinu je manji od njih, a brzina približno jednaka.

brka-65:
Brodarski,imao sam prilike da se par puta vozim od Splita do Hvara (grada) bas Jugoslavijom,jos uvek pamtim to kao veliki decacki dozivljaj.Kako je zavrsila Jugoslavija  ;D brod ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page