PALUBA
March 19, 2024, 12:04:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: "Nove" Yugoimportove samohodne haubice  (Read 73963 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: November 28, 2009, 10:33:32 pm »

Na vojnoj vežbi Odlucni odgovor 2009, pored ostalog je predstavljeno i vozilo "Praga", kojoj su na zadnjem delu umesto 2*30 mm PA topova montirali haubicu D-30. Dodane su i dve zadnje noge, koje služe za stabilizaciju kod pucanja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Yugoimportovoj brošuri, nalazi se i slika TAM 150, sa kabinom tipa "Lazar" i haubicom 105/33 (M56 A1 105/33 ili M2A1 105/33) na zadnjem delu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ima možda tko koju info više?
Zanima me SUV, BK, polje dejstva, punjač (ručni/poluautomatski/automatski)...


Znači familija samohodne artilerije, koju Yugoimport nudi:
Nora B52/03 155/52
Sora D-30/04 122/38
"SORA" M56 A1 105/33
"Praga" D-30 122/38
"Baby Lazar" 105/33



LPB





* haubica d-xx praga.jpg (34.04 KB, 600x450 - viewed 1596 times.)

* samohodna haubica.jpg (35.83 KB, 600x379 - viewed 1592 times.)
« Last Edit: December 27, 2009, 08:20:40 pm by Broker » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 28, 2009, 11:30:01 pm »

Dakle ljudima iz Yugoimporta ne manjka "kreativnih" rešenja. Malo im je ove "reciklaže" sirote prage, sad su se okomili i na Lazara ...

PS: Eno ga i pored prage onaj "Kurjak", još jedna od kreacija "progresivnog" tima stručnjaka.
« Last Edit: April 20, 2011, 06:05:53 pm by dreadnought » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #2 on: November 29, 2009, 08:03:31 am »

Ovaj "Lazar" deluje zanimljivo. Kabina ipak ima solidnu zaštitu a i turela nije izostala, tako da je vozilo sposobno da se samo odbrani od neposrednog napada. Čak je i kalibar haubice manji, tako da bi ovo moglo da bude solidno oruđe za "hit&run" taktiku jer deluje prilično mobilno. A jadna "Praga" ne znam ni kako se kreće sa onolikom haubicom! Grin
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: November 29, 2009, 10:32:40 am »

..."zanimljivo" kod "Prage" - dodali toliko oruzje (poprilicna masa), a oduzeli jedan par osovina....
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4 on: November 29, 2009, 11:48:00 am »

Imam osjećaj da je Jugoimport u gadnim finansijskim problemima, pa pokušava na sve načine da napravi nešto što bi mogao da proda. Ovako da na šasiju staru pedesetak i više godina stavlja haubicu mi ne liči na baš neki projekat. Prikazao je na sajmu u Beogradu modifikovani tenk T55 sa sistemom upravljanja vatrom. Samo se pitam ko će to da pravi. Tri glavne firme koje su to zajedno pravile, Čajevac, Zrak i Teleoptik više nemaju šanse da to naprave, jer su propale i radnici su ih napustili. Ako misli SDPR da napravi to sa Remontom iz Čačka gadno je pogriješio ili možda namjerava nekoga da navuče da da pare. To mi liči na proizvodnju tenka u 14 oktobru Kruševac.

Možda bi bilo bolje završiti neke sisteme koje je naveo Trpe Grozni u

http://www.mycity-military.com/Ostalo/Nezavrseni-projekti-JNA.html#770166

Ali dok čitam ovaj tekst naviru  mi sjećanja, jer sam na dosta ovoga radio, a nešto sam već i zaboravio.

Međutim, prije neki dan sam tražio neke podatke o mojim radnim kolegama i naišao sam na jedan sajt  http://slikeinovosti.blogspot.com/ gdje sam našao podatke o ljudima koji su započeli veliki dio ovoga što navodi Trpe i dosta toga priveli kraju.

Kad smo kupili licencu za radar Žirafa, Ante Anušić i njegova žena Vesna su za mjesec dana spojili Žirafu i PA top Bofi, Ante je napravio hardver, a Vesna softver. Prije toga su dosta toga radili na sistemu Sonic, DPPI, ADAPT P-15, APP, VOST, EPS. Vidim da su u Ontariju. Taj njihov sistem se nalazi u velikim količinama u Iranu. Švedska po svom zakonu ne smije da izvozi borbene sisteme zemljama u ratu, pa je nama (bivša SFRJ) izvozila radar Žirafu i PA topove Bofi. Njih dvoje su spojili radar, top i još neke elemente i napravili borbeni sistem

Mladen Vujinić, Čađo i njegova žena Zlata su radili na ovome istom. Veliki dio softvera na tenku M84 je napravila Zlata.  Čađo je bio jedan od glavnih inžinjera na ovim projektima.  Sada su u  Connecticutu.

Kecman Vlado i njegova žena Zinka su napravili veliki dio ovoga. Keca je sam napravio radarski ometač S opsega (ROM-S, radarski ometački sistem S opsega) koji je odlično radio. Kasnije je radio na Novom domaćem avionu i napravio veliki dio elektronike. I oni su sada u Americi.

Vidim ovdje i Višnju Matošević koja je završila Avionski nišanski sistem i napravila SUV za Novi domaći avion. I još puno toga.

Sveto Vrhovac, moj i njihov šef, potpukovnik, je nakon penzionisanja predavao u elektro školi, ali više ne predaje.

Kad ovakvi ljude napuste projekte i zemlju mislim da je sve završeno, ali uvijek ima nada. Ali opet se pitam kome bi to sad trebalo.


Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5 on: November 30, 2009, 05:48:54 pm »

Jos malo o novstima

Slike su loseg kvaliteta a ko hoce ima i video.

http://www.youtube.com/watch?v=v0NShEsDTAA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=v0NShEsDTAA&feature=related

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FAP 118 FAP Priboj.JPG (23.02 KB, 663x440 - viewed 957 times.)

* mini bespilotna letelica VS.JPG (22.03 KB, 670x439 - viewed 981 times.)

* modernizacija PT RP Mine.JPG (24.02 KB, 678x454 - viewed 951 times.)

* nocni nisan NN-M04 Sova.JPG (21.45 KB, 656x444 - viewed 339 times.)

* produzenje zivotngo veka G-4 Orao.JPG (26.08 KB, 682x471 - viewed 425 times.)

* spergnuta puta 5.6mm za tenk m-84 zastava oruzje.JPG (21.26 KB, 665x454 - viewed 332 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: November 30, 2009, 06:06:09 pm »

Sve više što se automatizuju borbena sredstva nalik Milice ili kako kaže izlagač na snimku da će USA ima dve trećine borbenih sistema robotizovano sve više i više se gubi neki viteški odnos u borbi. Sve mi to liči onako kukavički poturi mašinu bez posade da odradi nešto što je ranije radio čovek.

Ja sam starovremenskog razmišljanja i uvek ću pre biti za konvencionalnu tehniku pa čak i do toga da se ide na neprijatelja prsa u prsa, to je nekako viteški i nekako dostojanstveno.
Nažalost velike sile pout USA i ostalih diktiraju tempo i hteli ne hteli moramo da se prilagođavamo novim standardima.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #7 on: January 16, 2010, 02:06:55 am »

Evo malo slika i teksta iz decembarskog broja yreporta br 28


''SOKO'' samohodna haubica 122 mm
Najvažnije karakteristike oruđa su:
• visoka vatrena moć, ostvarena kombinacijom velikog dometa, velike brzine gađanja i savremenog sistema za upravljanje i rukovanje vatrom;
• kratko vreme reagovanja (prelazak iz marševskog u borbeni položaj i obrnuto);
• velika borbena autonomija, ostvarena velikim borbenim kompletom;
• mobilnost, ostvarena kompaktnom i visokomobilnom šasijom terenskog automobila pogonske formule 6 X 6;
• mogućnost vazdušnog transporta zbog prihvatljive mase oruđa;
• izražena borbena žilavost, ostvarena velikom brzinom posedanja i napuštanja vatrenog položaja, kao i oklopnom zaštitom koju pruža oruđe;
• mogućnost preciznog neposrednog gađanja;
• smanjen broj članova posade u odnosu na postojeća klasična oruđa;
• univerzalnost borbene upotrebe, ostvarena mogućnošću neposrednog i posrednog gađanja iz osnovnog naoružanja, gađanja iz pomoćnog naoružanja, primena savremenog SUV-a, oklopne zaštite od streljačke vatre i parčadi granata, kao i upotrebe standardne municije;
• visoka stabilnost oruđa prilikom gađanja, postignuta korišćenjem savremenog sistema oslanjanja;
• mogućnost prilagođavanja modernom ''digitalnom bojištu'', korišćenjem savremenog SUV-a;
• mogućnost korišćenja laserski vođenog projektila na završnom delu putanje;
• smanjenje zamora posade, ostvareno upotrebom elektronskog nišanskog sistema i poluautomatskog punjača sa pneumatskim potiskivačem.

Osnovni podaci:
Oznaka ''SOKO'' 122 haubica
Masa oruđa 12000 kg
Municijski borbeni komplet: 36(18 u punjaču)
Punjač poluautomatski
Municija dvodelni metak sa čaurom
Posada 5 članova
SUV AFCCS
Maksimalni domet:
- sa HE projektilom 17.3 km
- sa HE/BB projektilom 21 km
Oklopna zaštita kabine i oruđa po standardu STANAG 4569 I nivo
Sektor gađanja U pravcu kretanja vozila
Zauzimanje vatrenog položaja/napuštanje vatrenog položaja 60 - 90s
Pomoćno naoružanje - mitraljez kalibra 7,62 mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



’’SOKO’’ m09 samohodna haubica 105 mm
Najvažnije karakteristike oruđa su:
• visoka vatrena moć, ostvarena kombinacijom velikog dometa, velike brzine gađanja i savremenog sistema za upravljanje vatrom;
• kratko vreme reagovanja;
• visoka borbena autonomija, ostvarena velikim borbenim kompletom;
• visoka mobilnost, ostvarena kompaktnom i visokomobilnom šasijom terenskog automobila pogonske formule 6 X 6;
• mogućnost vazdušnog transporta zbog prihvatljive mase oruđa;
• visoka borbena žilavost, ostvarena velikom brzinom posedanja i napušta-nja vatrenog položaja;
• univerzalnost borbene upotrebe, ostvarena mogućnošću neposrednog i posrednog gađanja iz osnovnog naoružanja, gađanja iz pomoćnog naoružanja, upotrebom savremenog SUV-a, balističke (oklopne) zaštite od streljačke vatre i parčadi granata, kao i upotrebe standardne municije;
• visoka stabilnost oruđa prilikom gađanja;
• mogućnost prilagođavanja modernom ''digitalnom bojištu'', korišćenjem savremenog SUV-a.
Osnovni podaci:
Oznaka M-09 105 mm haubica
Municijski borbeni komplet: 60 metaka
Punjač Manuelni
Posada 5 članova
SUV AFCCS
Maksimalni domet:
-sa HE ERBT projektilom 15,1 km
-sa HE ERFB/BB projektilom 18,1 km
-sa HE ERFB/BB (cev dužine 52 kalibra) 30 km
Maksimalna brzina gađanja (projektila/minuti) 6 - 8
Oklopna zaštita kabine i oruđa po standardu STANAG 4569 I nivo
Sektor gađanja suprotno od pravca kretanja vozila
Posedanje vatrenog položaja/napuštanje vatrenog položaja 120 – 150 s
Pomoćno naoružanje
-   mitraljez kalibra 12,7 mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

''SOKO'' samohodni top 100 mm
Top koristi šasiju oruđa 122 mm.
Najvažnije karakteristike oruđa su identične sa baznim oruđem 122 mm, osim:
Municija jednodelni metak
Maksimalni domet sa HE projektilom 21 km
Maksimalna brzina gađanja (projektila/minuti) 15


* SOKO samohodna haubica 122 mm SDPR.jpg (210.19 KB, 1071x827 - viewed 383 times.)

* SOKO samohodna haubica 122 mm SDPR 1.jpg (235.33 KB, 1317x816 - viewed 492 times.)

* SOKO samohodna haubica 122 mm SDPR 2.jpg (110.73 KB, 564x695 - viewed 340 times.)

* SOKO M09 samohodna haubica 105 mm.jpg (286.16 KB, 1470x729 - viewed 402 times.)

* SOKO M09 samohodna haubica 105 mm 1.jpg (184.58 KB, 528x786 - viewed 449 times.)

* SOKO M09 samohodna haubica 105 mm 2.jpg (249.12 KB, 809x879 - viewed 408 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: February 01, 2010, 06:55:12 pm »

Tema je očiščena OT.

LPB
Logged
ujkozavlanje
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #9 on: March 07, 2010, 08:01:56 pm »

Ja sam nesto nacuo da nece nasi da je koriste vec da ce se prodavati Africi i nekim drugim siromasnim zemljama koje nemaju novca za skuplje naoruzanje.
Mozda je dezinformacija u pitanju, sta znam...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: March 07, 2010, 09:11:07 pm »

Da, po mome osečaju to i je ciljna grupa kupaca.
Inače od svih tih modernizacija, je bi uzeo D30 na podvozju Lazara 6x6 (fap) mad ato još nisam video.
Znači SORA sa Lazar kabinom + 100% automatizacija punjenja i zauzimanja osnovnih elemenata.
Nešto slično kao Švedski Archer samo puno jeftiniji i ne tako hi-tech.

LPB
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: March 07, 2010, 10:47:42 pm »

Quote
Ja sam nesto nacuo da nece nasi da je koriste vec da ce se prodavati Africi..

Ajde ovako, malo ekskluzivna informacija, a u vezi s ovom ciljnom grupom - igrom slučaja moj najbolji prijatelj radi kao projektant u privatnoj firmi koja je dobila deo posla na izradi podsistema na samohodnu haubicu Nora B52. Pre nekih 3 meseca su završili poligonska ispitivanja na Nikincima. Ovih 7 primeraka su usavrešpene vrijante haubica koje su prethodno izvezene u Burmu. Kompletirali su 7 oruđa, i do pre neki nekih 2 nedelje nije se znalo za koga, iako se nezvanično spominjao Izrael. A onda odjednom - Kenija. Neki dan su imali posetu delegacije iz Kenije koji su došli da vide njihove mogućnosti i razgovaraju o proširenju saradnje. Sve u svemu - Kenija je novi korisnik Nore B52.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #12 on: April 05, 2010, 02:50:19 pm »

Izgleda da je "Nori" lepo krenulo.  Cheesy
Izgleda da se pojavio još jedan potencijalni kupac - Vojska Perua. U sklopu programa za modernizaciju artiljerije, razmatra se uvođenje samohodnih haubica, i VBR-ova velikog dometa, a kontaktiran je i SDPR. Wink
Peruanci izgleda žele da pazare još uvek nepoznat broj samohonih haubica Nora B-52K2, u "paketu" sa VBR M-99 Orkan 2. Glavni konkurent za taj posao im je kineski NORINCO.
Izvori:
http://luizcore.wordpress.com/2010/01/22/ejercito-del-peru-evalua-comprar-obuses-autopropulsados-y-lanzacohetes/

http://maquina-de-combate.com/blog/archives/2567

Prilog sa sajma naoružanja SITDEF 2009, održanog u Limi, gde se takođe pominju Nore:
http://www.defensa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=912:asi-fue-sitdef-2009&catid=113:asi-fue-sitdef-2009&Itemid=288
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: April 05, 2010, 06:16:11 pm »


Peruanci izgleda žele da pazare još uvek nepoznat broj samohonih haubica Nora B-52K2, u "paketu" sa VBR M-99 Orkan 2.

Mošeš reči koju reč više o tome VBR M-99 Orkan 2? Dali je to samo modifikacija originalnog Orkana ili?
Nekako ne verujem, da bi se interesirali na ono, što je tu znano pod imenom Orkan 2 ( 4 cevi 262mm na ZIL-135)

Na linkovima koje si postavio stoji:

Quote

Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #14 on: April 05, 2010, 10:53:13 pm »

Nemam pojma, nije navedeno više detalja o mogućoj kupovini. O "Orkanu 2" znam izuzetno malo. Čisto sumnjam da bi sa tim mogli da ravnopravno konkurišu Norincu, ali "Nora" već ima neke šanse za izvoz. Na slikama na tim linkovima prikazuju klasične "Orkane", tako da možda prodaju polovne "Orkane" iz sastava VS.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 22 queries.