PALUBA
March 19, 2024, 04:10:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: "Nove" Yugoimportove samohodne haubice  (Read 73941 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #15 on: April 06, 2010, 06:37:13 am »

Fotografija Orkana na ovome linku je iz moje bivše firme. 50 metara od hale gdje su se ispitivali dijelovi od tenka. Tu gdje su se pravili Orkani nema više niko ko bi ga napravio, niti ima bilo ko u krugu te fabrike ko zna šta je Orkan.

Baš ovoga Orkana sa slike sam lično ispitivao, bio sam uz njega kad je pravljena ova fotografija, tj udaljio sam se samo da ga fotografišu. Baš me interesuje šta će biti ako bude neka porudžbina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav

Vlado


* m87_orkan_l4.jpg (73.25 KB, 450x299 - viewed 1029 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #16 on: April 06, 2010, 09:01:17 am »

Tu gdje su se pravili Orkani nema više niko ko bi ga napravio, niti ima bilo ko u krugu te fabrike ko zna šta je Orkan.

Pozdrav

Vlado


Baš zato pitam...

LPB
Logged
ujkozavlanje
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #17 on: April 28, 2010, 04:42:38 pm »

Kol'ko vidim, uz ove haubice ide i ona taktika: ''ud'ri i bezi'' uz moto ''sto gore to bolje''. Doduse, ako je tacno to sto iz SDPR-a kazu, da imaju veliku razornu moc, veliku brzinu gadjanja, itd onda to i nije nemoguce,
jer pretpostavljam da im za prelazak iz marsevskog u vatreni polozaj ne treba dugo te ce se lako dislocirati i time uciniti neprijatelju teze za otkrivanje...
Mozda nisam u pravu al' to je moje misljenje... Undecided Undecided Undecided
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: April 28, 2010, 05:28:31 pm »

Udri i beži taktika se inače zove "shoot and scoot".
Za tu taktiku nije toliko važno brzo posedovanje vatrenog položaja, nego u što kračem vremenu izpucati što više granata, i onda što brže napustiti vatreni položaj. Tu taktiku su počeli upotreblivat kod VBR, jer kod pucanja ima veliki "dimni podpis".

Brzina gađanja, se na SOKO M09 (105mm) nije izmenila, jer je punjenje još uvek ručno, a na SOKO (122 mm) vidi se neki "automatski punjač".
Po slikama bi rekao da je to samo automatsko ubacivanje granate, koja je več spojena u ležište granate. Nekada se je ubacivala granata, pa sa palicom ugurala do kraja, da se zareže bakreni prsten u navoj cevi, pa se onda da čahura. (gledaj film u temi haubica D-30)

Razorna moč se inače poveča sa uvođenjem novih/boljih tipova granata a ne sa montažom haubice na kamijon.

Mojim skromnim mišljenjem, ovim haubicama najviše fali SUV.

LPB
Logged
ujkozavlanje
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #19 on: April 28, 2010, 07:45:21 pm »

Nismo se razumeli ocigledno. Ja i ne kazem da se njima povecava razorna moc stavljanjem na kamion, mislim...
Samo je brze menjanje polozaja haubice sto ima svoje prednosti, jeli...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #20 on: April 28, 2010, 07:55:47 pm »

Ali i mane, normalno. Smiley
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #21 on: June 25, 2010, 05:42:22 pm »

Da sam razuman, odustao bi od komentara. No, nisam, pa ću samo nadodati par riječi. Prvo, svi ovi uratci - osim možda one mini bespilotne letjelice - su "prošo' voz" tehnologija, koja više vuče na kombinaciju komedije/tragedije nego čega ozbiljnog. O korištenju Praga bolje da ne načimam, svojevremeno je moju (najvjerojatniej) borbenu vožnju na jednoj od njih spriječilo stanovito potpisivanje stanovitog dogovora prije petnaesatk godina, i dobro znam kolika nam je usluga time učinjena. Prage su pogibeljne i bez one skalamerije, a samo moderniziranje farova i sl. kozmetike tjera me na plač a ne na smijeh. Drugo, Lazar je mila majka (meni je njegov izgled otprve vrlo simpatičan, smisao i izvedba baš i ne) za ono drugo njemu slično vozilo, nije odmaklo dalje od fizionomije i filozofije Prage, a o "kupoli" mogu reć' samo da je nadmašena i tradicionalna inovativnost i izvedba sjevernokorejskih konstruktora naoružanja (sjetimo se kupole T34 na provi neke njihove topiljarke). Kupola je finta, punjač je manualni (zato valjda služe ona dva nesretnika zbijena uz top/haubicu), ciljnik da ne govorimo. Sama tehnika djelovanja je više nekeko Dovuci se / Puni / Pucaj / Nazad braćo ...

Pokušajmo biti ozbiljni. Tvrtka nasljednica nekadašnje namjenske proizvodnje bivše nam države ipak je imala i neke ozbiljne proizvode i neke ozbiljne uspjehe. Ovo sad je mužnja jarca u rešeto, i prije svega služi za zabavu zluradih, i za ništa drugo. Srbija zasigurno ima i mladih novih kadrova voljnih hvatati se izazova, ima i onih koji su nešto ozbiljno nekad radili - ipak nisu svi otišli u Amerike i Kanade - i veći je dio njih zasigurno spreman malo i potrpiti glede uvjeta i nagrada za taj neki mogući rad. No, ovo što aktualni "stručnjaci" - nadam se samo dio njih - rade danas, Srbiji ne služi na čast. Ja znam da sila (egzistencija) Boga ne moli, no i za takve stvari postoji načina i načina. Ovo nije jedan od njih ... 
Logged
Bloody
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3



« Reply #22 on: September 27, 2010, 11:24:55 pm »

http://www.dintel-gid.com.ar/articulos_sistemas/articulo66.html

Nadam se da je svima bar malo malo jasnije o kom se sistemu radi. M-99 Orkan 2 je predviđen da koristi rakete 400mm(392mm). Raketa R400(iako je R verovatno skracenica rijeci raketa Smiley ) koja se moze videti na internet prezentaciji edepro-a bila je namjenjena tom "novom" Orkanu. E sad koliko mi je poznato SFRJ i Irak ucestvovali su zajedno u razvoju Orkana, kod Iracana se pojavio identican sistem tokom devedesetih pod nazivom Ababil 100 ili Al Fat'h.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da li se meni cini ili je ovo urađeno na FAPovom vozilu?

Slicnosti izmedju raketa:

Ababil 100
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

R400
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Takođe mogu se pronaci i fotografije bojeve glave iracke rakete punjene kasetnim naše proizvodnje.
Pitanje za Vlada , da li je kod nas prije raspada zajedničke države početo sa proizvodnjom ovih raketa i ovog sistema uopste?
Rakete za Orkan 262mm rađene su u Pretisu koliko me sećanje služi?


* ababil1.jpg (32.32 KB, 400x242 - viewed 1203 times.)

* 2a93e3a1_2.jpg (92.27 KB, 800x457 - viewed 724 times.)

* ORKAN-6_3.jpg (8.27 KB, 500x82 - viewed 621 times.)
« Last Edit: April 20, 2011, 07:52:08 pm by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #23 on: September 27, 2010, 11:34:30 pm »

Radilo se, pravilo se, isporučivalo se, vraćalo se iz Iraka, modifikovalo se, zaradilo se fino. Zadnja 4 kompleta završena i čekala se isporuka Iraku u aprilu 1992 godine. i onda je nastupio Član 11 pravilnika tako da o tome nećemo pričati na Palubi.
A da se pravilo, jeste.
Da se zaradilo, jeste.
Da je bilo dobro, jeste.
Da se više ne pravi, jeste.

Da ode spavati, i to je tačno.

Laku noć i pozdrav

Vlado
Logged
Bloody
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3



« Reply #24 on: September 27, 2010, 11:47:02 pm »

Veliko hvala na brzom odgovoru. Smiley
Nije mi bila ni najmanja namera da prekršim član 11 foruma.
Laku noć i lijep pozdrav

Bloody

Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #25 on: September 28, 2010, 08:47:23 pm »

Mislim da sam pomenuo taj ili neki slicni sistem na jednoj temi, izgleda da se ozbiljnije radi na njemu cim je i MO ukljuceno.

https://www.paluba.info/smf/artiljerija/samohodno-artiljerijsko-orude-155-mm52-kal-m03-nora-b52/msg86576/#msg86576
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: April 20, 2011, 06:11:43 pm »

SOFEX 2010 Online Show News Daily 11 May 2010 / Actualités 11 Mai 2010
 

The new wheeled self-propelled howitzer SOKO SP RR 122/100/105 mm from Yugoimport.


At SOFEX 2010, the Serbian Defence Company Yugoimport present for the first time to the public his new wheeled self-propelled howitzer, the SOKO SP RR 122/100/105 mm. The SOKO SP RR 122/100/105 mm (Self-Propelled Rapid Response) truck mounted gun howitzer family is consisting of three models, based on same truck chassis and gun mount, with three ballistic systems options:
 - 122 mm D-30 J howitzer with appropriate standard and HE-BB ammunition, reaching combat ranges of 17.3 km with HE round and 21 km with HE/BB round.
 - 100 mm tank gun with appropriate standard ammunition, reaching a maximum range of 24 km.
 - 105 mm / 52 cal. long range ballistic system, with appropriate advanced ammunition reaching a range of 30 km with HE/BB round.


Serbian Yugoimport SOKO SP RR 122 mm wheeled self-propelled howitzer
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: April 20, 2011, 06:59:12 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #28 on: June 28, 2011, 05:59:00 pm »

Na sajmu naoružanja Partner 2011, danas.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor: www.mod.gov.rs


* M03 NORA - B52 .jpg (131.86 KB, 1024x683 - viewed 357 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: June 30, 2011, 06:29:27 pm »

Na Partneru 2011, Yugoimport je pored uobičajenog asortimana, prikazao i neke novotarije na kojima su radili od zadnjeg sajma

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SDPR 1.jpg (124.5 KB, 935x695 - viewed 321 times.)

* SDPR 2.jpg (75.16 KB, 523x697 - viewed 348 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.