PALUBA
April 16, 2024, 08:39:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatski školski brod "Kraljica mora"  (Read 125497 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #225 on: June 06, 2012, 08:55:30 pm »

Pošto se stalno spminje i Jadran
evo i krivulje Jadrana [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
diagram poluga statičkog stabiliteta školskog broda
˝Jadran˝, kojise smatrao za brod sa veoma dobrim stabilitetnim uslovima. Osobito visok je ovdje
kut statičkog prekretanja (70°), s veoma velikom polugom statičkog stabiliteta h=0,58 m. Kod
(90°) iznosi poluga statičkog stabiliteta još 0,4 m. Da bi se postigle ovakve vrijednosti stabiliteta,
ugraĎen je u meĎupalubi ovog broda zacementirani željezni balast. Veoma velika početna
metacentarska visina od MG=0,9 m pkazuje veliku vrijednost stabiliteta težine.
iz
Stabilitet jedrenjaka-Goran Belamarić


* jadran.JPG (47.7 KB, 640x362 - viewed 283 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #226 on: June 06, 2012, 09:02:33 pm »

No, ne dozvoljam da se meni odrice pravo na strucnost, a drugima dje. To je kudikamo nepristojnije od moje provokativnosti.

Da, ali stručne osobe na argumente odgovaraju protuargumentima, a ne "zijevanjem". Stručne osobe u raspravi nastoje potkrijepiti svoje teze i iznesene činjenice, pritom uvažavajući druge članove koji rade to isto, a ne obezvrijeđuju njihov trud. Možda sam i pogriješio oko tvoje stručnosti, a mislio sam na stručnost u pogledu poznavanja problematike stabiliteta broda, i ispričavam se ako jesam. Ali više kolega je ukazivalo na nelogičnost nekih tvojih postavki, naravno moguće je da si se samo pogrešno izrazio kao na primjer kad si pisao ono o uključivanju autopilota.

Dakle kao što ORIĆAREB reče, na Palubi za sve ima mjesta pa tako i za tebe i vjerujem da možeš doprinjeti ovom forumu i već jesi jer si potakao i ovu zanimljivu raspravu, ali malo više pristojnosti, a manje "zijevanja" i obraćanja ljudima koje ne poznaš sa "macane" ne bi škodilo.

Ja osobno se ne razumijem u problematiku stabiliteta o kojoj se ovdje piše, zato se i ne oglašavam niti iznosim neka svoja mišljenja već puštam one koji problematiku poznaju da pišu i nastojim iz njihovih izlaganja nešto naučiti.
« Last Edit: June 06, 2012, 09:14:49 pm by leut » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 149



« Reply #227 on: June 06, 2012, 09:10:41 pm »

Ne znamo iskustva onih koji su plovili na Kraljici, valjda ce se i to uskoro pojaviti.
Ali, ima li taj brod dobre maritimne sposobnosti ili ne? Pitam to kao potpuni laik (koji je jedrio na Laseru, Dutchmanu, Elanu 707 (Boze me sacuvaj asocijacija s tim brodom i ......), Elan Expressu, jos par manjih stranih jedrilica do 27 stopa, Uskoku od rijeckog Galeba kao najvecem plovilu.

Tek toliko da sam okusio morsku sol.

Ali, svaki brod ima neku falinku, e sad bitniju ili manje bitnu. A "Kraljica"?
« Last Edit: June 06, 2012, 09:17:18 pm by jadran2 » Logged
pino
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #228 on: June 06, 2012, 09:23:18 pm »

kolega ML, daleko od toga da se ne vidi da imate veliko znanje.
ono šta ja znam, je šta sam sluša od lučkog kapetana u splitu je da je brod nikakav. niti sam ga vidio dok vozi, niti dok se valja. sve šta mi je reka je da je nikakav na moru. jedno su proračuni, drugo kad brod kompletan dođe na more. šta mi je on reka, je da je prva velika greška jarboli koju su predimenzionirani i preteški za taj brod, čime se moralo ubacit previše balasta da bi dobio tu metacentarsku visinu. dalje, brod ne sluša ništa, ama baš ništa, kaže da to samo rola po moru i da mu autopilot vrti timunon svako 2 sec. i podešavao se gain (mislin da se tako zove) na autopilotu, ako netko odma pomisli na to.

taj brod je kao ponos hrvatske mornarice, nasljednik jadrana, sveti gral pomorskih škola i fakulteta i da se valja ko krava dok stoji pod rivon? 

pozdrav.
Logged
croships
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 145



« Reply #229 on: June 06, 2012, 09:29:09 pm »

Evo od mene malo iskustva s Kraljicom pri plovidbi po težemu moru:
-brod je dosta nestabilan i valja puno više od običnih brodova (pri tome u obzir uzimam i grčke trajekte tipa Ujević, Bol i sl.)
-opće je poznato da brodu fali par metara dužine
-bez obzira na 2 propele i bow thruster, kap nije sposoban izvesti manovru bez guranja broda s obale (sad to može bit i do kapetana)
-tankovi sivih voda se relativno brzo napune, a kad se napune, prokapa u kabine cijeli sadržaj tih tankova
-radar koji je postavljen na brodu potječe iz osamdesetih, a izgleda kao da je netko ''uzeo'' kompjuter iz recimo 1989.e i instalirao najnoviji Win 7.
-neki instrumenti na brodu su malo nispravno instalirani, pa tako da možemo cijelo vrijeme očitavati nagib broda bez obzira jeli brod nagnut ili ne.
To je zasad to.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #230 on: June 06, 2012, 09:58:54 pm »

Brod sa tolikom MoG ne može biti nestabilan, može biti preživ, sa malom periodom ljuljanja, vrlo neugodan.
Ja to uvijek ponvljam da sam se najviše izvaljao na brodu od 250m, vozeći željeznu rudu, MoG je bila od 1.8-1.9m., nije bilo spavanja u krevetu.
Ali to neznači da je brod nestabilan, dapače brod ima veliki stabilitet i to uglavnom težina.
Brod nakrcan drvetom, i na kuverti, ima malu MoG čak do cca 0.30m pa je milina za posadu. Aplitude su duge nema udara.

Sad da je Kraljica idealna sigurno nije pogotovo što se tiče odnosa dužina širina, pod jedriljem je upravljivost zavisna od umiješnosti posade,
a što se tiče kapetana koji bez guranja nemože odlijepiti brod sa dva propelera i bow thrusterom, prosto nemam riječi.
Težina jarbola nije problem jer brod ima daleko veće momente naginjanja pod jedrima, a sama težina djeluje na smanjenje početne metacentarske visine.

Brod je po svim karakteristikama predviđen za malu obalnu, eventualno veliku obalnu plovidbu.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #231 on: June 06, 2012, 10:17:38 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kraljica Mora, 11.06.2011 Rijeka, Hrvatska
Slikao "Dragec" sa http://www.shipspotting.com/


* km_dragec_ri_11062011.jpg (108.52 KB, 800x600 - viewed 294 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #232 on: June 06, 2012, 10:28:24 pm »


 Ćiro 
 Ko razume , shvatiće!
 ML. nisam nikako odricao stabilitet broda. Samo sam rekao da je moguće, (ako je potrebno) na postojeću kobilicu dodati još balasta. LAko je izračunati potrebnu težinu i koliko bi to još tereta bilo potrebno.
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #233 on: June 07, 2012, 03:20:37 pm »

Ukratko, cini se da smo za 40 milijuna kuna dobili jedrenjak pun nepoznanica i mana. Za jednu pomorsku zemlju kao sto smo mi, to je totalna blamaza.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #234 on: June 08, 2012, 04:08:58 pm »

Evo i nešto ispod pera Dr Igora Belamarića, stručnjaka čije mišljenje treba poštovati, sa prijedlozima uklanjanja nedostataka.

http://www.hrbi.hr/brodogradnja/images/stories/2012/112/igor.pdf
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #235 on: June 08, 2012, 05:48:03 pm »

Kao prilog temici, jedan optimistički članak iz 94. g.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* v.v..jpeg (138.01 KB, 800x598 - viewed 223 times.)
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #236 on: June 08, 2012, 10:35:04 pm »

Igorov clanak sve objasnjava, izvrsno!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #237 on: June 11, 2012, 02:22:01 pm »

Današnji Riječki list donio je kraći napis o Kraljici mora. Što više reči?



ŠKOLSKI BROD NITI PLOVI, NITI SLUŽI ZA OBUKU UČENIKA

Kraljica mora na mrtvom vezu
 
Do problema je došlo zbog poništenja natječaja na kojem je trebala biti izabrana tvrtka koja će upravljati brodom
 
RIJEKA »Kraljica mora« postala je mrtvi kapital na mrtvom vezu u riječkoj luci, iako bi ovaj reprezentativni jedrenjak trebao pružati praktičnu obuku studentima i srednjoškolcima na prvim plovidbama. Od 24. prosinca kada je »Kraljica mora« uplovila u riječku luku, pa sve do danas brod se gotovo nije pomicao niti isplovljavao, pa su između ostalog propušteni planirani rokovi po kojima su od 1. travnja s obukom ponovo trebali početi studenti i srednjoškolci u pomorskoj struci. Pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Nikola Mendrila ističe kako je do problema došlo zbog poništenja natječaja na kojem je trebala biti izabrana tvrtka koja će upravljati brodom. Javila se samo tvrtka Damaco, koja je i dosad upravljala brodom, ali im je ugovor istekao.
    – Natječaj je poništen, jer je stigla samo jedna ponuda, koja nije udovoljavala traženim uvjetima. Sada pripremamo raspisivanje novog natječaja, a praktično istovremeno  dogovorene su neke aktivnosti na kojima bi ovog ljeta brod trebao sudjelovati, prvo na Fiumanki, kao i regati Ruta Palagruzona. Osim toga bi ga ovog ljeta oko mjesec dana trebalo koristiti Ministarstvo kulture, kazao je Mendrila, koji navodi kako postoje osigurana sredstva za korištenje i održavanje »Kraljice mora«, kao i da bi nakon ljeta »Kraljica mora« ponovo trebala zaslužiti epitet školskog broda, jer bi obuka ponovo trebala početi.
    U Ministarstvu je aktualna i opcija po kojoj bi se pokušalo s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta dugoročno dogovoriti participaciju u financiranju troškova »Kraljice mora«.

Darko PAJIĆ
 
Pavao Komadina: To se više nikada ne smije dogoditi

Predsjednik Upravnog vijeća Lučke uprave Rijeka Pavao Komadina naglašava kako se razmatraju i drugi prijedlozi oko boljeg korištenja školskog broda.
– Najvažniji je zaključak da se više nikada ne smije dogoditi da »Kraljica mora« bude na mrtvom vezu u vrijeme kad je školskim i sveučilišnim programima predviđeno praktično obučavanje učenika i studenata – zaključuje Komadina. Inače, brod »Kraljica mora« izgrađen je u Brodogradilištu Greben u Veloj Luci, koštao je 35 milijuna kuna, a predviđen je za ukrcaj 28 učenika i studenata, četvero nastavnika i sedam članova posade.
« Last Edit: June 11, 2012, 02:33:07 pm by leut » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #238 on: June 11, 2012, 02:51:21 pm »

Isitne radi treba reći da je pijetao politička opcija pobijedila 4.prosinca.Zašto oni ministarstvo ni do danas nisu ustrojili treba pitati njih. Zašto sve stoji u tom ministarstvu također treba pitati novu gospodu.
Zašto za brod nije javnim natječajem/javnom nabavom izabran menadžment broda  sa svom zakonskom procedurom treba pitati novi sastav ministarstva.Zašto ne znaju  da posotji promemorija o suradnji s minisatarstvom zanosti treba njih pitati.
A Bože moj možda su ljudi izbacili proračunske stavke za brod kao glupost predhodne vlasti, ili su ljudi željeli kresanjem "uštediti" pa se pojavio neki novi brod na mrtvom vezu.
A možda su pomoćnik ministra i njegov zamjenik jednostavno premalo za tako ogromno ministarstvo koje je prije imalo puuno više državnih tajnika.Tko će ga znati  u politici.kad si uporbi sve izgleda prilično lagano,a kad si u sedlu u operativi od 8-23 sata svaki dan , onda se nakon 7 mjeseci ukaže i otkrije nekakv školski brod koji ne plovi.
Čudi me da ministar Jovanović nije predmetni brod zamjetio u svom gradu i da nije otkrio da bi trebao pljnuti 1,5 milijuna kuna godišnje da isti morem plovi i milje lovi.Ili još nije naišao na papire.
Ipak se zove Kraljica mora.
"E oće centrala jednom da pogreši" Ilija Č.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #239 on: June 11, 2012, 05:32:39 pm »

A koliko si toga zaključio iz ove vjesti, dalo bi se sastaviti doktorat iz ovoga.

Quote
– Natječaj je poništen, jer je stigla samo jedna ponuda, koja nije udovoljavala traženim uvjetima.

Ja ću bit kratak, meni se čini da je nitko neće.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.